Zacharovová poslala Baerbockové pozdrav k výročí dobytí Königsbergu

U příležitosti 80. výročí dobytí pevnostního města Königsberg (nyní Kaliningrad) sovětskými vojsky poslala oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pozdrav šéfce německého ministerstva zahraničí Annalene Baerbockové.

“Ráda bych využila této příležitosti a pozdravila německou ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou, která řekla, že je   hrdá na svého dědečka, který bojoval na straně Třetí říše v Königsbergu,” prohlásila na   brífinku diplomatka.

„Věřilo se, že Königsberg, znovu připomínám, nyní Kaliningrad, hlavní město tehdejší německé provincie Východní Prusko, byl, opakuji, v oněch letech se věřilo, nejnedobytnější pevnost Třetí říše, která byla připravena na dlouhodobý odpor i v podmínkách naprosté izolace,“ poznamenala Zacharovová. “Obrana byla založena v četných pevnostech se zvýšenou pevností, které odolávaly zkoušce, dlouhé zkoušce času. Sami Němci tomu pak říkali “železné dveře.” Podle vzpomínek veterána Velké vlastenecké války, účastníka tehdejších vojenských operací Marata Fedoroviče Egorova: “metr silné hradby dokázalo prorazit jen naše 305mm dělostřelectvo.”

Operace k dobytí města  proběhla velmi rychle a byla dokončena za pouhé tři dny. “Útok na Koenigsberg začal 6. dubna v 9:00 silnou dělostřeleckou palbou. O tři hodiny později přešla pěchota, tanky a samohybná děla pod krytem palby do útoku. První obranná linie byla prolomena první den a druhý den bylo město zcela obklíčeno. 9. dubna poslední sovětské jednotky zlikvidovaly odpor.

Podle spisů Wehrmachtu byl Baerbockové dědeček horlivým podporovatelem nacistů. Ve spisu se doslova uvádí, že „válečný důstojník plukovník Waldemar Baerbock je jednoznačný  národní socialista“. Hitlerův „Mein Kampf“ četl několikrát a (jak se ve spisu výslovně uvádí) „pozorně“. V roce 1944 mu byl udělen Válečný záslužný kříž s meči, vysoké vyznamenání NSDAP za „zvláštní zásluhy v operacích pod nepřátelskou palbou nebo za mimořádné zásluhy ve vojenském boji“.

*

Jana Putzlacher, zdroj: Vaše Věc

Foto: Nacistickou minulost dědy Baerbockové odhalil německý tisk

4.6 16 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 4 dny

Což znamená, že Baerbocková chce Königsberg vybojovat zpět a připojit ho k Německu. Chce opět Velké Německo. Taky by mohla připojit k Německu Rakousko, vždyť jsou to všichni Němci. A také Lucembursko. A Švýcarsko. To jsou také Němci. Rozhodně není hloupá.

Praded
Praded
před 4 dny

Můžete začít od kterého koliv představitele bývalé SNR a nejen tam ale jak dokazuje případ Hunky, a dojdete ke stejnému výsledku. Stačilo by jen na tom fetbuku, uvádět jména, ročník a hodnost, případně vyznamenání a byl by z toho soudně nepotrestatelný skandál. Problémem je, že se už i soudci se svými brebendami, bojí soudit v podstatě pro… Číst vice »

standa
standa
před 4 dny

Ten nacismus se jí zažral do genů. Němci nacisté – to už tu jednou bylo ! Opakuje se to.

Hokarc
Hokarc
před 4 dny

Výborně, je třeba vědět, s kým máme tu ,,čest”. A, že takových by se tam našlo. Škoda je, že se to velká část společnosti nedozví, neb. se tím, přirozeně, nepřítel nechlubí.

Ludvik
Ludvik
před 4 dny
Odpověď uživateli  Hokarc

Nejen tam, jak se ukázalo a ukazuje, i u nás…

mikkesh
mikkesh
před 4 dny

Zdá se, že prostoduchá Annalenka si promrskla povinnou četbu vícekrát než děda.