Německá veřejnoprávní vysílací síť ARD se dostala k utajované zprávě Bundeswehru, popisující, jak si na Ukrajině ve střetnutích s ruskou armádou vede Německem dodaná těžká technika. Ty vychvalované Wundeerwaffen, co ruské atrapy na zbraně měly dávno rozdrtit na železný prach. A nějak, nepochopitelně a záhadně se stalo, že Wunderwaffen jsou daleko spíše jen Waffen, než Wuder. A že nijak zásadně, skoro za tři roky od prvního nasazení, konflikt neovlivnili. Pomalý, ale soustavný postup Rusů pokračuje a pokračuje.
Masivně byly západní systémy /rozuměj především německé/ nasazeny zejména při letní ofenzivě v roce 2023, která skončila totálním debaklem a německé a další vybavení hořelo ve velkém. Snad ještě více té zázračné a nadřazené západní techniky Zelenský přidělil útočným brigádám při výpadu do Kurské oblasti. Skončilo to stejně.
Ale přečtěte si výstupy z té tajné zprávy , jak se objevili na stránce ARD sami.
Kaum ein Großgerät „uneingeschränkt kriegstauglich“
Téměř žádné německé těžké zbraně „plně vhodné pro opravdovou válku“
Ukrajinské zkušenosti s německými zbraněmi jsou smíšené. existují velké problémy s rozsáhlým moderním vybavením. Tedy podle interního dokumentu Bundeswehru, který mají k dispozici NDR, WDR a SZ, Co to znamená pro budoucí vojenské zakázky?
Armádní poddůstojnická škola v Delitzschu v Sasku školí nižší vojenské velitele Bundeswehru. Poddůstojníci a rotmistři se zde učí základům národní a spojenecké obrany. Před zhruba 200 vojáky vystoupil 30. ledna neobvyklý host: zástupce vojenského přidělence německé ambasády v Kyjevě přednášel o zkušenostech Ukrajiny z boje proti ruským ozbrojeným silám.
Diplomat Bundeswehru informoval o tom, co se na Ukrajině naučil o stylu boje Rusů, hovořil o „nepředstavitelné oběti“ ruských vojáků, všudypřítomné válce s bezpilotními letouny a výzvách pro logistiku a lékařskou péči na ukrajinské frontě. Překvapivě jasně a dost nediplomaticky vojenský atašé popsal i zkušenosti, které Ukrajinci v posledních letech měli s německou vojenskou technikou.
Technická zranitelnost, příliš málo munice
Vyplývá to z utajovaného přepisu přednášky, který mají k dispozici WDR , NDR a Süddeutsche Zeitung (SZ) – dokument, který není určen ke zveřejnění. Dokument se zabývá osmi zbraňovými systémy, které Německo poskytlo Ukrajině. Podle zprávy má Panzerhaubitze 2000 „tak vysokou technickou poruchovost, že její vhodnost pro válku je vážně zpochybňována“. Hlavní bitevní tank Leopard 1A5 je považován za „spolehlivý“, ale „kvůli slabému pancéřování se často používá pouze jako provizorní dělostřelectvo“. Novější Leopard 2A6 vyžaduje hodně údržby a často jej nelze opravit v terénu, tedy vepředu na linii.
Systém protivzdušné obrany IRIS-T je velmi účinný, ale cena munice je příliš vysoká a „není dostupná v potřebném množství“. Systém protivzdušné obrany PATRIOT je v zásadě také „vynikajícím zbraňovým systémem“, ale „nevhodným pro bojové použití, protože nosné vozidlo je příliš staré a výrobce již nemůže dodávat náhradní díly“.
Poněkud střízlivě zní podle zápisu závěr vojenského atašé: „Stěží nějaká velká německá technika je plně vhodná pro válku.“ Závěr také zní: „Komplexní technika zůstává nevyužita (…) Operační hodnota vysoce moderního a složitého zařízení velkého rozsahu je nízká, pokud vojáci nemohou provádět opravy na místě.“
Důsledky pro zadávání zakázek?
Co pro Německo znamená tak jasný úsudek o praktickém použití těchto zbraňových systémů? Jaké důsledky to má pro plánování Bundeswehru? A jsou poznatky získané z války na Ukrajině o jednotlivých systémech dostatečně a dostatečně rychle začleněny do budoucích plánů nákupu a nových zbrojních projektů?
Na dotaz mluvčí ministerstva obrany odmítl interní list a v něm popsané zkušenosti Ukrajiny komentovat. Pouze uvedl, že s ukrajinskými úřady probíhá neustálá výměna názorů ohledně všech dodaných zbraňových systémů, možností oprav a dodávek náhradních dílů, jakož i dodávek munice.
„Musíme vstoupit do úzkého, kooperativního dialogu s Ukrajinou a podívat se přesně na tyto nedostatky a vzít je v úvahu při budoucích zakázkách,“ říká Sara Nanni, mluvčí bezpečnostní politiky za parlamentní skupinu Strany zelených. Požaduje, aby se poučení z ukrajinské války rychle začlenila do výcviku, plánování a zadávání zakázek.
Nemáte zkušenosti se západními systémy?
Zdroje Bundeswehru říkají, že Ukrajina je ve zvláštní situaci: Protože četné západní státy v posledních letech dodaly různé vybavení, jsou ukrajinské ozbrojené síly nuceny značně improvizovat. Chybí zkušenosti se západními systémy a vojáci jsou na nich často vycvičeni ve velmi krátkém čase. Zbraně by se navíc někdy používaly jinak, než by je použil například Bundeswehr v případě války.
Na druhou stranu nelze popřít, že na bojišti na Ukrajině nyní probíhá praktický test zbraňových systémů, které Bundeswehr dosud používal především ve výcvikových podmínkách – a které byly často vyvinuty již dávno pro válečné scénáře, v nichž se nepočítalo s novějším vývojem, jako je například masivní používání dronů.
Zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Pavlo Palissa však také v rozhovoru pro kyjevské studio ARD zdůraznil možnosti současné situace . „Výhodu vidím v tom, že partnerské země včetně Německa mají možnost otestovat skutečné bojové schopnosti svých zbraní a techniky, přizpůsobit je modernímu bojišti a být připraveny na bezpečnostní výzvy budoucnosti,“ uvedl Palissa. „To znamená vyrábět systémy zbraní a vybavení, které budou relevantní jak na současném bojišti, tak v blízké budoucnosti.“
Přísnější podmínky
Podmínky na Ukrajině jsou složitější, protože dodávky zbraní, údržba a opravy jsou ze strany podpůrných států organizovány různými způsoby. Například oprava poškozených nebo vadných těžkých zbraní i nadále představuje obrovskou výzvu.
Například tanky nelze opravit v blízkosti fronty, především kvůli hrozbě, kterou představují drony. Opravárenská zařízení, která západní obranné společnosti jako Rheinmetall nyní provozují také na Ukrajině, se nacházejí na západě země, daleko od frontových linií, nebo v sousedních zemích, jako je Polsko.
V kruzích Bundeswehru se předpokládá, že Německo by v případě války mohlo čelit podobným problémům jako Ukrajina: základní podmínky v oblasti oprav jsou podstatně lepší a alespoň teoretické plány předpokládají kratší doby oprav, dostatek náhradních dílů a bezproblémovou logistiku. Realita ale může rychle vypadat jinak, varují zasvěcení v Bundeswehru, například pokud ruský útok na pobaltské státy spustí alianční případ a tamní jednotky Bundeswehru budou muset jít do války.
Rheinmetall ani další zbrojařské společnosti senechtěly, na dotaz WDR , NDR a SZ vyjadřovat k potížím s používáním zbraňových systémů.
Problémy s byrokracií
Přestože je ukrajinský personál také vyškolen v opravách, často trvá měsíce, než se podaří zbraňové systémy, jako jsou houfnice, opravit. Zástupci Bundeswehru hlásí, že náhradních dílů je často nedostatek, situaci navíc komplikuje německá byrokracie se složitými procedurami a někdy zdlouhavými vývozními licencemi na vojenskou techniku.
Již nějakou dobu je známo, že systém Panzerhaubitze 2000 je považován za zranitelný: podle zdrojů z Ukrajiny mohou rychle nastat softwarové problémy nebo se hlaveň zbraně může přehřát a musí být vyměněna. Houfnice je obecně považována za výkonný a přesný zbraňový systém.
Z interního zápisu projevu zástupce německého vojenského přidělence z Kyjeva je zřejmé, že na Ukrajině jsou ceněny především starší německé zbraňové systémy – přesně ty, které Bundeswehr vyřadil z provozu. Protiletadlový tank Gepard, který se primárně používá proti ruským dronům a řízeným střelám, je považován za „nejpopulárnější, nejúčinnější a nejspolehlivější zbraňový systém,“ uvádí list. Atašé o bojovém vozidle pěchoty „Marder“ hlásil: „Velmi oblíbené bojové vozidlo bez jakýchkoliv omezení.“
Je potřeba „masové a high-tech“.
Nelze však zásadně vyvodit závěr, že by se v budoucnu mělo upustit od moderních, byť vysoce technologických, zbraňových systémů, říká bývalý generál Hans-Lothar Domröse: Přestože starší zbraňové systémy jsou často spolehlivější v reálných operacích, Domröse se přesto domnívá, že pro budoucí válečné scénáře je nezbytné modernější vybavení. „Potřebujeme obojí: masové i špičkové technologie.“ Válka na Ukrajině podle bývalého generála ilustruje, jak důležité bude v budoucnu využití a obrana proti dronům a průzkum v elektromagnetickém spektru, tedy rádia a signálů.
Důležitým závěrem z Ukrajiny, varuje obranná expertka Strany zelených Nanni, je, že kvůli vysoké poruchovosti vybavení prostě musí být k dispozici více zbraňových systémů: „Je ale také jasné, že už nemůžeme uvažovat v tak malých množstvích, ale spíše musíme předpokládat, že vozidla mají dlouhé prostoje i po poškození, během kterých nezbytně vzniká potřeba je servisovat.
Tento pátek se v Bruselu opět sejde Ukrajinská obranná kontaktní skupina NATO (UDCG), kontaktní skupina podpůrných zemí, které Ukrajině poskytují zbraně, vybavení a pomoc při výcviku. Poté budou probíhat další diskuse o tom, jaké zbraňové systémy lze dodat. Kontaktní skupina Ukrajina se již dříve sešla především na pozvání USA na americké vojenské základně v Ramsteinu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Spojené království schůzi naposledy předsedalo v únoru.
***
Takže to bychom měli! Wuderwffen nejen, že nejsou wunder, ale jsou zranitelné, vykazují poruchy a velké opotřebení, není pro ně munice, když je, je drahá.
Že Ukrajina je černá díra, přesněji – bezedná černá díra? A koho to zajímá? Že do ní padají bezmocní Ukrajinci po statisících? Tak to určitě nikoho, a nejméně ze všech Zelenského! Hlavně, že on tomu všemu šéfuje. Jen proto, že se nekonají volby, které by zcela jistě prohrál. Jemu jde o krk. Ale já si vždycky myslel, že Evropa si nechá pro čtvrťák vrtat koleno… A ono -NIC. Do té černé ukrajinské bezedné díry se hází stovky miliard eur a dolarů a nikdo, kromě Trumpa ani nemukne.
Ale zbraně? Co nefungují a mají různé další mouchy? Tak to prrr! To pr!!! Tady se s tím něco musí dělat!!! Protože zájemci o ty tolik vychvalované Wund… opravuji Waffen, velmi pečlivě sledují, jak si jednotlivé zbraňové systémy vedou na bojišti. A podle toho se zařizují. A Leopardy ani Abramsy opravdu nepřesvědčily. Řekl bych, že katastrofou je, když se jako nejvhodnější ukázaly být staré vyřazené typy techniky jako protiletadlový tank Gepard nebo obrněný transportér Marder. Oba už asi 25 let mimo aktivní nasazení …
*
Petr Vlk, Kosa Zostra
Tak si to shrňme. K objednaným letadlům kde je potřeba na 90 minut letu, 23 hodin oprav, jsme nakoupili tanky, které na frontu ani nedojedou opravit na cestě nejdou a táhnout je zpět je nákladné. Ty co dojedou a dostanou na bojišti takovou švestku, že jim ulítne věž, nebo kola i s pásy, tak ty… Číst vice »
Co se muselo stát ,že Německo pod kuratelou USA chce znovu zbrojit? K tomu strojírny v Plzni také budou přispívat jak za II.světové války? Idee komunistů jsou oslabeny a zbytek je jen dobytek.
Už schází jen, že nemají ten správný germánský zápal pro boj, vůli po vítězství a není s nimi ani žádný svatý. Tyhle intelektuální kecy mi tam schází nejvíc. To je sestava.
Malý dodatek ze krátké zpravy: Ukroboti si stěžují, že Rusové tak často a rychle mění taktiku na bojišti, že to už připomíná nekonečné zkoušení, co může v danou chvíli zabrat nejvíce, Teď často probíhají přepady na motorkách, kdy pokud je odpor velký, tak se stahují a nastupuji drony. Po nich případně kanonada, útok vozby… Číst vice »