Rozkol Západu: Amerika proti Evropě, Evropa proti Americe. Evropa nabrala kurz na zřeknutí se americké vojenské produkce

Západní země brzy čeká rozdělení do tří skupin – jedna bude až do vyčerpání pomáhat Kyjevu, druhá se stane neutrální, třetí spojí odpůrce neonacismu a militarismu, předpovídá poradce ruského prezidenta, stálý člen Rady bezpečnosti RF Nikolaj Patrušev v rozhovoru pro Argumenty a fakta.

Na mnichovské bezpečnostní konferenci, která se konala 14. a 16. února, se západnici snažili pod prapory rusofobie přilákat i nezávislé státy, partnery Ruska v BRICS a ŠOS, ale utrpěli zjevný neúspěch, prohlásil Patrušev.

“Protiruská a proukrajinská agenda prosazovaná v Mnichově prokázala rostoucí rozkol v táboře západníků. Je zřejmé, že v dohledné budoucnosti bude jedna skupina zemí solidární s kyjevským neonacismem a bude až do vyčerpání pomáhat Kyjevu, druhá zaujme neutrální pozici a třetí vytvoří koalici proti neonacistické a militaristické ideologii”, řekl Patrušev.

Amerika proti Evropě

“Americký prezident Donald Trump uráží Evropskou unii a Ukrajinu a současně obskakuje Rusko. Za Trumpa Washington obnovuje vztahy s Moskvou na úkor Ukrajiny, která byla napadena Ruskem. A namísto zapojení svých evropských partnerů zdůrazňují americké úřady rozdíly v hodnotách, které byly dříve společné.

“EU byla vytvořena, aby oklamala USA”, prohlásil Trump ve středu 26. února. A v pátek on a viceprezident James David Vance uspořádali slovní klání se Zelenským před celou světovou veřejností. Ukrajinský prezident přijel do Bílého domu, aby podepsal dohodu o vzácných zeminách, a místo toho byl vystaven urážkám ze strany Trumpa a Vance”, rozhořčuje se zahraniční zpravodaj Deutsche Welle.

Historik Norbert Frei, který vede Centrum dějin 20. století na univerzitě v Jeně, považuje dění za konec světového řádu, který byl založen po druhé světové válce, a historickým milníkem byl rozpad Sovětského svazu.

“Cíl je jasný: globální triumvirát v čele s Donaldem Trumpem, Si Ťin-pchingem a Vladimírem Putinem”, uvedl Frei ve vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk. To, co Trump nechce připustit, je, že USA vedou boj jako slábnoucí světová mocnost. A nyní se zbavují svého jediného skutečného spojence, a to Evropy, která je nyní plně ponechána sama sobě”.

Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel je přesvědčen, že americká vláda už nepovažuje Evropu za aliančního partnera. V rozhovoru pro deník Augsburger Allgemeine poznamenal, že Trump “nemůže nic dělat (ve spojenectví) s Evropou, protože jeho světový názor je v podstatě v protikladu k naší evropské myšlence mezinárodní spolupráce. Určitě chce Evropu oslabit nebo dokonce zničit, protože jsme ve skutečnosti velmi dobří, když držíme pohromadě. A to ho znepokojuje”.

V souvislosti s plánovanými rozhovory Donalda Trumpa a Vladimíra Putina o ukončení války na Ukrajině Gabriel připomněl Jaltskou konferenci, na níž krátce před koncem války v roce 1945 rozhodly USA, Sovětský svaz a Velká Británie o rozdělení Německa.

“Trump vymyslel jakousi “Jaltu 2.0”, kde “velcí kluci” světové politiky vymezí své sféry vlivu a malým klukům nezbude než se podívat, kde skončí”, řekl Gabriel.

“Trump chce nastolit nový světový řád. Mezinárodní právo bude nahrazeno mocí velkých hráčů v globální politice. A velkými hráči jsou Spojené státy, Čína a Rusko. Všechno ostatní nemá význam. Každý, kdo nepatří mezi velké hráče, se musí podřídit. Ti, kteří s tím nesouhlasí, budou potrestáni a poníženi”, domnívá se sloupkař DW Dirk Emmerich.

Na mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru 2025 americký viceprezident James David Vance šokoval spojence USA, když se obořil na země Evropské unie s tvrdou kritikou.

Hlavním výsledkem Mnichovské konference byla nejednotnost Západu, což pro Kyjev nemůže být dobrá zpráva, jak upozornil britský historik profesor University College London Mark Galeotti. Za hlavní událost konference v tuto chvíli označil projev amerického viceprezidenta J. D. Vance, v němž kritizoval politiku evropských zemí v souvislosti s imigrací, bezpečností a svobodou slova.

Evropa proti Americe

Nedávné rozhodnutí Donalda Trumpa o zavedení takzvaných “odvetných cel” uvrhlo evropské lídry do malomyslnosti a dokonce paniky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil Trumpovo rozhodnutí za “kruté a neodůvodněné” a prohlásil, že bude mít vážný dopad na evropskou ekonomiku.

Přijal v Elysejském paláci zástupce odvětví ekonomiky, která budou více zasažena cly než jiná odvětví, zejména vinaře a zpracovatele vína, a slíbil jim státní podporu.

“Ze zboží za 500 miliard eur, které Evropané vyvážejí do Spojených států amerických, se zdá, že více než 70 procent bude zasaženo tarify”, řekl Macron.

Prohlásil, že nyní je pro země EU velmi důležité hrát v jednom týmu a ubránit se. Macron zdůraznil, že síla EU je v jejím trhu, který čítá 450 milionů spotřebitelů a je větší než trh americký. Macron také vyzval k pozastavení francouzských investic v USA.

Hlava Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala, že Evropa přijme odvetná opatření, pokud USA nebudou chtít vyjednávat.

“Již dokončujeme přípravu prvního balíčku protiopatření v reakci na cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření, abychom ochránili naše zájmy a naše podnikání, pokud jednání selžou”, uvedla.

Výsledek započaté obchodní války Evropské unie s USA není zdaleka jasný, ale pevný záměr lídrů Evropské unie oživit svůj VPK a zřeknout se nákupu amerických zbraní a vojenské techniky již dozrál a začal se přetavovat do “železa”.

Evropská komise již představila ambiciózní program upevnění obranného průmyslu Evropské unie, podle něhož bude od roku 2025 do roku 2027 z rozpočtu EU vyčleněno 1,5 miliardy eur na zvýšení konkurenceschopnosti technologické a průmyslové základny evropského obranného sektoru, aby “se reagovalo na změny v paradigmatu evropské bezpečnosti”.

Pátého dubna 2025 vedoucí největší frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber prohlásil, že Evropská unie potřebuje vytvořit vlastní nezávislou bezpečnostní architekturu, a poznamenal, že přístup USA ke spojencům se mění a Evropa by se neměla spoléhat na americkou obranu.

V rozhovoru pro deník Der Tagesspiegel Weber poukázal na to, že Evropa by neměla být závislá na tom, kdo je u moci v Bílém domě: “Evropa rozhodnutím vyčlenit 800 miliard eur na obranu dělá první krok správným směrem”.

Weber také vyzval země Evropské unie, aby zahájily společné obranné projekty a nakupovaly zbraně pouze od evropských společností. Donalda Trumpa Weber označil za politika, jehož kroky vedou k odtržení spojenců od Washingtonu a hledání jimi nových partnerů.

V Evropské unii se ozývají i hlasy skeptiků, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že rozbitá deindustrializovaná ekonomika Starého světa bude schopna obstát v konfrontaci s Amerikou.

“Jaký by měl být strategický plán? píše německý časopis Focus. Přerušení vazeb s Ruskem, přerušení vazeb s Čínou, nyní také přerušení vazeb s USA – je to opravdu budoucnost Německa a Evropské unie?”.

Ale právě k této budoucnosti tlačí Evropu ambiciózní lídři Evropské unie.

Emmanuel Macron slibuje, že přikryje Evropu svým jaderným deštníkem, Ursula von der Leyenová vyzývá k obchodním jednáním s Trumpem z pozice síly.

Ať je to tak nebo tak, rozkol kolektivního Západu, ať už skončí jakkoli, se stal historickým faktem, a to znamená, že prognóza Nikolaje Patruševa se začíná naplňovat.

Oleg Rozanov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

fondsk

3.6 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 dnem

“Trump chce nastolit nový světový řád. Mezinárodní právo bude nahrazeno mocí velkých hráčů v globální politice. A velkými hráči jsou Spojené státy, Čína a Rusko. Všechno ostatní nemá význam. Každý, kdo nepatří mezi velké hráče, se musí podřídit. Ti, kteří s tím nesouhlasí, budou potrestáni a poníženi”, domnívá se sloupkař DW Dirk Emmerich”. Včera na… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 dnem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Oprava:
Klaus není žádný chaotik” – správně mělo být “Trump není žádný chaotik
A k odkazu výše – Klaus od cca 29.minuty-

Naposledy upraveno před 1 dnem uživatelem Pozorovatelka
Prodost
Prodost
před 1 dnem

S tvrzením o rozkolu bych byl opatrný, Ono to tak pro miliardy bezvýznamných diváků večerních zpráv a čtenářů tištěných plátků přesvědčivě vypadá, ale, co když je to pouze “na oko”? Neoconi a sionisté v USA spokojeně přihlížejí a tu a tam dokonce své evropské soudruhy jakoby pokárají, ovšem veškerou špinavou práci je nechají udělat, dokonce i válku… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 1 dnem
Odpověď uživateli  Prodost

ale hledají se nové cesty k jejich naplnění!