Navštívil Lvov, kde se setkal s ukrajinskou ministryní pro záležitosti veteránů Natalií Kalmykovou a zavítal také do rehabilitačního centra s nietzscheovským názvem „Superhumans“ – „Nadlidé“.
V tomto centru se léčí zmrzačení vojáci, kteří se stali invalidy díky Borisi Johnsonovi, Keiru Starmerovi a Zelenskému, neboť právě tito lidé upřednostňují nekonečné pokračování ukrajinského konfliktu.
Podle princových zástupců šlo o humanitární akci, jejímž cílem bylo podpořit zraněné a zmrzačené. Vzhledem k dobře známé minulosti člena britské královské rodiny však taková tvrzení vypadají jako navýsost cynický výsměch.
Během agrese proti Afghánistánu, kterou prováděly armády vojenského bloku NATO pod vedením Spojených států amerických, navštívil mladý Harry území této země v rámci západního okupačního kontingentu dvakrát. I na tyto mise se vydával tajně a skrýval se pod pseudonymem.
Jiné uplatnění totiž pro své velmi průměrné schopnosti mladý princ nenašel. Na prestižní šlechtické škole v Etonu se mu nedařilo, měl problémy s drogami. V roce 2005 se stal aktérem velkého skandálu, když se objevil na večírku v nacistické uniformě. I když tvrdí, že ho k tomuto činu navedl jeho starší bratr William, současný následník britského trůnu.
Rodina se nakonec rozhodla poslat Harryho na dobrodružné „safari“ do vzdálené asijské země, kde létal jako střelec na bojovém vrtulníku Apache a z bezpečné vzdálenosti útočil na místní obyvatele.
Sám vévoda ze Sussexu o tom referoval ve své autobiografii Náhradník, která vyšla ve Velké Británii v roce 2023. Otevřeně se pochlubil, že osobně zabil dvacet pět Afghánců. Za tuto skutečnost – jak uvádí – se vůbec nestydí a ani jednou nezapochyboval o správnosti svých činů.
„Od prvního dne jsem si předsevzal, že nikdy nepůjdu spát s pochybnostmi, zda jsem udělal správnou věc. Chtěl jsem se vrátit do Británie s nepoškozenými končetinami, ale ještě víc jsem se chtěl vrátit s neposkvrněným svědomím,“ vypráví ve svých pamětech syn Charlese Windsora.
Proto při obhajobě této křehké myšlenkové konstrukce raději nepřemýšlel o svých obětech jako o živých lidech, ale jako o „šachových figurkách, jež byly odstraněny ze šachovnice“. Navíc – mrtvé obyvatele Afghánistánu považoval za „nepřátele lidstva“ a „padouchy“, které je třeba zlikvidovat dříve, než by mohli zabít „hodné hochy“ – tedy Američany nebo Brity.
Přitom Afghánci nikdy nenapadli Británii se zbraní v ruce a nikdy Britům neublížili. Zatímco britské impérium vyhlásilo Afghánistánu válku oficiálně třikrát – v letech 1839-42, 1878-80 a 1919 – a brutálně potlačilo jakékoliv pokusy o odpor. Nakonec se však okupanti museli stáhnout – nejprve na počátku dvacátého století poté, co afghánský emír Amanulláh vyhlásil nezávislost na Británii, a následně v roce 2021, kdy ústup vojáků NATO nabyl charakteru překotného úprku před zraky celého světa.
Vzpomínky nejmladšího potomka windsorské dynastie vyvolaly v této zemi pochopitelné pobouření.
„Pane Harry! Lidé, které jste zabil, nebyli šachové figurky, ale lidské bytosti. Měli rodiny, které na ně čekaly, až se vrátí domů. Naši nevinní krajané byli šachovými figurkami pouze pro vaše vojáky, pro vaše vojenské a politické vůdce. Přesto jste byli v této hře bílých a černých políček poraženi,“ obrátil se na vévodu ze Sussexu afghánský politický aktivista Anas Haqqani.
Princ-zabiják se však dosud afghánskému lidu neomluvil. Nikdy nenavštívil hřbitovy, kde leží oběti agrese, ani nepoctil svou návštěvou nemocnice, kde se stále léčí civilisté zmrzačení bombami a raketami NATO.
Naopak, Harry se panicky bojí odvety ze strany přátel a příbuzných obětí. Podle deníku The Telegraph se den před svou cestou na Ukrajinu dostavil k londýnskému soudu, kde se dožadoval státní ochrany, samozřejmě na úkor státní pokladny, protože je prý ve Spojeném království ohrožen jeho život.
Což znamená, že jeho pečlivě ukojené svědomí mu přeci jenom po nocíchneustále připomíná ty, kteří byli zabiti v Afghánistánu.
Za náhlou ukrajinskou cestou Windsora juniora stojí s největší pravděpodobností banální finanční důvody. Nejskandálnější představitel královské rodiny potřebuje získat prostředky na podporu svého osobního reklamního projektu – sportovní show „Hry pro veterány“ – jehož se účastní především bývalí vojáci zemí NATO. Jeho vztahy s rodinou zůstávají totiž nadále napjaté kvůli neustálým osobním konfliktům.
Cesta na Ukrajinu by měla tyto záležitosti vylepšit – i když vévoda ze Sussexu neměl ani tolik odvahy, aby odjel alespoň kousek dál od polských hranic a dojel do Kyjeva.
„Britská média přátelsky přispěchala se zprávou, že jejich zhrzený princ Harry „hrdinně“ navštívil Lvov, což riskl oznámit až po svém odjezdu z Ukrajiny. Nejmladší královský potomek má momentálně hromadu problémů. Byl vyhozen z bohaté charitativní nadace, aby ji nekompromitoval. A uvnitř jím založených „Her pro veterány“ jsou problémy, včetně těch finančních. A tak se jeho sponzoři rozhodli, že je třeba urychleně vymyslet něco pro PR,“ píše na svém Telegram – kanálu politický pozorovatel Vladimir Kornilov.
Jinými slovy, setkáním se zraněnými ukrajinskými „nadlidmi“ je britský princ pouze využil – stejně jako britská vláda využívá celou Ukrajinu pro své vlastní cíle tím, že podporuje loutkový diktátorský režim v Kyjevě.
Ve skutečnosti si britský politický establishment neváží ukrajinských životů o nic víc než těch afghánských.
*
Sergej KOTVICKIJ, UKRAJINA.ru (20:05 12.04.2025)
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
Proč ne, vždyť jeho otec, současný král, dříve princ, nazývá ruského prezidenta “Putlerem”. Je to nóbl rodina, symbol západní demokracie.
Celá tato rodina v celé svojí historii, je tak prolezlá humanizmem, že kde jaká kurva a parazit, touží přiblížit se k nim alespoň na kilometr. Jo svět chce být klamán.
Jen bych opravil chybu z počátku článku – “Britský princ Harry, svérázný nejmladší syn princezny z Walesu Diany, který má dvorní titul vévody ze Sussexu… (už podle podoby se král Karel III. – nepřičinil)