Redakce GEOFOR požádala Paula Craiga Robertse – předsedu Institutu pro politickou ekonomii (USA), PhD v oboru ekonomie a náměstka ministra financí USA v Reaganově administrativě – s žádostí o posouzení průběhu jednání mezi Ruskem a Spojenými státy, jakož i jejich vyhlídky.
Navzdory četným prohlášením, která tvrdí, že jednání mezi USA a Ruskem pokračují dobře – a skutečnost, že Moskva dokonce vyslala svého velvyslance do Washingtonu – se zdá, že v otázce Ukrajiny došlo k malému skutečnému pokroku. Alespoň tak působí činy a prohlášení ukrajinské strany a také způsob, jakým evropské země pokračují – a dokonce se pokoušejí zvýšit – vojenskou podporu Kyjevu. Věříte, že tomu tak je? A jak vidíte vyhlídky na urovnání ukrajinského konfliktu ?
Vyhlídky na ukončení konfliktu by byly mnohem lepší, kdyby si prezident Putin ponechal proces pod kontrolou. Místo toho prezident Putin vstoupil do neznámého procesu při hledání blíže nespecifikované dohody. Tím prezident Putin dovolil, aby proces narušily vnější záležitosti, jako je požadavek prezidenta Trumpa na ukrajinské vzácné zeminy jako platba za vojenskou a finanční pomoc USA během Bidenova režimu. To je nyní problém při vyjednávání mezi Trumpem a Zelenským, i když si mysleli, že to nemá žádný význam pro ukončení konfliktu.
Jaký bude další problém, který proces zatemní?
Podle přiznání CIA nedávno zveřejněného v New York Times byl konflikt na Ukrajině od samého počátku válkou mezi USA a Ruskem, válkou, kterou zahájil a vedl Washington. Ukrajina pouze poskytla válku mrtvým. S úmyslem iniciovat konflikt s Ruskem USA svrhly zvolenou ukrajinskou vládu a dosadily americkou loutku. Zatímco se prezident Putin snažil vyhnout realitě Minskou dohodou, USA vycvičily a vyzbrojily velkou ukrajinskou armádu. Nepřipravený prezident Putin byl donucen zasáhnout na Donbasu, když Bidenův režim, NATO a EU s chladnou hlavou odmítly prezidenta Putina a ministra zahraničí Lavrova o dohodu o vzájemné bezpečnosti a ukrajinská armáda byla připravena napadnout Donbas a podmanit si dvě nezávislé republiky.
Proč je tedy Zelenskij stranou vyjednávání, protože konflikt od jeho počátku probíhá mezi Washingtonem a Ruskem? Vlastně, proč se vůbec vyjednává? Úkolem prezidenta Putina je dosáhnout vojenského vítězství a uvalit mírové podmínky na poražené, neriskovat vyjednávání o ruském vítězství. Proč je Zelenskij stranou mírového urovnání, když mu před měsíci vypršelo funkční období? Co pro Trumpa a Putina znamená podepsat dohodu s osobou, která podle ukrajinské ústavy není členem ukrajinské vlády?
Tvrzení, že „vyjednávání dobře probíhají“, je nesmysl. Jak jdou vyjednávání dobře, když prezident Trump léčí Putina dalšími tresty, když je to Putin, kdo dodržuje Trumpovu dohodu a Zelenskij? NATO? Washington? kdo je / jsou ti hráči? Jak Trumpův výbuch proti Putinovi buduje důvěru, kterou jednání potřebují?
To ne. Tak co, myslí to Trump vážně, nebo si jen užívá toho, že je na světové scéně drsňákem?
Problém s ukončením konfliktu je způsob, jakým to Putin provedl. Bylo to, jako by se prezident Putin bál dosáhnout vítězství. Aby se Putin vyhnul vítězství, zaplatil vysokou cenu ruských obětí. Válka byla vedena, jako by jejím cílem bylo vyjednávání. Místo ruského vítězství Zdá se, že Putin chce skvělé vyrovnání, další dohodu z Jalty. To je můj názor na to, proč Putin jednal tak, jak jednal. Viděl válku jako prostředek k dosažení širšího vyrovnání se Západem.
Důsledkem nikdy nekončící války je, že Putinovi trvalo odstranění ukrajinských sil z několika kilometrů ruského území o měsíce déle, než trvalo Stalinově Rudé armádě, aby vyhnala německý Wehrmacht z tisíců mil Ruska, východní Evropy a vstoupila do ulic Berlína, a na Ukrajině je ruské území stále v rukou Ukrajiny nebo Washingtonu.
Pro svět vypadá způsob, jakým Putin vedl válku, jako selhání ruských zbraní, a toto bylo poselstvím západních médií během celého konfliktu. Pokud to takhle vidí i Trump, je to pro ukrajinská jednání špatná zpráva. Trump uvidí, jak se vypořádává se slabým protivníkem, který nemůže vyhrát válku. Proč tedy dělat nějaké ústupky? Proč nehromadit požadavky? Trump je ve smrtelném konfliktu s americkým establishmentem. Vítězství nad Putinem posiluje Trumpovo postavení v jeho domácím konfliktu.
Pokud chce Trump ukončit válku na Ukrajině, je to velmi jednoduchý krok. Jediné, co Trump musí udělat, je říct, že válka by se nestala, kdyby mu demokraté neukradli znovuzvolení v roce 2020, že nemá v konfliktu žádný podíl a odvolává účast Ameriky. Zbývá Zelenskij, čelí Putinovi, aby problém vyřeši. Pokud by Putin konflikt rychle vyhrál, nebyl by to dnes problém.
Kromě ukrajinské otázky zahrnuje americko-ruský dialog také otázky normalizace vztahů a obnovení vzájemné důvěry. Jak v této souvislosti hodnotíte nedávnou návštěvu šéfa ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrieva ve Washingtonu, který údajně vedl v Bílém domě deset hodin jednání na vysoké úrovni o široké škále otázek – od společného rozvoje ruských nalezišť vzácných zemin až po obnovení leteckých služeb mezi našimi zeměmi? Jak realistický je podle vás konstruktivní dialog v těchto oblastech, zvláště pokud se jednání o Ukrajině dostanou do slepé uličky?
Pokud je Kirill Dmitriev atlantický integracionista zamilovaný do Západu, bude odveden do čističky. Wall Street by ráda znovu dostala do rukou Rusko a jeho aktiva. Vykořisťování Ruska by udrželo Wall Street v hojnosti po celá desetiletí. Tento vývoj považuji za mimořádně předstihový před jakýmkoli důkazem, který by v této fázi podpořil otevření Ruska Západu. Pro Rusko by to byl akt národní sebevraždy.
Jako vždy se nemohu nezeptat na domácí politiku v USA. Republikánská většina v Kongresu je v současnosti docela štíhlá a podle zpráv médií a analytiků, také se zdá, že uvnitř samotné strany neexistuje shoda ohledně zahraničního politického směřování nové administrativy. Do jaké míry tyto faktory omezují schopnost prezidenta Trumpa uskutečnit jeho plány? A má prostředky, jak je překonat?
V nedávných článcích www.paulcraigroberts.org popisuji, proč Trumpův režim nerozumí všem silám, které působí ve světě. Trump je tímto nedostatkem porozumění handicapován. Je také handicapován tím, že s ním není většina republikánů ve sněmovně i v Senátu. Republikánské zřízení – RINO – Republikáni pouze ve jménu, užívejte si života ve stávajícím americkém zřízení, ve kterém je jejich znovuzvolení zajištěno dary na kampaň od Izraelské lobby, vojenského/bezpečnostního komplexu, který vždy potřebuje nepřítele, farmaceutických společností, agrobyznysu, finančních zájmů a energetických zájmů. Jsou to mocné soukromé zájmy, které vládnou Americe, nikoli lidé hlasující. Vítězní političtí kandidáti vděčí za své postavení těm, kteří financují jejich kampaň, nikoli těm, kteří je volí.
RINO do určité míry podpoří Trumpa, protože výhodou toho, že jste vládnoucí stranou, je, že ovládáte výbory a podvýbory Kongresu a získáváte odměny za to, že jste děvkou pro americký establishment.
Prezident Trump stojí proti institucionalizovanému establishmentu, sofistikovanému v politickém válčení a zvyklému vládnout. Pro Američany je to boj, který se počítá, ne boj s Íránem za Izrael nebo boj o Ukrajinu. Pokud ale Trump nedokáže vyhrát svůj domácí boj, bude muset hledat vítězství v zahraničí. Potenciálními cíli proto zůstávají Rusko, Írán a Čína.
*
P.C. Roberts, rp, prvnizpravy.cz, pcroberts
Související: P.C.Roberts: Západní svět opustil demokracii
K informaci:
План Келлога и встреча Путин-Уиткофф: два звена одной цепи…
https://t.me/yurasumy/22349
Юрий Подоляка, Apr 12 at 07:23
Myslím, že ten američan by si měl přečíst slova pana Dugina.”My nebojujeme PROTI Ukrajincům, ale ZA NĚ, aby zůstali lidmi.”