Model rozpadající se EU a jeho aplikace

Pohled matematika – národohospodáře na děnív upadající a rozkládající se Evropské unii. Trocha teorie není nikdy na škodu.

Radim Valenčík
Radim Valenčík

Z modelu mj. vyplývá, že koncepčně uvažující politický subjekt by měl jít to blížících se sněmovních voleb s programovým bodem:

“Uděláme vše pro to, abychom uchránili občany naší země před důsledky rozkladu EU”

Dnes uveřejňuji již 14. díl série “Jak dál v pěstování vize? – Víme”, viz:

https://radimvalencik.pise.cz/12144-vize-jakou-potrebujeme-1209.html

Je důležitý. Proto je také označen “!”. Ukazuje, o co jde zápolení o pojetí změn v penzijním systému (záměrně používám toto neutrální označení, protože to, co dělá tato vláda není reforma, ale destrukce penzijního systému). Následující text je “ochutnávkou”, co bude uveřejněno v jednom z příštích pokračování v širším kontextu. Mj. ukazuje, jak důležitá je opora v dobré teorii:

Obava z “příkladu hodného následování” jako příčina přijetí strategie agresivity

Pokusme se o použití nástrojů, které máme, analyzovat současnou situaci v EU:

  1. Současná euroreprezentace zprostředkovává poziční investování různých subjektů vázaných na současnou globální moc (je prostředníkem, poskokem současné globální moci) v ekonomicky nejvýznamnějších oblastech, mj. následujícími formami:

– Kdo a co (ne)smí kam vyvážet, kdo a co (ne)smí odkud dovážet, což je jedna z nejbrutálnějších forem potlačování investičních příležitostí, zejména proto, že je tím podlamován proces káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti. 

– Diskriminujícího přístupu k dotacím a dalším přerozdělovacím aktivitám.

  1. V Maďarsku se prosadila reprezentace, která chrání ekonomický zájem země a která se rozhodla pro politiku vzdoru proti omezování vlastních investičních příležitostí. Ustála i různé pokusy o přímé intervence směřující k likvidaci reprezentace, která se začala chovat v souladu s ekonomickými a bezpečnostními zájmy vlastní země.
  2. To má výrazný dopad na vývoj v ostatních zemích, protože to podstatným způsobem ovlivňuje hry uvnitř jich samých. Příklady jsou nakažlivé. (Teď nás autor – matematik docent Valenčík zavádí do svého oboru – teorie her:  mj. a zejména tím, že ovlivňují výplatní matice dvoumaticových her z hlediska polarizace na subjekty, které chtějí sloužit nadnárodní moci potlačující investiční příležitosti dané země, a na subjekty, které se chtějí vymanit z tohoto područí a pro které se stává Maďarsko příkladem hodným následování.)
  3. Projevy vzdorů motivované příkladem Maďarska vidíme v okolních zemích – na Slovensku, v Rumunsku, Chorvatsku. Vývoj situace v této oblasti není bez vlivu na vývoj v dalších zemích, včetně dnes velmi “zviditelněného” dění ve Francii.
  4. Největším nebezpečím pro současnou (globální) moc, která se prosazuje prostřednictvím stávající euroreprezentace je to, že začnou fungovat určité mechanismy vzájemné horizontální podpory, jejich ekonomickým základem je proces káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.
  5. To vše se promítá do individuálního rozhodování každého občana v každé zemi EU, který řeší individuální dilema, jak se zachovat. To lze modelovat různými způsoby, nejvhodněji standardním způsobem dvoumaticové hry:

– dva hráči: jednotlivec versus všichni ostatní,

– dvě strategie: podřídit se tlaku současné euroreprezentace (případně se snaží z toho vytěžit z toho vlastní profit), nebo se vydat cestou vzdoru vůči mimořádně silné, ale upadající moci.

  1. Pokud jde o bod 5., tak zde se vytvořila určitá rovnováha:

– Na jedné straně má současná politická reprezentace Maďarska dostatek sil i vnitřní podpory, aby čelila tlaku současné euroreprezentace (i za cenu určitých ústupků).

– Na druhé straně je z hlediska vnitřních, tak zejména vnějších podmínek stále ještě významně omezováno spuštění procesu káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.

Jedná se o poměrně nestabilní rovnováhu, tj. o oblasti, kde se “láme chleba”. K tomu mj.:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-madarsko-hraje-za-putinuv-tym-tvrdi-estonsky-ministr-zahranici-chce-ho-zbavit-hlasovacich-prav-v-eu-40516169

  1. Pokud jde i bod 6., tak zde je velmi důležité vnímat diferencovanou situaci v jednotlivých zemích a zejména pak diferencovanou pozici různých skupin obyvatelstva i různých (individuálně specifických) jednotlivců ve vztahu k základnímu dilematu. (Mj. proto, aby se vidění a chápání reality vymanilo ze zavádějících stereotypu:“Ještě nám není dostatečně zle, aby se lidé dostatečně snažili jít cestou lepší buducnosti.”) – Zde je nejdůležitější co nejpřesněji identifikovat a zviditelnit hraniční oblast rozhodování, která probíhá velmi členitým sociálním terénem (vykolíkovaným: generačně, majetkově, pozičně, individuální schopnostmi – morálními, intelektuálním, znalostními apod., regionálně atd.). I v tomto případě jde o oblast “kde se láme chleba”.

*

doc. Ing. Radim Valenčík, zdroj ,  autor grafiky Paul Lachine

3.6 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 6 dny

“5.Největším nebezpečím pro současnou (globální) moc, která se prosazuje prostřednictvím stávající euroreprezentace je to, že začnou fungovat určité mechanismy vzájemné horizontální podpory, jejich ekonomickým základem je proces káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.” “V Maďarsku se prosadila reprezentace, která chrání ekonomický zájem země a která se rozhodla pro politiku vzdoru proti omezování… Číst vice »

Naposledy upraveno před 6 dny uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 6 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Snažím se pochopit, co chce autor sdělit, ale plyne mi z toho ale jediné: Evropa se rozpadne a občan by se volbách měl rozhodnout, jestli zvolí upadající moc globalistické(!) Evropy anebo Maďarskou cestu vzdoru. Tak to fakt nedávám! Maďarsko je totiž hlavním vůdcem rozpadu EU=plánu Globalistů! o dvourychlostní Evropě. A to s tím,… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 6 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Komentář mi utekl dřív, než jsem ho stihla opravit, ale snad je srozumitelný – V4 je ve skutečnosti řízená Rakouskem a od 2018 je to neoficiálně V5. A globalistické Rakousko nemá zájem o prospěch Ruska, ale přes Čínu opět pouze jen a jen o ten svůj monarchistický! Přes projekty “6+1” a “16+1” realizuje dvourychlostní Evropu, kde… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 5 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Související aktualita: Pentagon zvažuje stažení až deseti tisíc vojáků z východní Evropyhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-vychodni-evropa-americti-vojaci-stazeni-pentagon-donald-trump.A250408_125254_zahranicni_dtt Stažení vojáků pouze z východní Evropy-jaký to div! K čemuž připomeňme, že nedávno Trump získal Pentagon na svou stranu, když ho v podstatě uplatil, takže ten jde Trumpovi na ruku. A ještě perlička: Nedávno se Havlíček s někým z koalice (nechce se mi to hledat)… Číst vice »

Praded
Praded
před 6 dny

Pane Valenčík, považuji Vás za rozumného, ale kapitalizmus je hra s cinknutými kartami. S velkým utrpením jsem si vyslechl na Chuť moci, debatu Kulikudise s Milošem Novým, profesorem na Univerzitě v Plzni a je to obrázek, kam jste to po převratu dotáhly. Moje životní zkušenost mi říká, že pokud nedojde k prosazení nezcizitelného všeho všeho ve státě… Číst vice »