Lež šířená v dobré víře je legitimní, vzkázal občanům Foltýn

Koordinátor strategické komunikace vlády Otakar Foltýn stíhá kromě výjezdů na přednášky chodit i do podcastů. V jednom z nich vysvětloval, že sice šířil ukrajinskou lež, ale v dobré víře. Sám jí uvěřil. A proto nedezinformoval. Potíž je v tom, že dezinformace jsou legitimní jen od někoho, píše v textu pro Deník TO Petr Bošnakov.

Petr Bošnakov
Petr Bošnakov

Před několika dny jsem poslouchal přes hodinu trvající Neporazitelný podcast, jehož hostem byl plukovník Otakar Foltýn. Moderátor se držel hodně zpátky, proto mohl nikým nerušen rozvíjet myšlenku hrdinství všedního dne a vysvětlit, jak moc nebezpečná je čínská sociální síť Tik Tok a obecně sociální sítě, protože sází na negativní zprávy, kterým nelze věřit. A tak jsem si vzpomněl na pravdu, jejímž je Otakar Foltýn nositelem, zpochybňující megahit kapely Kabát: Kdoví jestli…

Řeč pak přešla na Janu Bobošíkovou, kterou strategický vládní komunikátor zařadil do kategorie lidí, kteří lžou a překrucují běžné jevy. Moderátorka, bývalá a možná i budoucí politička totiž podle Otakara Foltýna zneužila toho, že sdílel zprávu ukrajinské strany o tom, že na Krym přijel ruský admirál Sokolov a Ukrajinci ho zabili. Posléze se ale ukázalo, že admirál na Krym nepřijel a stále žije. Vládní koordinátor, ale vysvětlil, že se Ukrajinci „oprávněně a legitimně domnívali,“ že dosáhli svého cíle, ale pak se opravili a řekli, že admirála zabijí příště, čímž zároveň splní jeho přání. Plukovník Foltýn sice uznal, že se stala chyba, ale dodal, že chyby se dějí a pokud sdílíte nepravdivou informaci v dobré víře, nejste dezinformátor.

Právo na legitimní lež

Otakar Foltýn pak uvedl, že existují dezinformace, které jsou v případě obránců legitimní a pochopitelné. Na závěr pasáže použil citát Winstona Churchilla: „Pravda je ve válce natolik vzácná, že musí být chráněna lží.“ Kupodivu v tomto případě nezareagovala ministryně obrany Jana Černochová, která za stejné cca dva roky staré tvrzení řeckého filozofa Aischylose: „První obětí každé války je pravda,“ zahájila docela úspěšné tažení proti olympijskému vítězi z Londýna, členovi Dukly Praha, spadající pod ministerstvo obrany, Davidovi Svobodovi, který se stal z hvězdy vyvrhelem.

Ale zpět k Otakaru Foltýnovi o jeho tvrzení, že obránce má právo lhát. Nemám s tím problém, jenom nevím, zdali strategický komunikátor přiznává právo na „legitimní lež“ obráncům například z Doněcké a Luhanské oblasti, kteří se bránili útokům ukrajinské armády a polovojenských jednotek, které pálily do škol. Pokud by mě snad chtěl pan Foltýn označit za dezinformátora, odkazuji se na text ze 13. 8. 2014, publikovaný na www.zpravy.aktualne.cz , podle kterého armáda proměnila Doněck ve válečný Stalingrad a mezi obyvateli je stále více těch, kteří nenávidí vládu v Kyjevě a nechtějí žít v zemi, která je zabíjí.

Povinná víra v legitimní lži?

Z podcastu jsem se tedy dozvěděl, že Ukrajinci mají právo lhát, ale netuším, zdali podle plukovníka Foltýna existuje povinnost těmto lžím věřit? A jak moc platí jeho výrok, že člověk má právo na svůj názor, ale nikoli na svá fakta, když sám hovoří o pravdě, tedy faktech, které musí být chráněny lží. Anebo svět vnímá tak, že v zájmu „vyšších cílů“ musí být „legitimní“ lež brána jako fakt? A máme právo dumat například nad tím, jaká byla například motivace útočníků vraždit při ústupu civilní obyvatelstvo a ještě předtím bezbranným obětem svázat ruce bílou páskou, která zůstala bílá i poté, co oběti ležely několik dnů na ulici.

A existuje právo zamyslet se, čím to, že v případě leteckých útoků na Ukrajinu vypálí ruský agresor rakety či bezpilotní letouny, přes 90 procent z nich je pravidelně sestřeleno a pokud snad raketa či dron proniknou protivzdušnou obranu, pokaždé zasáhnou nikoli legitimní cíl, tedy vojenský objekt, muniční továrnu nebo třeba vlaky převážející zbraně, ale téměř výhradně jesle, školku, školu, nemocnici, dětské hřiště či nádraží. A může si člověk položit otázku, čím to, že podle domácích mainstreamových médií ukrajinské rakety a drony trefují s železnou pravidelností prakticky výhradně ruské strategické cíle, aniž by zkřivily vlast jedinému civilistovi?

Nemyslím si, že se dočkám odpovědi od vládního strategického komunikátora odpovědi, zdali mám právo myslet. Na druhou stranu, naděje umírá poslední.

Čtěte také:

 

4.3 3 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 dny

Svérázný výklad pravdy a lásky soudruha gumového vrchního komunikátora. V nastávající předvolební kampani budou veškerá upozornění opozice, kterak Fiala a jeho grupa (kolínskou čivavu nevyjímaje) nedodržují staré předvolební sliby, jak dotáhli ekonomiku a energetiku do bezvědomí, jak lokajsky podlézají EU a cpou prostředky do nacistického režimu na Ukrajině a neposlední řadě jak rozložili celou společnost na… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 dny
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Jako třešinka na dortu bude dosažení kýženého stavu právně mocenského absolutizování moci stávajícími vládními stranami Spolu + STAN, kdy po aplikaci Lex Ukrajina a nově připravovaného právního paskvilu zázračně se probudivšího parlamentního inventáře Bendy, bude možné jakéhokoliv remcala – ať již z opozice nebo z nezávislých serverů a blogů – zavřít až mu narostou fousy… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 dny uživatelem Haskuv Duch
kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny

No já vám nevím, jestli je dobré a vhodné výplody těchto pomatenců se nějak podrobně zabývat a komentovat Inteligentní lidé hned pochopí a těm ostatním to stejně nevysvětlíš. Foltýn je za hranou běžného rozumu a myšlení a jen tvrdí muziku vládnoucí garnituře naprosto stejné úrovně ynteligence a rozumu. Jen člověka zaráží, že mezi nimi je tolik… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 dnem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

V kapitalizmu je všechno možné koupit a říkávalo se: Jaký pán, takový krám.

standa
standa
před 2 dny

Ten plukovník je mentálně velmi slabý, ale dostal prachy na činnost a tak se snaží lhát. Ani to mu dobře nejde. Je neschopný, ale zároveň je všehoschopný.

mikkesh
mikkesh
před 2 dny

Plukovník si to asi popletl s milosrdnou lží. Ostatně tu určitě od specialistů slýchá velmi často.

Praded
Praded
před 2 dny

To tady také bylo před 80 lety bylo, jen se jmenoval Urválek a neměl takové technické možnosti jako v současné kapitalistické demokracii.

Praded
Praded
před 2 dny
Odpověď uživateli  Praded

P.S. Tenhle je hezčí, po něm ženský určitě šílí.