Le Penová ze hry. Může český soud udělat totéž s Okamurou a SPD?

Soudní verdikt, který vyřadil Marine Le Pen z francouzských prezidentských voleb, otřásl evropskou politikou. V Česku mezitím čelí trestnímu stíhání Tomio Okamura a hnutí SPD a nabízí se otázka: mohl by i český soud podobně zabránit jejich účasti ve volbách?

Rozhodnutí pařížského soudu z 31. března 2025, kterým byla Marine Le Pen odsouzena za zpronevěru evropských fondů a s okamžitou platností zbavena způsobilosti kandidovat v prezidentských volbách, vyvolalo otřes nejen ve Francii. Tento akt, mnohými považovaný za politicky motivovaný, rozpoutal živou debatu napříč Evropou: lze soudní rozhodnutí použít jako nástroj k odstranění nepohodlné opozice? A hrozí něco podobného i v České republice?

Francouzský soud nekompromisně potrestal nejen Marine Le Pen, ale i její stranu Rassemblement National (RN). Le Pen dostala čtyři roky vězení (dva roky nepodmíněně), pokutu 100 tisíc eur a pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, a to s okamžitou účinností. RN samotné bylo uloženo zaplatit rekordní pokutu dva miliony eur. Obvinění se týkala používání asistentů europoslanců pro stranické účely v letech 2004–2016.

Ačkoli nebylo prokázáno, že by se Le Pen osobně obohatila, soud označil její roli za „centrální“ a obžalobu za důkaz „obcházení demokratických pravidel“. Kritici mluví o „soudní popravě“ politické konkurentky a o narušení demokratické soutěže. Jak napsal předseda RN Jordan Bardella:

„Nejde jen o Marine Le Pen. Popravena byla francouzská demokracie.“

O několik stovek kilometrů na východ čelí obdobné situaci Tomio Okamura, předseda české SPD. V únoru 2025 ho Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli předvolebním plakátům, které podle policie podněcovaly nenávist vůči etnickým menšinám a migrantům. Soudní řízení bylo zahájeno nejen proti samotnému Okamurovi, ale i proti SPD jakožto právnické osobě.

Sporné vizuály zobrazovaly například tmavého muže s nožem a titulkem: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“, nebo karikaturu romských dětí s cigaretami a výsměšným komentářem o školní docházce. Policie obvinila SPD z podněcování k nenávisti a šíření rasistických stereotypů. V případě odsouzení hrozí předsedovi SPD až tři roky vězení a straně finanční sankce či dokonce rozpuštění, pokud by soud rozhodl, že její činnost systematicky porušuje zákon.

Okamura se brání slovy, že jde o útok na svobodu slova a kriminalizaci politického názoru.

„Soud má dnes v rukou osud naší opozice. Pokud připustíme, že politická satira je trestná, pak jsme se vrátili před listopad 1989,“ prohlásil šéf SPD Tomio Okamura.

Je možné české opakování francouzského scénáře?

Teoreticky ano. Český právní řád umožňuje soudům nejen trestat jednotlivé politiky, ale v krajním případě i zakázat politickou stranu, pokud její činnost porušuje ústavní pořádek nebo podněcuje nenávist. Rozpuštění strany SPD již bylo v minulosti zvažováno některými právníky i politiky, nicméně Ústavní soud se dosud žádným podobným návrhem nezabýval.

Podobně jako ve Francii, i u nás se mohou obžaloby stát zbraní v rukou systému proti silné opoziční straně. Je-li soudce ochoten přistoupit na široký výklad zákona o podněcování nenávisti nebo o zneužití kampaně, může de facto zabránit kandidatuře jednotlivce i celého hnutí. Pokud by byl Tomio Okamura odsouzen ještě před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny, hrozí, že nebude moci kandidovat. A pokud by byla SPD jako celek odsouzena za porušování zákona jako právnická osoba, mohlo by to vést až k jejímu zákazu.
Hrozí „soft totalita“ pod rouškou právního státu?

Západní demokracie se v posledních letech potýkají s fenoménem tzv. lawfare, tedy využití soudního systému k politickému boji. Ať už jde o Donalda Trumpa v USA, Viktora Orbána v Maďarsku, nebo nyní Le Pen ve Francii, scénář je často podobný: justiční systém zasahuje ve chvíli, kdy se opozice blíží moci.

Pokud bude český soud následovat francouzský příklad, není vyloučeno, že voliči SPD přijdou na podzim 2025 o svého lídra i svou stranu. Což by, stejně jako ve Francii, vyvolalo otázku, zda volby bez volby jsou ještě volbami.

V demokratickém státě totiž mají o budoucnosti rozhodovat občané, nikoli soudci.

A tak se může stát, že na letošních českých volebních lístcích nebude jméno Tomia Okamury. Ne proto, že by prohrál, ale protože mu vůbec nebylo dovoleno hrát

*

kovář, prvnizpravy.cz

První zprávy také psaly:
O Foltýna se zajímá vojenská policie. Kvůli Rajchlovi

4.8 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 23 hodinami

Obávám se,že může-specielně v “Česku” zcela určitě.

tomaskova
tomaskova
před 1 dnem

Vypouštějí zkušební balónky a když bude málo odpůrců, SPD půjde také od válu.

Hokarc
Hokarc
před 1 dnem

Tak dlouho jsme ,,upevňovali demokracii, až jsme se probudili v totalitě.

maxim
maxim
před 1 dnem

Obvykle se dva perou a třetí se směje .., jako to bylo v r. 1917 v Rusku .. I Ten Trumpův největší sekáč Musk má pořád obavy z nějakých levicových extremistů, ale oba je vidí jinde než by mohli být .., takže nevědí kde jsou, a bojí se jich … Jooo …, hněv lidu čeká na… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 dnem uživatelem maxim
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 dnem

Odpověď na titulek: Může a v případě potřeby bez váhání i udělá. U nás jsou v ohrožení nejen Okamura, ale i Konečná, Sterzik…a jak píšu jinde, na každého se něco najde, byť by šlo třeba jen o chůzi po přechodu na červenou! A když nenajde tak se vymyslí. Oni na tom MV musí taky něco dělat! A když nepomůže k odstranění nepohodlných… Číst vice »

standa
standa
před 2 dny

Pravděpodobně to tak bude ! Viz Baxa.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 dny
Odpověď uživateli  standa

… a nově povýšená Bradáčová, pečená vařená na US ambasy.