Plán Kellogové a setkání Putin-Whitkoff: Dva články jendoho řetězce …

Současné vyjednávání mezi Ruskou federací a USA hodnotí vojenský komentátor, rodák z dnes ještě ukrajinského města Sumy Jurij Podoljaka:

Jurij Podoljaka
Jurij Podoljaka

Zvláštní zástupkyně Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kelloggová včera v britském vydání listu The Times zveřejnila “mapu rozdělení” Ukrajiny.

Upřímně řečeno, žádné “rozdělení” Ukrajiny jsem na této mapě neviděl. Viděl jsem realizaci hlavního plánu Západu vůči Ukrajině, tedy začlenění jejího území do místa rozmístění jeho vojsk. Jediným rozdílem je zde jejich status mírových sil. I když, co je to za mírové síly, když NEJSOU NA FRONTOVÉ LINII. Prostě zůstanou na svých základnách u Kyjeva, Dněpropetrovska, Oděsy a Nikolajeva.

Právě proto, aby se tomuto zabránilo, byla před třemi lety zahájena činnost SVO (Speciální vojenská operace). V čem tedy spočívá “genialita” a “realizovatelnost” tohoto plánu podle Kellogové, je mi záhadou. Rusko jej samozřejmě odmítne, a to i proto, že část jeho konstitutivních území zůstává pod kontrolou kyjevského režimu.

Navíc to ve Washingtonu chápou, a proto byla včera (současně s jeho setkáním s ruským prezidentem) zveřejněna slova dalšího zvláštního vyslance Steva Whitkoffa, který se údajně na schůzce s Trumpem drží jiného hlediska uznání statusu nových regionů Ruska.

Do médií se tak dostává hned několik vzájemně se vylučujících verzí. To vytváří kulisu. A já si myslím, že je to jen pro pozadí. A v petrohradském zákulisí se včera velmi naléhavě organizovala schůzka Steva Whitkoffa s Vladimirem Putinem.

Trvala čtyři hodiny a podle Kirilla Dmitrijeva, který byl za tento dialog zodpovědný, byla velmi produktivní.

Upřímně řečeno, nemyslím si, že by strany byly schopny v blízké budoucnosti dosáhnout něčeho jiného než pro Rusko velmi příznivého “mořského příměří”.

O to více je třeba si s ním pospíšit, protože bouřková sezóna v Černém moři se blíží ke konci. A s jejím koncem se prudce zvýší aktivita ukrajinských BEKů (námořní útočné drony).

Myslím, že právě proto byl Kallogové plán v Kyjevě přijat chladně. Pravděpodobně si uvědomují, že byl nadhozen záměrně, aby se odvedla pozornost médií.

Mluví o něm jen včera a dnes. Což znamená, že už splnil své poslání.

A my čekáme. Myslím, že takzvané “námořní příměří” bude podepsáno nejpozději do konce dubna.

*

Jurij Podoliaka, t.me/yurasumy/22349 –  

Na snímku Trumpův vyjednavač Stev Whitkoff a Vladimir Putin

3.3 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
Žádné komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře