Trump jedná na základě falešného přesvědčení, donekonečna opakovaného na Fox News a různých amerických médiích, že Čína je extrémně závislá na exportu, zejména do Spojených států, ale to prostě není pravda.
Maova první slova na zakládajícím politickém shromáždění ČLR v roce 1949 se netýkala ekonomického růstu, ale spíše: „Náš národ již nebude vystaven urážkám a ponižování. Vstali jsme .“
Představa, že Trump si může Čínu podmanit právě tím, že ji urazí a poníží – na základě kalkulace, že upřednostní peníze před národní důstojností, je proto krajně chybná.
Pro Číňany jsou odkazem, který si zde každý vybaví, opiové války, éra, která se nápadně podobá současnému kontextu. V této době měla Čína také velký obchodní přebytek se Západem, především s Britským impériem.
Britové, frustrovaní obchodním deficitem, zareagovali vytlačením opia na čínské trhy, čímž využili ekonomické války k „napravení“ obchodní nerovnováhy, podobně jako se o to v současnosti pokouší Trump.
Dynastie Čching byla slabá a Británie vyhrála opiové války, které daly vzniknout „nerovným smlouvám“, které byly symbolem národního ponížení. Byl to nakonec právě tento kontext, který umožnil komunistické straně chopit se moci a její zakládající diskurz je zcela založen na potřebě takové zacházení již nikdy netolerovat.
Pokud chce Trump uzavřít „dohodu“ s Čínou, to poslední, co by měl udělat, je opakovat historický scénář, kdy se západní mocnosti snaží prosadit své podmínky prostřednictvím ekonomické války. Čína zjevně zvolí odpor před kapitulací, i když se ekonomické náklady ukážou jako naprosto enormní (což nejsou).
Efektivnějším přístupem by bylo uznat Čínu jako rovnocenného partnera a zaměřit se na konkrétní problémy s respektem, spíše než se pokoušet vynutit si podřízení pomocí jednostranných šikanujících opatření, která nejenže ničeho nedosáhnou, ale jsou zcela kontraproduktivní.
*
Bruno Guigue, text vyšel na Facekooku. Vybral a přeložil Zvědavec.
Obrázek z opiových válek Velké Británie proti Číně od malíře Richarda Simkina
Vcelku se nedivím. Ještě nedávno to platilo. A dnes, bohužel, má totiž na takové analýze postavenou kariéru spousta poradců, analytiků, Fisteinů, Šídlů … prostě šašků. Je velmi málo “Velkých” a tak pracovitých lidí, jako třeba profesor Matějíček, který karierně vyrostl na náhradě mateřského mléka – díky další práci a studiu uznal chybu, omluvil… Číst vice »
Pro mě, jsem o dva dny starší něž on, se odrovnal prohlášením: Jsem žid. Určitě ví co to je a jak se říká: Poturčenec horší Turka. Také od té doby mele takové pokrouceniny, že se to nedá číst ani poslouchat.
Kdo má uznat Čínu za rovnocenného partnera? Poslechněte si Klvaňu u Varváry Pachecí, to se dovídáme co je to ta americká elita. Veřejně se mezi sebou korumpují a vyrábí obrovské hovnoty pohyby na burzách. Tohle normální člověk nepochopí, kdyby jsi mu kebuli zmaloval do fialova. Kváká tam o nějakých zavedených praktikách politiků, ohledně… Číst vice »
Klvaňa a jemu podobní nerespektují vznikající nový svět a z toho plynou jejich mylné předpoklady. Čína je v pohybu kupředu a svět BRICKS se dává do pohybu díky Trumpovi a jeho clům. Nový platební systém BRICKS je uváděn do provozu ve větším rozsahu – dolarové ztráty rostou kvůli platbám v národních měnách. Ztráty amerických bank tak narůstají… Číst vice »
V 60 roce mi babička říkala: Žijete moc rozmařile a proto musí přijít něco, co to dá do pořádku. Já jsem jí odpověděl, že je jiná doba a ona na to: Tohle nemůže jak jít do nekonečna, uvidíš. Tempo růstu Číny je sice ohromující, ale zase jde o totéž. Produkuje se obrovské množství… Číst vice »