se zamýšlí nad neochotou představitelů západních zemí, kteří se kromě šíleného trockisty Starmera a Rothschildova zoufalce Macrona odmítají podílet na invazi na Ukrajinu, a přináší dosud utajované informace o britském dosavadním válčení na Ukrajině, které se tento týden objevily v ostrovním tisku
Krach koalice ochotných
Z celé Kurské operace zbyly Kyjevu jen obrovské ztráty na životech a na technice. Podobný obrázek vidíme po celé linii fronty, kde Moskva pomalu postupuje a blíží se ke svému deklarovanému cíli, tedy osvobození celého území všech čtyř oblastí (Doněcká, Luhanská, Chersonská a Záporožská), které byly na základě přání většiny obyvatelstva po referendech připojeny k Rusku.
Po vycouvání Spojených států z podpory Ukrajiny, (ministr obrany Pete Hegseth se tento týden osobně nezúčastnil jednání „bojového západního ukrajinského štábu“ a byl ochoten poslechnout si setkání Rammsteinské skupiny jen přes telefon) se Britové a Francouzi marně snaží přesvědčit koalici ochotných, aby na Ukrajinu vyslala vojáky ochotné umírat za skomírající Zelenského juntu.
Z 30 zemí přítomných tento týden na jednání “Koalice ochotných” do toho jdou jen Britové, Francouzi a pobaltští trpaslíci. Dokonce i známá estonská válečná štváčka spravující zahraniční agendu Bruselu Kája Kallasová konstatovala krach jednání o mírových sborech.
Iskander vymetl párty NATO
Po nedávném ruském úderu v Krivém Rogu, kde Iskander vymetl párty západních důstojníků, kteří právě přijeli jako první sled, ještě si ani nevybalili kufry a už putovali domů v zinkových rakvích, bojové nadšení na Západě značně ochladlo. Je totiž jasné, že Rusové mají o příjezdu vojenských specialistů a to dokonce i menších skupin perfektní informace, a dřív než autobus s důstojníky NATO zastaví před luxusním hotelem, mají jeho souřadnice.
Západní jednotky na Ukrajině se nyní stávají ruským prioritním cílem. To je dost možná i hlavní důvod, proč i vždy bojovný Petr Fiala odpovídá na podporu „mírového kontingentu“ ze strany naší armády, vyhýbavě a zmateně: Uvidíme, nevíme, ještě je příliš brzo, teď se mě na to neptejte.
V této atmosféře západní bezradnosti, vyniká pouze bojovný postoj Britů, kteří se spolu s Francouzi nadále chystají do války. Mírové sbory jsou pouze eufemismem. Rusko už jasně deklarovalo, že vojáci NATO jsou pod jakoukoliv záminkou na Ukrajině nepřijatelní a stanou se terčem útoků. Bylo by ale chybou si myslet že Britové na Ukrajině po celou dobu neválčí. Právě oni patřili v minulosti spolu s Američany k hlavním organizátorům a často i přímým aktérům bojových operací na frontové linii i hluboko na ruském území.
Britové s USA to od počátku řídí
Tento týden přinesl podrobnou zprávu o jejich působení britský list The Times, který v rozsáhlém článku mapuje jich aktivity od začátku konfliktu. Britské vojenské velení působilo podle listu zejména jako svorník ve „složitých vztazích mezi Washingtonem a Kyjevem“, zejména na začátku neúspěšné protiofenzívy Ukrajinců v roce 2023. Nespokojenost Američanů s ukrajinským vedením operace podle listu hrozila, že se USA již tehdy z bojových akcí stáhnou.
Podle The Times vyslala Velká Británie na Ukrajinu vojáky, aby cvičili ty ukrajinské v používání raket dlouhého doletu Storm Shadow a protitankových střel NLAW. Protiofenzivu v roce 2023 pomáhal plánovat britský generálporučík Roly Walker a generálporučík Charlie Stickland. Několik týdnů před jejím začátkem předal šéfovi ukrajinské vojenské rozvědky Budanovovi zpravodajské informace Jim Hockenhull, šéf strategického velení a bývalý šéf britské vojenské rozvědky.
Ukrajina však odložila začátek ofenzívy z března na květen a poté až na červen, protože čekala na nové dodávky zbraní. Britové je přitom přesvědčovali: “Stačí začít, Rusko není silné. Musíte zaútočit, máte dostatek vybavení”. V té době už měla Ukrajina podle listu tolik zbraní, jako celá britská armáda. Kyjev však vyčkával, což dalo Rusku čas na přeskupení a zaujetí výhodných pozic.
Netrpěliví Amíci a Pink Boy
Britové, stejně jako Američané, radili udeřit na jednom místě, ale Syrskij přesvědčil Zelenského, aby rozdělil síly, a zaútočil najednou v Donbasu (u Bachmutu) i na jihu – kvůli čemuž se úder nikdy neuskutečnil. To vyvolalo negativní reakci Američanů. Ti byli nespokojeni i s tím, že ukrajinské jednotky postupovaly pomaleji, než USA požadovaly.
Američané byli podle listu netrpěliví. Dostali se do stádia, kdy dokončili výcvik Banderovců a rozhodli, že je čas jednat. Na druhé straně Ukrajinci tvrdili, že všichni, Američané i Britové podceňují dokonalou ruskou obranu, které budou čelit, jakož i realitu moderního bojiště. Cesta byla poseta ruskými minami a ti, kteří se je snažili odstranit, riskovali, že je zasáhne dron.
Zalužnyj se zoufale snažil řešit tuto krizi, když spojencům říkal, že ukrajinští vojáci nejsou dostatečně zkušení. Někteří strávili na frontě jen 3 dny. Američané se divili, co se to děje. V tomto momentě se podle vysokých britských zpravodajských důstojníků, kteří pod příslibem anonymity poskytli listu informace, vztahy Ukrajiny s USA dostaly na bod mrazu.
Američané byli podle těchto zpráv frustrovaní ze Zalužného a on z nich. Potom se Britové stali zprostředkovateli a pomohli urovnat neshody. Často cestovali na Ukrajinu, což Američané dělali jen zřídka, někdy v civilním oblečení. Jednou generál Walker přišel v růžových kalhotách, za což dostal přezdívku, „Pink Boy“
Zkušenosti k nezaplacení
V důsledku toho se v polovině srpna britský admirál Radakin, Zalužný a Cavoli, velitel amerických sil v Evropě, osobně setkali na polsko-ukrajinské hranici, prodiskutovali plány protiofenzivy a připravili plány na zimu a následující rok. Radakin převzal větší úlohu, než byla tradičně vyhrazena náčelníkovi generálního štábu obrany, a prosazoval ve vládě větší angažovanost britské armády.
Naprostou katastrofou skončila Brity a Američany podporovaná Kurská operace v srpnu minulého roku. Kyjev ji údajně naplánoval sám, aniž by informoval Ameriku a ostatní spojence z obavy před únikem informací do Moskvy, jak se údajně stalo již v dubnu 2023 před protiofenzivou v Záporožské oblasti.
Podle britských vojenských zpravodajců skončila operace naprostou katastrofou. „Ukrajina zaplatila strašlivou cenu, ale zároveň nám poskytla pohled na moderní válku“, uvedly zdroje pro Times. Podle Britů byli zkušenosti, které Londýn při operaci získal k nezaplacení. To mají Britští zpravodajci pravdu, zaplatit ty desetitisíce mrtvých mladých Ukrajinců, které Zelenský se Syrským nahnali do Kurské oblasti opravdu nelze.
Poučí se Britové z této katastrofy, nebo budou chtít jít pod vedením šíleného Trockisty Starmera do nového Stalingradu – tentokrát s britskými vojáky.
To uvidíme už brzy.
*
GB by potřebovala zamést, mají tam hodně prachu, za to mají blbce.
Spíš by bylo potřeba tu GB špínu spláchnout! Prý to není problém.
Poseidon by to zmáknul.
Ano, do The Times “unikly” informace, jak tu perfektně naplánovanou akci Ukrajinci Američanům a Angličanům zpackali. Jak Zalužnyj přesvědčil komika … Jak, jak, jak. Nikoho dnes už ani nenapadne, že zfetovaného komika se nikdy, nikdo a na nic neptal. Nikoho dnes ani nenapadne, že poskok Zalužnyj tam byl od toho, aby poslouchal… Číst vice »
Hezké shrnutí.