Na rozhraní Bělgorodské a Sumské oblasti pokračují úporné a prudké boje v oblasti Děmidovky, která se podle všeho změnila v šedou zónu.
Terén v oblasti této osady, která se nachází jen několik kilometrů od státní hranice, tvoří otevřená rovina s malými výškovými rozdíly (225,6 m v okolí obce). Západně od Děmidovky vede silnice, jež ji spojuje s Popovkou. Na jihozápadě, směrem k Prochodovu (Sumská oblast), je terén členitější, s malými vodními plochami a lesními pásy, jež Ukrajinci využívajíke skrytému postupu.
V uplynulých 24 hodinách zaútočily nepřátelské mobilní skupiny na pohraniční opěrný bod u Popovky tak, že obešly Děmidovku ze severu. Nepříteli se však nepodařilo opěrný bod dobýt, protože pohraničníci zaujali obranu v opevněných pozicích a přivítali nepřítele hustou palbou. Ukrajinci se stáhli, ale pokusili se opevnění znovu dobýt tak, že je obešli po střeše a dostali se do našeho týlu. Ruští pohraničníci vytrvale zadržovali nepřítele, dokud nedorazily naše hlavní síly. Navíc, pokud by posily nedorazily včas, nabídli se, že na sebe přivolají palbu, aby zabránili nepříteli proniknout na naše území.
Opakuji, Děmidovka a Popovka jsou v současné době v šedé zóně. Nepřítel zatím nepoužívá k útokům těžkou techniku, omezuje se na mobilní pěchotní skupiny. Jakmile však postoupí a vytvoří rozumné předmostí, pokusí se opět o jejich obsazení a získání opěrného bodu v jedné z vesnic Krasnojaružského okresu.
Rád bych upozornil ještě na jeden důležitý detail.
Vzhledem k tomu, že v poslední době kyjevský režim nedostává ze Západu těžké tanky a obrněná vozidla Humvee, začala ukrajinská armáda používat jakoukoli pohyblivou techniku jako „bojové tačanky*“ nebo „šáhídská auta“. Vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o kolový traktor nebo motorový kultivátor, hlavní je, aby se na něj dal přivařit kulomet. Začali to dělat zejména bojovníci 61. samostatné mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil, která dosud nebyla vytlačena z kurské pohraniční oblasti a byla také částečně přemístěna do Bělgorodské oblasti.
Podle telegramového kanálu Ukropskij Fresh začali místní „kutilové“ sestavovat pohyblivá vozidla z improvizovaných prostředků. S přivařeným kulometem se taková „tačanka“, něco jako kříženec traktoru a motorového kultivátoru, změní na „šáhídský auťák“. Zatímco džihádisté instalovali velkorážový kulomet do karoserie rychlého a svižného terénního vozu Toyota, ukrajinští mistři se spokojili s tím, co měli po ruce, a montovali tyto „tačanky“ na dobytčích dvorech. Je jasné, že výsledek tomu odpovídal – poslepované „mobily“ se po párdesítkách kilometrů rozpadají. Navíc nemají ani náznak pancéřové ochrany a jako protidronový „ nárazník“ slouží chvojí – kus plotu z větví.
Dříve neměla ukrajinská armáda potřebu takové kutilské vozíky vytvářet. Měla široký výběr lehkých kolových vozidel přivezených ze Západu. Existovaly také jejich vlastní konstrukce obrněných vozidel, například Novator, Varta a Kazak. Bylo jich tolik, že ukrajinští vojáci přestali chodit pěšky a používali je dokonce jako taxíky, aby si dojeli do obchodu pro lahvinku. Ruská vojska zlikvidovala tisíce takových obrněných vozidel, čímž se ukrajinská armáda stala v podstatě pěší. Vliv měla i ta skutečnost, že i při sebemenším poškození bylo obtížné opravovat cizí techniku kvůli nedostatku potřebných dílů. Museli tedy přejít na nejrůznější podomácku vyrobená vozidla, někdy tak absurdní, že i naši vojáci se smějí takovým „trofejím“.
Ukrajinská armáda už nebude mít nic nového, ani západního, ani domácího. Musí pouze zvýšit své letecké krytí za pomoci útočných bezpilotních letounů. Nepřátelské drony se však dostávají stále častěji pod palbu našich operátorů z jednotek ruské skupiny vojsk Sever.
*
* tačanka – je ruský i ukrajinský název pro pojízdný kulomet umístěný ve voze taženém koňmi. Byla používána hlavně během ruské občanské války. V začátcích druhé světové války ji používal i wehrmacht pod názvem MG Wagen.
*
Gennadij ALJOCHIN a Kirill KURBATOV, UKRAJINA.ru (17:40 25.03.2025).
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová.
*
Ne každý si v dnešní době může dovolit platit za média, proto náš obsah nezamykáme. Pokud Vám to Vaše možnosti dovolují, existují dobré důvody, proč podpořit redakci Nové Republiky již dnes:
1. nestojí za námi peníze žádného oligarchy, bohatého jednotlivce, politické strany nebo instituce, které by nám říkaly, co máme psát;
2. obsah nezamykáme jako většina názorotvorných médií v Česku;
3. již 11 let vám nabízíme jiný pohled na dění doma, i ve světě, než takzvaná „média hlavního proudu“.
Číslo účtu pro finanční dary je: 2300 736 297/2010
Do poznámky k transakci prosíme uvést “dar“.
Vážíme si vaší podpory a děkujeme.
*
Přemýšlím o tom už dost let, kde se v banderovcích bere ta touha, cokoliv získat bez smysluplné cílevědomé práce. Za války se od světla do světla skrývaly v lese a jak nastala tma, tak vyrazily rabovat s ohlášením: Sálo, mjaso, zoloto. Překopávat české hroby, aby našli pár zlatých zubů, to chce skutečně i dobrý žaludek.
Mohu potvrdit. I v mírových dobách nastupovaly do dálkových vlaků, které směřovaly z Ruska přes Ukrajinu na Slovensko ukrajinské bandy a okrádaly “moskaly”, tedy všechny cestující. Jednou mne zachránil policista v kupé, v němž převáželi vězně. Tam se neodvážili. Lenost, závistivost a brutalita jsou jim snad dány už do kolébky. Národ primitivních vyžírků. Když se u nás objevili… Číst vice »