Americká vláda nařídila vyšetřování financování organizace skrze USAID a její údajné propojení s Demokratickou stranou. Republikánští zákonodárci volají po důsledné kontrole využití veřejných financí, zatímco demokraté obvinění odmítají jako politicky motivovaná.
Zveřejněné informace naznačují, že Internews, nevládní organizace s vazbami na americkou Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), mohla hrát klíčovou roli v ovlivňování mediálního prostoru. Úniky dokumentů a svědectví naznačují systematické potlačování konzervativních hlasů a přesun stovek milionů dolarů na podezřelé účty. A jaké jsou hlavní body obvinění?
Cenzura a manipulace
Podle výpovědí několika mediálních manažerů Internews údajně vytvářel „černé listiny“ médií, která nesdílela liberální postoje. Chris Pavlovski, CEO platformy Rumble, tvrdí, že jeho společnost byla záměrně vyřazena z reklamních kampaní pod tlakem Internews.
Podezřelé finanční operace
WikiLeaks přinesl informaci, že Internews obdržel přes 472,6 milionu dolarů z fondů USAID, ale jeho oficiální sídlo v Kalifornii se nachází v opuštěné budově. To vyvolalo spekulace o možném praní peněz.
Napojení na Demokratickou stranu
Důležití a vlivní členové vedení Internews mají úzké vazby na Demokraty, včetně bývalé CEO Jeanne Bourgault, která v roce 2023 na Clinton Global Initiative spustila mediální fond pod záštitou Hillary Clintonové.
Trumpova reakce: „Toto je útok na svobodu slova!“
Prezident Donald Trump označil kauzu za „největší mediální skandál posledních desetiletí“ a slíbil nekompromisní vyšetřování. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social napsal:
“Internews a jejich spojenci v Deep State se pokusili ovlivnit volby, umlčet konzervativní hlasy a využít daňové dolary k prosazování jejich agendy. Tohle skončí. Každý, kdo v tom měl prsty, ponese odpovědnost!”
Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Kongresem zahajuje komplexní audit financování Internews a možného zneužití fondů USAID. Republikánští senátoři v čele s Joshem Hawleym a Tedem Cruzem požadují výslechy klíčových osobností, včetně Jeanne Bourgault a zástupců USAID.
Zástupci Demokratické strany označují obvinění za „nepodložené konspirační teorie“ a obviňují Trumpovu administrativu z pokusu o politickou vendetu. Předsedkyně Senátu Nancy Pelosiová uvedla:
“Toto je další zoufalý pokus Donalda Trumpa o diskreditaci nezávislých médií a občanských organizací. Internews dlouhodobě podporuje svobodnou žurnalistiku po celém světě a tyto útoky jsou nepřijatelné.”
Demokraté zároveň varují, že šíření těchto zpráv může oslabit americkou podporu nezávislým médiím ve světě a posílit autoritářské režimy.
Podle nezávislých analytiků Internews není jedinou organizací, která mohla systematicky potlačovat konzervativní hlasy. Podobné praktiky byly již dříve spojovány s velkými technologickými firmami a neziskovými organizacemi napojenými na Demokratickou stranu.
“Tento skandál ukazuje, jak hluboce je mediální prostředí propojeno s politickou mocí,” uvedl Mike Benz, bývalý člen Trumpovy administrativy. “Nejde jen o Internews, ale o celý systém, který odstraňuje nežádoucí názory a vytváří falešný mediální konsenzus.”
Zvláštní pozornost si získala i společnost NewsGuard, která údajně zařazovala konzervativní média na seznam „nedůvěryhodných zdrojů“ a tím omezovala jejich příjmy z reklamy.*) Internews měl údajně spolupracovat právě s NewsGuard na potlačování konkurenčních platforem.
Další podezření vzbuzuje fakt, že Internews operuje skrze šest dceřiných společností, včetně jedné v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. To vyvolalo otázky ohledně skutečného toku finančních prostředků a možného praní špinavých peněz.
“Pokud Internews skutečně skrývá finanční toky přes Kajmanské ostrovy, je to jasná indicie korupce,” uvedl ekonomický analytik Charles Ortel. “Je nutné prověřit, kam tyto peníze směřovaly a kdo z nich profitoval.”
Vyšetřování skandálu Internews je teprve na začátku, ale již nyní budí silné reakce. Pokud se potvrdí, že USAID financoval cenzuru a manipulaci veřejného mínění, může to mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americkou vládu, ale i pro globální mediální prostředí.
A jaké jsou ty nejdůležitější otázky, které zatím zůstávají nezodpovězeny?
• Kdo rozhodoval o směrování peněz USAID do Internews?
• Byly podobné praktiky využívány i vůči dalším mediálním platformám?
• Jaká je role Demokratické strany a jejích spojenců?
Jak se bude skandál dál vyvíjet? Bude potřeba sledovat nejen oficiální směr vyšetřování, ale i to, jak na něj budou reagovat média a technologické společnosti. Je totiž docela možné, že odhalení Internews je jen špičkou ledovce a podobných organizací existuje mnohem více.
*
*) Poznámka Nové Republiky: i u nás v ĆR už léta je běžné ovlivňování reklamních agentur a inzerentů ze strany “neziskovek” napojených na americký Deep State resp. Dekoratickou stranu, Evropskou unii nebo na strany dnešní vládní Pěti/čtyřkoalice. Všichni tito kolaboranti s cizí mocí udržují naše občany v nevědomosti o skutečném stavu státu a společnosti a podporují koloniální status České republiky. Tzv. neziskovky se samy pasují do role rozhodčího soudce, sestavují seznamy nepohodlných/nevhodných médií, onálepkují je pojmy jako “nesystémový”, “proruský”, “ultrapravicový”, “dezinformační!” atd. atd. a pak tlačí na reklamní agentury a inzerenty, aby těmto médiím z černého seznamu neumožňovaly inzerovat a tak se je vyhladovět a zničit. Velmi demokratické, že?! Ještě, že tu máme sociální sítě, občas sice vlastizrádnou Fialovou vládou cenzurované, někdy cenzurované i samotnými vlastníky a provozovateli sociálních sítí (např. Facebook, Google apod.), ale přesto stále zůstává internet platformou svobodnější výměny názorů, než tzv. mainstreem. Svoboda internetu je pro udržení aspoň zbytků naší demokracie mimořádně důležitá. Razantní kroky Trumpovy administrativy v mediální oblasti jsou i pro nás vzorem, který budeme muset následovat.
-vd-
“…šíření těchto zpráv může oslabit americkou podporu nezávislým médiím ve světě” to je fakt dobrá myšlenka!!! Kam a na co ta podpora míří se docela rychle dozvídáme a nezávislá média to potom už nejsou.