SOCDEM ukončila jednání o společném cestě k podzimním sněmovním volbám s hnutím Stačilo!, oznámila předsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová. Hnutí, které zahrnuje KSČM, podle ní nechce zdůrazňovat levicová témata, bere je pouze jako okrajová. Ve středu strany uzavřely debatu o programu a v neděli grémium SOCDEM jednomyslně rozhodlo v jednáních nepokračovat. Hlavním tématem kampaně SOCDEM bude podle Maláčové bydlení. Programové priority oznámí strana na konferenci koncem března. Zda bude jednat o spolupráci s dalšími menšími subjekty, je otevřené.
Maláčová na tiskové konferenci poděkovala předsedkyni komunistů Kateřině Konečné za korektní jednání.
„Neznamená to, že jsme nepřáteli. Jsme konkurenty, ale soupeřem je nynější vláda,“ uvedla k věci Maláčová.
Rozhodnutí SOCDEM okomentoval na síti facebook Pavel Šik, podle kterého se chová předsekdyně sociálních demokratů jako “pštros s hlavou v písku”.
„Jedna nedůležitá poznámka… RIP SOCDEM. Sociální demokrati promarnili podle mého velkou a možná poslední šanci se konečně vyléčit ze své agónie.
Trochu mi připomínají podnikatele z devadesátých let, který před lety úspěšně prosperoval, ale ztratil se v zákoutích své kdysi opulentní vily tříděním starých archívů, zatímco mu konkurenti sebrali takřka veškerý obrat. Když ho na osamělých chodbách jeho pomalu chátrající vily potkáte, slyšíte, jak si sám sobě stále dokola opakuje, že jeho produkty jsou přece mnohem kvalitnější než ty, co nabízí konkurence.
Většinou to končí rozprodejem. Ty všechny řeči Maláčové o tom, že Stačilo je antisystémové jsou jen kecy pro média. Maláčová jak pštros s hlavou v písku tvrdí, že domácí politika je prioritní a že soc dem chce řešit drahé bydlení, potraviny a energie. Ale je možné vůbec tyhle věci řešit bez dalšího zadlužování pouze pohledem dovnitř, když prakticky všechny jsou u nás spojené s zahraničně politickými vnějšími vlivy?
Ale proč to vůbec píšu? Ačkoli se to podle mých textů možná často nezdá, tak jsem spíše levicový. Mým základním politickým východiskem je, že lidé si nejsou na startu rovni, silnější by měli pomáhat slabším a elity mají zodpovědnost za komunitu, která jim umožnila být úspěšnými.
Osobně třeba rozumné progresivní zdanění elit nepovažuju za problém, systém sociálních bytů třeba dle německého nebo rakouského vzoru za chytrou věc a proti zlevněnému vstupu do veřejných bazénů nebo ZOO pro sociálně slabé rodiny nebudou Češi asi taky nic namítat. Ale je to ekonomicky proveditelné, když hospodářství na základě především vnějších vlivů neprosperuje?
A co je dnes vůbec levice, když “extrémní pravičák” Trump zavádí cla, aby zajistil americkým dělníkům práci a “extrémní pravičák” Orbán se již několikátý rok v řadě snaží zdanit velké korporace a banky a zachraňuje levné energie i za cenu, že na něj arogantní západní levice plive? Vždyť to jsou nástroje spíše levicového programu.
Covid i válka společnost zásadně změnily, ale sociální demokraté mají problém z těch salonů své chátrající vily vykročit na ulici a umazat si ruce.
Amerika nám ukazuje, že skončila doba štelování šroubků systému tak, jak si to představují sociální demokraté. Odmítají si přiznat, že nejsme Německo a těch servisáků v čistých bílých límečcích podobných Šmardům a Dienstbierům je u nás v ostatních stranách kolem středu už dost. Všichni ve svých čistých kapsičkách u saka nosí ty samé plytké návody jak a kde svým čistým šroubovákem povolit a utáhnout bez toho, aby to jen trochu narušilo systém dotací a teplých míst ve správních radách.
Podle mě ale je dobré pokládat otázky a vést diskuze o základních funkcích systému i kvůli tomu, že lidstvo čekají zcela nové výzvy. Je to hloupě řečeno duch doby a lidé ty odpovědi chtějí, protože velká část systému přestala věřit.
A je to dobré i kdyby odpovědí bylo, že z většiny je systém sestrojen dobře a uříznout je nutné jen některé části. Jenže k tomu je nutný vyhrnout si rukávy a nejdřív se zašpinit v jeho útrobách. Vytvoření levicové fronty po francouzském vzoru byl dobrý nápad a byla by to win win situace. Česko širokou levici podle mého potřebuje.
Sociální demokraté se ale rozhodli dál tiše bloudit po svých salónech až do okamžiku rozprodeje a mně je to prostě trochu líto, protože můj děda byl sociální demokrat,“ okomentoval ukončení jednání SOCDEM s hnutím STAČILO! na síti facebook Pavel Šik.
*
Pavel Šik na FB a mach, prvnizpravy.cz
Z hlediska pocitů převažuje u mě zklamání, protože nějaká procenta levici prostě propadnou. Argumentace předsedkyně Maláčové ovšem byla hodně slabá, vnímal jsem to jako spíše hledání výmluv. Strana s takovou tradicí a nechápe, že doba už dávno dozrála k razantním změnám? Opona spadla!
Tahle socdem chce pro své funkcionáře klidný pohodlný život z českých daní za účast v politice Česka. Ti nejsou levicoví – to prokázali po Paroubkovi. Kdyby Paroubek neodešel, byla by tzv. Socdem na výsluní. Podrazili ho a podrazili také sami sebe v honbě za osobním prospěchem.
Těžko hodnotit. Asi pořád existuje voličské jádro původních “socanů”, jejichž hlasy by “Stačilo” pomohly. Ale buď šla Maláčová cestou je využít pro podporu stávající junty, s příslibem nějakých prebend za funkci kvazipropozice. Nebo cestou spolehnutí se na zisk 1,5,% hlasů, které zabezpečí státní příspěvek, dostatečný to příjem, spolu s rozprodejem majetku, na… Číst vice »
Můj otec zase říkal, že socani jsou napůl včela a napůl pes. Spravedlnost každého systému je patrná z toho, jak se žije těm nejslabším lidem. Píši systému, protože to platí i pro vše ostatní, třeba automobil, protože jeho kvalitu ovlivňuje nejslabší díl. Pokud současný systém připustí aby v něm vzniklo 3 miliony exekucí, tak… Číst vice »
Naprosto přesná charakteristika. Už od založení této strany. Nechápu, jak to může přežívat až do dnešních dnů. U jmenované paní však jde o úkol s odměnou, ona dobře ví, že už neexistuje ani to jejich tvrdé jádro. Pravdu má diskutující”heriot”. Kromě toho je z rodiny Maláčů, ti nikdy “nekopou” zadarmo.
Zásoby plynu
https://www.zasobyplynu.cz/
Naplněnost zásobníků 41,1%, trend -0,47%, zásoby by při spotřebě v zimním období měly vystačit 36 dnů (stav k 10.2.2025)
Vývoj naplněnosti zásobníků :
57,08% (k 10,1.2025)
41,10% (k 10.2.2025)
Rozdíl za 1 měsíc: -15,98%