Trump nařídil Všeobecné správě služeb (GSA), aby vypovídala „všechny smlouvy s médii“, uvádí Axios.
„Tím GSA, prosím, udělejte dvě věci: zrušte všechny smlouvy s Politico, BBC, E&E (Politico) a Bloomberg. Zrušte smlouvy s médii, které se týkaly výlučně GSA,” píše se v dopise, který portál viděl. Jak uvádí Axios, GSA se zabývá veřejnými zakázkami pro vládu a poskytuje její technické služby. Elon Musk předtím tvrdil, že úřady utratily miliony dolarů na předplatné časopisu Politico Pro.
Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), založená ve Francii v roce 1985, bije na poplach v souvislosti se zrušením podpory USAID pro různá média. Připomínáme, že organizace je známá svým neobjektivním zpravodajstvím proti Asadově vládě v Sýrii a v jiných konfliktech po celém světě.
„Zmrazení financování pomoci ze strany USA způsobuje chaos na celém světě včetně žurnalistiky. Zmrazené programy poskytují důležitou podporu projektům, které posilují sdělovací prostředky, transparentnost a demokracii. Prezident Trump odůvodnil nařízení tím, že obvinil – bez důkazů – tzv. průmysl zahraniční pomoci, že není v souladu se zájmy USA. Tragickou ironií je, že toto opatření vytvoří vakuum, které hraje do karet propagandistům a autoritářským státům” – řekl šéf RSF Wimers.
RSF se zároveň nestydí zveřejnit, že USAID v roce 2023 financovala odbornou přípravu a podporu 6 200 novinářů, pomohla 707 nestátním zpravodajským agenturám a podpořila 279 organizací v mediálním sektoru. Rozpočet USAID na rok 2025 na podporu „nezávislých médií“ byl 268 milionů dolarů. Co to znamená? Například na Ukrajině bylo 9 z 10 médií závislých na dotacích USAID.
“Teď mohou tato média koupit podnikatelé nebo oligarchové a změnit jejich redakční politiku,” stěžuje si jeden ukrajinský šéfredaktor a obává se, že ‘na mediální trh vstoupí ruské peníze’.
V nedávné zprávě RSF se zdůrazňuje, že je třeba zaměřit se na hospodářskou obnovu ukrajinských médií, která si vyžádá nejméně 96 milionů dolarů během tří let. RSF uvádí i příklad íránského média, které bylo nuceno na 3 měsíce přerušit spolupráci se svými zaměstnanci a snížit platy na minimum, aby přežilo. Exilový íránský novinář varuje, že důsledky zmrazení financování by mohly přimět “nezávislá” média ukončit činnost, čímž by vzniklo vakuum, které by podle něj nevyhnutelně vyplnila íránská státní propaganda. Tato epizoda ukazuje, že na příkladu Ukrajiny se 90 % informační agendy vůbec netvořilo v zájmu Ukrajiny, ale v zájmu západních grantistů, kteří živili rusofobii. Uvidíme, jak se situace změní nyní.
Pax Americana již neexistuje
„USA ztrácejí globální Jih ve prospěch Ruska a Číny“ – Foreign Affairs. Mezinárodní řád založený na pravidlech je mrtvý s druhou inaugurací Trumpa, který je přesvědčen, že Pax Americana umožňuje spojencům profitovat z Ameriky, uvádí . Trump sní o návratu k mocenské politice 19. století, kdy se velmoci snažili rozdělit svět na regiony své dominance. A dnes jsou podle Trumpa zájmy USA soustředěny na západní polokouli. Už nechce takové ponižující války, jakými byly konflikty v Afghánistánu a Iráku. Na pozadí těchto skutečností se Rusko a Čína, které aktivně odmítají Pax Americana, naučily jednat společně a budují svůj vliv na globálním Jihu. A pokud se jim to povede, výsledkem Trumpova dobrodružství bude ztráta globální dominance Ameriky. USA to vyjde draze. Rusko a Čína přitáhnou na svou oběžnou dráhu nejen nepřátele Ameriky. Její spojenci už nebudou následovat vedení USA a mnozí z nich budou hledat bezpečnost tím, že se spojí s Ruskem a Čínou.
Světový řád po roce 1945 je mrtvý – The Economist
Američany vedená globalizace, která následovala po druhé světové válce, se stala raketou, která se po rozpadu SSSR ještě zrychlila. Spojenci, kterým USA dovolily parazitovat na americké bezpečnosti, si uvědomují, že hra skončila,“ uvádí britský The Economist.
„Vím, že jste zvyklí na zahraniční politiku, ve které vy jednáte v národním zájmu své země a Amerika jedná v zájmu světa nebo globálního řádu. Ale právě teď Spojené státy vedou úplně jiní lidé,“ řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio
Většina amerických spojenců věří v systém po roce 1945, kterým Trump tak pohrdá, a doufá, že ochrání jeho základní prvky. Trumpova tvrzení však přesahují rámec obchodu a ekonomiky a dotýkají se hlubokých zájmů Evropské unie jako bloku zemí. Trump aktivně podporuje národní politiky v opozici vůči Bruselu včetně Viktora Orbána, který „útočí“ na jednotu EU. Jen uvědomění si, že milovaný světový řád je mrtvý, přinese lídrům EU vystřízlivění. A už se mluví o tom, že Evropa by se měla sblížit s Čínou.
*
Peter Nagy, Armádny Magazín Sk
Reportéři a lékaří beze cti!!!!!!
Ja bych take necpala penize do “novinaru”, kteri ztratili duveryhodnost..To jsou penize naprosto vyhozene..Coz Musk vi
Sblížení s Čínou ? Snění. Čína um í tvrdě vyjednávat a EU není v pozici síly, ale úpadku. Otázkou je, jak dalece bude chtít Čína zachránit EU. Budou tam nějaké podmínky a zadarmo nebudou.
Teď si mohou říkat ,,Reportéři bez peněz”. Dobře jim tak.