Kdyby Markétě Pekarové Adamové včas řekli, že je tvůrcem právě vydaného pokračování legendární počítačové hry Kingdom Come: Deliverance II, které se obratem stalo opět celosvětovým hitem, známý „proruský dezinformátor a hybridní hrozba“ Daniel Vávra, asi by si svůj příspěvek rozmyslela lépe. Chválí v něm totiž další velký úspěch českých herních vývojářů a ptá se, kdo se těšil na pokračování tohoto slavného RPGčka, tentokrát v kulisách Kutné Hory.
Předsedkyně sněmovny a TOP 09 v tom ale není sama. Ostudu si uřízl také její stranický kolega Jiří Pospíšil, který na internetu sdílel svůj obrázek vyvedený ve stylu zmíněné hry. Také jeho záměrem bylo přihřát polívčičku. Příspěvek navíc sdílel účet koalice SPOLU.
![LOL](https://i0.wp.com/denik.to/wp-content/uploads/2025/02/2.jpg?resize=522%2C640&ssl=1)
Pro neznalé, pojem RPG znamená „Role Playing Game“, tedy hru, kde hráč jedná za hlavního hrdinu a v různých fiktivních situacích se za něj musí správně rozhodovat, čímž se příběh dále větví a zase spojuje. V počítačovém provedení je pak pro tyto hry typická výpravnost, rozsáhlý svět a propracovaný herní mechanismus, umožňující prožívat daná dobrodružství specificky, na základě předchozích situací, rozhodnutí, nabytého vybavení a získaných zkušeností. Takovou hru pak lze hrát a zkoumat celé dny, a přicházet na nové a nové cesty řešení jednotlivých situací. Dnes se již, díky nárůstu výpočetního výkonu grafických akcelerátorů, začíná tento fiktivní svět přibližovat filmovému zážitku, kde ovládáte hlavního herce ve zcela realisticky ztvárněném prostředí.
![](https://i0.wp.com/denik.to/wp-content/uploads/2025/02/KingdomComeDeliverance2_03.jpg?resize=1184%2C631&ssl=1)
A právě v tomto ohledu se česká hra Kingdom Come: Deliverance, známá jako KCD, zapsala do dějin herního průmyslu zlatým písmem. Původně opovrhovaný koncept středověkého RPGčka byl proveden natolik propracovaně, věrně, hezky a lákavě, že na jeho kulisách na některých univerzitách v hodinách historie dokonce ilustrovali středověké reálie, a to už u prvního dílu. Fanouškovská základna rostla, a na druhé pokračování netrpělivě čekala celých 7 let. A čekání se vyplatilo. Dvojka je ještě větší, hezčí a propracovanější. Oko jen plesá, kam se vrtnete, a středověk ožívá doslova před očima.
Pro mne, jako Turnováka, jehož táta turista s ním vymetl v Českém ráji každý kout, je pak tato hra zajímavá obzvlášť. Jedna z jejích částí se totiž odehrává v lokalitě pod Troskami, mezi obcemi Semín, Krčkovice, Želejov a Troskovice, které se tímto stávají virtuálním domovem pro už v tuto chvíli nejméně milion hráčů po celém světě. Skály, po kterých jsem jako kluk lezl, a rybníky, kolem kterých jsem chodil a ve kterých se koupal, najednou ožívají ruchem 15. století, kdy Troskám po Vartenbercích začal vládnout krutý Ota III. z Bergova, který byl spíše lapkou, než dobrým hradním pánem. Jde o dobře známou historickou postavu, jehož syn Ota IV. jen o několik let později, v roce 1415, spáchá otřesný masakr Opatovického kláštera, aby jej Václav IV. „opomenul za tento zločin stíhati“, což mírně připomíná doby současné. A s Otou III. se ve hře hlavní hrdina, Jindřich ze Skalice, střetává samozřejmě také. A možná i s mladým delikventem, který se stal později, po bojích s husity u Chlumce, také kališníkem. Na sklonku života pak osvobodil chlumecké z poddanské roboty, tři sta let před Josefem II. a jeho patentem.
![](https://i0.wp.com/denik.to/wp-content/uploads/2025/02/KingdomComeDeliverance2_04.jpg?resize=1184%2C631&ssl=1)
Ale proč zrovna středověk a Trosky? Tvůrce hry, Daniel Vávra, je také tak trochu Turnovák. Studoval na zdejší Střední uměleckoprůmyslové škole, známé jako „šperkárna“, jejíž absolventi se středověkem zabývají více než často. Umělecké kování a restaurování, výroba šperků či opravy a repliky klenotů učinily naše město drahokamů a polodrahokamů už několikrát světoznámým. A Vávra to teď pojistil na poli nových technologií už podruhé, a pro znalé Mafie pak potřetí. Nepřekvapilo by mne, kdybych hned toto léto začal potkávat v jindy dost solidně opuštěném Želejově, kde dávají lišky dobrou noc, krom trampů i podivné neduživé turisty s notebooky a kamerami, zachycujícími pro zahraniční videoherní fanoušky místa, co tak důvěrně znají ze svých dobrodružství z probdělých nocí letošní únorové kontinuální pařby.
Hodnocení herních recenzentů je nezvykle vysoké, a to ani nemuseli vidět naši oblíbenou komedii Marie Poledňákové s Tomášem Holým, která se odehrává v té samé lokalitě, jen o 550 let později. I když, ta se promítala po Evropě, a nejen tam, také. Ale u komedie jsem začal, tak u ní i skončím. Daniel Vávra, kterého označilo Centrum hybridních hrozeb Ministerstva vnitra České republiky za šiřitele prokremelské propagandy, se jen tak nedal, a vůči Markétině přihřívané polívčičce ohradil.
Vávra si Pekarovou vychutnal
„Markéto, celá ta vaše parta mě posledních několik let nazývá rusským kolaborantem a uráží mne. Takže bych vám rád vzkázal NEPARAZITUJTE NA NĚČEM, NA ČEM MÁTE NULOVOU ZÁSLUHU,“ napsal nevybíravě, a já jen dodám, že ta zásluha zde není nulová, ale přímo záporná. Vávrův účet byl po léta cílem lepších lidí, manipulátorů, provládních trollů a nahlašovačů. Jako bojovník za svobodu slova byl vysmíván, zesměšňován a urážen různými podivnými anonymními účty uhrovatých liberálů, kteří mu nesahají ani po podrážky bot, ale politicky jim to myslí, nebo spíš nemyslí, správně. Jestli se někde cancelkultura zhmotňovala ve své nejryzejší podobě, bylo to, mimo jiné, i právě tady. A tak si Vávra ještě přisolil i na svém profilu, a vůbec se mu nedivím.
„Někdo jí řeknete, že to dělal známej dezinformátor a podvratnej živel. Lol. Myslíte, že to hraje na iphone, nebo na MacBooku,“ napsal, a já cítím zadostiučinění i za něj. Kdo umí, umí. A kdo neumí, předsedá Poslanecké sněmovně parlamentu České republiky a občas se na něčem přiživí, jako Markéta Pekarová Adamová. Mnozí říkají, že rok 2025 bude rokem změny, ale to byl už ten předchozí, rok 2024. Tohle bude rok zúčtování, rok satisfakce a rok nápravy. A tohle jsou první vlašťovky, zatímco hejno teprve startuje za oceánem, ale vypadá to už docela nadějně. Možná se toho progresivního, cancelkulturně měkkototalitního liberalismu zbavíme stejně rychle a nečekaně, jako chlumečtí roboty.
Těším se na to a ani nevíte jak…
*
Pavel Cimbál, Deník TO
Čtěte také:
Je to honička, být jednička: Svetry, továrna v Německu jako česká výhra a manželství pro všechny
Vtip dne: Předsedkyně levicové TOP 09 Pekarová se bojí, že Kalousek rozdrobí pravici
Paní Markéta je TOP!