Jaroslav Štefec: co si Trump a Putinem povídali po telefonu

Jaroslav Štefec na svém facebooku píše to, co slyšel, když si telefonoval Vladimír Vladimírovič s Doníkem. Záznam není doslovný, ale smysl je zachycen přesně.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

Donald Trump pokračuje v realizaci své „transakční zahraniční politiky“. Prohlásil mimo jiné, že hodlá získat zpět všechny peníze, investované na Ukrajině předchozím vedením USA i s příslušnými úroky. Bratru půl biliónu dolarů ve formě dodávek vzácných kovů. Ty ostatně americká ekonomika potřebuje jako sůl už jen proto, aby diverzifikovala jejich zdroje pro případ celní války s Čínou.

Na Trumpovo prohlášení vzápětí zareagoval Vladimír Zelenský. Zřejmě pod dojmem představy, že tato nabídka byla směřována na něho a že ještě má v ruce trumfy, zajišťující mu pokračování americké přízně. Navrhl Američanům společné využití ukrajinských surovinových zdrojů tak říkajíc „půl na půl“. Vzácnými kovy ovšem hodlá Američanům hradit až budoucí dodávky zbraní, což Trump logicky okamžitě odmítl. Ví totiž, že podstatná část rud se nachází na území, ovládaném Ruskem.

Zelenský si nejspíš neuvědomuje jeden zásadní fakt. Nebo možná uvědomuje, ale snaží se ho ignorovat. Trump nesměřoval svůj požadavek na něho. S jasně formulovanou nabídkou se zcela jednoznačně obrátil na Vladimíra Putina, kterému podle všech indícií navíc v telefonickém rozhovoru sdělil ještě zhruba toto:

„Vladimíre, oba víme, o čem to je. Ty máš pod palcem podstatnou část ukrajinských surovinových zdrojů, a bezpochyby jich získáš ještě víc. Zelenský je, obrazně řečeno, „mrtvý Homolka“, a to jak politicky, tak vojensky. Ukrajina se rozpadá. EU ať si klidně nechá celou západní část i s tou partou, kterou si za naše peníze vychovali. Sice jim udělají peklo na zemi, ale to je čistě jejich věc. My dva se pojďme v klidu dohodnout.

Já ti nabízím splnění většiny tvých územních a politických požadavků tak, abys měl doma nadosmrti klid a byl slavný. I já ale potřebuji vykázat zisky, protože jsme na tom ekonomicky a sociálně dost bledě. Takže si měj ty svoje čtyři oblasti, plus ti přibalím ještě Dněpropetrovskou a Kyjevskou. No, možná ještě další dvě nebo tři, jak si řekneš. Oděská a Mikolajivská oblast budou mít status oblastí volného obchodu, s přímým propojením na Podněstří. Ukrajina nebude v NATO ani náhodou. Oba víme, že NATO je dnes už stejně jen mrtvý projekt. Pokud se Evropané rozhodnou poslat svoje vojáky na západní část Ukrajiny, Bůh s nimi. Jsou tvoji. Já jsem ochoten jim dodat za levný peníz papírové rakve.

A teď k těm surovinám. Oba víme, mimo jiné, že Ukrajinci ti nechali území ve stavu spálené země stejně, jako na konci WWII Němci. Někde musíš sehnat peníze na revitalizaci a odstranění následků války, a já ti nabízím řešení. Zainvestuji do těžařiny na bývalých ukrajinských územích a o výtěžek se rozdělíme půl na půl. Ty půl biliónu, já půl biliónu. Dolarů, samozřejmě. Kromě toho ti nabízím další investice na Sibiři. Potřebuješ držet v napětí Číňany, aby jim moc nenarostl hřebínek. To také víme oba. Zároveň zabráníme v expanzi Britům. Víš, k čemu to vedlo minule. Druhého Lenina v Mauzoleu určitě nepotřebuješ.

Zlikvidoval jsem USAID a dostal pod kontrolu všech třináct tajných služeb. Takže je jasné, že ti nebudu zasahovat do vnitropolitických záležitostí. Tedy kromě běžných hrátek našich a vašich zahraničních zpravodajských služeb, aby bylo v Hollywoodu o čem točit filmy. Vrátíme se ke klasické diplomacii, otevřeme nově všechna zastoupení a konzuláty, vrátíme si co jsme si zabavili, prostě odpusťme si, co jsme si.

K tomu tvému BRICSu. Moc se mi to nelíbí, ale dělejte si, co chcete. Jen se nám nehrabte do dolaru. Obchodujte si v národních měnách, ale s námi jen v dolarech. Všichni bez rozdílu. Zajistím znovuotevření rozhraní na SWIFT. Afriku si nechte, tedy kromě zemí, které si řekneme. Francouzům ani Britům se to nebude líbit, což je takový hezky úsměvný bonus navrch. Sýrii necháme Izraeli a Turecku, ať si s ní dělají, co chtějí. Základny ze Sýrie si přesuň do Libye, s tím nemám problém. Jo, a samozřejmě ti uvolníme všechny v USA zabavené peníze. Pro důvěru v dolar není jejich blokování nic moc, to vím stejně dobře, jako ty. Na rozdíl od Evropanů.

To je asi tak všechno.

Kdybych si ještě na něco vzpomněl, tak ti zase cinknu a až si to rozmyslíš, někde se sejdeme a dáme kafe. Víš, že tě vždycky rád uvidím. Jo, málem bych zapomněl. Pozdravuje tě Elon a děkuje, že jsi mu nezlikvidoval Starlink. Prý by tě rád poznal osobně.“

*
Jaroslav Štefec, FB

4.6 17 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 8 dny

Nevíte někdo, kam zmizel student danny – koudelníkův syn? Ten by zaručeně od Fendrycha chodícího si na US ambasádu pro instrukce, jisto jistě věděl o čem si Trump s Putinem povídali. Zlí jazykové prý (higly likely), viděli Fendrycha se Šafrem přešlapovat u brány ambasády. Po přehození kabátků tentokrát u ambasády Ruské. Jestli tam ty dva… Číst vice »

Naposledy upraveno před 8 dny uživatelem mikkesh
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 8 dny

Pro nas nejlepsi by bylo,kdyby Putin prosadil novou bezpecnostni architekturu Euroasie

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 8 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Meli bychom to udelat take..Ze vsechno,co udelaly predchozi vlady,pro nas neplati a at si to zaplati nekdo jiny..Proc bychom nemohli my,kdyz oni mohou?

Ludvik
Ludvik
před 8 dny

Teď je tohle svět Putina a Trumpa – The Telegraph

Первоисточник публикации: https://politikus.info/events/166547-teper-eto-mir-putina-i-trampa-the-telegraph.html
Politikus.info

Karel2002
Karel2002
před 8 dny

Ale Zelenskyj řekl, že ho případná dohoda USA-Rusko o ukončení války vůbec nezajímá. On bude válčit dál a třeba i proti USA. Má podporu nejen Fialy, ale i Bruselu.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

No, z Fialou to tedy vyhraje… 🙂

Naposledy upraveno před 8 dny uživatelem Haskuv Duch
akos600
akos600
před 8 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

S green deathem a “vítězným” zeleným somrákem budeme zajisté vítězi v rychlé smrti.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 8 dny

Fico: Trump s Putinem vedou nad Ukrajinou a EU 3:0 na sety https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovensko-robert-fico-ukrajina-rusko-usa-putin-trump-valka-eu-nato.A250213_125545_zahranicni_kha?zdroj=cxrecs#cxrecs_s Mám svůj názor na to, co tím Trump sleduje a jak si s tím Putin poradí, tak či tak má Fico pravdu a současné dění je přinejmenším velmi příjemné a vůči Ukrajině a všem eurohujerům a rusofobům přímo radostné. Ficova věta: “Váleční štváči mlčí jako vši… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 8 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Druhým hostem je jeden z našich největších rusofobů Votápek, debata na téma “Trump-Putin” tam začíná už 21:27 a je pěkné se dívat, jak jsou Votápek i Takáč jak zařezaní. Což tedy platí i pro tu naši “objektivní” čt, o jejímž navýšení poplatků právě začne jednat PS s tím, že dnes budou určitě schváleny. Jenže to není tak… Číst vice »

vachav
vachav
před 8 dny

Dobře se to čte.Jako pohádka říznutá ironií povedené.Domnívám se ovšem.že realita bude dosti značně jiná.Hlavně proto,že pruhovanému parazitovi nelze věřit ani dobrý den.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 8 dny
Odpověď uživateli  vachav

Přesně tak – jede notičky Kissingera: Rusko a USA spolu, hlavně oddělit Rusko od Číny a Íránu. Takové nové detente, kde výsledkem má být cesta k ruským zdrojům, na které si ovšem Čína už dlouho dělá zálusk, obzvláště, když je podporovaná Británií (Cameron je tam v angažmá hned od rezignace po vyhlášení Brexitu), je hlavním… Číst vice »

Naposledy upraveno před 8 dny uživatelem Pozorovatelka
Primak
Primak
před 8 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Do každé situace zamontovat svou polívčičku o britském BRICSu…

Praded
Praded
před 8 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Kteří banditi budou spravedlivější? Vždyť mají stejnou vrchnost.