Dugin: U Trumpa je plán

To, co Trump dělá od svého nástupu k moci ve Spojených státech, budí respekt. Rychle a nezvratně mění strukturu celého světového řádu.

Alexandr Dugin
Alexandr Dugin

Jestliže v prvním prezidentském období Trump naznačoval nezbytné reformy, čtyři roky u moci a další čtyři roky v radikální opozici z něj učinily přesvědčeného nositele zcela konkrétní ideologie. A tuto ideologii, jak je patrné z jeho prvních dvou týdnů v Bílém domě, hodlá Trump všemi prostředky uvést do praxe.

Co je to za ideologii?

Především bychom měli stanovit její hlavní a určující rys: Trump je přesvědčeným a důsledným odpůrcem globalismu a liberalismu na všech úrovních, ve všech sférách a ve všech smyslech.

Trump je odpůrcem globalismu, protože odmítá jakékoli nadnárodní instituce (OSN, WHO, EU atd.) a stejně jako klasičtí realisté věří, že nejvyšší autoritou je suverénní národní stát, nad nímž není nic a nikdo. To je smysl jeho teze Make America Great Again (neboli MAGA). Podle něj jsou Spojené státy především velmocí, která by se měla ve světové politice chovat jako plnohodnotný subjekt, který má zájem pouze a výhradně na dosažení vlastních cílů, na obraně svých hodnot a zájmů. Trump a jeho ideologie odmítají jakýkoli náznak internacionalismu, jakoukoli rétoriku o “univerzálních hodnotách”, “světové demokracii”, “lidských právech” apod. Absolutním imperativem je pouze Amerika a její prosperita. Ti, kdo s tímto projektem souhlasí, jsou přátelé nebo spojenci; ti, kdo jsou proti, jsou nepřátelé. USA nemají jiný program než vlastní prosperitu a žádná autorita nemá právo diktovat Američanům, co mají dělat, jak a kdy to mají dělat, jak se mají chovat, čemu mají věřit a co mají uctívat.

Globalismus je postaven na přesně opačné logice: podle něj je úlohou USA být výspou, ochráncem a sponzorem liberální demokracie, sloužit nadnárodním zájmům a ultraliberální ideologii, překonávat vlastní zájmy a dokonce litovat, že je vůbec mají. Globalisté uvažují v kategoriích lidstva, Trump uvažuje v kategoriích Ameriky. To odráží zásadní rozpory v teorii mezinárodních vztahů mezi realisty (sám Trump) a liberály (Biden, ale i Obama, Clintonová a dokonce i republikán Bush mladší).

Trumpova ideologie je tak v naprostém a zásadním rozporu s geopolitickým a názorovým vektorem, který v USA dominuje od 80. let 20. století. Tento vektor vycházel z liberálního progresivismu, který trval na tom, aby se jedinec stále více osvobozoval od všech sociálních vazeb a závazků, včetně úplného rozchodu nejen s genderem, ale i s lidskou přirozeností jako takovou (odtud téma kyborga a posthumanismu). Ve světové politice to znamenalo postupný přechod od národních států ke sjednocenému světu pod světovou vládou se souběžným zrušením suverenit (po vzoru moderní Evropské unie).

Trump tvrdě odmítl obojí – liberální ideologii i geopolitiku globalismu. Nejen odmítl, ale začal zuřivě přetvářet světovou realitu a během dvou týdnů svého pobytu v Bílém domě v ní dramaticky změnil téměř vše.

Poznámka: To se ještě ukáže. Ne nadarmo by tu měla být připomínka J.F. Kennedyho … v současnosti vše závisí na jednom člověku. Nikdo jiný v současnosti nemá takovou představu a odvahu a hlavně vůli to pro USA udělat. 

Jaký svět Trump odmítl a nyní rychle demontuje, je víceméně jasné. Je to svět, který vymysleli a začali budovat globalisté. Jeho základní parametry jsou jasné, jasné jsou i jeho metody (jak komu, hodně lidí si stále plete pojmy a uvažuje postmodrnisticky a proto se pak ani nestačí divit, co se to vlastně děje – pozn.překl.) a není těžké si představit, k čemu by mohl logicky vést. Trump však tento vektor přerušil. A zde můžeme říci, že jeho činy jsou již nezvratné.

Nyní se pokusme pochopit, jaký svět začal Trump budovat místo toho, který zničil.

Trump vidí USA jako nové impérium a sám sebe vidí jako Augusta, který konečně zrušil rozpadlou republiku. Proto si dělá nároky na Grónsko, Kanadu, Panamský průplav a dokonce i na Mexiko. Spojené státy jsou v jeho očích velmocí, ztělesněním snu celého lidstva, a přitom se soustřeďují samy na sebe a září na kopci jako přitažlivý ideál. Všechny národy ji obdivují a bojí se jí. Nikdo se jí neodváží postavit, a přesto nikomu nic nedluží. Není univerzálním dárcem, ale globálním aktérem. USA nenahrazují lidstvo, ale pouze představují jeho nejlepší, vybranou část – nejvýkonnější, nejúspěšnější, nejbohatší, nejsvobodnější a nejvíce prosperující společnost na planetě. A abychom se tam dostali, je třeba vyvinout úsilí. Proto Trump nenávidí nelegální přistěhovalce. Spojené státy nejsou průchodem pro líné, nekvalifikované, dotované a nekvalifikované dělníky, kteří pohrdají tradičními hodnotami. Být Američanem je výsadou a projevem vyvolenosti. Všichni ostatní mohou USA obdivovat nebo proklínat ze značné vzdálenosti. Na tom nezáleží. Ale zpochybněte tento kolos a veškerá síla americké válečné mašinérie se snese na vaše hlavy.

Pro Trumpa nemá smysl západní hegemonie, ale přímá národní hegemonie USA. To není akceptace multipolarity – je to projekt unipolárního světa, který vychází z radikálně odlišných předpokladů než liberálové a globalisté.

Poznámka: Pro ty, co nechápou, je to do značné míry podobné tomu, co ve svých dobách znamenaly Římské impérium a nebo Anglické impérium.

Takto Trump vidí budoucnost a podle tohoto paradigmatu vytváří svou současnou politiku.

V samotných USA to znamená demontáž globalistických liberálních elit, pravděpodobně s brutálním rozmachem. Sám Trump se stal terčem obtěžování, šikany a dokonce i pokusů o atentát. Je si dobře vědom toho, že rozsah jeho reforem mu nedá žádnou šanci, pokud zakolísá a předá iniciativu svým nepřátelům. Proto udeří jako první a v případě potřeby bude systematicky ničit své nepřátele uvnitř země. S tím už začal. A nezastaví se.

Největší úder za Trumpa dostane Čína. Ta donedávna obratně lavírovala mezi globalismem a suverenitou a snažila se současně těžit ze dvou strategií: maximalizovat svou účast v globální ekonomice a posilovat vlastní autonomii a nezávislost Číny jako velmoci. Do jaké míry byla velikost Číny závislá na globalizaci, je těžké říci. Brzy se to však dozvíme, protože Trump hodlá Číně odříznout všechny možnosti, aby pokračovala ve svém dosavadním kurzu.

Trump považuje Čínu za hlavního konkurenta americké hegemonie a již zahájil nové kolo hospodářské a obchodní války, která však byla typická již pro Bidenovu vládu, ale ne s takovou intenzitou. Trump se bude snažit snížit na nulu část zisků, které Čína vytěžila z USA, a to na úkor USA v jiných regionech světa. Čína nepochybně zůstane suverénní, a bude tedy i nadále velmocí, ale pouze za mnohem obtížnějších podmínek přímé opozice ze strany Spojených států. Rusko pro Trumpa zjevně nepředstavuje velkou hrozbu, ale Čína ano. Proto se těžiště zahraniční politiky USA velmi pravděpodobně přesune z Ruska na Čínu.

Ukazuje se, že nový postliberální světový řád, který Trump začal budovat, se objektivně shoduje s multipolaritou. Tím, že Trump vyhlásil kurz na vytvoření velmoci, nevědomky otevřel cestu dalším velmocím – jak těm, které již velmocemi jsou (Rusko, Čína, Indie), tak těm, které se na tuto cestu teprve vydávají. Evropa může vážně usilovat o to, aby se stala velmocí, stejně jako islámský svět, Latinská Amerika a dokonce i Afrika. Je to sice ještě daleko, ale samotné podmínky postglobální geopolitiky k tomu tlačí všechny ostatní. Ať chce, nebo nechce, Trump zahajuje éru velmocí a objektivně tak přispívá k rychlému nastolení multipolárního světa, i když on sám možná nedohlédne dál než k nové podobě americké hegemonie a obnovené, tentokrát čistě imperiální verzi unipolarity.

Ano, BRICS ho dráždí a dokonce mu vyhrožuje, že ho potrestá za opuštění dolaru ve světovém obchodě, a varuje před odplatou za jeho snahu zavést nějakou jinou světovou rezervní měnu. Ale zároveň sám aktivně zavádí ekonomiku kryptoměn, což je vlastně odpoutání světových financí od emisního monopolu. Proto bychom měli věnovat pozornost nikoli jednotlivým Trumpovým výrokům, gestům a dokonce i konkrétním politickým krokům, ale ideologickému a geopolitickému modelu, kterým se řídí. A to zejména s ohledem na jeho antagonismus a přímý protiklad k liberálnímu globalismu, který donedávna dominoval v USA i ve světě.

Poznámka: Neposuzuj nikoho a nic podle slov, jakkoliv krásných, ale jen a pouze podle činů. (Kdyby u nás byla vspělejší společnost, uvedl bych autora těchto slov, konec konců, ale ani on je nevymyslel zdaleka první, jen se jimi řídil a dosáhl svého cíle …)

Trump symbolicky zahajuje éru velmocí. Po éře globalistů a konci jejich všemocnosti ve světové politice se otevírají zcela nové obzory.

*

Alexandr Dugin, У Трампа есть план (zdroj),  Pokec24,  překlad Peter 008

 

3.8 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 9 hodinami

“Trump symbolicky zahajuje éru velmocí. Po éře globalistů a konci jejich všemocnosti ve světové politice se otevírají zcela nové obzory.” Po éře globalistů??? A kdo asi tak ruší unipolární svět ala Pax Americana a místo toho buduje multipolární svět? Globalisté řídili bipolární svět “USA-SSSR” – dvě “jedenáctky” na světovém hřišti a po vzájemné domluvě zrušili nejdříve… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 8 hodinami
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Dugin opět potvrdil, že je pouze geopolitikem – aneb jak už dlouho říká Pjakin: “Geopolitici ať se dál hrabou v písečku geopolitiky” a tam řadí i Dugina. Pro úplnost – existuje nějaká národní politika (ta už je dávno pasé, protože v tom už je každá země jen objektem, nikoliv subjektem řízení), vedle ní geopolitika… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 14 hodinami

Dugin je nebezpečný fašista, od něj raději dál.

shakalaha
shakalaha
před 15 hodinami

jj trump ma plan jak vysidlit palestince z gazy a vytvorit rekreacni resort! nejlepe po vedenim isaaku✡️✡️✡️🤮💩

standa
standa
před 16 hodinami

Trumpovi se samozřejmě všechno nepodaří, i když má za sebou také globalisty. Předpoklad je, že se USA musí stát části multipolárního světa a tam nemůže být přijat jako hegemon, možná mu bude dovoleno mít celou západní polokouli, ale ne celý svět. Globalisté si dali velkou práci, aby se Čína stala novým vedoucím… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 17 hodinami

Jaroslav Štefec: Zelenskij dal ultimatum: Dejte mi jaderné zbraně a uvidíte! https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/jaroslav-stefec-zelenskij-dal-ultimatum-dejte-mi-jaderne-zbrane-a-uvidite/ “Základní otázka samozřejmě zní, kdo by mu ty jaderné zbraně dal. Zelenskij si je tak nějak až moc jistý. Přece musí vědět, že USA to neudělají. Francie na to nemá přes veškeré kamaráčofty a objímání s Makronem … řekněme … odvahu. Izrael?… Číst vice »

standa
standa
před 16 hodinami
Odpověď uživateli  Ludvik

Kdo ví zda se Zelenskému podaří zachránit si život.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 18 hodinami

Kdyby vsechno nedelali na ukor nekoho jineho..Jenze to Amici neumi

kolokol
kolokol
před 19 hodinami

Píše ten Dugin jako kovaný americký nácek. Ale je to všechno úplná pravda nebo úplná lež? Pravda pravdoucí, lež lžoucí…