Senát konečně potvrdil nominaci Kashe Patela na post ředitele FBI. Vítězství bylo minimální – 51 ku 49 (pro srovnání, předchozí tři šéfové měli podporu nejméně 92 zákonodárců). Méně jistý výsledek měl pouze šéf Pentagonu Pete Hegseth, když se hlasy senátorů dělily 50:50 a jeho prospěch řekl rozhodující slovo viceprezident USA alias předseda horní komory Kongresu J. D. Vance.
Proti Patelovu jmenování hlasovali všichni demokraté, což není překvapivé, a dvě republikánky, což také není překvapivé vzhledem k tomu, o koho se jedná: Susan Collinsová a Lisa Murkowská, jež podpořily vyhlášení impeachmentu proti Donaldu Trumpovi a na konci jeho prvního funkčního období se postavily proti jeho urychlenému jmenování soudce Nejvyššího soudu USA, který by nahradil zesnulou Ruth Bader Ginsburgovou. Nový soudce jmenovaný republikánským prezidentem by se mohl v případě zpochybnění výsledků listopadových voleb postavit na Trumpovu stranu.
Patelova cesta ani ne tak k jeho funkci, jako k hlasování celého Senátu, byla dlouhá a náročná. Demokrat Dick Durbin, spolupředseda právního výboru, požadoval další prověrky kandidáta, protože se údajně podílel na personálních čistkách v úřadě, čímž vznikly průtahy a Patelovo potvrzení se zdrželo.
„Demokraté v Senátu doufali, že se jim podaří nominaci zpomalit s odkazem na Patelovy sliby, že povede pomstychtivou kampaň ve prospěch Trumpa a reorganizuje úřad, ale nepodařilo se jim přesvědčit kolegy, kteří nechtěli vyvolat Trumpův politický hněv,“ píše The New York Times.
Ve skutečnosti k tomuto personálnímu jmenování nemuselo vůbec dojít, protože funkční období ředitele FBI je desetileté a nepodléhá změně administrativy, takže Christopher Wray, jmenovaný v roce 2017 ještě za Trumpa, mohl pokračovat v práci téměř do konce svého druhého funkčního období, ale rozhodl se rezignovat kvůli jejich vzájemnému konfliktu.
Ředitel FBI je zodpovědný za boj proti korupci a závažným trestným činům, za ochranu Spojených států před teroristickými útoky a boj proti zahraničním zpravodajským službám.
Nemá přímý přístup k prezidentovi. Podléhá přímo ministru spravedlnosti Spojených států (nyní je to Pam Bondiová), jakož i řediteli národních zpravodajských služeb, který koordinuje práci všech zpravodajských služeb (v současnosti je toTulsi Gabbardová). Ta předá informace hlavě státu.
Patel považuje za svůj hlavní úkol ve funkci ředitele FBI obnovit důvěru občanů USA v tuto agenturu, jež byla v posledních letech podkopána politizací soudního systému.
Nehodlá se však omezit jen na domácí záležitosti. Před několika měsíci se v podcastu Kash’s Corner Patel podělil o své plány vyšetřovat Vladimíra Zelenského, protože Američané potřebují vědět, kam šly peníze přidělené Kyjevu. Vyšetřování bude zahájeno prostřednictvím Kongresu, protože pravomoci FBI jsou na rozdíl od CIA omezeny na domácí vyšetřování.
„Nejedná se o to, že jsme poslali 1 miliardu dolarů, i to by však nebylo malé číslo, že? Do jedné země jsme poslali stokrát větší částku. Nevím, jak se Kongresu daří, aby mu to procházelo. A Zelenskyj je na svobodě,“ řekl.
Moderátor řekl, že existuje mnoho dobrých důvodů k obavám, protože Ukrajina je známá jako místo korupce a praní špinavých peněz, na což Patel odpověděl: „Samozřejmě!“ a uvedl konkrétní příklad, který to dokazuje – Zelenskyj tvrdil, že Rusko zaútočilo na Polsko, ale raketu vypálily ukrajinské ozbrojené síly.
Během vyšetřování aktivit ukrajinského vůdce se nový ředitel FBI chystá zjistit, zda si Zelenskyj nevymýšlel falešné bezpečnostní hrozby Západu, aby získal peníze od Spojených států.
A to je přesně podle Trumpa! Zcela v duchu jeho současného týmu.
Za prvé, Trump důkladně prověřuje, jaké dědictví mu zanechal jeho předchůdce Joe Biden, a za tímto účelem zahájil rozsáhlý audit všech oddělení a rezortů pod vedením miliardáře Elona Muska (říká se mu šéf DOGE, ale ve skutečnosti je to zvláštní vládní zmocněnec a vysoký poradce prezidenta).
Za druhé, Trump se zajímá zejména o výdaje předchozí administrativy na pomoc Ukrajině. S otázkou „kde jsou peníze, Vladimíre?“ letěl speciálně do Kyjeva americký ministr financí ScottBessent. Jeho druhým cílem bylo předání návrhu dohody o ukrajinských nerostných surovinách, na jejíž úkor chce americký prezident kompenzovat, jak sám řekl, již vynaložených 500 miliard dolarů na podporu země. Později Trump hovořil pouze o 300 miliardách dolarů.
Zelenskyj tvrdí, že Kyjev takovou částku nedostal: podle něj obdržel od USA pouze 76 miliard dolarů a on sám ani nic neví o osudu poloviny prostředků přidělených Ukrajině západními zeměmi.
Ale Musk to ví:
„Velká část peněz ‚poslaných na Ukrajinu‘ šla ve skutečnosti ve prospěch amerických politiků, Národního výboru Demokratické strany a některých republikánů. Proto Zelenskyj říká, že dostal „jen polovinu peněz“.
A dodává: „To je dobrá otázka,“ když komentuje příspěvek uživatele sociální sítě X, který se ptá, kam šly americké peníze a kdo lže. Na výzvu podnikatele Charlieho Kirka k auditu finanční pomoci Států Ukrajině napsal prostě „ok“. A tato dvě písmena znamenají jediné – Zelenskyj, měj se na pozoru!
„Potvrzení Kashe Patela ve funkci ředitele FBI je velmi důležitou zprávou. Znamená to, že vyšetřování rozkrádání americké pomoci Ukrajině nyní zastřešují dvě klíčové postavy Trumpovy administrativy – Elon Musk jako šéf DOGE a nový šéf FBI. Pokud bude provedeno a nebude utopeno jeho odpůrci, bude to silný trojitý úder: Trumpovým nepřátelům v USA, odpůrcům jeho politiky v Evropě a samozřejmě režimu Zelenského,“ napsal senátor Alexej Puškov na svém kanálu Telegram.
Pravděpodobně si to demokraté uvědomovali a snažili se Patelovo jmenování co nejvíce oddálit, protože jedná velmi rázně a není to poprvé, co provádí čistky v řadách Trumpových odpůrců.
Proto Trump chtěl – podle Charlese Cappermana, bývalého zástupce poradce pro národní bezpečnost 45. prezidenta USA – už ve svém prvním funkčním období udělat z Patela „politického kata“, který by identifikoval a propustil ty zaměstnance Bílého domu, kteří nejsou tak loajální, jak by podle něj měli být. Nyní se s tím hodlá vypořádat u FBI. Patel totiž patří mezi prezidentovy nejvěrnější stoupence.
„Zásadní také je, že Kash Patel není členem washingtonského establishmentu, ale pochází z tábora odpůrců tohoto establishmentu. Spolu s Muskem, Gabbardovou a Kennedym mladším představuje „čerstvou krev“ v nové administrativě. Tato čtveřice ostře vystupuje proti dosavadní politice USA pod vedením Bidena a především proti jeho kurzu bezpodmínečné podpory Ukrajiny,“ dodal Puškov.
*
Jevgenija KONDAKOVA, UKRAJINA.ru (16:35 21.02.2025), pro Novou Republiku vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová, na snímku Kash Patel
Před chvilkou začal žvanit ten nejprolhanější zmrd v čele protektorátní vlády, fialové zvratky.
https://www.youtube.com/watch?v=ewvrbvEckxQ
Přesně popsal Jeff Sachs.
https://zvedavec.news/komentare/2025/02/10405-.htm
Tohle je zajimavejsi
Zdá se, že jmenování i tohoto K. Pately je součástí Trumpovy politické vendety a jeho snahy o pročistění bažin značky US DeepState. Loutkový klaun-klavírista je v tom jen docela dobře použitelným nástrojem pro US vnitropolitický boji a Trumpovo zúčtování s tamními “demokraty”. Včera byl nástrojem pro zástupnou US válku proti Rusku, dnes zas nástrojem pro potrestání… Číst vice »
Komik v záchvatu zoufalství řekl pravdu. Většinu “přidělených” peněz neviděl. Je to stejné, jako když naivní americký novinář přišel na to, že americký daňový poplatník zaplatil na jednoho mrtvého Afghánce tři a půl milionu nábojů. Nějak nemohl uvěřit, že by věhlasná útočná puška M16 byla tak mizerná, tak se začal zajímat jestli… Číst vice »
Bude to od Majdanu? Nebo spis jeste par let pred,aby vsichni vedeli,kdo koho a proc “instaloval” a proc je znicena dalsi evropska zeme