Trumpovo přiznání, adekvátnost Zelenského, Bidenova závěť: Lavrovova tisková konference

Zkomoleniny citací, výtržky ze souvislostí a nenávistné komentáře – tak referuje český protektorátní mainstream o Rusku a ruských politicích. My na Nové Republice politické školení domorodého obyvatelstva podle notiček kolonizátorů nevedeme. Proto uvádíme výklad poslední tiskové konference ruského ministra zahraničních věcí Sergeje V. Lavrova, který reprezentuje oficiální postoje vedení Ruské federace, napsaný politologem Pavlem Kotovem, který na rozdíl od českých nájemných pisálků nemá obsedentní nutkání všechno ruské dehonestovat.

**

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uspořádal v úterý 14. ledna tiskovou konferenci k výsledkům ruské diplomacie v uplynulém roce.

Trumpův postoj k Ukrajině: Moskva čeká na konkrétní návrhy

Rusko doposud neobdrželo od týmu Donalda Trumpa žádné konkrétní návrhy týkající se urovnání ukrajinského konfliktu, uvedl Lavrov.

„Až bude prezident Trump uveden do funkce a definitivně zformuluje svůj postoj k ukrajinským záležitostem, poté ho, samozřejmě, prostudujeme,“ dodal.

Slova budoucího amerického lídra o nutnosti vycházet při urovnávání situace na Ukrajině z reálné situace na místě ministr zahraničí přivítal. Zároveň zdůraznil, že prohlášení o Ukrajině, ježučinil Trumpův tým, byla pronesena v rámci příprav na inauguraci příštího amerického prezidenta.

Lavrov rovněž připomněl, že Trump jako první západní vysoce postavený politik přiznal, že Severoatlantická aliance Rusko podváděla, když mu slibovala, že se nebude přibližovat k ruským hranicím.

„Sám prezident Trump ve svém velkém rozhovoru také zmínil základní příčiny konfliktu, jež se týkají zatahování kyjevského režimu do NATO v rozporu s dohodami, které byly dosaženy jak v rámci sovětsko-i rusko-amerických dohod a vztahů, tak v rámci OBSE, kde to bylo výslovně zaznamenáno konsensem na nejvyšší úrovni, včetně prezidentů, včetně prezidenta [Baracka] Obamy v roce 2010. „Žádná země ani organizace v prostoru OBSE si nečiní nárok na dominanci a žádná země nebude posilovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti jiných,“ řekl.

NATO podle něj dělá přesně to, co slíbilo, že dělat nebude.

„A Trump o tom mluvil. Poprvé, nejen z úst amerického vůdce, ale i z úst západního vůdce, zaznělo upřímné přiznání, že členové NATO lhali, když podepisovali řadu dokumentů jak s naší stranou, tak v rámci OBSE,“ řekl Lavrov.

Ruský ministr zahraničí poznamenal, že Kreml čeká, až Trump a jeho tým zformulují svou vizi mezinárodních otázek.

„Chápu, že prezident Trump takové přání má, mluvil o tom. Ale také chápeme, že je to budoucí prezident, který má obrovskou odpovědnost za stav věcí ve své zemi, vzhledem k dědictví, které mu zanechali, zejména v Kalifornii, v Los Angeles, je to hrůza, co se tam lidem přihodilo,“ řekl Lavrov.

Poznamenal, že bude nutné sledovat, jakými metodami hodlá Trump svých cílů dosáhnout.

„Pokud chce pan Trump po nástupu do prezidentského úřadu učinit Ameriku ještě větší, bude třeba velmi pozorně sledovat, jakými metodami bude tohoto cíle, proklamovaného prezidentem Trumpem, dosaženo,“ řekl Lavrov.

Bezpečnostní záruky pro Rusko a Ukrajinu

NATO jako hrozba pro Rusko je jednou z hlavních příčin ukrajinského konfliktu.

„Hrozby na západním křídle, na našich západních hranicích musí být odstraněny jako jedna z hlavních příčin [konfliktu]. Odstranit je lze – pravděpodobně – pouze v kontextu širších dohod,“ uvedl Lavrov.

Dodal, že Moskva je připravena jednat o bezpečnostních zárukách pro „stejnou zemi, která se nyní nazývá Ukrajina“, ale dominantní bude „eurasijský kontext“ bezpečnosti.

Adekvátnost Zelenského je sporná

Lavrov se ve svém vystoupení vyjádřil k nedávnému rozhovoru Vladimira Zelenského s americkým vědcem a autorem podcastůLexemFriedmanem, během něhož opakovaně používal vulgární výrazy.

„Záměrně použil ruské vulgarity, aby zvýraznil svůj postoj k řadě mírových sil, které nechtějí vyhostit Rusy na hranice z roku 1991. Ovšem adekvátnost tohoto občana – to je samostatná otázka,“ vyjádřil svůj názor ruský ministr zahraničí.

Rada pro Bidena

Odcházející americký prezident JoeBiden by měl v těchto posledních dnech ve funkci vzít v úvahu, že většina Američanů si přeje od vlády jinou politiku.

„Když už nejste zvolen a váš tým vidí Ameriku způsobem, který většina Američanů nepodpořila, potom čistě eticky, na základě lidské slušnosti, vydržte ty tři měsíce mezi volbami a inaugurací a uvědomte si, že lidé opravdu chtějí jinou politiku. Ale to ne, uděláte to určitě tak, že prásknete dveřmi, aby toho nebylo málo,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Prohlášení Bílého domu o pokračující podpoře Ukrajiny svědčí o snaze odcházející administrativy zlikvidovat vše ruské.

„Odcházející [americká] administrativa reprezentovaná [ministrem zahraničí USA Anthonym] Blinkenem a [poradcem prezidenta USA JoeaBidena pro národní bezpečnost Jakem] Sullivanem říká, že jsou přesvědčeni, že nový Bílý dům bude pokračovat v politice podpory Ukrajiny. Je to stále ještě snaha vyhladit vše ruské? To není tak jednoduché, to je společensky velmi nebezpečné,“ řekl Lavrov.

Podle něj se mezi světovou většinou objevili silní konkurenti Západu, kteří chtějí férově soutěžit ve sportu, ve financích, v ekonomice.

„ Západ však nedokáže překonat setrvačnost své totální převahy, „konce dějin“ – dodejme, že ne Západ, ale současné elity už to nedokážou překonat a kloužou po nakloněné rovině, přičemž se snaží všude zablokovat cestukonkurentům, i v ekonomice,“ řekl šéf ruské diplomacie.

USA a Ukrajina proti Tureckému streamu

Lavrov rovněž komentoval útok ukrajinských ozbrojených sil na kompresorovou stanici plynovodu TurkishStream u Anapy v Krasnodarském kraji. Jak informovalo ruské ministerstvo obrany, minulou sobotu se devět bezpilotních letounů pokusilo narušit provoz tohoto zařízení, všechny drony byly sestřeleny. Cílem útoku bylo zastavit dodávky plynu evropským spotřebitelům.

Podle ruského diplomata „ podněcují“ Spojené státy Ukrajinu, aby provedla teroristický čin proti plynovodu TurkishStream, podobný výbuchu plynovodu NordStream v Baltském moři.

„Jsem o tom pevně přesvědčen: Spojené státy nepotřebují žádného konkurenta v žádné oblasti, počínaje energetikou, proto dávají svolení k provedení teroristických činů, zaměřených na zničení základů energetické prosperity Evropské unie.Po NordStreamu přemlouvají své ukrajinské klienty, aby vyřadili iTurkishStream,“ řekl ministr.

Charta OSN zůstane nezměněna a Japonsko a SRN v Radě bezpečnosti nebudou.

Charta OSN a „mezinárodněprávní smysl jaltsko-postupimského systému“ nevyžadují změny, uvedl Lavrov.

„Charta, jak jsem hluboce přesvědčen, nepotřebuje žádná vylepšení, pokud jde o principy – principy rovnoprávnosti a sebeurčení národů, svrchované rovnosti států, zajištění územní celistvosti těch států, jejichž vlády se chovají slušně, respektují práva všech národů a národností v tomto státě žijících,“ řekl.

Dále řekl, že tuto chartu by měli plnit všichni.

„Ale ne selektivně, jak se to dělá u jídelních lístků: „Dnes si vyberu rybu a zítra něco silnějšího“. Musí se plnit v celém rozsahu,“ zdůraznil Lavrov.

Co se týče reformy Rady bezpečnosti OSN, Rusko podporuje její rozšíření, otázkou však je, které země by do ní měly být zařazeny, uvedl Lavrov.

„ V Radě bezpečnosti OSN nejsou – bohužel – zastoupeny všechny ty země, které mají zvláštní odpovědnost ve světové ekonomice, světových financích a v souladu s tím i ve světové politice a světových vojenských uskupeních.

Opakovaně jsme uváděli, že státy jako Indie a Brazílie si podle všech parametrů již dlouho zaslouží stálé členství v RB OSN spolu s odpovídajícím rozhodnutím o stálém členství Afriky v Radě bezpečnosti,“ uvedl ministr zahraničí.

Podle něj se Západ stále snaží tento proces narušit a zajistit si výhodu.

„ Nehledě na to, že z 15 stálých členů mají v současnosti Američané svých 6, protlačují i nadále mezi hlavní uchazeče o stálé členství v Radě bezpečnosti Německo a Japonsko, jež nemají žádný samostatný hlas ve světové politice, slepě a poslušně se podřizují USA, a dokonce, když USA škodí přímo jim samotným, nedovolí si ani pípnout,“ shrnul Lavrov.

Srbsku„lámou ruce“

Západ požaduje, aby Srbsko podpořilo protiruské sankce a zároveň uznalo nezávislost Kosova, což je podmínkou pro přijetí Bělehradu do Evropské unie, odpověděl Lavrov na otázku ohledně jednání srbských úřadů. Podle něj Západ této zemi „ láme ruce“.

„A když (srbský prezident Aleksandar) Vučič říká: ‘Nevybočujeme z kurzu na vstup do Evropské unie’, už mnoho let, ale celé ty dlouhé roky nám odpovídají: ‘Ano, čekáme vás tady, ale k tomu musíte nejprve uznat nezávislost Kosova’, tedy srbský lid, srbský prezident je vyzýván k sebeponížení.“ A za druhé, „musíte se samozřejmě připojit ke všem sankcím Evropské unie vůči Ruské federaci“. To znamená, že současně s pozváním jsou nuceni k sebeponížení a zradě svého spojence,“ řekl ruský ministr zahraničí.

USA již dříve uvalily sankce na rusko-srbskou společnost NaftnaIndustrijaSrbije (NIS), kterou z více než 56 % vlastní Gazprom a GazpromNěfť. Vučič uvedl, že těmito sankcemi chce Washington dosáhnout stažení ruských společností z NIS.

„Jsme v kontaktu se srbskými přáteli, požádali jsme o naléhavé kontakty. Doufáme, že reakci dostaneme v nejbližší době,“ komentoval Lavrov.

Dodal, že sankce proti Srbsku vyhlásila odstupující administrativa JoeaBidena, aby „podrazila“ Rusko a Donalda Trumpa.

„Takže, když teď Američané, dokonce ani ne Američané jako celek, ale Bidenova administrativa, demokraté, mají v americké politice takové manýry, aby příští administrativě nakonec všechno zmršili… Tak jednoduše stejným způsobem „podrazili“ Srby a Trumpovu administrativu zároveň,“ uzavřel ministr.

Arménie: EU a Euroasijská hospodářská unie (EAEU) jsou neslučitelné

Jedna z otázek položených Lavrovovi se týkala Arménie a plánů vedení země uzákonit kurz na vstup do Evropské unie. Podle šéfa ruské diplomacie nebude Jerevan schopen být členem EU a Euroasijské hospodářské unie (EAEU) zároveň.

„Protože se jedná o dvě různé zóny volného obchodu, dva různé systémy snižování nebo rušení cel a tarifů, neshodují se,“ řekl ministr zahraničí.

Lavrov označil vztahy mezi Ruskem a Arménií v současné fázi za „ neutěšené“. Ruský ministr označil podpis dohody o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi arménským ministrem zahraničí Araratem Mirzojanem a americkým ministrem zahraničí AnthonymBlinkenem za „suverénní rozhodnutí“ těchto států.

„Hlavní není to, co bylo podepsáno nebo jak se to jmenuje, ale to, co z toho vyplývá,“ zdůraznil Lavrov.

V otázce Grónska musí Trump naslouchat Gróňanům

Plánům nově zvoleného amerického prezidenta Trumpa získat kontrolu nad Grónskem (samosprávná autonomie v rámci Dánska) by mělo předcházet posouzení postoje obyvatel ostrova, uvedl ruský ministr zahraničí.

„Myslím, že je třeba nejprve vyslechnout Gróňany,“ řekl.

Lavrov to přirovnal k tomu, jak Rusko vyslechlo názor obyvatel Novorossije a Krymu, aby zjistilo jejich postoj k režimu, který byl na Ukrajině nastolen v důsledku státního převratu v roce 2014.

Partnerství s Čínou je stabilizačním faktorem

Spolupráce mezi Ruskem a Čínou je jedním z hlavních stabilizačních faktorů současného mezinárodního života, uvedl Lavrov.

„Není pochyb o tom, že rusko-čínská vazba je jedním z hlavních stabilizačních faktorů soudobého mezinárodního života a těch procesů, které se rozvíjejí mimo jiné s cílem podnítit konfrontaci a nepřátelství v mezinárodních záležitostech, což dělají naši sousedé ze Severoatlantické aliance pod vedením Spojených států,“ zdůraznil ministr.

Podle něj chtějí USA „vrážet klíny, zasévat zmatek“ v různých regionech – v Evropě, v Tchajwanském průlivu, v Jihočínském moři nebo v Indo-pacifické zóně, na Blízkém východě, v Africe – „není těžké vytvořit nějaký zmatek“.

„A pak se jen dívat, jak země, které si nárokovaly vliv v tom či onom regionu, kvůli těmto krizím a konfliktům vynakládají peníze, pozornost, čas nikoli na rozvoj, ale na řešení těchto krizí. A USA z toho mají stále větší prospěch,“ řekl Lavrov.

Pokud jde o Tchaj-wan, je to pro Rusko nepřátelské území, poznamenal.

„Tchaj-wan proti nám vyhlásil sankce. A to jsou pro nás kritéria…Vycházíme z toho, že současné vlády v těch zemích, které se k sankcím připojily, jsou nepřátelské,“ shrnul ministr.

Požáry v Kalifornii

V odpovědi na jednu z otázek se šéf ruské diplomacie dotkl tématu ničivých lesních požárů v americkém státě Kalifornie. Srovnal výši škod způsobených touto katastrofou s výší americké pomoci Ukrajině.

„Škody [způsobené požáry] se odhadují na necelých 150 miliard dolarů. Je to dokonce více, než napumpovali na Ukrajinu, ale jinak srovnatelné údaje,“ poznamenal Lavrov.

Ztráta decentnosti japonské zahraniční politiky

Signály přicházející z Tokia o připravenosti Japonska uzavřít mírovou smlouvu s Ruskem jsou podle Lavrova nesolidní.

„Občas dostáváme signály typu: ‘Jsme připraveni obnovit dialog o mírové smlouvě, nechte naše lidi znovu jezdit na [Kurilské] ostrovy kvůli nějakým kulturním záležitostem’.Ale to není vůbec důstojné. Přesně tak se to však dělá. Někdo přijde a řekne: „Byli jsme požádáni, abychom vám to předali“. A kde je napsáno: „Vážený“? Nikde. Zkrátka: tady máte – jděte, pracujte,“ charakterizoval vztahy Ruska s Japonskem.

Podle něj se Japonsko vždy vyznačovalo velmi citlivým přístupem k životu, od kuchyně až po rituály.

„To je ta jemnost – nějak se to z našich vzájemných vztahů vytratilo,“ řekl ministr.

Zároveň poznamenal, že Japonsko však má odvahu nerušit turné ruských umělců.

Pokušení nic v Sýrii neměnit

V průběhu odpovědi na jednu z otázek ruský ministr zahraničí nesouhlasil s tezí jednoho z novinářů, který uvedl, že Ruská federace opustila Blízký východ.

„Ano, v Sýrii došlo k vývoji, který komentoval prezident i další naši představitelé. V mnoha ohledech k tomu došlo proto, že za posledních deset let, od chvíle, kdy jsme tam na žádost prezidenta Syrské arabské republiky vyslali náš kontingent a kdy jsme s Turky a Íránci vytvořili astanský formát, došlo ke zpomalení politického procesu. A pravděpodobně existovalo pokušení nic neměnit. Tušili jsme, že to nebude dobré,“ řekl.

Podle něj ruské velvyslanectví Damašek neopustilo, ruští diplomaté jsou v každodenním kontaktu a Moskva chce být nápomocna při snahách o normalizaci situace.

Podle něj jsou účastníci urovnání situace v Sýrii pro zapojení Moskvy do tohoto procesu.

„Byl jsem v kontaktu s našimi kolegy z Turecka, ze zemí Perského zálivu, nyní se konalo již druhé jednání…, kterého se zúčastnili Arabové, Turecko a některé západní země. Vycházejí z toho, že do tohoto procesu by samozřejmě mělo být zapojeno Rusko, Čína a Írán,“ řekl.

Šéf ruské diplomacie dodal, že svou roli by v této otázce mohl sehrát i astanský formát o Sýrii.

Pád ázerbájdžánského letadla v Kazachstánu

V komentáři k havárii letadla Embraer 190 společnosti Azerbaijan Airlines letícího 25. prosince loňského roku z Baku do Grozného Lavrov vyzval, aby se vyčkalo na úplné vyšetření a aby se nepoužívaly informace, které nejsou potvrzeny údaji z dekódování černých skříněk.

„Jejich obsah již poskytl mnoho zajímavých informací, přičemž nás opět přesvědčuje o tom, že je třeba počkat na úplné vyšetření události a nerozviřovat atmosféru v mediálním prostoru používáním informací, které nejsou – z velké části – potvrzeny informacemi z černých skříněk,“ řekl.

Pokud jde o vztahy mezi Ruskem a Ázerbájdžánem, Lavrov je hodnotil velmi dobře.

„Jsou diskrétní, prezidenti spolu pravidelně komunikují, neexistují žádná uzavřená témata.  Prezident [Ruska Vladimir] Putin a prezident [Ázerbájdžánu Ilham] Alijev zahájili práci na povzbuzení vlád k hledání nových vzájemně výhodných projektů,“ řekl.

Vietnam se nabídl, že bude hostitelem rozhovorů

Podle Lavrova se Vietnam nabídl, že bude hostit rozhovory o Ukrajině.

„Slyšeli jsme, že Vietnam je ochoten hostit i jednání. Jsme za to vděční, velmi si vážíme postoje našich vietnamských přátel. Nemůžeme se však nyní k ničemu vyjadřovat, protože neexistují žádné konkrétní návrhy – a úkoly, které řešíme, jsme povinni dovést do konce,“ řekl.

Lavrov dodal, že zprostředkovatelské služby nabízí řada zemí včetně Turecka.

Podrobnosti rozhovoru mezi Putinem a Scholzem

V polovině listopadu loňského roku došlo z iniciativy německého kancléře OlafaScholze k prvnímu telefonickému rozhovoru s Vladimirem Putinem od roku 2022. Podle Lavrova šéf německé vlády během tohoto rozhovoru neřekl nic nového.

„Doufám, že mi prezident nebude moc nadávat. Neprozrazuji tajemství. V rozhovoru s Putinem neřekl tentýž Scholz nic, co by neříkal veřejně každý druhý den: „Musíte odejít!“. Ani slovo o hlavních příčinách, ani slovo o ruském jazyce a právech Rusů, která jim chce Zelenskyj vzít,“ komentoval rozhovor ministr zahraničí.

*

Pavel KOTOV, UKRAJINA.ru (14:53 14.01.2025)

Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR. (Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

5 6 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 4 hodinami

Fajn přehledné info.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 7 hodinami

Redakcni zacatek byl moc pekny.Dnes je malokdy cloveku projevovana alespon nejaka ucta..Dekujeme

vera havrankova
vera havrankova
před 7 hodinami

Velmi poučné, děkujeme.