Donald Trump zahájil svůj projev stížností na byrokratické postupy, které brzdí investice a inflaci. Velkou část svého projevu věnoval ochraně životního prostředí před obřími větrnými mlýny, které ničí přírodu, otravují život místním obyvatelům a způsobují, že velryby ztrácejí orientaci. Upozornil na nerozložitelnost odpadu, kterým jsou vrtule dlouhé několik desítek metrů. „Oni“, řekl zvolený prezident, chtějí, aby všechno běželo na elektřinu, zatímco topení a vaření na plynu je mnohem šetrnější,‘ řekl s odkazem na pseudoúsporná opatření, jako jsou automatické dávkovače vody do kohoutků, sprch a myček, které se nakonec použijí několikrát.
Takzvaná zelená energie podle Trumpa nemá žádný smysl a bez masivních dotací by se nikdy neudržela. V této pasáži mluvil jako autentický ekolog z dob, kdy toto slovo ještě něco znamenalo. Pár slov věnoval Číně, která spotřebovává gigantické množství energie na provoz umělé inteligence a získává ji z uhlí. Odsoudil, že demokraté využívají soudnictví k boji proti politickým oponentům, a jmenovitě uvedl případy špatných i dobrých soudců. Upozornil na pokles prestiže FBI, především v souvislosti s jejím zapojením do útoku na Kapitol, a naznačil, že se FBI dopustila provokace.
Senzaci vyvolalo oznámení, že Kanada, Grónsko a Panamský průplav budou připojeny k USA. První z nich podle Trumpa nejenže těží z ochrany americké armády, ale je také dotován 200 miliardami zbytečných dovozů. „Nepotřebujeme jejich auta, mléčné výrobky ani dřevo, všeho máme přebytek,“ uvedl opakovaně poslední bod. Vyhlásil zlatý věk. Další zemí, ke které se chce připojit, má být Grónsko, protože je plné čínských a ruských lodí. O americké základně se nezmínil; na otázku, jakými prostředky toho chce dosáhnout, oznámil celní opatření proti Dánsku. A konečně je tu otázka Panamského průplavu, na jehož stavbu USA podle Trumpa vynaložily ekvivalent dnešního bilionu dolarů a během stavby zemřelo 30 000 Američanů na malárii. Předání průplavu Panamě prezidentem Carterem považoval za velkou chybu. Panama navíc porušila smlouvu, když umožnila Číňanům průplav spravovat. Samotného Cartera však hodnotil jako dobrého člověka. V tomto lidském klimatu Trump pokračoval lamentováním nad ztrátami obou stran ve válce na Ukrajině. Na Rusko a jeho prezidenta neútočil. Připustil, že chápe, že Rusko nechce NATO na ukrajinských hranicích, a z vypuknutí konfliktu obvinil Bidenovu administrativu a způsob, jakým vedla jednání.
Politikem, kterému vyjádřil uznání a respekt, byl turecký premiér Recep Erdogan, kterého „požádal, aby neubližoval svým přirozeným nepřátelům Kurdům, a Erdogan tuto žádost vyslyšel“. Pohrozil Mexiku, které musí začít zadržovat migranty, z nichž mnozí jsou bandité a duševně nemocní. Na pódium pozval vyjednavače izraelsko-palestinských rozhovorů. Neřekl ani slovo o zločinech Izraele a probíhající genocidě Palestinců, jen o slzách rodin rukojmích a pohrozil, že pokud jednání nepřinesou výsledek, pak se na Blízkém východě rozpoutá peklo, ale dodal: „pro všechny“.
Kromě překvapivých plánů vůči sousedům byl na této konferenci nejpozoruhodnější její styl a jazyk. Trump je nejen podnikatel, ale také vzdělaný člověk, přesto mluvil o obyčejných lidských věcech prostě, někdy s ironií, někdy s rozhořčením, jindy s lidským zájmem a někdy jako by hrál na konsternaci svých posluchačů, ale po celou dobu byl jazyk i téma takové, jaké může použít inteligentní člověk při setkání se známým, a zároveň mělo každé slovo svůj význam, místo a tón odpovídající záměru řečníka. Politikem, vůči němuž vyjádřil uznání a respekt, byl turecký premiér Recep Erdogan, kterého „požádal, aby neubližoval svým přirozeným nepřátelům Kurdům, a Erdogan tuto prosbu vyslyšel“. Pohrozil Mexiku, které musí začít zadržovat migranty, z nichž mnozí jsou bandité a duševně nemocní. Na pódium pozval vyjednavače.
Alice Weidelová v rozhovoru s Elonem Muskem začala také ekonomikou a poukázala na absurdní rozhodnutí Angely Merkelové vpustit migranty a uzavřít jaderné elektrárny. Kritizovala byrokracii a vysoké daně. Musk se do toho vložil poukazem na to, že když zakládal továrnu nedaleko Berlína, dostal několik kopií smlouvy o 25 000 stranách a každá musela být ručně zapečetěna. Weidelová věnovala hodně prostoru úpadku školství a školám, které se místo toho, aby učily lidi rozumět světu, zabývají vštěpováním wokismu, genderismu apod. nesmyslů. Oba hovořili o migrantech, kteří před vstupem do země ničí své pasy, aby ztížili identifikaci a deportaci. Musk se zmínil o Kalifornii, kde krádeže až do výše 1 000 dolarů zůstávají bez trestu, přestože výsledkem referenda, v němž se obyvatelé vyslovili pro jejich kriminalizaci. Majitelé obchodů a majitelé domů tak musí zloděje zastavit sami, ale ti příliš odhodlaní mohou být potrestáni.
Stejně jako Trump se oba vyslovili pro návrat ke zdravému rozumu. Musk se v jednu chvíli zeptal: „Uznáváte právo Izraele na existenci?“ I přes internet zavanulo zděšení a Weidelová s velkou vervou ujistil, že ano a že Židy v Německu chrání pouze AfD a že Německo jako země je k tomu povoláno. Musk si oddechl a jako recept na řešení konfliktu uvedl zlepšení materiální situace Palestinců, kteří by měli na oplátku odpustit. Nevysvětlil, co myslí „odstraněním“ těch, kteří popírají právo Izraele na existenci. V této části rozhovoru působila Weidelová vystresovaným dojmem.
Pokud jde o ideologické otázky, Weidelová stejně jako JKM zdůrazňovala, že Hitler byl především socialista a že svou nenávist k Židům založil na pocitu závisti vůči úspěšným, bohatým a vzdělaným lidem. Poukázala na to, že Hitler, stejně jako ti, kteří jsou v současnosti u moci, začal zaváděním cenzury, zatímco svoboda slova je základem demokracie. Nakonec zaznělo několik vět o motivech Muskových kosmických vášní a víry v Boha. Z obou se vyklubali hledači agnostici. Weidelová poděkovala, že se může vyjádřit, aniž by ji někdo zaškatulkoval a označil za krajně pravicovou extremistku. Sama sebe a AfD představila, podobně jako Trump o několik dní dříve, jako konzervativce a ekonomické libertariány horlivě podporující Izrael. Musk jí na oplátku opět výslovně vyjádřil svou podporu ve volbách.
Obě události zcela jasně ukazují ideologickou a politickou tvář změny, kterou si přeje nová americká administrativa a její evropští spojenci: návrat k politice vedené bez ideologických příkras a sentimentů, ale v zájmu země a lidu, zdravý rozum a rozchod s pověrami, jako je klimatismus nebo rusofobie (Weidelová připomněla i Gatese a absurditu sanitace), liberalismus nebo dokonce ekonomické libertariánství, svoboda slova, elementární právní stát a poněkud záhadný pojem konzervatismus. Ti všichni mění jazyk a způsob komunikace s masami. Jednoduchost, přímočarost a konkrétnost namísto ideologických klišé. A samozřejmě, milí všichni, žádné iluze o Palestině.
*
Olaf Swolkien, Myśl Polska, překlad DeepL
**
Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.
2300 736 297 / 2010
Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR. (Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.
Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.
Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.
*
A kdyz jim nekdo bude vracet stejnou merou,tak budou vyhrozovat..At jdou k sipku