Taky vás šokuje titulek? Na mne fungoval zcela paralyzujícím způsobem!!!!! Jen jsem doslova tupě zíral na titulek mého oblíbeného portálu Echo24.cz….
Více něž titulek a krátký perex k článku nemám. Protože jde o placený materiál. Viz screenshoty:
Vlastně mám! Před nadpisem je ještě krátký výtah z celého podcastu s Mikuleckým. Vše naleznete zde
Ptáte se, kdože je ten Mikulecký? Že by nějaká dosud žijící fosilie například Národního souručenství, o kterém se můžete dočíst toto:
Národní souručenství,
též německy Nationale Gemeinschaft nebo Volksgemeinschaft, vzniklo bezprostředně po německé okupaci z 15. března 1939 jako jediné povolené politické hnutí v Protektorátu Čechy a Morava. Národní souručenství bylo postavené na vůdcovském principu. V čele NS stál vůdce – prezident Emil Hácha. Viz Wikipedie
Kdepak! Žádná fosilie!
Tenhle jedinec se pyšní takovouto vizitkou, tedy podle Novinek.cz
Takže Mikulecký NENI fosilie z Národního souručenství…
Prý je to bezpečnostní analytik. Tak je představován… Má ty ne/svatá s/prostoto!
Takže Rusko podle něj NEBYLO potrestáno za to, spolurozpoutalo II.ww? A prý Rusové nejsou jako my, protože prý nemají evropskou mentalitu! Že by pan analytik byl převtělením kohosi, kdo koncipoval tzv. Rasové zákony? Nebo nejméně připravoval podklady pro Endlösung der tschechischen/polnischen/russischen Frage? Netuším. Za mne si pan „rasový“ analytik koleduje o bližší popotahování podle § 260 až 261a nazvané Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
Nad takovouhle drzostí a signifikantní sprostou fakt přechází zrak a rozum zůstává stát, Okamuru si právě chce podat policie kvůli předvolebnímu plakátu a o takovýhle hnus ani nezavadí???!!
Nezměním to.
Co ale rozhodně+ mohu uvést na pravou míru je vyvrácení Mikuleckého lží!
Stačí mi sáhnout do archivu Kosy a vytáhnout 8 let starý článek s názvem:
Dvě otázky z historie, na které nejspíš odpovíte špatně
vyberu z něj podstatnou část, leč nemohu jinak. Protože proti zhovadilosti a lži je potřeba postavit tvrdá fakta!
Takže jdeme na to!
Kdy prohrál Hitler 2.světovou válku?
Odpovědí může být celá řada, například:
V momentě, kdy ji začal
V okamžiku , kdy do války vstoupily Spojené státy
Když přepadl Sovětský svaz
Pod Moskvou
U Stalingradu
U Kurska
V letecké bitvě o Británii
V prohrané bitvě svých ponorek o Atlantik
Nebo cokoli dalšího si dosadíte.
Pro mne je ovšem jedinou správnou odpovědí – v okamžiku, kdy byl podepsán onen pakt pánů Molotova a Ribbentropa!
Ano, dnešní článek je přeci jen věnován této události a jejímu nedávnému 75. výročí a také stejnému číslu ohledně výročí startu 2.ww! A ještě než začnu argumentovat na podporu svého tvrzení, chci , aby zaznělo zcela jasně a nekompromisně – nejsem ani trochu obdivovatel Josifa Vissarionoviče Džugašvilliho, řečného Stalin a přezdívaného Koba. Tento článek není jeho oslavou. Můj pohled je ryze technicistní a sebeméně nelegimitizuje jeho universální teror. S tímhle fenomenem jsem se na Kose vypořádal samostatným článkem před rokem a půl
Nositel absolutního zla, který zachránil svět
a dovolím si z něj citovat závěrečnou pasáž:
Stalin byl jedním z nejbrutálnějších masových vrahů v dějinách. Bestie, při jejímž popisu prostě slova ztrácí svůj význam, protože nebyla stvořena ke komunikaci o skutcích, provázejících absolutní zlo jím vyvolávané. Ale z pohledu nás zpoza sovětských hranic a dnes – zachránil naši civilizaci! Jakkoli to nebylo jeho záměrem.
Nemám na ní ani dnes co měnit. Dovoluji si proto požádat ty, co by eventuálně hodlali, v souvislosti s dnešním, článkem označit vlka za stalinistu, bolševika či jakkoli jinak podobně, aby si předchozí odstavec přečetli alespoň třikrát a celou dnešní argumentaci ještě nejméně jednou – včetně informací o Sykes -Picotově smlouvě, než začnou cejchovat rudě rozpáleným železem.
A teď už můžeme jít na věc. Onen pakt dvou diktátorských velmocí je v dostupných učebnicích popisován vždycky velmi jednoduše. Zásadně ve schematu:
Jde o stav kdy se účelově spojili dva diktátoři a masoví vrazi, představitelé světového zla, proto, aby na úkor nebohých Poláků získali územní zisky. Bolševik a tyran Stalin vydláždil Hitlerovi cestu k rozpoutání světové války. A sám pak zákeřně přepadl jak válčící Polsko, tak bezmocné Balty. Ty oloupil o samostatnost a následně tam instaloval brutální komunistický režim a vše dovršil dalším zlovolným přepadením Finska. Tečka. Žádná další diskuse se nikdy dál nevede.
Vlastně nevedla. Na Kose to dnes bude jinak. Protože vlk s tímhle zakonzervovaným schematem hrubě nesouhlasí!
Už chápete, proč jsem začal Sykes -Picotem? Nechť na mne nikdo nechodí s tím, že ta smlouva o vykostění Osmanské říše byl a někdy v roce anno dazumal. Nikoli, pakt Hitler-Stalin předběhla jen o 23 let. To je z hlediska historie stejné, jako kdybychom za politický pravěk prohlásili rok 1991 a česko-slovenské štěpení. Které je pro mnoho z nás stále ještě otevřenou ránou! Takže tohle neberu. A mohu si dovolit otázku další – mohl by mi někdo vyjmenovat nějaké zásadní rozdíly mezi tvorbou , účelem a provedením paktů z roku 1916 a 1939? Já je prostě nemohu najít! Vždycky šlo o velmocenskou hru na úkor někoho dalšího, o nedodržení slibů, o územní zisky, o aroganci ke slabšímu a použití síly a o vnucení vlastního společenského režimu někomu, kdo o to nestál!
Já osobně vidím rozdíl jediný – že ta první dějinná událost se nás přímo netýkala, ta druhá ano! Rovnou odmítám hledat rozdílnost v demokratičnosti nebo nedemokratičnosti protagonistických zemí nebo v míře teroru, která nové dělení provázelo. Baltové si nepochybně přáli žít svobodně, ovšem to arabské kmeny na Blízkém východě také. Navíc jim to bylo, za podporu Britů / viz Lawrence z Arábie/, výslovně slíbeno a nebylo dodrženo! Což vedlo k řadě jejichž povstání, zejména na nových britských územích, které byly naprosto brutálně a krvavě potlačeny. A že domorodci byli pro nové vládce v Iráku, Sýrii, Libanonu, Palestině a tak podobně vždy občany druhého řádu a že jim byl nucen systém, který nechtěli, je jednak dostatečně známo a hlavně – přesvědčujeme se o tomhle v hořké blízkovýchodní realitě! Takže já žádný zásadní rozdíl nevidím. Mimochodem, dnešní válka v Sýrii a Iráku by bez Sykes -Picotova ujednání , starého téměř sto let – nejspíš nebyla! Turek by si to ohlídal.
Co mi ovšem na hodnocení paktu z roku 1939 vadí nejvíce, je jeho zjednodušující bigotnost! Prostě dva diktátoři se domluvili údajně na úkor demokratů celého světa! Jako by se Molotovova návštěva v Berlině koncem srpna 39 zrodila z nějakého vakua! Což zejména v hlavní součásti dnes už rozpadlého Československa zní nadmíru tristně! Zapomínáme tím na to nejhorší ve své nedávné historii – Mnichovskou dohodu a březen 1939!
Mnichov by bylo šlo odvrátit, kdyby Francie naplnila svůj závazek, vyplývající ze smlouvy o vzájemné obraně mezi Československem, Francií a Sovětským svazem a Británie pak splnila své spojenecké závazky vůči Francii! Kdyby se tak bylo stalo, nikdy by žádný pakt mezi Berlínem a Moskvou nevznikl. Takže Mnichov a dění tam, byl prvním základním kamenem, na kterém byl vybudován. Ještě se k Mnichovu vrátím později s další argumentací.
Důsledkem Mnichova byl, jak známo 15. březen 1939 a vznik Protektorátu. Velká Británie a Francie neučinily nic z toho, co jim ukládaly závazky, jež v Mnichově vůči zmrzačenému Československu přijaly. Nicméně měl přeci jen zásadní dopad – v Londýně a Paříži bylo už jasné, že svět směřuje k válce s Německem. A obě metropole začaly hledat spojence.
Sovětská vláda na toto hledání reagovala a navrhla 18. března britskému velvyslanci v Moskvě, aby byla svolána konference představitelů SSSR, Velké Británie, Francie, Rumunska, Polska a Turecka, kde by se ujednotil společný postoj těchto mocností. Britská vláda odpověděla, že svolání takové konference považuje za »předčasné«. Kupodivu 21. března, navrhla, aby se Velká Británie, SSSR, Francie a Polsko dohodly o společných konzultacích týkajících se opatření k odvrácení agrese proti kterémukoli evropskému státu. V těchto dnech máme co do činění s prvními rozhovory o možnosti vytvoření smluvního, jasně protiněmeckého obranného systému, který měl vyústit do konkrétní podoby vzájemné obranné aliance Británie, Francie a Sovětského svazu. Ovšem 6. dubna Britové mimořádně rychle uzavřeli bezpečnostní smlouvu s Polskem.
Když už mluvíme v kontextu o Polsku – Německu neunikla tato dohoda a jeho reakce přišla bleskově – 28. dubna sdělilo německé ministerstvo zahraničních věcí Varšavě, že kvůli uzavření polsko-britské dohody, považuje Berlín polsko-německou deklaraci o neútočení, podepsanou v lednu 1934, za nadále neplatnou. Kdo z nás ví, že mezi nacisty a Varšavou byla ještě v dubnu 39 platná dohoda o neútočení?
Jak to, že polský pakt s Hitlerem, který umožnil participaci Polska na dělení ČSR po Mnichovu nikomu nevadila historicky nevadí? Dokonce ani ta dýka do zad zrazené ČSR?
Ale sledujme dále Varšavu a její reakci na německý tah – 5. května na mimořádném zasedání Sejmu oficiálně zaznělo a následné polské memorandum odevzdané Německu potvrzovalo, že Německo vypovědělo dohodu z roku 1934 neoprávněně, že Polsko bylo a je spolehlivým sousedem Německa a je ochotno s ním jednat intenzivě o všech německých požadavcích!
19. května v Paříži podepsal náčelník francouzského generálního štábu generál M. Gamelin a polský ministr T. Kasprzycki protokol, podle něhož se Francie pro případ německé agrese proti Polsku zavazovala použít své veškeré branné moci proti Německu.
25. května předal britský velvyslanec v SSSR sovětské vládě návrh smlouvy o vzájemné pomoci vypracovaný Velkou Británii a Francii. Protože tento návrh byl, z funkčního hlediska nesmírně komplikovaný, předložil Sovětský svaz 2. června novou verzi, která stanovila operativní a koordinovanou činnost stran, a také návrh na podepsání jasné vojenské dohody. Obě západní země postupovaly při jednání nadále velmi pomalu. Slovy moskevské Pravda z 29. června 1939 – zdá se, že si Velká Británie a Francie přejí nikoli skutečnou smlouvu, »nýbrž pouze rozhovory o smlouvě„ a snaží se »usnadnit si cestu k paktování s agresory«.
Teprve 24. července byla sovětská vláda informována, že Velká Británie a Francie jsou konečně připravené jednat o vojenské smlouvě.
K jednání vyslaly obě země do Moskvy vojenské delegace. Ta francouzská měla alespoň reprezentativní sestavu, jakkoli její zmocnění bylo velice vágní, ale Londýn poslal vysloveně třetiligové obsazení a navíc se ukázalo, že vedoucí britské vojenské části nemá vůbec žádné písemné zmocnění. Vše, při jednání 14. srpna vygradovalo sovětskou otázkou na Brity, s jakou živou silou že by do konfliktu vstoupili? Odpověď byla – jednou divizí! Molotov prý byl údajně na mrtvici.
Nicméně ani to ještě nebyl kardinální problém a finální konec. Tou se stala, jak jinak – polská otázka. Respektive naprosto nekompromisní a totálně odmítavý postoj Varšavy povolit vstup RA na své území, v případě střetu Francie s Německem, tak aby Stalinovo Rusko mohlo plnit své závazky a otevřít druhou frontu.
To byl zřejmě okamžik definitivního zlomu v postoji Stalina, kdy vyměnil jednací strany! Protože už od půlky července probíhala paralelní tajné německo – sovětská jednání, nastartovaná nikoli iniciativou Moskvy, ale Berlína.
Málo známou peripetií okolo dohody Stalina s Hitlerem je pak fakt měla být podepsána nejméně o týden dříve. Tak, jak potřebovali Němci pro plánování útoku na Polsko. Nicméně Stalin podpis odsunul. A to nikoli kvůli tomu, že měl v úmyslu prioritně vynutit podpis ekonomické části paktu, jak uvádí například česká Wikipedie, ale proto, že chtěl v posledním kole rozhovorů s Francouzi a Brity zjistit, jestli nějak zásadně nedošlo k průlomu v jejich postoji a zejména pozici Polska a smlouva o vzájemné obraně přeci jen nemá reálnou šanci. Toto jednání proběhlo v Moskvě 21. srpna. Bez výsledku. Načež Kreml dospěl k definitivnímu závěru, že další vyjednávání se západem nemá smysl a šel uzavřít dohodu s Berlínem.
Proč tento historický, celkem, až na detaily známý exkurz? Protože jsem na faktech hodlal doložit, že s Hitlerem, v předvečer 2.ww jednal kde kdo a kde kdo se s ním snažil zaranžovat na úkor kohokoli třetího! Například Poláci od roku 1935 velmi stáli o vylepšení smlouvy s Německem na úroveň dohody a společném silovém postupu proti Rusku. Poslední taková jednání byla, pokud se nepletu, ještě v lednu 1939…
Ti, co jsou ochotni kdykoli přísahat na zrůdnost podpisu paktu Hitler -Stalin, zcela vědomě pomíjejí Mnichov, 15. březen 39, polská jednání s Hitlerem, naprostou polskou neochotu učinit nutné kroky k možnému naplnění obranného souručenství Britů, Francouzů a Sovětů, stejně jako podivný přístup nepřístup obou západních velmocí k realistickému jednání s Moskvou, která ovšem jako jediná jim mohla účinně přispět případnou druhou frontou v boji s Německem!
Dovolím si citát z Churchillových pamětí, není to těžké, stačí, abych se jen otočil na židli a sáhl do knihovny.
16. dubna Sověti předložili oficiální návrh na vytvoření jednotné fronty pro společnou pomoc mezi Velkou Británií, Francií a SSSR… Nemůže být žádných pochyb…, že Británie a Francie měly přijmout ruskou nabídku.“ (Churchill, Winston. Druhá světová válka. Praha: Lidové noviny Str. 326
Na těchto a žádných jiných základech stojí ten velmi nepěkný pakt z před 75-ti let! Nikoli, v tomto případě, na nějaké bolševické nebo Stalinově osobní zrůdnosti, ale na všech těchto krocích! Bez nich by prostě nebyl vznikl! Jakkoli naprosto nepopírám že Stalin sledoval pouze své cíle.
Ovšem troufnu si tvrdit, že na rozdíl od svých politických protihráčů v Británii, Francii, Polsku a podobně měl jasno v jednom, že válka s Hitlerem je naprosto nevyhnutelná! Pakt s Hitlerem na tom vůbec nic nemění. A jeho praktické důsledky také ne! A podle toho konal! Na rozdíl od nich! Proč to nikdo není ochoten říci?
Než budu pokračovat, dovolím si dát ještě další Churchillův citát. Je z jeho rozhlasového projevu 1. října 1939. Kdy mimo jiné, na konto smlouvy mezi Moskvou a Berlínem řekl řekl:
„Rusko sledovalo chladně politiku vlastního zájmu… Pro bezpečnost Ruska před nacistickou hrozbou bylo zřejmě nezbytné, aby ruské armády stanuly na této linii. Alespoň je tam ta linie a byla vytvořena východní fronta, kterou se nacistické Německo neodvažuje napadnout.“
Zdroj:Churchill, Do boje str. 191
Co že řekl Churchill? Zopakuji to:
Rusko sledovalo chladně politiku vlastního zájmu…
Slíbil jsem, že se ještě vrátím k Mnichovské dohodě. Když bylo její poslední výročí, objevilo se spousta úvah a to i z per historiků, že Británii nemáme celkem co vyčítat, že s námi neměla spojeneckou smlouvu a že vlastně nic až tak špatného neudělala, protože jen prostě sledovala svůj zájem… Mimochodem, když si prohlédnete diskusi k témuž na Kose, najdete tenhle pohled i tam!
Sledovala chladně svůj zájem. Na úkor nezávislého státu. Vydala jen na milost a nemilost Hitlerovi. Tak nějak se stalo no…Nebudme na Brity přísní! A ostatně Británie si to bohatě odpracovala ve válce. Od které jí stejně žádná smlouva s Hitlerem nepomohla! Puntík!
Jak to, že ti, co tohle říkají, ohledně toho, když Stalin provedl totéž, používají úplně jiná měřítka? Ve smyslu – jak bylo možné se paktovat s Hitlerem?! To mohl udělat jen stejná diktátorská hrůza! Pro mne nepochopitelné!
Stalin postupoval přesně stejné jako Britové. Lépe řečeno – Británie se nijak nesnažila Mnichov odvrátit – ona ho zorganizovala a vydával za své velké vítězství! Moskva se naopak snažila, v podstatě do poslední chvíle, docílit funkční spojenecké dohody se západními velmocemi. Prokazatelně!
Měl nebo neměl Stalin právo podniknout všechno, co pokládal za prospěšné pro posílení bezpečnostní pozice své země, před předpokládanou válkou? Včetně dohody s Německem, když selhala jednání opačná? Podle mne naprosto jasně! Stalin jednal jako státník – správný vůdce své země! Přesně tohle přece, zejména v krizových časech, očekává od vedení státu universálně každý občan! A je jedno, zda jde o Rusa, Brita, Američana, Čínana nebo třeba občana Bhútanu. Od toho přece politické lídry má! Pro dobu bez mráčku a problémů je nepotřebuje!
Teď zřejmě mi chce někdo nanést – a co územní anexe? Jak to , že si dojednal rozdělení sfér vlivu? Že rozparceloval Polsko a přepadl jej, jak to, že anektoval násilně Balty? Jak to, že vyprovokoval válku s Finskem? Vždyť to byla jen jasná územní anexe, která měla jen sloužit k rozšíření jeho říše a znásilnění národů, které nechtěly bolšána! Tak určitě zní odpověď těch, co se drží bigotní verze.
Naprosto nesouhlasím. Lépe – nesouhlasím asi tak z 95% s tímto tvrzením. Z 5-ti % ano. Ale ne z více!
Dám sem ještě jedno historické datum, o které opřu některá svá další tvrzení:
22. března 1939 okupovalo Německo litevské přístavní město na Baltu Mémel (Klajpedu).
Takže vážení s opačným názorem – dávno před tím, než Hitler poslal do Moskvy svoje emisary, anektoval Hitler část Pobaltí! Jen tak. A západ? Nic! Žádná reakce!
Stalin byl všechno jiné, než idiot. A reagoval na to, že Němci získali nástupiště v Litvě. Musel. Jistě si pamatoval, jak Němci zahájili první světovou válku – přepadením tehdy neutrálního Lucemburska a stejně neutrální Belgie a tím dostali Francouze okamžitě do kleští a na okraj totální porážky!
Ještě nemohl ovšem vědět, že totéž provedou Němci Francii na jaře 40 znovu, stejně jako to, že tentokrát vtrhnou i do států, jejichž přísnou neutralitu v roce 1914 respektovali – tedy Dánska a Holandska. Aby obešli Maginotovu linii. Vědět nemohl, tušit ano. A vyvodil z toho praktický závěr. I SSSR měl soustavu hraničních opevnění. Od Černého moře po hranice baltských států – tzv. Stalinovu linii. Od Černého moře – po hranice Baltů!! Ne dále!
Stalinova linie sice představovala rozsáhlý fortifikační systém, ale zdaleka nedosahující kvality ani rozsahu Maginotky. Nicméně systém to byl funkční. Ovšem se stejnou zoufalou slabinou – dal se obejít na severu, podél moře! Jako v případě Francie. Jen místo Holandska a Belgie, zde byly tři baltské státy! Takže ta Stalinova linie byla vlastně k ničemu! Přes tzv. zemský most u Daugavpilsu /dříve Dvinsk/ vedla nejkratší útočná cesta na Leningrad. Viz následující obrázek:
Což také německá skupina armád Sever, při startu plánu Barbarossa dokonale zrealizovala! Viz výchozí postavení německých armád při zahájení útoku:
a podobně to bylo nahoře s Finskem. Kde Leningrad a s celým svým průmyslovým zázemím byl vlastně pohraničním městem na dostřel obyčejného polního děla z finského území! Přidám mapu sovětského útoku na Finsko:
Nijak nezpochybňuji, že šlo jak v případech pobaltských republik, tak v případě Finska o Stalinovu agresi. Nicméně s jasným primárním cílem – zvýšit ochranu Sovětského svazu a zlepšit výrazně jeho šance, pokud dojde na střetnutí s Hitlerem!Tohle byl ten naprosto hlavní a primární cíl.
Nikoli nějaké dobytí území, aby byla Stalinova říše větší nebo vývoz komunistické revoluce, jak je nám předkládáno! Churchill to velmi rychle pochopil. Dříve, než všichni ostatní. Uvažoval totiž stejně jako Stalin. Což například předvedl v 3.7.1940 kdy nechal britským loďstvem realizovat operaci Katapult a potopil válečné lodě svého poraženého spojence spojence – Francie, které kotvily v afrických přístavech a násilím obsadil všechny francouzské válečné lodě v britských a kanadských přístavech! Nebo v kritických dnech vrcholící německé kampaně proti Francii, kdy striktně odmítl žádost Francie, aby z ostrovů poslal na frontu záložní stíhací letky a zvrátila se tak absolutní německá převaha ve vzduchu. Čímž byl osud válčících spojeneckých vojsk na kontinentu zpečetěn. Zajímal ho jen prospěch Británie, nějaké spojenecké závazky nebo slušnost šly stranou!
V obou případech šlo o kardinální porušení spojeneckých dohod s Francouzi a nedodržení závazků a minimálně v případě prvním o akt nevyprovokované agrese. Nicméně Churchill jednal tehdy správně. A ve vrcholném zájmu své země! Ačkoli s efakticky dopustil zrady a podvodu na spojenci? Stalin stejné právo nemá? Ani se znalostí historie? Že nebýt zapojení Sovětského Ruska do války, měla by dnes naše civilizace úplně jinou tvář? Chrchilla a Británii za všechny jejich skutky a neskutky mezi zářím 1938 až červen 1940, na základě výsledku 2.ww pardonujeme, Sovětské Rusko a Stalina se stejného pardonu nedočkají? Zvláštní!
Ostatně to, že Stalinovi šlo především o zajištění hranic nejlépe dosvědčují mírové podmínky, které dostalo Finsko po zimní válce. Sověti zabrali území, která si předsevzali. Po překonání Mannerheimovy linie ovšem klidně mohli dobýt celé Finsko a a instalovat tam svůj krvavý režim jako v Pobaltí. Neudělali to. Nechali Finy na pokoji. Nic jim nevnutili. A to dokonce ani po jejich druhé kapitulaci v roce 1944, když následně se připojili k německému útoku na Rusko a pak od Němců odpadli a požádali o separátní mír. Dokonce ani nepožadovali potrestání nebo sesazení maršála Mannerheima, který začátkem 20-tých let velmi krvavě zatočil s rudými Finy. Ve stylu, za který by se , za ruské občanské války nemusel stydět ani Trockij ani Stalin. Kdepak, žádná třídní vendetta vůči bezmocné malé zemi a instalace svého systému, ačkoli jim v tom nikdo nemohl zabránit!
Ve Finsku to bylo takhle možné. V Pobaltí a zabraných částech Polska nikoli. Tam Stalin musel a já rovnou říkám, že i chtěl, instalovat správní systém systém v tehdejším Sovětském svazu! Který byl prostě postaven na teroru. Nic speciálního proti Baltům nebo Polákům. Zavedl tam to, co doma. Protože jinak by byla ta strategická anexe k ničemu. Bylo třeba i nová území připravit na válku. Což znamenalo etablovat sovětský systém řízení a správy!
K Polsku a Stalinově záboru – Stalinovy armády se daly na pochod až tehdy, když bylo jasné, že Poláci jsou jasně poraženi. Ne dříve. Žádný nůž do zad. Poláci byly v té době už v posledním tažení, bez sebemenší naděje na zvrat. ( V těch dnech už polská vláda nevládla, utekla přes Rumunsko do emigrace a armáda byla v troskách – pozn.NR). Šlo jen o to, kde se zastaví německé tankové svazy. A dodám ještě toto – pakt s Německem byl, co do územních zisků Rusku redukován proti původním dohodám jen na ta území, kde etničtí Poláci nebyly ve většině. Původně měl být ruský zábor větší na úkor německého. Za tento ústupek si Stalin vyjednal, že dostal do své sféry vlivu původně německou Litvu!
Churchill má svatou pravdu – „Rusko sledovalo chladně politiku vlastního zájmu… Pro bezpečnost Ruska před nacistickou hrozbou bylo zřejmě nezbytné, aby ruské armády stanuly na této linii.“ A to i v případě polského záboru!
Tak jako každá velmoc té doby. A jako dnes! Vidíme to v přímém přenosu. Nota bene – Stalin viděl zoufalou slabost západních velmocí ohledně Hitlerovy rozpínavosti! Zažil Hitlerův vstup do Sárska, Anšlus, Mnichov, zabrání Protektorátu! Viděl, jak Francie s Anglií ztrácejí neomluvitelně hloupě své strategické pozice a slábnou. Přesto se s nimi pokoušel domluvit, aby zajistil svoje imperium. Marně. Tak prostě vzal tzv. second best nabídku! Nic netušil o Blitzkriegu, o zhroucení nejdříve Polska v řádu týdnů a následně Francie taktéž! O zahnání Anglie na ostrovy a o jejím následném fatálním boji o vlastní přežití! Nemohl to tušit. Ale věděl bezpečně, co prospěje v budoucnu nenahraditelně jeho zemi! Tím, že Wehrmacht zůstane stát tak daleko od Moskvy, jak to jen půjde nejdál.
Viděno tímto prismatem – zachoval se jako státník, odpovědný za svou zemi! Jako velký státník – vizionář! Ať se to komu líbí nebo ne a ať si o paktu dvou nejkrvavějších diktátorů i o nich samých, myslíme cokoli! Je to zcela podružné, protože vývoj mu dal za pravdu a koncem května si musel ulehčeně říkat – ještě, že se mnou tu smlouvu o společné obraně podepsat nechtěli! Protože teď bych stál proti Němcům zcela sám NA STARÝCH HRANICÍCH!
Klíčovým slovem je souvětí – STARÉ HRANICE!!!!
Takže sem dám znovu svou druhou otázku, o které si myslím, že jste na ni špatně odpověděli:
Kdy prohrál Hitler 2.světovou válku?
Stalin dokázal své hranice posunout dále na západ paktem s Berlínem o 150- 250 kilometrů! Přikryl / jak se ukázalo – velmi nedostatečně i severní obchvatnou cestu/, ale dokázal přeci jen zabezpečit Leningrad a jeho blízké zápolí, ale především posunutím hranic na Karelské šíji a zabráním Petsama, byt ten posun velmi malý – železnici do Murmanska! Věc, která spoluvyhrála válku! Jak se ukázalo při německo finském pokusu ji přerušit v letech 41/42. Kdy se jim to téměř podařilo….Rozhodlo skutečně pár kilometrů navíc. Kdo by chtěl podrobnosti, necht si zadá do vyhledavače hesla generál Dietel, generál Schörner, generál Frolov, Murmanská železnice. Mělo by to stačit.
Ano, Němci dokázali to nově získané území na úkor Polska a baltských zemí překonat v řádu sedmi až 15 dnů. Možná si řeknete, jak tady Hitler mohl prohrát válku?
Snadno – kdyby byl o těch 150-250 kilometrů blíže Moskvě, byl by ji nejspíš dobyl ještě před Vánoci 1941! Scházelo mu překonat poslední obranné pásmo! Nedokázal to, protože jeho tankové klíny zastavil, vedle rozhodného odporu Rusů a Žukovovy taktiky, nejdříve zejména generál Bahno a následně a definitivně generál Mráz! Počasí by Stalin nezměnil. Jenže získal smlouvou s Němci, jak se později ukázalo těch několik naprosto klíčových dnů navíc! Kdy právě počasí významně, možná rozhodujícím způsobem, zasáhlo v jeho prospěch. Maličkost, která ovlivnila chod dějin. Nebyla by, kdyby Stalin čekal Hitlera na původních hranicích! O tomhle je pro vlka pakt Hitlera se Stalinem!
Prostě Hitler dne 24.srpna 1939 daroval Stalinovi týden času, který mu v rozhodujícím okamžiku chyběl k definitivnímu vítězství!
Samozřejmě – tohle tehdy nikdo nemohl vědět. Ani Stalin ne. Ale ten, dle mého názoru naprosto skvěle anticipoval budoucí vývoj.
Velký státník se od těch ostatních odlišuje například intuicí!
Znovu, řečeno s Churchillem:
„Rusko sledovalo chladně politiku vlastního zájmu… Pro bezpečnost Ruska před nacistickou hrozbou bylo zřejmě nezbytné, aby ruské armády stanuly na této linii.“
O tomhle je podle mne ten dnes tolik opovrhovaný pakt! Na rozdíl od tehdejších přímých účastníků si můžeme dovolit historický nadhled. Protože známe, co a jak se stalo následně. Takže se můžeme podívat pravdě v klidu do očí. Pokud chceme a jsme toho schopni! A pokud nám nevadí, že Hitler tu dosud největší válku v dějinách lidstva prohrál.
Proto zůstanu i dnes věrný sám sobě a uzavřu vše konstatováním, kterým jsem ukončil svůj článek o Stalinovi před 18-ti měsíci a jež jsem už použil v úvodu dnešního článku:
Stalin byl jedním z nejbrutálnějších masových vrahů v dějinách. Bestie, při jejímž popisu prostě slova ztrácí svůj význam, protože nebyla stvořena ke komunikaci o skutcích, provázejících absolutní zlo jím vyvolávané. Ale z pohledu nás zpoza sovětských hranic – zachránil civilizaci! Jakkoli to nebylo jeho záměrem.
Hitler byl poražen týden před tím, než přepadl Polsko! Jakkoli si myslel, že tou smlouvou si naopak zajistil vítězství!
Dnešní článek NENI omluvou nebo alibi pro Putina. Ani v nejmenším. Nebyl tak zamýšlen, koncipován ani napsán. Nosím jej v hlavě nejméně 5 let. Nebýt 75 výročí patu a vypuknut II. světové války, byl by tam ještě také zůstal.
Tak takhle se vážení a naprosto nevážený bezpečnostní ubožáku Mikulecký má s tou ruskou „vinou“ na spolurozpoutání II.ww spolu s Německem!!!!
Jenže je tu ještě další rozměr – nevím, jak nazvat Mikuleckého blábolení, že Rusko NEZAPLATILO za II.ww…. Nenapadá mne žádný dostatečně dehonestující termín, kterým bych „analytika “ počastoval…. Fakt ne!
Takže opět fakta o tom, jak Sovětský svaz „nezaplatil za II.ww -stačí JEDNA věta z Wikipedie:
26 milionů mrtvých, zničená velká část země a ekonomika!!!
Kdo zaplatil za tu strašnou válku nejvíce duševní bezdomovče Mikulecký???!!!
Zkus se alespon přibližně informovat! Ale já to udělám jinak. Dám sem souhrnnou infografiku z portálu HistorieBlog.cz
Ještě si máme o čem vykládat Mikulecký?
Na tu obludnou sprosťárnu tohohle panáka nešlo nereagovat! I za cenu, že jsem okamžitě porušil své nové pravidlo, že už nebudu, po „zasmrádnutí“ čísla Kosy o kladivu na Rusáky jménem 155. ukrajinská brigáda, už nebudu nikdy nic odsouvat!
Tohle nešlo přejít jen tak, i když vím, že falšování historie je dnes v Česku špičkovým sportem! Prostě nešlo!
*
Petr Vlk, Kosa Zostra
**
Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce Nová Republika.
Připomínám málo známou skutečnost: v den vstupu Hitlerových armád do Prahy 15.března 1939 podepsaly v Německu dvě velké industrielní organizace Britanie a Německa t.zv. Düsseldorfskou smlouvu o spolupráci…
https://www.jstor.org/stable/2145254
V jakém asi oboru ty ohromné ocelářské koncerny měly spolupracovat? Že by v oboru zemědělských strojů? Asi těch, které se pohybují na těžkých housenkových pásech…
Asi máte na mysli rolby, že?
Pan Mikulecký je jen jedním z té armády parazitických slouhů. Mise Lenina a Trockého na rozložení Carského Ruska se zvrtla, jako mnoho dalších v historii viz. příkladně Noriega, Ben Láden atd. Proto se pokusily 2SV tento stav změnit. Stalina na věky nenávidí, protože už už to skoro vyšlo a najednou nějaký Džugašvili jim do… Číst vice »
Ta silná a přehnaná slova ,kterými častuje autor článku Stalina dosti znehodnocují jinak dle mého velice objektivní obsah článku.Doporučoval bych autorovi,aby si takové silné výrazy nechal např.pro hodnocení konání válečného zločince G.W.Busche.A ještě poznámka-chybí mi v článku tvrdé konstatování,že na rozpoutání 2WW mají zásluhu kromě Německa tzv.”západní demokracie” a nikoli SSSR.Ti tzv,demokrati z důvodů… Číst vice »
Nevim,kdo to je,ale definitivne se sam znemoznil.Tolik blbcu jako je on snad neni.
Ale je. Na obrazovce ČT je jich plný orloj.