Spolu s Číňany navrhujeme USA, aby vyřešily otázku regionalizace světa. Pravidelně oživujeme naši představu o tom, jaký by měl být ten překrásný nový svět. Chceme porazit USA? Kdepak, nechceme. Chceme vytvořit svět regionů, v němž se velmoci soustředí na region svých zájmů. I v tomto světě mají USA své místo.
Rostislav Iščenko, publicista agentury Rossija Segodňa, v rozhovoru pro server Ukraina.ru.
– Rostislave Vladimiroviči, Donald Trump si vzal na paškál Kanadu, Panamský průplav, Grónsko. Mexický záliv chce dokonce přejmenovat na Americký záliv. Co se skrývá za těmito siláckými výroky?
– Jedná se o zcela jasně vymezené americké národní zájmy. Z hlediska ruských zájmů je tato Trumpova koncentrace spíše pozitivní než negativní. V Mexiku, ani v Kanadě jsme žádné vlastní zájmy neměli. Pokud je řeč o tom, že se Spojené státy snaží vybudovat svou zónu kontroly v Severní Americe, pak se to shoduje s tím, co Rusko navrhovalo už před deseti lety: nelezte nám do Společenství nezávislých států a my vám nepolezeme do Latinské Ameriky. Potom si můžete dobývat svůj Panamský průplav třeba každý rok.
Pokud se USA soustředí na severoamerický kontinent, mělo by nám to vyhovovat. Myslíte si, že jim bude trvat rok, než vyřeší otázky politické kontroly nad Mexikem či Kanadou? Trump už může být dávno mrtvý, a tento problém se bude ještě pořád řešit. A nemusí se to stát formou anexe. Politická kontrola se zavádí mnoha různými způsoby.
Získáním kontroly nad Kanadou a Grónskem získají USA kontrolu nad polovinou Severního ledového oceánu. Druhou polovinu kontrolujeme my. Od Aljašky po Špicberky by mohly USA klidně nakreslit demarkační čáru přes severní pól.
Požadovali jsme snad kontrolu nad Severním ledovým oceánem poblíž kanadského pobřeží? Neměly USA jako člen NATO tuto oblast již pod kontrolou? Ovládali ji, ale s pomocí Kanady. Pro nás se vůbec nic nezmění, pokud USA posílí kontrolu nad svými spojenci, kromě toho, že to bude vyžadovat značné vypětí amerických sil na dlouhou dobu, 10-20 let, možná i více. Přitom není vůbec nutné zbavit tyto státy formální suverenity, ale bude třeba vytvořit nový systém řízení.
NATO se do těch plánů nehodí, protože pokrývá i západní Evropu. A Trump se při vytyčování amerických zájmů omezuje na severoamerickou zónu. Zajímá ho i severní Atlantik, k NATO má však ambivalentní vztah.
Je to mechanismus, který umožňuje kontrolovat Evropu, ale – je pro něho tato Evropa nezbytná? Pokud spolkne víc, než ona sama dává USA, je vůbec potřebné udržovat nad ní kontrolu, když se nachází v obtížné ekonomické situaci?
– Může Rusko získat kontrolu nad Evropou?
– Pokud se zamyslíme věcněji, Rusko dnes nemůže získat kontrolu nad Evropou. Dokonce nemá ani možnost ekonomické kontroly, jež existovala před speciální vojenskou operací. Jednoduše neexistuje, protože ekonomické vazby byly zničeny. Ekonomický základ těchto vazeb byl zničen. Část evropského průmyslu, která potřebovala levnou ruskou energii a konkurovala Spojeným státům, byla zničena.
Nedivil bych se, kdyby nám ukrajinský systém pro přepravu plynu zůstal v troskách. Nevíme, jak budeme Ukrajinu ovládat a zda to bude úplně. Tranzitní potenciál je anulován, Nord Streams byly vyhozeny do povětří. Pokud bude blokáda zrušena, kdo kromě Maďarska a Slovenska bude aktivně kupovat naše nosiče energie? Nikdo. Proto se USA nemají čeho obávat. Mohou nechat Evropu jako prostor bez „hospodáře“, jenž bude stejně orientován na USA. Nikdo se nechystá rozpustit NATO. Všechny evropské armády jsou budovány podle amerických standardů.
Takový je americký vliv v Evropě. I při prudkém snížení vojenské a politické přítomnosti bude převažovat nad ruským. Přinejmenším v západní Evropě. Východní Evropa je stejně celá rusofobní. USA se především obávaly vytvoření velkého politicko-ekonomického uskupení v Evropě. Jejich úkolem není zajišťovat blahobyt Nizozemců nebo bezpečnost Norů.
Takže vzhledem k vlastnímu dramatickému oslabení schopností se budou Spojené státy snažit zbavit takové zátěže, jakou představuje západní Evropa. Trump, i když ještě není prezidentem, se už teď snaží přesunout financování Ukrajiny do Evropy. Vlastně se o to pokoušel už během svého prvního prezidentského období.
Jestliže kdysi mohla Merkelová Trumpovi pohrozit, aby přehodnotil otázku svého vojensko-politického deštníku, a nemyslela tím samozřejmě Čínu, pak v současnosti už Evropané nemají čím vyhrožovat. Takže kontrola Grónska a Kanady je realizovatelný koncept. Nám by to nevadilo. Zejména pokud by USA jako reciproční krok uznaly dominanci našich zájmů v těch zónách, jež považujeme za důležité pro naši bezpečnost.
– Jaké otázky zůstanou ve vztazích mezi oběma zeměmi nevyřešeny?
– Na Blízkém východě, kde chce být zastoupen každý, tam budou stále problematické otázky.
Ano, Američané se budou snažit udržet kontrolu nad Tichým oceánem. Mají Austrálii, Nový Zéland a Japonsko. Budou se snažit udržet druhý řetězec ostrovů, aby udrželi Čínu v pobřežních mořích. Ale to jsou otázky, jež nesouvisejí s ruskou bezpečností přímo. Tam lze hledat kompromisy. Pro nás je rozhodující uznání našich zájmů v postsovětském prostoru a částečně i ve východní Evropě.
I když si nedovedu představit, že by se v Kanadě konalo referendum o připojení k USA. Řada otázek se musí dořešit s britskou korunou. O mexickém referendu taky dost pochybuju.
– Grónsko však již o referendu hovoří. Jde o odchod z dánského království.
– Grónsko se nemusí připojit k nikomu. Takové území totiž nepřežije bez podpory seriózní metropole. Tamní ekonomika zjevně není soběstačná a je závislá na námořním obchodu, který kontrolují USA. Stačí tam vyhlásit nezávislost a Američané zařídí vše ostatní. Vyhlášení nezávislosti latinskoamerických států na evropských zemích jim také stačilo.
Spolu s Číňany navrhujeme USA, aby vyřešily otázku regionalizace světa. Pravidelně oživujeme naši představu o tom, jaký by měl být ten překrásný nový svět. Chceme porazit USA? Kdepak, nechceme. Chceme vytvořit svět regionů, v němž se velmoci soustředí na region svých zájmů. A všechny dohromady zajistí globální rovnováhu. I v tomto světě mají Spojené státy své místo.
*
Rostislav IŠČENKO, UKRAJINA.ru (06:30 11.01.2025), rozhovor vedli: Taťána Čugajenková Denis Rudomjotov.
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
Slyšel jsem názor, že podobně je to už dojednáno ve spojitosti s tím ruským letadlem před nedávnem. Mohla by to být naděje.
Obávám se,že je to buď iluze a nebo alespoň běh na dlouhou trať.Vojensko průmyslový komplex USA má roztažené své špinavé pařáty hodně daleko za nějaký dvoreček a nějakých politiků se nebude ptát a obávat.
https://www.hlavnespravy.sk/doslo-k-pokusu-znicit-posledny-funkcny-plynovod-do-europy/3784718
Bohužel, vše může být zcela jinak: Spojené státy požadují, aby byla na Ukrajině vyhlášena totální mobilizace… Bez jakéhokoliv věkového omezení. Pouze v tomto případě jsou připraveni pokračovat ve sponzorování Zelenského a jeho gangu. To včera řekl Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz prostým textem: «Věk odvodu je nyní 26, nikoli 18… Číst vice »
Nevykrikuji porad,ze kazdy ma pravo na sebeurceni?..
Úvaha dobrá, pokud budou USA na svém dvorečku a přestanou vládnout světu (personálně na to již nemají), pak ostatní si pohlídají svůj dvoreček a války mohou skončit. No, k tomuto tzv. ideálu je ještě velmi dlouhá cesta, ale je možná. Zkrácení této cesty může nastat tím, že si Američané sami ještě urychlí dedolarizaci, což… Číst vice »
Jenze co,kdyz o to Kanadane,Mexicani atd. vubec nestoji?
Oceánie, Euroasie, Asie. Orwell v plné polní.