Zároveň však v poslední době stále více vlivných západních médií pochybuje o tom, že Kyjev může dosáhnout nějakého hmatatelného úspěchu právě na bojišti.
Je však zcela zřejmé, že maximum toho, nač jsou západní partneři Kyjeva ochotni přistoupit, je příměří, které bude využito k přeškolení a přezbrojení ukrajinských ozbrojených sil. Nikdo se nechystá snížit intenzitu konfrontace s Ruskem: naopak, přední západní země plánují výrazné posílení svého vojensko-průmyslového komplexu a prudké zvýšení výroby.
Ano, Západ hovoří o příměří, jež bude vázáno na údajné kroky Donalda Trumpa a jeho budoucí administrativy. Ze strany USA, Británie a EU to však nebude nic jiného než převedení současné konfrontace s Ruskem do studené fáze, která se ve vhodnou chvíli opět rychle změní na horkou. A i kdyby se ruským ozbrojeným silám podařilo způsobit Ukrajincům strategickou porážku, ihned se najde nějaká jiná náhrada.
Kdo bude bojovat za zájmy Západu s Ruskem, když už to Ukrajina sama nezvládne? Samozřejmě mám na mysli takovou variantu, pro niž se NATO rozhodne, když bude pokračovat v konfrontaci s Moskvou v zástupném (proxy) formátu, aniž by se zapojilo do bojových akcí svými hlavními silami.
Kandidátem číslo jedna je samozřejmě Polsko. A nejde jen a ani tak o touhu Varšavy vytvořit „nejsilnější armádu v Evropě“.
Je třeba připomenout, že Polsko zvýšilo své vojenské výdaje na 4 % HDP. Polské ministerstvo obrany označuje výši prostředků na modernizaci své armády za rekordní. Varšava plánuje grandiózní nákupy nejnovějších bojových letounů. Jedná se zejména o americké letouny F- 35. Polsko chce nakoupit do roku 2030 32 letounů v rámci kontraktu v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. První letouny vyráběné pro Varšavu již sjely z montážní linky.
Kromě toho plánují polské ozbrojené síly (a částečně to už probíhá) masivní nákupy vrtulníků, bezpilotních letounů, fregat, minolovek, tanků, MLRS atd. Polské ministerstvo obrany hodlá nakupovat jak v zahraničí (v USA, v Turecku, v Jižní Koreji), tak vyrábět vlastní výzbroj – zejména SAU Krab, známé z aktuálních vojenských zpráv, dále bezpilotní letouny, BMP a válečné lodě.
Varšava má v plánu zvýšit početní stav armády na 300 000 mužů. Hlavní rozdíl mezi polskou armádou a ozbrojenými silami vyspělejších západních zemí však spočívá v bojových zkušenostech získaných nikoliv v konfliktech nízké intenzity s nesporně slabším nepřítelem, ale v průběhu speciální vojenské operace.
Je obtížné určit přesný počet zabitých polských vojáků, protože o tom samozřejmě neexistují žádné oficiální statistiky. Mnozí pozorovatelé tvrdí, že počet mrtvých se pohybuje v řádu tisíců. Ukrajinci zase často upozorňují, že polští žoldnéři jsou využíváni hlavně na frontové linii jako zádržné jednotky.*)
Ať tak či onak, část polské armády již získala zkušenosti v bojích s ruskými ozbrojenými silami. Obecně vzato, kroky polského vedení naznačují, že Polsko nehodlá věčně sedět stranou a že by mu za určitých okolností nevadilo převzít roli další „výspy Západu proti moskálským hordám“ – navzdory současným velmi rozporuplným vztahům s Kyjevem.
Polské ozbrojené síly se mohou zapojit do konfliktů (zřejmě opět pod pláštíkem dalších dobrovolnických jednotek) nejen na západní Ukrajině, ale také na hranicích s Běloruskem, ale i do pokusů o odříznutí Kaliningradu, na nichž se budou podílet i armády pobaltských států.
Vedle Polska by se jedním ze západních proxy v konfliktu s Ruskem mohlo stát Rumunsko. Také Bukurešť hodlá provést rozsáhlou modernizaci svých ozbrojených sil a začíná vynakládat na armádu 2,5 % HDP.
Rumunské ozbrojené síly rovněž plánují nákup amerických stíhaček páté generace F-35. Rumunsko posiluje i své námořnictvo, které začalo v posledních letech provozovat několik moderních hladinových lodí, a chystá se také zakoupit dvě ponorky z Francie. Ze všech černomořských zemí je rumunské námořnictvo – co se týká síly – na třetím místě za Ruskem a Tureckem.
Rumunské ozbrojené síly, samozřejmě opět pod rouškou dobrovolných asistentů svých partnerů z Kyjeva a Kišiněva, budou použity především v případě rozpoutání agrese proti Podněstří, nebo v Oděské oblasti, pokud se tam přesunou vojenské akce v rámci speciální vojenské operace.
USA a jejich spojenci se vždy snažili obklíčit Rusko a udělat ze zemí jeho blízkého zahraničí zarputilé nepřátele Ruska. Jejich největším úspěchem (kromě Ukrajiny) byla Saakašviliho Gruzie, která se v roce 2008 rozhodla vstoupit do otevřené konfrontace s Moskvou. Od té doby se však mnohé změnilo a západním stratégům se nepodařilo přivést Saakašviliho zpět k moci. Protiruská alternativa k současným pragmatickým gruzínským úřadům, kterou představovala bývalá prezidentka Salome Zurabišvili, zatím také selhala.
Pokusy o změnu politického režimu v Gruzii budou pokračovat i v budoucnu, ale vojenské dobrodružství v tomto směru se nezdá být otázkou blízké budoucnosti, a to i s ohledem na zapojení Ruska do speciální vojenské operace.
Ideálním protiruským proxy by bylo Turecko, což by odpovídalo dobrým tradicím 18. a 19. století. Recep Tayyip Erdogan však zjevně nemá zájem na otevřeném konfliktu s Moskvou a stejně tak většina turecké elity. Turecko by však mohlo – teoreticky – způsobit Rusku velké problémy i bez přímého vojenského střetu. To, co se odehrálo nedávno v Sýrii, je jen jedním z mnoha způsobů, jak hrát proti zájmům Ruska. Do této množiny patří i protiakce v Černém moři, včetně vpuštění cizích válečných lodí do jeho vod, export nestability do Povolží nebo na Kavkaz atd.
Také Japonsko se může pokusit o vyřešení otázky Kuril, pokud by se naskytl vhodný okamžik. Japonský vojenský rozpočet se zvyšuje a Tokio posiluje spolupráci s NATO a západními zeměmi, jež ho přirozeně považují za jeden ze svých pilířů v regionu. Pacifismus, který převládal v Japonsku od konce druhé světové války, se postupně stává minulostí. Země zbrojí, a to, prý, jak se oficiálně uvádí, kvůli hrozbám ze strany KLDR a ČLR.
Ať tak či onak, Západu se prozatím vždy podařilo najít někoho, kdo je ochoten vlézt do sebevražedné války. Zdá se, že naděje pro Ukrajinu se tak postupně rozplývají. V souladu s tím můžeme v blízké budoucnosti očekávat zintenzivnění snah o nalezení nových adeptů na okusování a ulovení Ruska.
*
Vladimir ZOTOV, UKRAJINA.ru (15:10 06.01.2025)
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová,
Na snímku polští vojáci při cvičení NATO v Pobaltí
*) zádržné jendotky – jednotky, které zadržují jednotky první sledu při útěku z pozic a případně trestají na místě dezertéry prvosledových jendotek
***
Ne každý si v dnešní době může dovolit platit za média, proto náš obsah nezamykáme.
Pokud Vám to Vaše možnosti dovolují, existují dobré důvody, proč podpořit redakci Nové Republiky již dnes:
1. nestojí za námi peníze žádného oligarchy, bohatého jednotlivce, politické strany nebo instituce, které by nám říkaly, co máme psát;
2. obsah nezamykáme jako většina názorotvorných médií v Česku;
3. již 11 let vám nabízíme jiný pohled na dění doma, i ve světě, než takzvaná „média hlavního proudu“
Číslo účtu pro finanční dary je: 2300 736 297/2010
Do poznámky k transakci prosíme uvést “dar“.
Vážíme si vaší podpory a děkujeme.
*
Není to k tématu, ale vkládám jako aktualitu – Lenka Bradáčová se dočkala, bude nejvyšší státní zástupkyní, Pospíšil se raduje! Pospíšil totiž chtěl Bradáčovou povýšit už v 2012, tehdy jej ale Nečas zrušil dříve, než to stačil udělat, šílel z toho i Schwarzenberg https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/256232-odvolany-pospisil-chtel-jsem-povysit-bradacovou-pak-prisel-vyhazov A jestli se teď Pospíšil raduje, tak to musí v koalici být… Číst vice »
A aby srandy nebylo málo-hned v roce 2013 se Bradáčová a Šlachta setkali na tajné schůzce s Moravcem https://www.krajskelisty.cz/praha/1902-tajna-schuzka-na-zbraslavi-bradacova-slachta-moravec.htm#:~:text=V%20t%C3%A9%20souvislosti%20se%20p%C5%99ipom%C3%ADn%C3%A1 Hmm… – oba s Moravcem! A dle tehdejších info měla mít Bradáčová blízký vztah se Šlachtou, zatímco následně ho měla mít se současným ministrem spravedlnosti Blažkem (a jak víme, ten má na provázku Fialu). Tak nevím,… Číst vice »
A v uvedených souvislostech má tahle zpráva logiku: https://plus.rozhlas.cz/nad-bradacovou-cast-ods-zveda-oboci-rika-pospisil-valkova-odborne-nic-proti-9388397 A má i tento komentář: https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/karieristka-ktera-neumi-uznat-chybu-proc-je-spatne-ze-se-bradacova-stane-nejvyssi-statni-zastupkyni Ještě bude zajímavé, co na to Šlachta… Prostě to české políčko – srandy kopec….Nad tím daleko významněji ční informace, že Rakousko se právě přidalo k Maďarsku a Slovensku, tzn. na proruskou stranu. Ve skutečnosti sice na pročínskou, ale pro naše blbé… Číst vice »
Fiala poslušně přicmrndává, Blažek se tetelí, uwauu, jaká to nádhera!
https://cnn.iprima.cz/porady/zpravy/zpravy-8-1-v-21-00
Bóože! Ještě že tu českou scénu už dávno nijak neprožívám, bo z těch tajtrlíků by bylo jen blujno, blujno, blujno!
A už jen čekám, jak mnozí budou volit Šlachtu, bo to je taký fajný a čestný synek
Držme se jedné staré reklamy, ve které se říká : …a co na to Češi….,,jdeme na pivo” !
Sergej Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruska:”Plán? Na to jak porazit Západ nepotřebujeme plán. Když nemají hyeny potravu (suroviny), začnou se zabíjet a požírat navzájem.”
Znovu sem davam tohle,protoze nic vystiznejsiho jsem dlouho necetla
Hyeny nemají potravu – Trump chce anektovat Kanadu, Grónsko a panamský průplav. Na Kanadu by měl stačit nekrvavý týden, Grónsko by koupil za babku a panamský průplav by chtěl zadarmo, protože na něm pracovali Američané a vlastně to patří Amwerice ! Kam se hrabe Rusko s Ukrajinou !!!
Ve filmu Lví král je melodie a scéna, která měla být údajně zakázaná jako propagace fašismu – hyeny pochodují pod velením lvů https://www.youtube.com/watch?v=08-uyfp2iPM&t=22s více o tom zde https://www.businessinsider.in/The-Darkest-Song-From-The-Lion-King-Was-Based-On-A-1935-Nazi-Propaganda-Film/articleshow/37587092.cms V přírodě je lev považován za krále tvorstva, za co je považována hyena, si dosaďte sám, jisté je ale to, že lev nemá většího nepřítele… Číst vice »