Co píše Strana.ua
https://strana.today/news/478830-itohi-1065-dnja-vojny-v-ukraine.html – výsledky 1065. dne války na Ukrajině.
Situace na frontě
Ruské jednotky pokračují v postupu v oblasti Velikaya Novoselka. Mapa Deep State to potvrzuje.
Velyka Novoselka je téměř celá buď v šedé zóně, nebo pod ruskou kontrolou, existuje „riziko operačního obklíčení,“ řekl Viktor Tregubov, mluvčí skupiny Chortica.
„Velyka Novoselka je momentálně v dost složité situaci. Ukrajinští vojáci dělají vše pro to, aby nepříteli zabránili v dalším postupu. K úplnému obklíčení tam nedochází. Hrozí operační obklíčení, ale snaží se tomu zabránit a zabránit Rusové zablokovali přístupy k vesnici, ačkoli se je snaží ovládnout palbou,“ řekl v telethonu.
Poznamenal, že řeka ve vesnici vytváří zvláštní potíže a omezuje manévry.
Poručík ozbrojených sil Ukrajiny Alex píše, že „ohledně Velikoj Novoselky už bylo téměř vše rozhodnuto“ a nyní je otázkou počet opevnění na sever, protože „za ním jsou jen stepi a pole a jen málo přírodních nebo umělých bariéry“ a bez řádně vybudovaných inženýrských staveb „může dojít ke špatným koncům“.
Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung na příkladu Velykoj Novoselky píše, že „vojenská situace na východní Ukrajině se v posledních dnech prudce zhoršila. Na různých místech fronty se zhroutily obranné linie.“
Ukrajinské ozbrojené síly se dostaly „do pasti“, píší noviny a předpovídají bezprostřední pád vesnice, která byla po tři roky „baštou proti dalšímu postupu Ruska na jihu Donbasu“ (Velykaja Novoselka je „vstupní branou“ do oblasti Záporoží).
Ukrajinská armáda „zdá se, že je odříznuta od všech dodávek“ a „může jen doufat, že se dostane na bezpečné místo pěšky přes pole nebo na provizorních trajektech přes řeku Mokrye Jaly.“ Zároveň „musí za sebou nechat těžkou vojenskou techniku“. Pokusy přijít jim na pomoc „zřejmě byly neúspěšné“, jak dokládá mimo jiné video obrněných vozidel zničených v okolí.
„Současný scénář připomíná nákladné obranné bitvy u Avdějevky před rokem a u Uglederu v říjnu. V obou případech vrchní velení čekalo příliš dlouho v beznadějné situaci a vydalo rozkaz ke stažení příliš pozdě. V souladu s tím existuje velká zášť mezi některými Ukrajinci, kterým se Kyjev zdá být nepoučitelný,“ komentují švýcarské noviny Butusovův komentář.
Publikace předpovídá, že po Velkoj Novyselke se Rusové vydají na sever, kde je málo topografických překážek, k hranici Dněpropetrovské oblasti. „Velykaja Novoselka je symbolem nestálého válečného osudu,“ píše se v publikaci a připomíná, že právě zde se v létě 2023 rozvinula neúspěšná protiofenzíva Ukrajiny.
U Pokrovska Rusové rychle postupují směrem k Dněpropetrovské oblasti, protože tam jsou jen velká pole a plantáže, které „prostě vyčistí a přeběhnou,“ píše poručík ukrajinských ozbrojených sil Alex.
Nyní ruské jednotky přerušily železnici mezi Udačným a Kotlinem a postupují směrem k Sergejevce, odkud je hranice Dněpropetrovské oblasti vzdálena asi 3 km. FPV drony se již dostávají do osady.
Navíc Rusové v oblasti Vozdviženky a Baranovky (východně od Mirnogradu) téměř odřízli dálnici Pokrovsk-Konstantinovka – zbývá k ní necelý kilometr.
Vrchní velitel Syrskij oznámil, že „učinil nezbytná rozhodnutí k posílení jednotek“ v Pokrovském směru „s rezervami a zdroji pro efektivnější plnění úkolů“.
Včera večer a dnes v noci bylo Záporoží rozsáhle ostřelováno. Nejprve bylo město napadeno drony, které způsobily výbuchy a velký požár. V noci pak došlo k balistickému útoku. Úřady uvedly, že všechny údery zasáhly energetická zařízení. Jeden člověk zemřel, více než 50 bylo zraněno.
Očití svědci píší ve veřejných skupinách o zásahu „továrny“. Na sociálních sítích se objevila informace o úderu na rozvodnu elektrárny podniku Motor Sič, kterou v poslední době systematicky ostřelují Rusové.
Trumpovo „ultimátum“
Donald Trump včera pomocí sociálních sítí vyzval Rusko k „rychlé dohodě“ s Ukrajinou, jinak pohrozil sankcemi.
Dnes se k tomu vyjádřil Kreml.
„Nevidíme zde žádné nové prvky. Víte, že Trump v první iteraci svého prezidentství byl americkým prezidentem, který nejčastěji sahal k metodám sankcí. Tyto metody se mu líbí, alespoň se mu líbily během jeho prvního prezidentování “ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Od představitelů nejvyššího ruského vedení přitom z Moskvy už žádné ostré komentáře nezazněly. Objevila se jen spousta rozhořčených komentářů od blogerů a poslanců Státní dumy.
Trump dnes v Davosu pokračoval ve svých prohlášeních o vyvíjení tlaku na Moskvu. Řekl, že bude usilovat o snížení cen ropy ze Saúdské Arábie a OPEC, včetně tlaku na Rusko kvůli Ukrajině. Podle něj, pokud cena ropy klesne, válka na Ukrajině skončí (připraví Rusko o část příjmů – doplnění rozpočtu).
Dále řekl, že už pracuje na ukončení války na Ukrajině a rád by se setkal s Putinem. A na otázku, kdy válka skončí, odpověděl: „Zeptejte se Putina. Ukrajina je připravena na dohodu.“ Znovu také pohrozil novými sankcemi vůči Rusku, pokud Moskva odmítne jednat o Ukrajině.
Již včera jsme psali, že Trumpovy výhrůžky Moskvě za odmítnutí vyjednávat a uzavřít dohodu se zdají paradoxní. Když se podíváme na nejnovější zprávy z Ukrajiny a Ruska, Kyjev a jeho evropští partneři mnohem častěji vystupovali proti „rychlé dohodě“, zatímco Moskva všemožně naznačovala svou připravenost k jednání a kompromisům (toto nedávno pronesl sám Putin).
Zelenskyj ve svých posledních rozhovorech nadále trval na tom, že jednání nelze konat nyní (což je v přímém rozporu s Trumpovými prohlášeními) a prohlásil, že k zahájení dialogu s Ruskou federací musí stáhnout své jednotky na linii února 2022, která v současných podmínkách, kdy přichází ruská armáda, to vypadá jako nereálný požadavek (Trumpovi spojenci již dříve prohlásili, že chtějí zastavit válku podél frontových linií).
Obecně platí, že ačkoli se nejnovější Trumpova prohlášení nazývají ultimátum, v podstatě jím není, protože neobsahuje to hlavní – konkrétní podmínky, které musí strana, které je toto ultimátum předloženo, splnit. Obsahuje pouze obecný požadavek „zastavit válku“. Ale jak by si měl Trump myslet, že by to měl Putin udělat? Stáhnout jednotky k hranicím z roku 1991, k linii 2022, přestat střílet podél frontové linie? Trump to neříká.
V tomto ohledu existují dvě verze. První vychází z toho, že kontakty mezi Trumpem a Kremlem o podmínkách ukončení války již probíhají. Buď se ale vyjednávací proces dostal do slepé uličky kvůli nesouladu pozic a Trump se rozhodl vyvinout tlak na Putina veřejnými hrozbami, aby například bez dalších podmínek (nebo s minimálními podmínkami) prostě souhlasil s příměřím. Nebo se Moskva a Washington již na všem vzájemně dohodly a tyto dohody budou oznámeny v blízké budoucnosti, ale Trump nyní chce vytvořit dojem, že to nebyl on, kdo se „sklonil“, ale Putin. Proto vydává tvrdá prohlášení.
Slabým místem této verze je, že dosud nedošlo ani k neoficiálním únikům informací o tom, že probíhají jednání a že Trump už Putinovi poslal nějaké konkrétní návrhy.
Druhá verze uvádí, že Trump jasně zaujal pozici, kterou prosazují ukrajinské úřady a „válečná strana“ na Západě. Volají po tom, aby se Putinovi prozatím nenabízelo vůbec nic, ale prostě zvýšil tlak na Ruskou federaci a zvýšil dodávky zbraní, včetně těch dálkových. A tak dále, dokud Kreml nekapituluje a nepřijme podmínky pro ukončení války, které mu diktuje Ukrajina a Západ.
Tedy zhruba řečeno, jde o strategii války „až do hořkého konce“, což neznamená její rychlé dokončení. A které se vesměs snažila implementovat i Bidenova administrativa.
Pravda, je to v rozporu jak s prohlášeními samotného Trumpa, který nadále slibuje brzké ukončení války, tak s prohlášeními jeho spolupracovníků, zejména ministra zahraničí Marca Rubia, který prohlásil, že Ukrajina i Rusko potřebují kompromis.
Trumpovi ale mohl být tento nápad „prodán“, když mu řekli, že ruská ekonomika je na „pokraji kolapsu“ a vše, co potřebuje, je pohrozit zpřísněním sankcí a poklesem cen ropy a také zapojit Čínu do tlaku na Rusko. A Putin bude nucen rychle přijmout všechny podmínky, které mu Trump nadiktuje. Mimochodem, tok publikací v západních médiích na toto téma v posledních dnech prudce vzrostl. V různých publikacích se objevují články se stejnou myšlenkou: „pokud vyvineme tlak na Ruskou federaci, nebude moci do konce roku pokračovat ve válce“, „Kreml je velmi znepokojen stavem ekonomiky“ „Je třeba posílit sankce a za pár měsíců Moskva požádá o mír“ atd.
Je třeba poznamenat, že kolaps ruské ekonomiky se předpovídal již na začátku války. To se ale neděje. A nyní se mnozí odborníci také domnívají, že zvěsti o hrozícím ekonomickém kolapsu Ruské federace jsou poněkud přehnané. Také se pokusili poslat ceny ropy dolů za Bidena, ale nefungovalo to. A není příliš jasné, proč země produkující ropu (stejně jako američtí producenti ropy) potřebují nízké ceny ropy. Otevřenou otázkou je také to, zda Čína vyvine tlak na Moskvu na Trumpovu žádost, vzhledem k jeho jasnému protičínskému kurzu.
Navíc, i když dojde k silnému negativnímu efektu, nebude okamžitý a ovlivní schopnost Ruské federace pokračovat ve válce daleko později.
A konečně, Putin, pokud cítí, že pro něj věci nabírají obtížný spád, může sám prudce zvýšit sázku, a to dokonce až k hrozbě použití jaderných zbraní. A nakonec válka nejenže neskončí (jak Trump slibuje), ale může dojít až na pokraj třetí světové války, kterou Trump slíbil, že nepřipustí.
Připomeňme, že Trumpův spojenec Bannon psal o možnosti, že Trump zaujme pozici „válečné strany“ už v předvečer inaugurace.
„Pokud nebudeme opatrní, změní se to v Trumpův Vietnam. To se stalo Richardu Nixonovi. „V důsledku toho se stal warlordem a válka se do dějin zapsala jako jeho válka, nikoli válka Lyndona Johnsona (Nixonův předchůdce ve funkci prezidenta, za něhož byly USA zataženy do války ve Vietnamu – pozn. red.),“ řekl Bannon.
Trump by mohl padnout „do pasti nastražené aliancí amerického obranného průmyslu, Evropany a dokonce i některými Bannonovými vlastními přáteli, o kterých se domnívá, že zbloudili, včetně vyslance na Ukrajině Keitha Kellogga. Bannon kritizoval Kelloggův nápad zvýšit tlak na Rusko, pokud rozhovory selžou. Bývalý poradce řekl, že to zvyšuje riziko, že bude Washington dále zatažen do války, o které se domnívá, že je nevyhratelná.
Ale zopakujme, že je příliš brzy dělat konečné závěry, že šance na ukončení války byly eliminovány. Je možné, že jsme skutečně svědky jakéhosi vyjednávání, po kterém bude následovat právě „obchod“, o kterém Trump rád mluví. Klíčovým momentem bude setkání Trumpa a Putina a jeho výsledek. Nebo absence takové schůzky vůbec, což bude indikátorem krachu jednání.
Mimochodem, v západním tisku převládá názor, že všechny strany i přes Trumpovu tvrdou rétoriku dokážou dosáhnout kompromisu a válka skončí během tohoto roku.
Noviny Times věří, že Trump používá „mrkev a bič“, aby Kyjev i Moskva ukončili válku.
Když mluvíme o „klacku“ na Rusko, dokument pojednává o sekundárních sankcích vůči zemím, které obchodují s Ruskem – včetně Indie a Číny, a také o hrozbách USA „zaplavit světové trhy americkým zemním plynem a ropou, aby rozdrtil ruský (a íránský) export energetických nosičů výnosů“. Zatímco Rusko zůstává zranitelné vůči ekonomické válce, „rozsah této zranitelnosti je nejasný,“ píší The Times.
Kyjev by mohl být připraven o nové dodávky zbraní požadované ukrajinským vedením, pokud Ukrajina odmítne rozšířit brannou povinnost na muže ve věku 18 až 25 let.
„Pro prezidenta Zelenského by to bylo překročení červené čáry,“ protože vyhýbání se vojenské službě se již “jen rozšíří, protože válečná únava převládá.“ „Rozšíření návrhu by mohlo být politicky škodlivé (pro Zelenského – pozn. red.),“ píší Times.
„Hořkou pilulkou“ od Trumpa pro Ukrajinu budou územní ústupky,“ věří The Times.
„Pro Ukrajinu by to mohlo znamenat skutečnou (i když ne legální) ztrátu pětiny jejího území – hořkou pilulku, kterou by snad mohla osladit západní záruka bezpečnosti pro zbytek země,“ uvádí publikace s tím, že mohlo by jít o „rozmístění amerických a evropských sil“ (ačkoli Trump nikdy nepotvrdil plány na vyslání amerických vojáků na Ukrajinu a média psala, že je proti – pozn. red.).
Noviny věří, že Putin „mohl tuto možnost prezentovat jako vítězství díky anektovaným územím“.
Počet 200 000 mírových jednotek potřebných pro západní kontingent na Ukrajině, který oznámil prezident Volodymyr Zelenskij, je absolutně nereálný.
Píše o tom list Financial Times.
„Jak realistické je Zelenského číslo? Vůbec ne. Je mnohem vyšší než počet vojáků, kteří se účastnili vylodění v den D během druhé světové války,“ píše se v publikaci.
Podle účastníků jednání mezi Ukrajinou a Západem považuje Kyjev za reálné rozmístit 40-50 tisíc vojáků podél 1000 km dlouhé frontové linie.
Připomeňme, že sám Zelenskij včera také popřel údaj o 200 tisících mírových sil s tím, že neměl na mysli počet západních vojáků.
Tuto myšlenku zatím podpořily pouze pobaltské země, píše FT. Britský premiér o tom bude jednat s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem začátkem února.
Zároveň „Evropa může odmítnout poslat vojáky do ‚horké války‘ ze strachu z eskalace konfliktu s Ruskem.
„I když se evropští lídři rozhodnou vyslat vojáky, jejich parlamenty a voliči nemusí souhlasit. USA také mohou odmítnout poskytnout logistickou podporu, kterou by operace vyžadovala,“ píše FT.
Publikace také připomíná, že zavedení mírových jednotek vyžaduje souhlas Ruska v rámci dohod o příměří. A nyní žádné takové dohody ani takový souhlas neexistují.
Připomeňme, že včera Zelenskij prohlásil, že nejen Evropa, ale i Spojené státy by měly vyslat své mírové jednotky na Ukrajinu.
Severní Korea pošle do Ruské federace v Kurské oblasti posily – raketové a dělostřelecké jednotky. The War Zone o tom řekl šéf Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny Kirill Budanov.
„Neočekáváme, že uvidíme mnoho nových pozemních bojových jednotek,“ řekl s tím, že s jistotou neví, kolik nových vojáků bude převedeno a kdy.
Očekává se, že Severní Korea dodá Rusku přibližně 120 dalších samohybných houfnic M1989 Koksan ráže 170 mm a 120 vícenásobných raketometů M-1991 ráže 240 mm na podporu jak severokorejských, tak ruských operací. Letos také převede dalších 150 balistických raket krátkého doletu KN-23 pro ruské údery.
Podle Budanova byly v Kurské oblasti zabity asi 4 tisíce severokorejských vojáků z 12 tisíc vyslaných. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Alexandr Syrskij nedávno uvedl, že polovina z celkového počtu vojáků KLDR odeslaných na frontu již byli zraněni a zabiti. Poznamenal, že jsou „vysoce motivovaní, dobře vycvičení“ a „stateční“. Budanov říká, že jsou jako „biologičtí roboti“.
Americký prezident Donald Trump je připraven stáhnout 20 000 amerických vojáků z Evropy. Informovala o tom italská agentura ANSA s odvoláním na evropský diplomatický zdroj.
Přítomnost amerických jednotek v Evropě se tak sníží přibližně o 20 % „v rámci revize závazku USA bránit Evropu“.
Trump chce zvýšit finanční příspěvek Evropanů. Tuto myšlenku vyslovil Evropanům více než jednou.
Připomeňme, že požadavek na stažení cizích vojsk z východoevropských zemí (a především se jedná o americké jednotky) je označován za jednu z klíčových podmínek Ruské federace. Trump by tuto podmínku mohl splnit.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň chce, aby Spojené státy společně s Evropou vyslaly na Ukrajinu své mírové jednotky. Evropští spojenci podle něj nemají dostatek vojenského personálu, aby vytvořili odstrašující prostředek pro ruskou armádu, a jakékoli jiné rozhodnutí riskuje vytvoření neshod uvnitř NATO.
https://strana.today/news/478817-putin-vse-bolshe-obespokoen-ekonomikoj-rossii.html
Vladimir Putin věří, že hlavních ruských cílů války již bylo dosaženo, ale vytváří se problémy pro ruskou ekonomiku.
Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj „obeznámený s postojem Kremlu“.
Putin podle něj za své úspěchy považuje kontrolu nad pozemním koridorem na Krym a oslabení ukrajinské armády.
Zároveň uznává tlak, který válka vyvíjí na ekonomiku, a jako důvod uvádí „opravdu velké problémy“, jako je dopad vysokých úrokových sazeb na nevojenské podniky a průmysl.
To přispívá k utváření názoru části ruské elity o vhodnosti urovnání války vyjednáváním.
Připomeňme, že včera jsme zveřejnili opačný názor. Taťána Stanovaya z Carnegie Center se domnívá, že Putin cítí „hrdost“ na stav ruské ekonomiky ve válečných podmínkách a je připraven pokračovat v boji, pokud nevidí vyhlídky na výhodnou dohodu s Trumpem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij připustil jednání s Vladimirem Putinem, s nímž si dříve zakázal dialog na legislativní úrovni.
Řekl to v rozhovoru pro Bloomberg.
Novinář se zeptal ukrajinského prezidenta na možnost jednání s Putinem, pokud „je na stole dohoda“.
„Uvidíme,“ odpověděl Zelenskij.
„Pokud bude mít Ukrajina šanci ukončit tuto válku spravedlivým mírem pro Ukrajinu, pro Ukrajince, udělám vše pro to, abychom ji přiblížili. Pokud dojde ke spravedlivé dohodě, pokud prezident Trump, věřím v něj, pokud nám může zaručit tuto silnou a nezvratnou bezpečnost pro Ukrajinu, pak půjdeme diplomatickou cestou, chápu, že bez Ruska není možné diplomaticky ukončit tuto válku,“ dodal prezident.
Evropa je připravena zaplatit za americké zbraně pro Ukrajinu. Během Světového ekonomického fóra v Davosu to uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte, píše Reuters.
Vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pokračoval v dodávkách.
„Pokud jde o Ukrajinu, také potřebujeme, aby se USA nadále zapojily do tohoto procesu. Pokud je tato nová Trumpova administrativa připravena nadále zásobovat Ukrajinu ze své obranné průmyslové základny, pak Evropané zaplatí účet, o tom jsem naprosto přesvědčen.“ měli bychom být připraveni to udělat,“ řekl Rutte.
Zároveň souhlasil s Trumpovým hodnocením, že Evropa by měla platit více za podporu Ukrajiny, protože je blíž než Spojené státy.
Média již dříve uvedla, že Trumpův tým ujistil Evropskou unii, že považuje za nutné poskytnout Ukrajině další podporu.
Na jihozápadě Doněcké oblasti ve Velkoj Novoselke byla jižní část ukrajinské obrany odříznuta od severní.
Na svém kanálu Telegram to oznámil voják ukrajinských ozbrojených sil s volacím znakem Mučnoj, který zveřejnil mapu vojenských operací.
Nepřítel podle něj aktuálně postupuje směrem ke středu osady a udržuje kontrolu nad většinou pravého břehu. Rusové „silně ostřelují zbývající obranné pozice ukrajinských ozbrojených sil raketami Grad“.
„Na naší straně jsou ztráty, a jsou velmi velké, to vše je zaznamenáno na video z nepřátelských kamer. Brzy bude mít vesnice potíže. Kolik z nich vyvázne živých, to vědí jen bohové,“ napsal Mučnoj.
Maďarsko je připraveno po ukončení tranzitu přes Ukrajinu dodávat na Slovensko ruský plyn.
Na tiskové konferenci v Budapešti to řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.
K zajištění dodávek může Budapešť využívat plyn přicházející přes Turecký proud a jeho pobočky v Bulharsku a Srbsku.
„Zůstáváme připraveni plně využít naši tranzitní kapacitu k zajištění dodávek energie na Slovensko,“ řekl Szijjártó.
Připomněl, že Maďarsko v roce 2024 přijalo 7,6 miliardy metrů krychlových plynu přes Turkish Stream. Kapacita plynovodu je 8,5 miliardy metrů krychlových.
Slovenský premiér Robert Fico už dříve během rozhovoru s Recepem Tayyipem Erdoganem řekl, že Slovensko chce přijímat ruský plyn přes Turecký proud. Turecký prezident slíbil pomoc „při hledání řešení s Moskvou“.
Fico také pohrozil, že Slovensko bude tlačit na Ukrajinu, aby obnovila tranzit ruského plynu.
https://strana.today/news/478832-v-ssha-budut-vyjavljat-vsekh-prodvihavshikh-ideolohiju-hendernoho-raznoobrazija.html
Federální zaměstnanci ve Spojených státech obdrželi e-maily s varováním, že mohou čelit následkům, pokud neoznámí kolegy pracující v rolích dohlížitelů diverzity, rovnosti, začlenění a dostupnosti, kterých si vládní inspektoři možná nevšimli.
Píše o tom web NBC News.
„Jsme si vědomi snahy některých lidí ve vládě zamaskovat tyto programy kódovaným nebo nepřesným jazykem,“ podle e-mailů zaslaných vládním úředníkům a získaných NBC News.
Zaměstnanci byli instruováni, aby informovali Úřad pro personální management, pokud si „uvědomují změnu v jakékoli smlouvě nebo popisu práce s účinností od 5. listopadu 2024, aby zatajili svoje spojení mezi smlouvou a DEIA (diverzita, spravedlnost, začlenění a dostupnost, “začlenění a přístupnost“ – pozn.) nebo podobné ideologie.“
„Včasné poskytnutí těchto informací nebude mít žádné nepříznivé důsledky. Neposkytnutí těchto informací do 10 dnů je však může mít“, uvedl e-mail.
Připomeňme, že Donald Trump je proti ideologii genderové diverzity. Její propagace začala být ve Spojených státech omezována ještě před inaugurací.
A Sněmovna reprezentantů zakázala transgender lidem účast v dívčích středoškolských sportovních týmech ve Spojených státech.
Generální ředitel společnosti Meta Corporation Mark Zuckerberg nařídil odstranění tamponů pro „nebinární jedince“ a transgender osoby z pánských toalet v kancelářích společnosti, což již vyvolalo nepokoje mezi jejími zaměstnanci.
Informuje o tom americký list The New York Times.
Společnost také odstranila odpovídající „témata“, která vám umožnila změnit design aplikace pro interní zasílání zpráv Messenger.
V rámci Meta byla reakce ostře rozdělená. Někteří zaměstnanci tyto kroky uvítali, zatímco jiní byli šokováni a otevřeně kritizovali změny na interních fórech společnosti. Několik zaměstnanců napsalo, že se stydí pracovat v Meta,“ uvádí publikace.
Autoři článku píší, že „někteří zaměstnanci zuřili“, že se vedení společnosti snažilo skrýt změny v politice „nenávistného chování“ před zveřejněním.
V interní Meta chatovací místnosti pro zaměstnance, kteří podporují LGBT témata, alespoň jedna osoba oznámila svou rezignaci. Jiní si soukromě psali, že také plánují hledat práci jinde.
Na druhé straně hlavní marketingový ředitel společnosti Meta, Alex Schultz, zveřejnil ve skupině zprávu na obranu Zuckerberga a uvedl, že témata jako transgenderová témata se zpolitizovala.
The New York Times označují současné změny v korporaci za „předělávku Meta pro věk Trumpa“, který v první den svého prezidentství slíbil „zastavit transgenderové šílenství“.
Autoři se domnívají, že zaváděné „inovace“ jsou důsledky Zuckerbergovy tajné návštěvy u Trumpa, o níž se psalo již dříve.
Připomeňme, že Meta tento týden uvolnila cenzuru na svých sociálních sítích, uzavřela programy na ověřování faktů a umožnila kritiku LGBT lidí a migrantů.
CNN také napsala, že Instagram, Facebook a WhatsApp zrušily pracovní kvóty pro LGBT lidi.
vybral a sestavil Ernest, Kosa Zostra
Pokud nebude zlikvidován Us sajrajt tak matička země nebude zbavena satana.
Us sajrajt, velmi vtipné. Jenže na to v současnosti není vhodná ani situace.
Vsude jsou rozdilne zajmy..Musi ale brat ohledy na lidi,jestli tedy chteji,aby za nimi sli i v budoucnosti
To že komik požaduje 200 tisíc vojáků NATO na linii válečného doteku svědčí maximálně o tom, že si šlehnul nějakej sajrajt. Daleko zajímavější je, že všichni, i ti trubovitější, ví že to je blbost. Né tak vykulenej pohůnek Rakušan. Ten už by rád poslal naše vojáky. Né že bych měl toho hochštaplera… Číst vice »