Státní znak nebo logo?

Ministerstvo zahraničí v dohodě s vládou vypsalo zakázku za 1,6 milionů korun na nové logo, jež by měly užívat státní orgány místo dosavadních. Logo má mít jen českého lva a ignorovat moravskou i slezskou orlici. To odporuje ústavě, které definuje Českou republiku jako stát občanů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka
Mrhání penězi

Stát je reprezentován státním znakem. Stát jej chrání a jeho užívání je bezplatné. Naproti tomu logo je záležitostí proměnlivé módy a jeho autoři pobírají peníze. Logo nemá vyšší přínos, než má státní znak, je však dražší.

Přesto některé státní úřady vymýšlí různá loga a platí za ně. Jsou to vyhozené peníze v době velkého schodku státního rozpočtu. Pro stát nejde o velkou sumu, ale jak to vysvětlit školním kuchařkám, školníkům či soudním zapisovatelkám, že na jejich platy vláda nemá, ale na tyto výdaje ano? Jde o projev špatného hospodaření.

Proto zaráží snaha Ministerstva zahraničí vytvořit další logo státu a vnutit jej všem vládním úřadům. Tím se zmarní peníze vložené do současných log a ještě více se omezí užívání státního znaku. Bude to jen dražší. Hledání loga státu se tak stává tunelováním státu.

Ústavní je užití státních symbolů

Ústava státní symboly zakotvuje právě za účelem užití pro prezentaci státu a jeho orgánů. Proto je činnost ministerstva i neústavní. Je to stejně nepřípadné, jako kdyby ministerstvo chtělo nahradit státní hymnu nějakou znělkou nebo státní vlajku transparentem. Ministerstvo zahraničí a vláda projevuje neúctu ke skutečným státním symbolům.

Ministerstva a jiné správní úřady mohou bezplatně užívat státní znak, ať na významných listinách či i vizitkách svých zaměstnanců. Vizitka úředníka není jeho soukromou iniciativou, ale jde o prezentaci úřadu, kterou úřad zhotovil a zaplatil.

Popření vzniku republiky i z Moravy a Slezska

Státní znak byl vytvořen parlamentem s vědomím toho, že stát vznikl ze tří zemí – Čech (na červeném štítě stříbrný korunovaný lev), Moravy (na modrém štítě stříbrnočerveně šachovaná korunovaná orlice) a Slezska (na zlatém štítě černá korunovaná orlice), což je vyjádřeno ve velkém státním znaku. Čechy, Morava a Slezsko nejsou jakési regiony, ale státotvorná území republiky.

Existuje i malý státní znak ve formě znaku Čech (stříbrný lev), který zákon určuje především pro razítka, jež mají malou plochu, a figury čtvrceného velkého státního znaku by na nich mohly být nezřetelné. Ministerstvo však uvažuje o výlučném užití českého lva, což je pohrdáním staleté sounáležitosti obyvatel Moravy a Slezska s jejich symboly. Vůči novému protimoravskému a protislezskému logu státu protestovala Společnost pro Moravu a Slezsko prohlášením z 16. 11. 2024 v moravských Dambořicích a též Moravská národní obec. Je správné se vzepřít a chránit skutečné státní symboly.

Za Fialy jako za Gottwalda

Zásadní popření práv Moravy uskutečnila v roce 1948 vláda Klementa Gottwalda zrušením Moravskoslezské země, což československý parlament 9. 5. 1990 označil „za akt nespravedlivý a poplatný totalitní byrokratickocentralistické praxi“. Historickým paradoxem je, že Klement Gottwald byl moravský rodák, narozený v Dědicích u moravského Vyškova. Nyní popření moravské a slezské orlice ve státním logu připravuje vláda Petra Fialy, který se též narodil na Moravě. Ne všichni rodáci ctí vlastní zemi.

Fiala ani nepodepsal návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, který 1. 3. 2023 podalo 79 poslanců v čele s předsedou Ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem ze všech parlamentních stran s výjimkou pirátů, kteří žádného poslance z Moravy a Slezska nemají. Připojili se i ministři spravedlnosti Pavel Blažek a zdravotnictví Vlastimil Válek.

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 dnem

Vždy mně rozesměje, když někdo argumentuje ústavou. Copak u nás záleží na ústavě? Je to jen cár papíru. Lipavský si může dělat, co chce a když ho někdo bude kritizovat, označí ho za “proruského”. Na dluzích Lipavskému nezáleží, nakonec je stejně zaplatí méně privilegované skupiny obyvatelstva (důchodci, nemocní…)

tomaskova
tomaskova
před 1 dnem

Vzhledem k tomu, že Velkomoravská říše byla jako prvopočátek našeho státu a zabírala celou Moravu až po Nitru, tak se to nejspíše Moravákům líbit nebude. Že by se někdo snažil vhodit mezi Čechy a Moravu rozbušku?

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 dnem

Zase nevedi co s penezi? Davame jim jich moc

standa
standa
před 1 dnem

Proč ten český lev poskakuje na jedné noze, když byl dříve oběma na zami ? Zku*vili ho a nechali asi na drogách.

vaclav
vaclav
před 1 dnem
Odpověď uživateli  standa

Na drogách byli ti co tento kreténismus vytvořili a ti co ho schválili

JK
JK
před 1 dnem
Odpověď uživateli  standa

Také na mě oproti předchozímu působí poněkud vyzáble a nesouměrně, něco jako hybrid mezi kočkou a lasičkou.

Praded
Praded
před 1 dnem

Tohle je předpověď začátku ČUR.

mikkesh
mikkesh
před 1 dnem

Pane Koudelko, jak má vypadat státní znak zemí Koruny České, potažmo, Československa, potažmo České republiky, vědí heraldici. V gotickém období Lev v gotickém štítu vyobrazený v úvodu, později Lev ve francouzském štítu (stojící na obou nohou) . Znaky zemí Koruny České, Slezsko, Morava jsou zobrazeny v tzv. velkém znaku. Obdobně jako v Německu, kde mají orlici… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 dny

To netřeba složité řešit. Ve své době byl velmi povedený výtvor Pražského loga, na němž v bráně vykukuje ruka se zdvizenym prostředníkem.