Smrtelné křeče …

Tak nám rumunský ústavní soud anuloval rumunské prezidentské volby. Proč? Protože dostal „zvýšený počet žádostí o anulování.“ Fakt, nekecám.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Kampaň Calina Georgescu prý byla „organizována zvenčí.“ Navíc prý Georgescuovi hrozí zatčení a zákaz opětovné kandidatury. Rumunsko je člen NATO, přes Rumunsko teče velká část vojenské pomoci na Ukrajinu a přes rumunské přístavy se posílá do světa ukrajinské obilí. K tomu tam má NATO důležitou základnu. Tohle všechno chtěl Georgescu omezit a nijak se tím v kampani netajil.

Ještě před čtyřmi dny ten stejný ústavní soud jednohlasně potvrdil po předchozím přepočítání výsledků, že vše je v pořádku. Mezitím se ozvala americká administrativa a mluvila o důležitosti Rumunska ohledně války na Ukrajině. Varovala Rumuny, aby si nezahrávali… A šup, ústavní soudci najednou jednohlasně celé volby anulovali.

A tak se sáhlo na samotnou podstatu demokracie – na volby. Volič už nemá posvátné právo nechat se ovlivňovat kým chce, už existují názory, postoje a myšlenky, kterými se ovlivňovat nechat nesmí. Nesmí na ně ani pomyslet, protože jinak by mohl volit nevhodně a to nesmíme dopustit. Podle liberálů je demokracie nikoliv vůle lidu, ale konsenzus institucí. Jejich institucí.

Kdysi se to jmenovalo vláda jedné strany a dneska se to jmenuje anulace ústavním soudem. Ale výsledek je stejný. Jsou věci, které ví režim lépe než lid. Nevznikl ústavní soud náhodou proto, aby ze zastával lidu proti panovníkovi? Nevznikl proto i parlament? Nevznikla poslanecká imunita proto, aby se směly říkat i velmi buřičské věci?

Kdy se to stalo, že se všechny tyto instituce obrátily proti lidu a začaly se zastávat režimu? Nebo na to jen stačí dostatek času či nezájmu veřejnosti a vždycky to dopadne takhle?

Dlouho byly volby poslední věc, kterou líbodémo definitivně neovládala. Pořád ještě platilo, že výsledek voleb je, i přes mediální masáž České televize, nejistý. Ale co se divím, vždyť takhle vznikla i dnešní podobna EU, pamatujete? Tak dlouho se opakovala referenda, až vyšla, jak věrchuška potřebovala. Tak teď už se to bude dělat i s normálními volbami. Když nevyjdou podle představ mocných, tak se prostě zopakují. Jen, tehdy jsme si z toho dělali legraci, místo abychom povstali.

Na druhou stranu… pokud toho Georgescua nezabásnou, tak mu nemohli dát lepší volební podporu. Předtím ho nikdo neznal, teď ho zná každý. Také to příště může dopadnout tak, že vyhraje rovnou v prvním kole. K volbám přijdou i lidi, kteří na to doteď kašlali. A i když ho eliminují, jen tím vyšlechtí ještě většího drsňáka, který si troufne příště. To je stejné jako u nás. Liberálům se nelíbila Sociální demokracie a tak dlouho proti ní bojovali, až dostali Babiše. Teď proti Babišovi bojují a koho dostanou? Konečnou! Fialo STAČILO!

Tohle je definitivní konec. K čemu jsou volby, když se v nich nemůže odehrát žádné překvapení? K čemu je hra na demokracii, když se stejně nesmí nic změnit? K čemu jsou předvybraní kandidáti (Aspenem), když se nesmí vyrazit jiným směrem? Na co si hrajeme, když se nesmí přemýšlet o odchodu z EU a NATO? K čemu je nám demokracie, když je to jen jiný způsob, jak nás ovládat?

Volby jsou takový ukazatel, která strana by vyhrála občanskou válku. Je to způsob, jak to zjistit, aniž bychom si všechno roztřískali a vyvraždili se navzájem. Anulování voleb ale na celé věci nic nezmění. Nálady ve společnosti se cinknutými volbami neuklidní. Jen se bude muset ta občanská válka odehrát doopravdy. Když volby neslouží svému účelu, tak se vrátíme ke starším metodám. Není-li možné vyhrát podle ústavy, tak se bude vyhrávat pomocí pučů, majdanů, převratů a revolucí. Evropa totiž nejde dobrým směrem. Jde směrem k chudobě, bídě, zmaru, rozvratu a lidé si to stále více nepřejí.

Ale co se divíme. Chcípající kobyla nejvíc kope. Smrtelné křeče už takhle vypadají a to, co tento režim vyneslo nahoru, na to stejné teď režim zajde. Ale nebude to nic pěkného.

Příští týden, ve čtvrtek 12.12. vystoupím na Konferenci svobody, která se koná na pražské Novotného lávce od 18.30. Myslím, že tam kromě debaty o koncesionářských poplatcích vnesu i tohle téma. Jestli proti takovým praktikám nevystoupíme, tak po režimních smrtelných křečích budou následovat smrtící křeče.

*

Daniel Sterziuk – Vidlák, Litterate

5 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 5 dny

Nevím co za zmetka je na našem Ústavní soudu teď, ale něco podobného se může při volbách u nás v příštím roce, stát také. Samozřejmě to už nebude na radu z CCCP ale z demokraticky nejvyspělejšího státu a ten přece má právo nařizovat jak to bude.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 5 dny

No máme se v příštím roce na co těšit! To v Rumunsku neměli korespondenční volbu? Mají ti Rumuni smůlu. V době ,,komunismu” šel částečně Čaučesku svou cestou tak nějak v mezích zákona. Každopádně se odmítl zúčastnit jít spolu se Sovětským svazem potlačit Pražské jaro vojenskou silou a odmítl bojkot olympiády v Los Angeles, kam jinak nejelo… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
před 5 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Máte pravdu, v r. 1968 nás neokupovali jenom Rusové, jak se dnes hloupě učí, ale také Ukrajinci, Poláci, Bulhaři, Maďaři a “hodní” Němci. Dnes naopak oslavujeme jednoho z potomků okupantů Klička. Mimochodem Ceaucescu odmítnul (podobně jako Jugoslávci a Albánci), ale společně s manželkou ho zastřelili až prozápadní demokraté, nikoliv Brežněv.

skeptik
skeptik
před 4 dny
Odpověď uživateli  Vlastimil

V r. 1968 to nebyla okupace nýbrž invaze, která po pár měsících skončila. Jediná okupace byla ta Německá.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 dny
Odpověď uživateli  skeptik

Podle mne je okupací a agresí každé nevyžádané vojenské napadení země, nezávisle na tom, jaký důvod k tomu byl. Irák, Afghánistán (s naší úcasti), Ukrajina, Československo. Okecávájí to jen lidé, kteří jsou na straně agresora… Můj názor

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To neznamená, že nedokážu pochopit Rusko, které si šlo na Ukrajinu hájit svoje zájmy. S nějakým bojem proti fašismu a za světový mír na mě nechoďte.

standa
standa
před 4 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Je třeba pochopit, že zájmy Ruska jsou oprávněné pro přežití. Když se hájí fašismus a nechce se, aby svět žil v míru – pak je něco mentálně špatně s těmi lidmi, co chtějí fašismus a válku.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 dny
Odpověď uživateli  standa

Ano zájmy Ruska jsou naprosto oprávněné a hlavně jejich problémem!!! Ale nechoďte na mě s nějakou internacionální pomocí ukrajinskému lidu a jeho osvobozením od fašismu, navíc, když si ho tam přes 80 let nevšímali… Navíc u Ukrajinců nevidím žádnou snahu proti tomu jejich fašismu bojovat nebo alespoň vzdorovat….

skeptik
skeptik
před 4 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Najděte si co to je okupace a nemudrujte.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 dny
Odpověď uživateli  skeptik

Já ji osobně zažil v roce 68. Nemusím nic hledat…

skeptik
skeptik
před 4 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To jste zažil invazi.
Aby něco bylo okupací, musí to splňovat parametry okupace. A ne že si někdo přeje tomu tak říkat.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 dny
Odpověď uživateli  skeptik

Slovíčkaření ale důvody jsou naprosto stejně. Ochrana svých zájmů. Jak v Americe tak v Rusku.

vaclav
vaclav
před 4 dny
Odpověď uživateli  skeptik

A současná!!!!!

skeptik
skeptik
před 4 dny
Odpověď uživateli  vaclav

To není okupace. ČR je v postavení kolonie. Smutné je, že jsme si to částečně zavinili sami.

skeptik
skeptik
před 5 dny

Smutné je, že i ti Rumuni jsou nejsou takoví blbci jako český národ, když si zvolili kandidáta, který chtěl hájit zájmy Rumunska a ne zájmy bruselských sociopatů a USA.