Profesorka Anna Łabno, profesorka ústavního práva, která vyučuje na Tarnówské akademii v Polsku, v rozhovoru s Francouzem Olivierem Baultem hovoří o roce porušování právního státu ve jménu obnovy právního státu.
„Je to teprve rok,“ hlásá slogan Občanské platformy Donalda Tuska k prvnímu výročí vzniku levicově-liberální koaliční vlády, která uspěla po osmi letech vlády Práva a spravedlnosti (PiS), ale za tu dobu se toho stalo hodně ve smyslu demontáže právního státu v Polsku ve jménu „militantní demokracie“.
Prof. Łabno v rozhovoru přirovnává jednání současné vládnoucí koalice s předchozí koalicí Sjednocené pravice pod vedením PiS, která byla v Bruselu i zahraničních médiích tak často kritizována za údajné porušování právního státu. Mimochodem připomíná původ sporu o tři údajně nelegitimní soudce polského ústavního tribunálu (z 15), který způsobuje, že dnešní vládci odmítají zveřejnit jeho rozhodnutí.
Profesorka ústavního práva také vysvětluje, co je míněno pojmem „militantní demokracie“ (také nazývaná „defenzivní demokracie“), na který odkazuje premiér Donald Tusk, aby ospravedlnil svůj modus operandi. Hovoří také o reformě Národní rady soudnictví, která byla schválena polským parlamentem v roce 2017. Kromě toho hovoří o změně na pozici státního zástupce v lednu letošního roku a tvrdě kritizuje návrh na prověřování soudců, které v září oznámil ministr spravedlnosti Adam Bodnar s tím, že „toto není způsob, jak reformovat soudní systém“ a že „to je v demokratickém systému nemyslitelné“.
„To, co se dnes navrhuje, je porušení nezávislosti soudnictví, nezávislosti soudů, tedy popření všeho, co je základem demokratického státu,“ řekla profesorka ústavního práva.
*
Proč Tusk nadále podporuje Zelenskeho, když ten odmítá jakkoukoliv omluvu za genocidu z roku 1943 a nedovoluje Polákům vykopat ostatky svých zavražděných příbuzných? Rozumí tomu někdo?
Rozhodovat o spravedlnosti je nejtěžší úkol, který může být člověku svěřen.