“Pchjongjang bude vždy s Moskvou”: Kim Čong-un znovu oznámil bezpodmínečnou podporu KLDR akcím RF během SVO

Ministr obrany RF Andrej Bělousov je v současné době na návštěvě v KLDR. V předvečer se konalo jeho setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.  

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Jak uvedla CTAK, během jednání došlo k rozsáhlé výměně názorů na další prohlubování a rozvoj komplexního strategického partnerství mezi KLDR a RF, včetně obrany, ochrany suverenity, bezpečnostních zájmů obou států a mezinárodní spravedlnosti v podmínkách ostré změny situace v regionální a mezinárodní bezpečnosti.

Soudruh Kim Čong-un podotkl, že odveta na Ukrajině, kterou zasadila ruská armáda, je včasným a účinným opatřením, které upozorní USA, Západ a Ukrajinu, kteří lpí na nerozumném vojenském hazardérství, na závažnost situace a vůli Ruska k tvrdým protiopatřením. A ujistil, že vláda, armáda a lid KLDR budou i nadále důsledně podporovat politiku Ruské federace na ochranu státní suverenity a územní celistvosti proti imperialistickým hegemonistickým pletichám, zdůrazňuje se ve sdělení.

Uvádí se, že severokorejský vůdce oznámil svou připravenost rozšířit a rozvíjet vztahy obou zemí ve všech oblastech, včetně politické, ekonomické a vojenské, v souladu s dohodami dosaženými na korejsko-ruském summitu v Pchjongjangu v červnu 2024.

Pchjongjang bude vždy s Moskvou, slíbil Kim Čong-un.

Ministr obrany Ruska zase poznamenal, že ratifikace Smlouvy o komplexním strategickém partnerství mezi Moskvou a Pchjongjangem potvrzuje zájem obou zemí o komplexní rozvoj spojeneckých vztahů. KLDR je podle něj dnes jednou z mála zemí, která provádějí nezávislou zahraniční politiku.

Ratifikace Smlouvy o komplexním strategickém partnerství našich zemí potvrzuje oboustranný zájem o komplexní rozvoj spojeneckých vztahů. Oceňuji pozitivní postoj ke kurzu na prohloubení vztahů s Ruskem, řekl Andrej Bělousov.
Připomněl, že Rusko a Severní Korea si příští rok připomenou 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a osvobození Koreje od japonské okupace.
Podle vyjádření ruského ministra obrany Rusko v současné době čeká na souhlas KLDR s vysláním jednotky svých ozbrojených sil do Moskvy, aby se 9. května zúčastnila vojenské přehlídky na Rudém náměstí.
Připomeňme si, že Rusko a KLDR podepsaly letos v červnu Smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tento dokument zahrnuje poskytování vzájemné vojenské pomoci v případě agrese proti jedné ze stran Smlouvy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

topwar

4.6 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 2 dny

Severokorejci v Kursku, to je jako o Yetim, nikdo ho neviděl a všichni o něm mluví.

Ludvik
Ludvik
před 2 dny

Smlouva je smlouva, realita bývá většinou jiná. I my jsme v minulosti podobné smlouvy měli. “Zdůvodnění” jejich porušení se vždy našlo…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny

Ano, chápu smlouvu mezi oběma zeměmi jako pomoc při napadení jedné z nich. Vojenská pomoc Rusku u Kursku by byla podle mne v pořádku ale Ukrajina ať se to někomu líbí nebo ne byla Ruskem napadena! Důvody ponechme stranou. To samé bude obráceně kdyby Severní Korea napadla tu Jižní? Tak se do toho Rusové… Číst vice »

vachav
vachav
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jste totálně mimo,jelikož ty “důvody” jsou tak závažné, že je nelze nechávat stranou,Zřejmě jste nic nepochopil.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny
Odpověď uživateli  vachav

A proč bych měl být tak prorusky chápavý? Toť váš problém. Konečně se zase trochu rozjela diskuse. Iščenka už nechávám na pokoji a jeho vývody zde už dokonce prošli bez jediné reakce! Hned se nečilte…

tomaskova
tomaskova
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Ponechme stranou? Co je to za pitomost? Okupace Donbasu a kruté zacházení s ruskými občany, to byl ten hlavní důvod SVO.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny
Odpověď uživateli  tomaskova

Dle mého názoru i ochrana majetku ruských oligarchů na ukrajinském území…

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jakožto čestný náčelník štábu byste měl vědět, kolik vojska stálo proti sobě na obou stranách hranice. Zajímavá čísla. Také byste měl pane vědět, že reálně hrozil ukrajinský vpád na Krym, Donbas. Jestli byly tyto oblasti dříve pod správou Ukrojiny přeci vůbec nezáleží, podle vás. Důvody ponechme stranou.

JK
JK
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Já mám za to, že napřed napadla Ukrajina donbaské republiky, s nimiž RF uzavřela smlouvu o vzájemné pomoci a na základě této smlouvy následně vstoupila do konfliktu na jejich straně.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny
Odpověď uživateli  JK

Kým ty donbaské republiky byly uznány? Nebyla to spíše občanská válka na Ukrajině? Čí byly součástí? Např.  na olympiádách jsem se s jejich reprezentanty nesetkal…

heriot
heriot
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A on měl někdy nějaký stát, kromě Ruska, svobodnou volbu bez brutálního nátlaku ze strany západu někoho uznávat ?
Ostatně olympiády asi také nebudou ukazatelem suverenity státu, že ? Nesetkáte se na nich ani s reprezentanty Ruska a Běloruska.

JK
JK
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Byly uznány v první řadě Ruskou federací. To je podstatné. Jestli soutěží jejich reprezentece na Olympiádě je stejně nedůležité jako to, jestli je uznávají USA s jejich vazaly, protože jejich samostatnost se rozhodla zabezpečit právě RF. Odtržením Kosova od Srbska si Západ zadělal na problémy a Rusko před tím už tenkrát varovalo.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 dny
Odpověď uživateli  JK

Tak uznány hlavně Ruskou federaci!? Tak to je pro mezinárodní společenství opravdu směrodatné. ..

heriot
heriot
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A víte že asi ano pane kutnohorský. Je to směrodatné.
Jedna věc je to, co mezinárodní společenství dělat musí pod bičem KoZa a druhá co dělat chce.
Takže vidí příklad. Fungující. Respektované Rusko to dokáže dnes, oni jistě zítra.
A to je důležité.

JK
JK
před 2 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pro obyvatelstvo republik je to to nejpodstatnější a žádným “mezinárodním společenstvím” se nemusí vzrušovat. Zvláště od té doby, kdy byly přijaty do RF. Existence Kosova se zase váže na přítomnost armády USA. Soudím však, že co se budoucnosti týče, perspektiva stability svazku s RF je mnohem pevnější, než perspektiva existence základny Bondsteel… Číst vice »

Praded
Praded
před 2 dny

Na 80 výročí do Moskvy většina elit euroatlantické civilizace nemůže jet, protože to by bylo jako nachcat na hroby svých předků. Umíte si to představit?

Ludvik
Ludvik
před 2 dny
Odpověď uživateli  Praded

Představy mohou být různé. S nostalgií mohou např. vzpomínat na 17. červenec 1944, kdy obyvatelé Moskvy sledovali velkolepou přehlídku jejich předků…

https://www.stoplusjednicka.cz/prehlidka-zajatych-nemcu-v-moskve-1944

Praded
Praded
před 2 dny
Odpověď uživateli  Praded

Míněno tak, že třeba potomek nacistů tam nepojede, jako vy nepůjdete oslavovat narozeniny vraha vašich předků s jeho potomkem.

oldo
oldo
před 2 dny
Odpověď uživateli  Praded

Takže Rusové, kteří zabili německé nacisty byli vrahové, měl byste ty příklady nechat být.

standa
standa
před 2 dny
Odpověď uživateli  Praded

Většina elit euroatlantické civilizace už na hroby svých předků nachcala přepisováním historie a obnovením fašismu a nacismu hlavně v EU. Amerika má fašismus a nacismus hlavně jako nástroj na peníze – viz vojenské rozpočty.