Bezpečnost našich základen mohou nyní zaručit pouze nové syrské orgány. Tyto nové orgány však zatím neznáme. I kdybychom museli odejít, nezůstaneme bez přístupu ke Středozemnímu moři, domnívá se Michail Polikarpov – účastník války v Jugoslávii, historik, autor knih o ruských dobrovolnících na Balkáně a v Donbasu, ale také o žoldnéřích a soukromých armádách.
Mluvil o tom v rozhovoru pro Ukraina.ru.
Geopolitická krize v Sýrii začala eskalovat po ofenzivě protivládních ozbrojených sil koncem listopadu. V noci na neděli 8. prosince převzali zástupci ozbrojené opozice kontrolu nad městem Homs, vstoupili do Damašku a oznámili pád režimu Bašára Asada. Sám Asad s rodinou odletěl do Ruska, kde mu byl udělen politický azyl.
– Michaile Arkaďjeviči, tato situace není moc veselá. Ale právě teď, kdy v našich médiích panuje všeobecná sklíčenost, bych od Vás rád slyšel komentář, který by mohl tuto syrskou „zradu“ změnit v „peremogu“.
– Pokud vyvodíme z tohoto příběhu správné závěry, získáme pro sebe i určitá pozitiva.
Za prvé. Nesmíme nechat ukrajinský konflikt zamrznout, protože každý zamrzlý konflikt dezorientuje a oslabuje armádu. Sám jsem to viděl v Jugoslávii. A my všichni jsme viděli, jak ovlivnil podpis minských dohod bojeschopnost Lidové milice v Donbasu v letech 2015 až 2022. Takže – každý konflikt musí být doveden do vítězného konce.
Za druhé. Konkrétně v tomto příběhu vyvolává otázky samotné chování syrské armády. Jakmile budeme vědět, kdo bude součástí nové syrské vlády, pochopíme skutečné důvody této katastrofy. Pokud v ní budou zástupci bývalého vedení (především armády), nebude pochyb o tom, že došlo ke skutečné zradě. Někteří generálové museli nařídit vojenským jednotkám, aby se nezapojily do bojových akcí.
Od léta jsem četl různá hodnocení seriózních analytiků, že ekonomická situace v Sýrii je velmi obtížná a země je na pokraji sociálního výbuchu. Ale jistě se mnou budete souhlasit, že být na pokraji sociální exploze je jedna věc, ale když armáda odhodí zbraně a rozprchne se – to je něco úplně jiného.
Stejní vojáci bojovali v roce 2015 v obklíčeném městě Deir ez-Zor. „Citadela Aleppo“ bojovala dlouhou dobu v úplné blokádě. To znamená, že v letech 2015-2016 Syřané bojovali za „neoblíbeného Asada“, ale nyní se jim z nějakého důvodu nechtělo.
Syřané byli varováni jak ruskými, tak i íránskými analytiky, že se připravuje nějaký úder z Idlíbu. Oficiální Damašek to však ignoroval a sám byl šokován tím, co se stalo.
Budu upřímný. V únoru 2022 jsme i my pravděpodobně očekávali, že se na Ukrajině stane něco podobného, co se stalo v Sýrii. To by byl ideální scénář, kdy armáda odmítne bojovat, což povede ke zhroucení politického režimu. Někteří lidé na Ukrajině si také mysleli, že ukrajinské ozbrojené síly nebudou bojovat. Věci se však vyvinuly zcela jinak.
Opakuji, pád Asadova režimu je pro nás v každém ohledu velmi dobrým varováním.
– Takže nesdílíte rozšířený názor, že kdyby teď byl v Sýrii skutečný nebo jemu podobný Wagner, nebyl by žádný problém, protože by donutil syrskou armádu bojovat – už jen svou přítomností?
– Ne, nemyslím si to.
Faktem je, že skutečných wagnerovců tam bylo vždycky málo – asi 1500. Uvědomte si, že není možné dát ke každé syrské četě nebo rotě četu wagnerovců. Ale i teď tam bojovala Suhailova divize /Suhail Muhammad Hamoud – viz Wikipedia, angl.verze/, i Hizballáh, drželi jedno město dva dny a pak byli staženi. Proč? Když držíte frontu na jednom místě, tak je to v pohodě. Ale když v okolí 100 kilometrů žádná fronta není, tak to nemá smysl.
Takže žádný Wagner by tento problém momentálně nevyřešil.
Problém by se vyřešil, kdyby bylo v Sýrii hodně íránských proxy (15-20 tisíc), kteří by byli páteří obrany. Ale syrské vedení hrozbu invaze ignorovalo a vsadilo na svou armádu. Damašek se zřejmě s Íránci pohádal a vypakoval je odtamtud.
Ano, v Aleppu byl a zemřel íránský generál. Ale nejsem si jistý, zda tam přišel proto, aby bojoval.
Znovu opakuji, 15-20 000 íránských proxy mohlo zastavit první vlnu bojovníků. V takovém případě by fronta nepadala dominovým efektem a zrádci v syrském vedení by se těžko rozhodli ke zradě. Ale ti tam nebyli.
– Média uvádějí, že bojovníci zaručili bezpečnost ruských vojenských základen a diplomatických institucí. Zatím se jich skutečně nikdo nedotkl, ale co můžeme očekávat příště?
– Zatím nechápeme, jak se události vyvíjely, ale k úniku informací došlo kolem 6. prosince.
Ten den se mělo v Bagdádu konat setkání, ale vedení iráckých šíitských milicí vedených Muktadou al-Sadrem se náhle vyslovilo proti zapojení do konfliktu. Když jsem si tuto zprávu přečetl v anglicky psaných médiích, myslel jsem si, že je to podvrh, protože mi to nešlo do hlavy. Pokud byl Irák mimo hru – a pokud jedna z nejmocnějších šíitských organizací v zahraničí nechtěla podpořit Asada, pak se celá struktura velmi otřásla.
Proč ale takové rozhodnutí padlo mezi všemi potenciálními Asadovými partnery, kteří mohli do Sýrie vyslat bojovníky, to mi není jasné. Zrada tedy nebyla jen v Sýrii.
Nyní mohou bezpečnost našich základen zaručit pouze nové syrské orgány. Tyto orgány jsou však pro nás stále velkou neznámou.
– Ve kterých dalších zemích bychom mohli umístit své základny, abychom si zachovali přístup ke Středozemnímu moři? Podle orientalistů na tom přímo závisí bezpečnost Krymu.
– Ve skutečnosti však základny v Sýrii nemají na bezpečnost Krymu žádný vliv.
Základny můžeme přesunout do východní části Libye, která je pod kontrolou podmíněně přátelské vlády. Teoreticky je můžeme přesunout i do Alžírska. Existuje ještě jeden bod, kam můžeme umístit základnu, ale o tom pomlčím, protože se bojím, abych to nezakřikl. Možná k tomu dojde až po ukončení SVO.
V každém případě bez přístupu ke Středozemnímu moři nezůstaneme.
– Jak bude syrský příběh ovlivňovat naše jednotky pro boje v zahraničí?
– Operaci v Sýrii jsme zahájili na podzim 2015 a ukončili v prosinci 2017. Naše jednotky byly ze Sýrie staženy s výjimkou velmi malého kontingentu. To znamená, že naše jednotky tam ve skutečnosti nebyly. A neměli jsme ani možnost je tam kvůli SVO přesunout, a ani jsme to nechtěli.
Možná nás rychlý pád Asadova režimu zachránil před válkou na dvou frontách. Došlo by k tvrdému boji, do kterého by se zapojilo Turecko, a my bychom se ocitli na pokraji války s Tureckem o Idlíb. Je to samozřejmě malá útěcha, ale čelili bychom válce na dvou frontách v oblasti, kde máme problémy s komunikacemi pro zabezpečení našich základen.
– Můžeme nyní soustředit zdroje tak, abychom ukončili SVO vítězstvím v roce 2025?
– Můžeme. Hlavní je, abychom ze všech těchto událostí vyvodili správné závěry, hlavně pokud jde o analýzu informací, které budou vylézat na povrch. Je tu ještě jeden důležitý bod – loajalita elit. Pokud by byly elity loajální vůči centru, nemělo by k něčemu takovému vůbec docházet. Vládní orgány si musí být také plně jisty loajalitou – a hlavně efektivitou – svých ozbrojených sil. Armádu je třeba vnímat jako nástroj k řešení politických otázek, ne jako ozdobu při přehlídkách a cvičeních.
*
Kirill KURBATOV a Michail POLIKARPOV (na snímku), UKRAJINA.ru (12:36 09.12.2024),
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
Velice dobrý článek.
Psalo se jak proti Asadovi bojují teroristé z IS, z Al kajdy, prostě nelitostní s krutí radikálové, kteří se nepozastavili nad ničím. A najednou je z nich jaká si umírněná opozice, která se nebude mstít a a bude na Rusy hodná. Prostě se zase začíná okecávat. Vždyť se vlastně zase až tolik nestalo (vis pozorovatelka).Osobně to… Číst vice »
Jak napsal trefně někdo někde v diskuzi, ohledně Sýrie to včera a dnes byl přímo banket analýz a komentářů… Od úplně hloupých, jakože za pád Asada může jeden ruský generál, až po ty které hovoří se znalostí věcí o složité geopolitice v nesmírně složitém regionu. Můj názor je, že tento patří mezi ně. Reaguje i na dojemnou… Číst vice »
I tak se dá komentovat nepříjemná ztráta pozice. Myslím té ruské. Ano, opustili pevnost bez boje, vyhnuli se přímým ztrátám a vojenským výdajům. Zato ale ztrácí svůj vliv v důležité oblasti. A to nejen v územním smyslu, nýbrž i na reputaci ve světě. A až se nepřítel zkonsoliduje, může otevřít tu druhou frontu a způsobit veliké problémy.… Číst vice »
Nepříjemná ztráta pozice? Víte, o čem je tento obrázek? ?imwidth=960 Je o tom, že syrští Kurdové poprvé a zcela oficiálně získali někde ve světě uznání! A stalo se tak v jediné zemi – v Rusku, cituji z března 2016: “Syrská kurdská Strana demokratické unie (or PYD) formálně otevřela zastoupení v Moskvě, její první v cizí zemi“. Putin byl tehdy označen za “kmotra”… Číst vice »
Kde všude žijí Kurdové podle dohody ze Sevres 1920, která jim nepřiznala vznik samostatného státu: Jestliže vznikne Kurdistán, šíitský Írán se dostane na Černé moře a nepřátelské sunnitské Turecko mu v tom už nebude bránit Chcete-li Kurdy jinak, tak ještě takto: Chápete už pointu věty: “První syrská kurdská zámořská mise si klade… Číst vice »
Aspoň jeden odkaz přesto ještě vložím: “Trumpova past na Turky zabrala”
https://outsidermedia.cz/kralovske-pocty-putinovi-pri-navsteve-turecka/#:~:text=Ale%20aby%20nebylo%20m%C3%A1lo,
z nějž zdůrazňuji odkaz na článek “Nepřítelem arabského světa není Írán, ale Turecko”
https://www.middleeasteye.net/opinion/new-message-resounds-arab-world-get-ankara
A Turecko se právě raduje, byť další operace “Pramen míru” je na spadnutí – a svět rozhodně nebude na straně Turecka…
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/turecka-ofenziva-zacala-prvni-uder-dostalo-mesto-ras-al-ajn-80382
Tak se tedy asi mýlím a Rusové naopak pozice získali. Vidíte, že s Rakem se lehce domluvíte. Oni bývají takoví submisivní (teda ti Raci), a tak lehce přikývnou. A pak jen trpělivě čekají, až jim dá čas zapravdu. A zase jen lehce pokývnou klepítkem. Nepleťte se totiž, leze to sice občas pozpátku, ale znamení je… Číst vice »
Já se taky můžu mýlit a když na věci přidávám svůj pohled, je to vždy jen názor, o kterém ani náhodou nikdy netvrdím, že je patentem na pravdu. Co mě ale vždy velmi nebaví, je dělání závěrů na první dobrou aniž by byly brány v potaz širší/širokospektrálnější souvislosti, tzn. pohled optikou mozaiky. PS: “znamení… Číst vice »
I já se můžu mýlit, to nepopírám. A s tím znamením, to jen tak, aby řeč nestála. Páč kardinální sice rozhodně neznamená neomylný, ale dodává činnosti (i té mentální) solidní základ. Navíc Rak i jistou obezřetnost (třeby při vyvozování závěrů). Je pravda, že těch analýz (i evidentně zmatených) kolem situace v Sýrii se objevila spousta různých. A až… Číst vice »
V syrském Kurdistánu jsou Rusové – kolem Kurdů už to vře a to se ještě pořádně nepředvedl Erdogan, největší odpůrce Kurdů nejen těch v Turecku a myslím, že vztah Turecko-Kurdové se může stát obdobou Izrael-Palestinci (a na mysli mám i světové veřejné mínění, účelově vedené ke správnému/žádoucímu, tedy prokurdskému názoru). Ale až čas ukáže, za… Číst vice »
Každý článek na téma “Sýrie” – a nemyslím jen zde a navíc na mysli mám i “analiťiku” nejrůznějších politologů – všude jen plytkost, protože neschopnost vidět velmi dlouhodobý scénář=mozaiku. Naštěstí šachista Putin ví! – proto už v 2016! prohlásil, že Rusko má v Sýrii i jiné spojence, než jen Assada! Turecko a Izrael se teď považují za… Číst vice »
Stejně tak se v tom placatí Izrael – povstalecká syrská organizace se jmenuje Tahrír-al-šám https://cs.wikipedia.org/wiki/Tahr%C3%ADr_al-%C5%A0%C3%A1m a je to organizace pro osvobození Levanty = historického území, které dnes zahrnuje státy Izrael!, Palestina, Libanon, Jordánsko a Sýrie. Patří tam i Sinajský poloostrov, který je považován za předstupeň propojení s Egyptem. https://cs.wikipedia.org/wiki/Levanta ?w=300 Hlavního spojence na syrském území… Číst vice »
Sunnitský islám je opět ve hře a Erdogan se raduje (cca 3,5 mil. syrských uprchlíků v Turecku jsou sunnité) a vidí se v roli vůdce obnovení osmanské říše, jen mu nějak nedochází, že osmanský sunnitský džihád (druhý) už je pasé, protože na řadě je džihád perský (třetí, finální a šíitský, viz pár minut videa “Třetí… Číst vice »
Dobrá analýza. Ještě se dovíme více. Otázka je zda-li bude Sýrie rozbrána nebo ne. Jestli noví mocipáni si to nerozmyslí, protože by přišli o prachy..
Správně.
Ruská kolona v Sýrii:
https://youtu.be/v7XTcchnP_w?si=dritO4FI02ZttnhH
Rozhodně považuji tuto analýzu za docela přesnou. Nyní už se na zbytek nepotřebné Sýrie slétli supi. Vše je v článku. P.S. Přesně takto se velmocensky zachází se státy, které přestaly být důležité a Rusko tyto způsoby převzalo protože proč plýtvat energií, zdroji a prostředky nadarmo, že?! A dokud ty státy byly důležité, udržoval se… Číst vice »