Jeden pás, jedna cesta… války: Po pádu Sýrie si Rusko seřizuje hodinky s Indií a Čínou

Dmitrij Medveděv přijel do Číny na dvoudenní pracovní návštěvu. Indický ministr obrany Rajnath Singh navštívil Moskvu a setkal se s Vladimirem Putinem.

Události v Sýrii a celková nestabilita na celém Blízkém východě si vyžádaly nové geopolitické konzultace mezi hlavními aktéry BRICS. Je zřejmé, že po prohlášení Donalda Trumpa v Paříži o připravenosti Ukrajiny k míru a „pomoci Číny“ je naléhavá i potřeba sladit postoje k ukrajinské otázce.

Jak bude BRICS budovat svou zahraniční politiku v kontextu měnícího se poměru sil v asijském regionu (kde po pádu Asadova režimu hrozí středoasijským zemím nestabilita) – analyzovali experti na svých stránkách na sociálních sítích.

Politolog Marat Baširov

Série konzultací BRICS o Sýrii.

Dmitrij Medveděv přiletěl do Pekingu. Indický ministr obrany Singh se včera v Kremlu setkal s prezidentem Putinem a ministrem obrany Bělousovem. A to je jen to, čeho jsme svědky.

… Vychází najevo, že Rusko, Čína a Indie berou vážně vše, co západní zpravodajské služby (USA, Velká Británie), Turecko a Izrael udělaly se Sýrií. … Bez ohledu na to, co si kdo myslí o režimech jiných států, existuje OSN a zbytky mezinárodního práva. Existuje stanovisko, že nelze používat teroristické organizace jako své zmocněnce – tzv. proxy. To vše bylo porušeno. Ba co víc, cynismus vůči vlastním občanům je bezprecedentní.

Al-Káida* (zakázaná v Rusku a obecně ve světě), která provedla teroristický útok ve Spojených státech 11. září 2001 a zabila více než 2977 občanů USA a dalších zemí, je nyní financována Bidenovou vládou, zabíjí syrské občany, loupí a znásilňuje a zmocňuje se moci. Izrael jednoduše okupuje cizí území, už nejen Palestiny a Libanonu, ale i dávno uznaného státu Sýrie, a tvrdí, že „v Sýrii není žádný režim – nemáme tedy žádné povinnosti a můžeme si dělat, co chceme“.

… Závěr: unipolární svět Západu se nevzdá a žádná pravidla nakonec neexistují, což znamená, že budou probíhat speciální operace proti Číně, Rusku, Indii, Brazílii, Bělorusku, Jihoafrické republice, Venezuele, KLDR, Íránu a všude tam, kde mocenské orgány jen trochu povolí.

Západ, který se brání multipolárnímu světu, se vydal cestou ničení moci v těchto státech. Teroristické činy proti obyvatelstvu a vraždy státních představitelů – to je scénář, který se začal realizovat. Už vůbec nejde o ekonomickou soutěž, problém je v úplně jiné rovině: je to válka bez pravidel a cti. A této výzvě bude třeba čelit.

… Kdysi jsem na třetí světovou válku nevěřil. Nyní jsem se už téměř smířil s její nevyhnutelností. S jadernými zbraněmi a přenesením války do západní Evropy a Spojených států.

… Už dříve se na toto téma moc nežertovalo, ale teď už jakékoli vtípky skončily. Je to skutečně vážné.

Politický analytik Maxim Žarov

Medveděv je na dvoudenní návštěvě Číny, zatímco Putin přijal dnes v Moskvě indického ministra obrany. V předvečer zahájení mimořádně nepřehledné víceúrovňové hry o zmrazení ukrajinského konfliktu chce Kreml podrobně znát současný postoj Číny a Indie.

Trump v jednom ze svých posledních senzačních příspěvků naznačil, že „Čína může pomoci“ v otázce Ukrajiny. Ale soudě podle Trumpova velmi emotivního prohlášení v rozhovoru pro NBC: „Zastavím tuto válku. Pokud budu moci“, si budoucí hlava amerického státu konečně uvědomila, že mu demokraté – prostřednictvím mediální manipulace s Kellogovým plánem – připravili past. Až do Trumpovy inaugurace budou všechny možné způsoby „zmrazení“ ukrajinského konfliktu zablokovány neochotnými vnějšími hráči. Stačí sledovat snadno čitelné manévry Kyjeva, který chce vytvořit koalici na bázi Německa pro vstup Ukrajiny do NATO a obejít Trumpa.

Medveděv tedy přijíždí do Pekingu, aby zjistil, jak moc chce Čína ukrajinský konflikt „zmrazit“. Protože pekingská strategie „přepřahání“ sil hlavních aktérů v Sýrii může být klidně aplikována i na Ukrajinu. Bude k tomu stačit odstranění Zelenského ze šachovnice v Kyjevě – ať už náhodou, nebo záměrně. A pak, vzhledem k tomu, jak jsou Britové zvyklí na Ukrajině jednat, bude vše přesně tak, jak se to nyní děje v Sýrii.

Politolog Dmitrij Jevstafjev

Vždy jsem se zvláštními sympatiemi sledoval práci „pročínských pokrokářů“, lidí, kteří jsou nepoučitelní, protože nechápou to hlavní: neexistuje země – ani společnost / a to je také velmi důležité/ -, která by byla více závislá na globální geo-ekonomické konjunktuře než Čína. A v současném světě nenajdete větší imperialisty, než je čínská elita.

Manévrovací svoboda Číny pro rok 2019, kdy Západ přijal rozhodnutí vynutit si silovou konfrontaci s Ruskem, byla již menší než manévrovací svoboda Ruska. Za posledních pět let se na rozdíl od Ruska ještě zmenšila. V tomto ohledu to mám jednodušší: současnou situaci jsem vždy vnímal jako zvláštní případ meziimperialistických rozporů. Její zvláštnosti se omezují na tři momenty:

– Vzhledem k relativnímu oslabení „jádra“ unipolárního globálního světového systému (což je rovněž přirozený proces – přečtěte si vynikajícího ekonoma M. Spence, mimochodem liberála) se mocnosti druhé úrovně, které vytvářejí prostor k „neoimperialismu“, lokálně vypnuly ze „hry“.

– Na konkurenčním boji mezi státy se podílejí rovnocenně /nikoli jako juniorní partneři/ i nadstátní a podstátní SYSTÉMY. Jedním z takových systémů se stala „strana chaosu“ R. Moora, která získala situačně velký „náskok“. Není však v tomto segmentu osamocená, jen má největší potenciál.

– Politické procesy jsou překryty „velkým stěhováním národů“, které je ve skutečnosti již větší než kdykoli předtím v dějinách. Přesídlování samozřejmě není spontánní, ale také nelze říci, že by bylo zcela řízené. „Ďábel“ totiž spočívá v situačních vichřicích. Není však pochyb o tom, že přesídlování národů není náhodným jevem. I o tom budu hovořit, ale bez anti-migrantského podtextu.

Hlavní věcí, která se týká „mírových jednání“ o Ukrajině, je klíčový rozdíl mezi situací v Istanbulu na jaře 2022 a nyní. Vlastně je to jednoduché: tehdy se Západ a Čína chystaly „zmrazit“ konflikt na náš úkor a s předvídatelnými důsledky pro vnitřní situaci v Rusku. Nyní Čína a USA (vnímáte ten rozdíl?) souhlasí se zmrazením konfliktu na úkor Ukrajiny a s nejasnými důsledky pro ni.

TG-kanál „Meister“

Dmitrij Medveděv přijel na dvoudenní návštěvu Číny, během níž se setká s vedením země. Účel cesty nebyl oznámen a citlivé podrobnosti se tisk pravděpodobně nedozví, ale můžeme je odhadnout na základě posouzení pozadí tohoto setkání. Pozadí je následující: rostoucí hrozby Číně a BRICS ze strany vítězného Trumpa, jeho setkání v Paříži se Zelenským a diskuse o osudu Ukrajiny, hrozby nových sankcí EU, jakož i vlastní protiopatření Číny – zákaz vývozu vzácných kovů do USA, jakož i součástek k dronům pro EU a USA.

Čína, která sice podporuje Rusko, ale dosud úspěšně obchodovala se zbožím dvojího užití s našimi protivníky, cítí, že se situace ve světě mění. Část západních elit v čele s Trumpem usiluje o ukončení konfliktu na Ukrajině, po němž nahradí Rusko na pozici hlavního konkurenta právě Čína. Změny ve světě, stejně jako eskalace obchodní války se Západem, vyžadují nejen diskusi s ruským partnerem, ale také snižují míru opatrnosti Číny – ta se kvůli spolupráci s Ruskem stále méně obává problémů v obchodu se Západem, protože konflikt s ním se již stejně vyhrocuje.

Medveděv bude mít v Číně nepochybně o čem jednat – jak o vylaďování postoje k Ukrajině, kde může čínský postoj posílit ruský, tak o vývozu zboží dvojího užití. Pokud bude vývoz stejných bezpilotních letounů a jejich komponentů na Západ zablokován, Rusku nebude vadit, když Číňanům s prodejem těchto výrobků pomůže – naše potřeby v souvislosti s konfliktem a plány na zvýšení výroby bezpilotních letounů s velkým podílem čínských komponentů jsou obrovské.

Publicista Alexej Bobrovskij

Všichni jaksi pozapomněli na Čínu a na to, že i Sýrie se v roce 2022 připojila k jejímu programu „Jeden pás, jedna cesta“. S tím se počítalo i v otázce obnovy Sýrie. A teď je všechno pryč. Čína počítala se Sýrií i v trojúhelníku Moskva-Teherán-Peking. Všechny země, do nichž se vydá, zasahují Anglosasové přímým úderem. Cíle Anglosasů zůstávají stejné:

– zasáhnout čínské trhy,
– zasáhnout pozemní infrastrukturu od východu na západ,
– konflikt na Blízkém východě,
– roztříštěnost světové ekonomiky.

V blízké budoucnosti by měla v nových barvách zajiskřit výzva prezidenta Putina k rozvoji systému kolektivní bezpečnosti v Eurasii bez vnějších sil. Nemáme moc času. „Partneři“ již druhou frontu v Eurasii připravili.

*

Viktorija TITOVA, UKRAJINA.ru (18:35 11.12.2024), pro Novou Republiku vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.
2300 736 297 / 2010
Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR.

(Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.)
Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.
Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

 

4.2 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 měsícem

Neskutečný blábol, je naprosto jasné , že útok v USA nebyl veden teroristy, ale CIA

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Číňani se budou před Medvěděvem klanět až k zemi a pak vylezou se svým mírovým plánem, kde nebudou zohledněny ultimativní požadavky Rusů a bude se snažit ještě vše projednat s USA, Ind zřejmě zase po návštěvě Ruska to pojede žehlit na Ukrajinu…Aby z postojů těchto států jednou nevylezlo, my jsme Putina za nějakého našeho přítele nikdy… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Číňani se před Medvěděvem klanět nebudou. Dobře ví, že je jen jedním z představitelů prozápadní podpindosnické „elity“ v Rusku…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Ludvik

Škoda, že cenzura v Rusku je tak profoltýnovaná, že se člověk nedoví jaký postoj k současnému stavu v Rusku zaujímají různé politické strany a organizace a nejen ty opoziční . Vládnoucí klika není celé Rusko. A je pravdou, že příklon k Západu mnohých v Rusku je neoddiskutovatelný. Zvláště těch bohatých, kteří chtějí být ještě ve své zemi mocnými…

standa
standa
před 1 měsícem

Analýza bezva. Info mnohé objasňuje. Čína a Indie jsou si vědomy hrozícího nebezpečí, ale reagují, tak že to vypadá na jisté podvolení se finančnímu tlaku Anglosasů. Vyplývá z toho, že dominance dolaru nebude brzy potlačena a to je rozhodující. Nechtějí úplný pád dolaru, takže umožňují budoucí války (i proti sobě) financované nekrytými doláči a eura,… Číst vice »