Ivan Hoffman: Svoboda slova versus cenzura. Jak restartovat evropskou civilizaci, současný stav je neudržitelný

Pokud jde o slovo, existují dvě iluze, kterých se slovo nikdy nezbaví. Vždy bude existovat strach, že slovo změní svět. Současně vždy bude existovat víra, že umlčením slova lze zabránit změně.

Není náhoda, že právě v dnešní době, kdy ve vzduchu visí změna, vznikla Společnost pro obranu svobody projevu jako protiváha iniciativ, které se naopak angažují v ochraně společnosti před dezinformacemi. Jsme svědky dilematu, zda společnost potřebuje svobodu slova, nebo ochranu před svobodným slovem, tedy cenzuru.

Motorem civilizace je lidská kreativita. Co civilizaci ohrožuje, je chaos. Společnost stagnuje, pokud je omezována svoboda jednotlivce, a upadá, jsou-li bezprizorní jednotlivci ponecháni svému osudu. Na dnešní době je alarmující, že současně se všudypřítomnou byrokratickou regulací, která omezuje lidskou svobodu, pozorujeme alergii systému na zregulovaného jednotlivce, u kterého se předpokládá, že se o sebe postará sám. Stát, který negarantuje občanům životní jistoty, jim současně komplikuje nebo rovnou znemožňuje sebeobranu.

Nikdy v historii nedosáhla regulace lidské činnosti tak obludných rozměrů, jaké dnes panují v Evropské unii. Populární bloger Vidlák popsal unijní zemědělskou politiku konstatováním, že kdo chce dnes prodat hlávku zelí, potřebuje k tomu stostránkový manuál. Byrokraté v Bruselu jsou schopni zlikvidovat automobilový či chemický průmysl či odsouhlasit normy, které přinesou nedostupné bydlení, a současně likvidují drobné a střední podnikatele, aby se protěžovaným globálním producentům nepletli pod nohy.

Ekonomický diktát přišel ruku v ruce s mizející názorovou pluralitou, takže i cesta z civilizační krize bude vyžadovat vedle porážky cenzorů i vítězství nad byrokracií. Problém je třeba pojmenovat, aby ho bylo možné řešit. A je třeba ho řešit, nestačí ho jen pojmenovat. Nabízejí se dvě provizorní možnosti, jak dočasně vybřednout z dnešní kalamity. Jedna možnost je vrátit se k socialismu, druhá možnost je obnovit kapitalismus. V dnešní době všudypřítomné dominance oligarchie, kdy nefunguje ani centrální plánování, ani svobodný trh, je občan obětí globální oligarchie, která nikomu neskládá účty a nikomu se neodpovídá.

Vrátit se k normálu si žádá globální korporace buď znárodnit, nebo zprivatizovat. Je to řešení rychlé, dá se realizovat ze dne na den, jako každá revoluce, ale není to řešení, které vydrží. Dlouhodobým řešením je pouze konvergence systémů, tedy nové společenské uspořádání, které bude kombinovat to dobré, co už člověk vymyslel. Lapidárně řečeno, půjde o sociálně atraktivní kombinací svobody a solidarity.

V období, které je před námi, bude důležité vzít rozum do hrsti a absolvovat otevřenou debatu, jak restartovat evropskou civilizaci. Svoboda projevu bude užitečnější než cenzura a její sestra autocenzura. Naše civilizace se nachází ve stavu klinické smrti a žádný nápad, jak ji resuscitovat, si nemůžeme dovolit umlčet. Svět se určitě změní, tento stav je neudržitelný. Jde o to, aby se nezměnil k horšímu.

*

Ivan Hoffman, První Zprávy

4.1 8 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Nemuzou po mne chtit,abych uplne vypnula mozek..a kdyz ho pouzivam,vychcanky poznam na sto honu…Vazne nebudu dobrovolne spolupracovat s nikym,pro koho nejsem vic nez ” oslicku otres se”

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

V Lidových novinách vyšla ostrá kritika Foltýna a jeho proti demokratických manýrů. Dokonce je tam konstatováno, že dezinformace nevznikají někde v cizině ale hlavně v našich provládních informačních (dezinformačních) centrech. Výroky Foltýna o sviních atd. nebudou ještě dlouho zapomenuty. Dodám, že do voleb by určitě neměly být zapomenuty! Někteří provládní podporovatelé se začínají distancovat,… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

Hřebíček na hlavičku. Jeden můj známý navrhnul emikum znárodnění, čímž by se splatil státní dluh a ještě by něco zbylo.
Nejdříve byli nadšeni…a pak: To u nás nejde!
Co z toho plyne? Kapik není všemocný, ale jeho kapouni si myslí, že ano.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
Praded
Praded
před 1 měsícem

V systému kde hnací silou je bezbřehý parazitizmus se nedá nic řešit a očekávat nějakou spravedlnost nebo humanitu od parazitů je bláznovství. Všechny revoluce, co jsem měl možnost o nich číst, byly placeny těmito parazity a proto změna nastane až po kolapsu tohoto systému. I potom se budou znova nejlépe orientovat parazité.

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Jak restartovat Evropskou civilizaci? Média, veřejnoprávní média. Je třeba osvobodit Pane Hofmane. Nic víc nic míň. Ověřuje někdo v Německu, Francii, Čechách zprávy Reuters, CNN … ? Ne. Jak je to možné, když se po čase dozvídáme, že neustále lhaly. A přitom devastace mozků mladých lidí je natolik vážná, že se s tím opravdu… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  mikkesh

U konkurence na webu jeden potkal známého. Co volby? Kritika vládnoucí flaksy. Vol SPD! Ty ses zbláznil?! Víš co o té partaji říkají v televizi?
Čistá schizofrenie. Ale ONI to tak nevnímají.