Ernestovo ukrajinské okénko na 6. 12. 2024

Co píše ukrajinská „Strana“:

výsledky 1017. dne války na Ukrajině.

Situace na frontě

Ukrajinské ozbrojené síly ztratily vesnici Starye Terny nedaleko Kurachova. Dokládá to  mapa Deep State.

Tato vesnice se nachází na severozápadním okraji Kurachova a proto její ztráta zhoršuje vyhlídky na obranu města. Dálnice z Kurachova do Záporožské oblasti je navíc těsně před přerušením – od obce Starye Terny jsou to necelé dva kilometry.

Kurachovské posádce to zhorší logistiku, ale nepovede k jejímu obklíčení – město je otevřeno od jihozápadu. Proto se tuto cestu snaží odříznout ruské jednotky, které postupují od jihu – přibližně ve směru na Konstantinopol. To v případě úspěchu zablokuje nejen Kurachovo, ale i síly ukrajinských ozbrojených sil soustředěných na jihu.

V „kapse“ jižně od Kurachova se Rusové obsadili vesnici Uspenovka. To by mohlo vést k vytvoření minikotle, který by zahrnoval Ukrajinci držené vesnice Trudovoje, Gannovka, Veselý Gai, Romanovka a Elizavetovka.

Podle bojovníka s volacím znakem „Mučnoj“ k obklíčení již došlo. Také podle jeho názoru hrozí pád vesnice Suchie Jaly (Rusové tvrdí, že už byla dobyta).

V samotném Kurachovu podle ukrajinského vojenského pozorovatele Bogdana Mirošnikova pokračují boje o výškové budovy. „Situace je kritická a začátek bojů o průmyslovou zónu Kurachovské tepelné elektrárny je hned za rohem,“ píše Mirošnikov.

Jižně od Pokrovska se Rusové přiblížili k vesnici Novotroickoje a po cestě dobyli vesnici Novopustynka. Posiluje se tak pozice Ruské federace u významné vesnice Ševčenko, tři kilometry od Pokrovska, kam se Rusové o den dříve probili.

Ukrajinský vojenský pozorovatel Konstantin Mašovec popisuje dvě hlavní hrozby pro frontu v Doněcké oblasti.

„Ve směru Kurachovo je velmi reálná vyhlídka na obklíčení všech našich jednotek východně od podmíněné linie Novotroickoje – Bogatyr. Na západ od Selidova se zjevně děje „nějaký průšvih“. Navíc je zřejmé, že nepřítel se výrazně netlačí pouze k Pokrovsku (přes Novotroickoje a Ševčenko), ale také k Ukrajince a Jasenovu (a to se zjevně děje „na oko“, aby obešel naše jednotky bránící se v oblast vesnic Zarya a Soncovka),“ řekl Mašovec.

V oblasti Velikoj Novoselky se podle odborníka dějí „ještě další podivnosti“.

Nepřátelské velení vlastně dostalo možnost svobodně si volit směry svých aktivních útočných operací alespoň v taktické zóně, podél celého úseku, od Novodarovky až po vesnici Dalneye,“ píše Mašovec.

Nadále se diskutuje o tématu ztrát ukrajinských ozbrojených sil a nedostatku vojáků.

Porošenko včera obvinil velení ukrajinských ozbrojených sil z organizování „masových útoků“ a vyzval k upuštění od ofenzív a zahájení „zachraňování“  životů ukrajinských vojáků. „Musíme přestat používat ukrajinský lid jako nástroj pro operace „masových útoků“,“ řekl, když odpověděl na otázku, jak se vypořádat s výhodou ruské pracovní síly na bojišti.

V rozhovoru pro Atlantickou radu kritizoval vysílání vojáků ukrajinských ozbrojených sil do útoků, aby znovu obsadili pozice zajaté Rusy, „protože se někdo bojí nahlásit vrchnosti, že ztrácíme tento les“.

Porošenko věří, že Ukrajina by měla přejít do obrany a „udělat totéž, co Rusko udělalo na jaře 2023“, když mluvíme o budování opevnění. „Přestaňte dávat rozkazy k útočné operaci hned, můžeme to udělat (přejít do útoku – pozn. red.), ale náklady budou kolosální a v budoucnu to bude mít negativní výsledek,“ řekl a naznačil vysoké ztráty personálu.

„Musíme přestat pracovat na televizní obrazovce  a začít pracovat na záchraně vojáků,“ řekl Porošenko.

Mezitím Rusko pokračuje ve vyzbrojování Běloruska. Moskva a Minsk dnes podepsaly dohodu o vzájemných bezpečnostních zárukách. V jeho rámci se v Bělorusku může objevit systém Orešnik.

Lukašenko požádal Putina, aby na území Běloruska, včetně Orešniků, rozmístil nové zbraňové systémy. Putin řekl, že to bude možné ve druhé polovině roku 2025 – komplexy vstoupí do provozu současně v Rusku i Bělorusku.  V případě nasazení se tedy ještě více přiblíží zemím NATO.

Lukašenko na to reagoval slovy, že pokud Minsk Orešnika přijme, měl by mít právo určovat si vlastní cíle.

Připomeňme, že Rusko již dříve rozmístilo své jaderné zbraně v Bělorusku. Svazový stát to označil za krok k omezení Západu, pokud chce zaútočit na Bělorusko. Mnozí přitom tento krok považovali za signál od Putina západním zemím, které zvyšovaly svou podporu Kyjevu.

Ukrajina se také snaží posílit své schopnosti úderu na dlouhé vzdálenosti. „Ukroboronprom“ dnes představil novou dronovou střelu „Peklo“. Zelenskyj řekl, že zbraň již byla použita v bitvě a nyní je úkolem zvýšit její výrobu. Při prezentaci bylo uvedeno, že „Peklo“ dokáže letět rychlostí 700 km/h na vzdálenost více než 700 km.

K ostřelování. Dnes pozdě večer byl cílem  Krivoj Rog. V důsledku raketového úderu byla poškozena administrativní budova, dva lidé byli zabiti a další byli zraněni. Došlo také na zásah KABem v Záporoží – je tam už sedm mrtvých.

Lavrovův rozhovor s Carlsonem

Dnes večer byl zveřejněn rozhovor mezi  ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a americkým novinářem Tuckerem Carlsonem. Celý byl věnován Ukrajině a napětí mezi Spojenými státy a Ruskem, které kolem této války vzniklo. Lavrovova prohlášení byla následující:

1. O možných mírových dohodách na Ukrajině.

Klíčové podmínky Ruska:

– zákaz vstupu Ukrajiny do NATO, žádné západní vojenské základny na Ukrajině, žádná vojenská cvičení na ukrajinském území za účasti zahraničních jednotek,

– „je nutné vzít v úvahu veškerou realitu na Zemi a skutečnost, že se k Ruské federaci připojily čtyři nové regiony,“

– Zelenského veřejné zrušení dekretu zakazujícího jednání s Putinem,

„Kyjev se musí vzdát rusofobních a protiruských politik, které zakazují ruský jazyk, ruskou kulturu, ruská média a ukrajinskou pravoslavnou církev, jsou nepřijatelné.

– Rusko je připraveno být mezi zeměmi, které Ukrajině poskytnou bezpečnostní záruky.

2. O Orešniku a „červených liniích“ Ruska:

– Rusko nechce zhoršit situaci, doufá, že jeho signál Spojeným státům v podobě testu Orešniku byl brán vážně. Rusko, které testovalo Orešnik, chtělo sdělit Západu, že udělá vše pro ochranu svých zájmů,

– Rusko je připraveno poslat další „zprávy“ Západu, pokud nevyvodí potřebné závěry ve světle startu Orešniku,

– Západní prohlášení o nedostatku „červených čar“ v Rusku a jejich posunu jsou „velmi vážnou chybou“,

– Moskva bude připravena použít jakékoli prostředky, aby zabránila Západu způsobit Rusku „strategickou porážku“.

3. O vztazích se Spojenými státy a jaderné válce:

– Ruská federace by si přála normální vztahy se Spojenými státy a nevidí důvod, proč by země nemohly spolupracovat „pro dobro vesmíru“.

– „Neuvažujeme o válce se Spojenými státy, která by mohla mít jadernou povahu.“ Naše vojenská doktrína říká, že nejdůležitější je vyhnout se jaderné válce.

– formulace „žádná jaderná válka“ odpovídá životním zájmům Ruska a Spojených států. V ní nemohou být vítězové;

– Rusko a USA nejsou oficiálně ve válce, to, co se děje na Ukrajině, je hybridní válka,

– Trump je silný člověk, který nerad věci odkládá, v rozhovoru je přátelský, ale to neznamená, že je proruský.

Hlavním bodem toho, co řekl Lavrov, je, že Rusko je připraveno na jednání s Trumpem. Jak na Ukrajině, tak obecně v normalizaci vztahů mezi Ruskou federací a Spojenými státy. S tím, že alternativou k tomu je hrozba jaderné války. Proto jsme připraveni vyjednávat a spolupracovat pro „dobro vesmíru“.

Klíčovou otázkou jsou však podmínky. Lavrov zopakoval ty hlavní, které Putin vyslovil již v červnu. Soudě podle zpráv médií, Trump a jeho tým s některými z nich částečně souhlasí (moratorium na vstup Ukrajiny do NATO). U ostatních je vše mnohem složitější. Kyjev má  své vlastní představy, které jsou opačné než v Rusku. A zástupci ukrajinské vlády se nyní snaží přesvědčit Trumpův tým o jejich důležitosti.

A stále neexistuje důvěra, že bude dosaženo kompromisu. Navíc není známo, jaké protipodmínky Washington nastolí.

Veřejné mínění ve Spojených státech je přitom jednoznačně nakloněno zastavení války na Ukrajině.

Většina dotázaných Američanů (59 %) podporuje zahájení mírových jednání ze strany Ukrajiny za cenu postoupení území Ruské federaci, vyplývá z průzkumu Institutu Ronalda Reagana. Myslí si to jak příznivci Trumpa (63 %), tak příznivci Harrisové (55 %).

Relativní většina (41 %) se také domnívá, že Rusko v současné době vyhrává válku (45 % mezi Trumpovými voliči). 24 % věří, že Ukrajina vítězí, a 22 % , že nevyhrává ani jedna strana.

Významný rozdíl mezi republikány a demokraty v otázce dodávek zbraní je ten, že mezi příznivci Harrisové je pro 74 %, zatímco zastánci Trumpa pouze 42 %. Obecně více Američanů podporuje pokračování vojenské pomoci Ukrajině – 55 % oproti 35 %. I když loni to bylo 59 %.

To znamená, že Trumpovi voliči a mnoho fanoušků demokratů zjevně očekávají, že ukončí válku. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že nový prezident podnikne vážné pokusy o ukončení války.

Pravda, jak je uvedeno výše, problém může ztroskotat na podmínkách.

Klíčový bod se týká NATO. Rusko se staví proti členství Ukrajiny v Alianci a označuje to za klíčovou věc. Ukrajinské úřady označují členství v NATO za svůj klíčový bod. Možnosti mírových dohod vyjádřené různými představiteli Trumpova okruhu tak či onak znamenaly odmítnutí přijmout Ukrajinu do Aliance. Jak ale píší média, ukrajinské úřady se aktivně snaží přesvědčit tým zvoleného prezidenta, aby tento bod přehodnotil a při jednání s Putinem trval na členství Kyjeva v NATO. Což ale s největší pravděpodobností bude znamenat, že jednání okamžitě skončí neúspěchem, protože Putin tento bod nepřijme (podle jedné verze právě proto na tomto bodu trvají ukrajinské úřady).

Je snad každému jasné, proč Trumpův tým tak zatím podle amerických médií chladně reagoval na myšlenku členství Ukrajiny v NATO, se kterou do Spojených států přijel šéf prezidentské kanceláře Andrej Jeermak.

Kyjev však nadále vyvíjí úsilí v tomto směru.

Zelenskyj, jak píše AFP, pojede do Paříže na slavnostní otevření obnovené katedrály Notre Dame – kde se zúčastní i Trump. S největší pravděpodobností se tam s ním pokusí setkat.

Zároveň, jak upozorňuje list Politico, mezi ukrajinskými představiteli panují obavy, že by se Trump mohl dohodnout s Kremlem „přes hlavu“ Kyjeva.

https://strana.today/news/476295-nardep-rasskazal-novye-podrobnosti-skandala-s-brakovannymi-minami-dlja-vsu.html

Šarže 150 tisíc min byla stažena, když byly objeveny závady u stovek výrobků. Šéf ministerstva strategického průmyslu German Smetanin v Nejvyšší radě uvedl, že došlo k 417 případům selhání min.

Informuje o tom poslanec lidovců Alexej Gončarenko.

Realizátorem dodávky těchto dolů bylo Ministerstvo strategického průmyslu.

Připomeňme, že ukrajinské ozbrojené síly obdržely statisíce vadných min ráže 82 a 120 mm. Vojenští pracovníci z různých sektorů fronty novinářům řekli, že dostali munici, která po výstřelu nevybuchla, uvízla v hlavni minometu nebo prostě spadla vedle ní. Ministerstvo obrany to vyšetřuje.

Poslanec Gončarenko oznámil, že je ohrožena dodávka munice za 45 miliard hřiven.

V této věci byl předvolán do parlamentu ministr obrany Rustem Umerov, který se zatím nedostavil.

Již dříve jsme psali, že bývalý poslanec a poradce exnáměstka obrany byl informován o podezření z podvodu při pořizování vojenských uniforem. V roce 2022 zprostředkovali dohodu o dodávce více než milionu sad oblečení ukrajinské armádě za přemrštěné ceny a ukradli více než 10 milionů dolarů.

https://strana.today/news/476308-v-evrosojuze-ne-smohli-odobrit-novyj-paket-sanktsij-protiv-rf.html

Evropská unie dnes kvůli postoji obou zemí nemohla schválit 15. balíček sankcí vůči Ruské federaci.

Informovala o tom agentura Reuters, aniž by upřesnila, které země schválení omezení zablokovaly.

Agentura Reuters ale pojmenovala důvod kroků zemí: přijetí balíčku neschválily kvůli neshodám ohledně prodloužení doby vyhrazené evropským společnostem na odchod z ruského trhu. K této problematice se v EU rozhodli vrátit později.

Balíček zahrnoval také sankce proti tankerům převážejícím ruskou ropu a prodloužení lhůty pro Českou republiku na dovoz ropných produktů z Ruska dodávaných převážně přes Slovensko. Zatímco Praha uvedla, že neusiluje o obnovení povolení, které vypršelo ve čtvrtek, Bratislava se zasadila o jeho zachování.

EU zakázala dovoz většiny ropy z Ruské federace, ale Česko, Slovensko a Maďarsko dostaly výjimku kvůli nedostatku alternativ.

O tom, že Evropská unie připravuje nový, již 15. balíček protiruských sankcí, se vědělo v polovině listopadu. Poté bylo oznámeno, že bude namířeno na stínovou flotilu Ruské federace.

V létě média psala, že Rusko zvyšuje příjmy z prodeje ropy, o čemž svědčí růst přepravy stínovou flotilou tankerů.

https://strana.today/news/476316-skolko-dezertirov-v-ukraine-po-dannym-na-dekabr-2024-hoda.html

Počet dezertérů na Ukrajině je více než 100 tisíc, což není tak daleko od 160 tisíc vojenského personálu, který Kyjev potřebuje k mobilizaci.

Bloomberg o tom píše s odkazem na Romana Lichačeva, právníka vojenského velení z Charkova.

Agentura uvádí, že od roku 2022 bylo na Ukrajině zahájeno asi 96 tisíc trestních řízení proti vojenskému personálu, který opustil své pozice. Nejvíce jich je letos. V některých případech dezerce dochází až 20–30 obžalovaných najednou.

Jeden z vojáků agentuře řekl, že ukrajinští vojáci se méně bojí důsledků odchodu ze svého místa než vystupování proti veliteli.

Tyto změny přicházejí uprostřed stížností vojáků, že se musí potýkat s vojenskou byrokracií, poznamenává Bloomberg. K přesunu do jiné jednotky je potřeba povolení od samotného velitele, z jehož velení chtějí odejít.

Již dříve ministerstvo obrany slíbilo zpřísnit mobilizaci na Ukrajině. Armáda slíbila, že i když člověk není zapsán v registru osob povinných vojenskou službou, stát ho dokáže najít. Je lepší přijít dobrovolně a najít si jednotku, ve které chcete sloužit a mobilizovat, uvádí ministerstvo obrany.

Také jsme informovali, že Kyjev a Washington ve skutečnosti diskutovali o snížení věku mobilizace na Ukrajině.

„Mohu potvrdit, že toto téma je na jednáních diskutováno, mohu popřít, že jde o bod napětí nebo že se o něm diskutuje kritickým či negativním způsobem,“ řekl na brífinku mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Georgyj Tichy.

Dal také jasně najevo, že hlavním požadavkem Kyjeva na jeho spojence je dodávka zbraní, protože existují problémy s vyzbrojováním těch, kteří jsou již mobilizováni.

Co píše RIA Novosti :
https://ria.ru/20241206/putin-1987707969.html

MINSK, 6. prosince – RIA Novosti. Obecná  veřejná diskuse prezidenta Vladimira Putina se uskuteční 19. prosince, řekl tiskový tajemník hlavy státu Dmitrij Peskov.

„Půjde o kombinovaný formát s tiskovou konferencí Na tiskovou konferenci se budou akreditovat novináři z federálních médií, regionálních médií a mezinárodních médií Ruská federace, ale bude zde i několik západních médií, která poletí speciálně pro tuto akci,“ upřesnil.

Otázky na Putinovu přímou linku budou shromažďovány telefonicky, SMS, prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí. Hovory a SMS v rámci Ruska budou zdarma.

Platforma  bude otevřena v noci ze 7. na 8. prosince.

*

„Začneme to dělat o půlnoci v odpovídající oblasti, to znamená, že začneme z Dálného východu a o půlnoci se otevřou všechny mechanismy pro sběr otázek,“ poznamenal Peskov.

Do sběru otázek byl zapojen i vojenský personál, který se vrátil ze zóny speciální operace, dotazy budou zpracovány pomocí umělé inteligence GigaChat od Sberbank.

Tisková konference hlavy státu spojená s přímou linkou v roce 2023 se konala 14. prosince. Trvalo to čtyři hodiny a čtyři minuty. Během této doby prezident odpověděl na 67 otázek. Z toho 26 dotazovali občané a 33 zástupci médií, včetně novinářů z Turecka, Číny, USA, Francie a Republiky Srbské.

Jak poznamenal Peskov, Putinova přímá linie nemá jasné načasování, je to vždy dlouhá a smysluplná událost.

https://ria.ru/20241206/peregovory-1987657778.html

Rozhovor ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se slavným americkým novinářem Tuckerem Carlsonem, který dnes ráno již sledovaly miliony lidí po celém světě, je klíčovým „rozdvojením“, na kterém bude do značné míry záviset na tom, jak bude konflikt na Ukrajině vypadat., jak bude vyřešen a jaký bude vztah Ruska se Spojenými státy v budoucnu (a podle toho i s celým kolektivním Západem).

Testování pozice Ruska začalo během kampaně před prezidentskými volbami v USA, kdy sám Donald Trump a za ním členové jeho týmu a potenciální členové budoucí administrativy vyjadřovali různé nápady – od nesmyslných po více či méně realistické – s cílem vstoupit do jednání s Moskvou s maximálním přínosem z naší strany.

Proto Sergej Lavrov jasně nastínil (a zřejmě naposled) postoj Ruska, který se za žádných okolností nezmění, a vyzval americkou stranu k recipročnímu kroku.

Je pozoruhodné, že Lavrov poskytl rozhovor v angličtině. Bylo to provedeno proto, aby se naše zprávy dostaly k příjemcům v co nejpřesnější podobě a „neztratily se“ v překladu, a také abychom zdůraznili, že tento „rozhovor“ je ve skutečnosti začátkem oficiálních jednání, což znamená, že všechny vyjádřené argumenty by měly být přijímány s naprostou vážností.

Je zajímavé, že jak annonce rozhovoru, tak první Carlsonova otázka na Lavrova se týkaly možnosti jaderné války mezi Spojenými státy a Ruskem. Vzhledem k tomu, že Carlson není jen novinář, i když velmi slavný, ale ve skutečnosti člen Trumpova týmu, o kterém se v jisté fázi prý vážně uvažovalo jako o budoucím viceprezidentovi Spojených států v Trumpově druhém funkčním období, je toto téma skutečně velké obavy z toho mají určité síly, které se dostaly k úřadům ve Spojených státech na základě výsledků nedávných voleb, tak i  drtivé množství samotných Američanů.

Hlavní otázka zní: zašli jsme (USA a Západ) příliš daleko? Jak nevratná je situace? Jak vážné je odhodlané  Rusko a co by ho mohlo vyprovokovat k nezvratné akci? Jsou ještě možná jednání?

Lavrovova odpověď: situace není nevratná. Navzdory zjevné hybridní válce, kterou proti nám vede současná americká administrativa, jsme kategoricky proti „horkému“ konfliktu – a zejména jeho jaderné fázi. Základem naší vojenské doktríny je právě vyhnout se jaderné válce. Jednání jsou nejen možná, ale i nezbytná.

Hlavní podmínkou pro jednání je, že Spojené státy se musí vzdát svého cíle uštědřit „strategickou porážku“ Rusku, jinak Moskva „použije jakékoli prostředky k obraně svých legitimních zájmů“. A budeme za to bojovat. To není hrozba, to je prostě fakt.

Ústředním tématem rozhovoru byl z pochopitelných důvodů konflikt na Ukrajině a vyhlídky na jeho konec. Až dosud několik členů Trumpova týmu, včetně budoucího zvláštního vyslance pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, učinilo prohlášení k této záležitosti, která obecně zahrnovala následující: zmrazení hranice podél současné linie kontaktu; odložení otázky členství Ukrajiny v NATO na dlouhou dobu; zapojení určitých západních „mírových sil“; zmrazení otázky právního postavení Krymu a nových ruských území s možnou perspektivou jejich návratu „diplomaticky“; pokračující posilování a militarizace zbytků Ukrajiny; zahrnutí „donucovacích“ mechanismů, pokud Rusko nebude souhlasit.

Ruský ministr zahraničí odpověděl tam, kde jsou nesrovnalosti nemožné a postoj Moskvy je co nejkonkrétnější: Spojené státy musí přestat nabízet pro naši zemi zjevně nemožné a nepřijatelné varianty a vůbec žádná ultimáta.

Krym, Doněcká oblast, Luganská oblast, Chersonská oblast, Záporožská oblast jsou ústavní součástí Ruska a zde nejsou možné žádné možnosti změn – vlak dávno odjel. Žádné dohody založené na „čarách na zemi“.

Ukrajina a Severoatlantická aliance: žádné NATO – absolutně. Žádné zdržování, mražení, obklady nebo něco podobného. Žádné vojenské základny, vojenská cvičení nebo cizí jednotky.

Rusky mluvící obyvatelstvo Ukrajiny: plná ochrana lidských práv a svobod zakotvených v mezinárodních dokumentech, včetně práva na svůj rodný jazyk a svobodné náboženství.

Budoucí americké úřady musí pochopit, že lidé na Ukrajině jsou naši bratři a sestry a budeme za ně bojovat.

Zrušení sankcí: již není relevantní, „mrkev“ již shnila – „čím déle žijeme pod sankcemi, tím lépe chápeme, že je lepší spoléhat se na sebe“; „Co tě nezabije, to tě posílí. Sankce nás nikdy nezabijí – proto nás posílí.“ Nevzdáme se žádných pozic kvůli zrušení sankcí.

Ohledně hrozeb, vydírání a nátlaku je vše jednoduché: jsme připraveni na jakékoli možnosti, ale samozřejmě dáváme přednost mírovým dohodám založeným na vyjednávání. Neustálé posouvání červených čar Západu je „velmi vážná chyba“. Hlavním poselstvím, které vysíláme testováním hypersonických střel, je „pro ochranu našich legitimních zájmů budeme ochotni udělat naprosto cokoliv“. Důležitá nuance: Američané věří, že budou moci sedět v klidu v zámoří – ale to je klam.

Pokud jde o budoucího prezidenta USA a jeho administrativu, Rusko je dokonce připraveno dělat, že mezi námi nebylo nic negativního (i když ano), aby měl novopečený prezident volnou ruku. Jsme dokonce připraveni předstírat, že to byla výhradně politika demokratů, která vedla ke krizi našich vztahů. Ruské vedení se staví pozitivně k volbě Američanů a osobně k Trumpovi – ale to je prozatím, protože „míč je na jeho straně“, zda tato pozitivita zůstanou nebo ne, bude záležet na nových amerických úřadech. Všechny dveře jsou otevřené – stěhování je na vás.

Rozhovor Sergeje Lavrova s ​​Tuckerem Carsonem již rozeslal tektonické vlny po celém světě a na sociálních sítích se objevují tisíce a tisíce komentářů, jejichž hlavní myšlenkou je, že tento jeden rozhovor udělal pro potenciální mír více než roky neurčitých pohybů ze Západu.

Jeden komentář: „Jejda! Tohle se Deep State nebude moc líbit!“

https://ria.ru/20241206/peskov-1987712978.html

MINSK, 6. prosince – RIA Novosti. Situace v Kurské oblasti se blíží rozuzlení, řekl novinářům prezidentský tiskový tajemník Dmitrij Peskov.

„Situace <…> se blíží k vyřešení <…> K tomuto řešení určitě dojde, situace se normalizuje,“ zdůraznil.

Peskov dodal, že poté bude nutné zapojit se do velmi rychlé obnovy regionu, aby byl zajištěn návrat lidí.

Jak poznamenal prezidentský tiskový mluvčí, region Kursk potřeboval krizového manažera a Vladimir Putin věří, že jmenovaný úřadující guvernér Alexandr Chinštein se s touto rolí vyrovná lépe.

V odpovědi na otázku, zda má Kreml nějaké výtky vůči bývalému šéfu regionu Alexeji Smirnovovi, řekl, že „není třeba zde mluvit o rekriminacích, musíme mluvit o tom, co je třeba udělat v této krizové situaci“.

Zástupce Kremlu také zdůraznil, že Chinšteinovými hlavními prioritami bude obnova bydlení a komunálních služeb, stavebnictví a zajištění všech potřeb obyvatel.

Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret „O úřadujícím guvernérovi Kurské oblasti“. Přijal rezignaci šéfa regionu Alexeje Smirnova a jmenoval Alexandra Chinšteina úřadujícím guvernérem.

*

vybral a sestavil Ernest, Kosa Zostra

*

Vlkův dodatek: ani dnes  z  časových důvodů nejsem  schopen zpracovat Cenu Stěpana Bandery českého  mainstreamu. Omlouvám se.

 

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 měsícem

Sýrie pro Rusko právě padla. Rusko utrpělo vážnou porážku na mezinárodním poli. Bude muset vyklidit své základny a ztratí vliv nejen v této oblasti. K moci se dostali jeho nepřátelé. A přes ně i ti mocnější. “Asad musí jít” řekl Obama a také šel. Trump včera konstatoval, že Rusko nemůže přijít na pomoc, protože je vázáno… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Vaše těžko skrývané uspokojení s komplikovanou situací v Sýrii je pozoruhodné…Nicméně Váš optimismus při vyvolávání komplikací pro Rusko je možná poněkud předčasný. Události v Moldávii i Rumunsku nejsou ničím jiným než Pyrrhovým vítězstvím. Západ upustil od veškerého předstírání své posvátné krávy „demokracie“, používané po generace jako nástroj morální nadřazenosti, s nímž bije zbytek světa. Jak v Rumunsku, tak… Číst vice »

danny
danny
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Pane Heriote. Jediný, kdo tady slaví jste vy a vám podobní. Já jsem realista a neslavím, když není co slavit. Pro hodnocení války je třeba hodnotit politické cíle, které pro které byla vyhlášena. A ty zní z hlediska Ruska takto: 1) demilitarizace, 2) denacifikace a 3) neutralita. Jak se k naplnění těchto cílů Rusko za tři… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Ale opět Váš kolovrátek o Ukrajině mnohokrát okomentovaný a vyvrácený. Nebudu se opakovat. Ale co se týče Sýrie, domnívám se, že se radujete se na svými spekulacemi, jak tam Rusko se základnami skončí, předčasně. Nezbývá než vyčkat vývoj událostí, ale mám obavy, že budete zklamán. Ona jedna věc je kdo je na… Číst vice »

danny
danny
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Dejte odkaz pro voje tvrzení. Jakýkoliv. Jinak je to váš kolovrátek. Nikdy jste mi nic nevyvrátil. Jen jste opakoval své bláboly a sny. Co se týče Sýrie, nejde o spekulace! Nebo snad pád země během dvou týdnů je spekulace? A čemu tam tedy byli ti ruští generálové? Na dovolené? Někteří to tak opravdu… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Tak to vidíte studente. Ukrajinští instruktoři jsou natolik dobří, že přivedou arabské Sunity až Izraeli, (asi aby si s Izraelci na Golanských výšinách zahráli karty) Rus jim v tom svou neschopností nijak nebrání. Možná, že kdyby si ty ukrajinské instruktory nechali doma a nenechali velení americkým dětem, nebyla by to na Ukrajině taková… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem mikkesh
heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Ještě bych si dovolil připomenut fakt stran podle Vás “PR akce Orešnika”.
Asi by ti chtělo více takových “PR akcí”, protože po ní 27.11. Gerasimov zvedl telefon a zavolal Brownovi (předseda sboru náčelníků štábů) a od té doby je s útoky ATACMS utrum.
Co si asi tak řekli oba pánové, že to zafungovalo …

danny
danny
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Asi to nezafungovalo tak jak tvrdíte, když se na frontě nic nezměnilo. Tedy k lepšímu. Ukrajinci jsou pořád na území Ruska, fronta se ani nedrolí ani nehroutí, o kdejakou vesnici se přetahují měsíce, ukrajinský týl jede jako hodinky, Oděsa zvýšila kapacitu o 70 % oproti loňsku (opět ruský web) tak k čemu byl ty údery… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

V souvislosti s Orešnikem mluvíme přece o používání ATACMS, což se rovnalo přímému vstupu NATO do války, a to byla nebezpečná eskalující situace. Byla odvrácena.
Jinak Rusko na celé frontě úspěšně postupuje a ničí ukrowehrmacht, pokud tyto věci nechcete vidět, těžko s tím někdo něco udělá…

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Nesvlékejte kalhoty, brod je ještě daleko. Je to jako v banderistanu, kdyby byly realizovány Minské dohody, Greten dal by byl zvítězil nad parazitizmem. Jenže paraziti vedou nepřetržitou válku celou lidskou historii a umravnit je lze jen na krátký čas.

Praded
Praded
před 1 měsícem

Je zajímavé, že v tomto případě nikoho nezajímá znečišťování všeho a při obnově bude potřeba znova znečišťovat. Na ” středním východě” to samé. Nebo jsou války ekologické? No a že jich od 2SV bylo na celém světě.

danny
danny
před 1 měsícem

Ukrajina ztratila za měsíc jednu dvě vesnice a kousek lesa. Rusko ztratilo za týden celou Sýrii. K Dněpru a do Kyjeva je ještě daleko. Tímto tempem tak dvacet let. Do Damašku 150 km. Tempem islamistů 1,5 hodiny.

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Studente, když si můžete (nejen shora) přečíst ukrajinské zprávy o stavu na frontě, kde tam berete optimistické zprávy, že se vlastně nic neděje. Banderovec přišel jen o kousek lesa. A s tím kouskem lesa o území jako tři čtvrtě Německa. Opatrně se zeptejte Fendrycha a Jeníčka Lipoldů. Obávám se, že dítěti odpoví – to nevadí, ale… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Tak Rusko neztratilo Sýrii, ale jen režim Asada, který byl evidentně prolezlý korupcí.. Celá situace velmi připomíná Irák 2003 s uplacením iráckých generálů.
Co bude dál se teprve uvidí, protože “ztráta” je bolestivá zejména pro Iran a rovněž pro Čínu.

danny
danny
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Opět fráze, omílání co by se, kdyby se. Ale fakta ukazují na velký průšvih. Rusko ztratilo spojence v celím Středomoří! Zato tam nastoupili jeho nepřátelé. Mimo jiné i díky tomu, že duo Šojgu – Gerasimov uklidilo do Sýrie absolutně neschopného generála Kiseľa, který se nechvalně proslavil zhroucením fronty v létě 2022, kdy velel… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem danny
heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Tak nikdo nezpochybňuje, že to je asi pro Rusko nepříjemná komplikace, nicméně Vaše spekulace o tom, jak opět za vše může Gerasimov a Šojgu jsou už spíše úsměvné. Tento spojenec byl pro Rusko důležitý zejména kvůli základnám. Když si je udrží, a to je jisté, zas to zase tak dramatická prohra není. Nový… Číst vice »

Jarin G.
Jarin G.
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Divím se, že se s tím zavilým rusofobem pouštíte do diskuzí. Vždyť je to z jeho strany pořád dokola. Kafemlejnek. Co se mu hodí do krámu, neustále opakuje, co ne, tak zamlčí či bagatelizuje. O jeho úrovni svědčí i to, že nebere vůbec do úvahy, že syrská armáda, téměř bez boje, vyklidila teroristům Sýrii, přenechávala… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jarin G.

No, jo je to tak. Ztráta času, ale občas mi to nedá jeho výmysly okomentovat.