Armáda uvedla, že při kladení odporu teroristům v Alepu a Idlibu byly zabity desítky příslušníků armády. Jednotky se přesunuly, aby zachránily životy civilistů a vojáků a připravily se na protiofenzívu. Tento týden skupiny napojené na hnutí Hajat Tahriral-aš-Šam porušily dohodu o deeskalaci a zaútočily na provincie Alepo a Idlíb. Podle televizní stanice Al Majadín teroristé v sobotu večer kontrolovali více než 40 procent západních čtvrtí Alepa. Ozbrojení povstalci se objevili iv historické citadele města
Na íránském konzulátu v syrském Alepu došlo k teroristickému útoku, uvedl oficiální představitel ministerstva zahraničních věcí islámské republiky Esmail Baghaei. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.
Podle specializovaných telegramových kanálů se situace v okolí Alepa rychle zhoršovala. Bojovníci postupovali ze tří stran najednou: na západě v okolí Bašnitry, na jihozápadě na odříznutém úseku dálnice M-5 a na jihu u Sarakiby. Vládní síly zatím tuto vesnici stále drží. Působí zde jedna z nejsilnějších formací, 25. divize speciálních sil, kterou vycvičili ruští instruktoři. Militantům se přes ni nepodařilo projít. Ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že extremistické skupiny utrpěly velké ztráty na vybavení a živé síle. Přesto se aktivita militantů nesnižuje.
Bojovníci hnutí Hajat Tahriral-aš-Šam a jejich přisluhovači začali útočit na město Anadan, devět kilometrů severozápadně od Alepa, aby přerušili důležitou cestu na sever do Nubolu a Al-Zahry, kudy by se teoreticky mohli evakuovat civilisté a ustoupit. Podle všeho chtějí Alepo obklíčit. Na západě pokračují těžké boje v okolí Kjafr Dael a Baškatinu. Na jihu militanti obsadili Džamijat Karabu a Chán al-Asal a získali tam mnoho trofejí – dělostřelectvo, tanky, munici a vozidla. Odtud teroristé postupují směrem k samotnému Alepu.
Prezident Asad zdůraznil, že Sýrie nadále brání svou stabilitu a územní celistvost proti všem teroristům a těm, kteří je podporují, a je schopna je porazit a zničit s pomocí spojenců a přátel. Velení syrských ozbrojených sil dříve v sobotu informovalo o smrti desítek příslušníků armády během bojů proti teroristům v provinciích Alepo a Idlíb. Armáda provedla redislokaci s cílem zachránit životy civilistů a vojáků a připravit se na protiofenzívu. Vojská SAA zasáhla zásobovací linie militantů západně od města Alepo a zaútočila na koncentrace teroristů v Idlibu.
Podle tureckého deníku Aydınlıksa USA snaží ovládnout region kolem Alepa s pomocí teroristů Hajat Tahriral-aš-Šam (HTS). Zda se je Sýrii podaří zatlačit zpět, bude podle deníku záviset na krocích Ruska a Turecka, proto syrská strana vyzývá Ankaru, aby společně bojovali proti extremistům.
Jaké jsou důvody této katastrofy?
Důvodem obsazení části Alepa teroristy byl podle orientalisty Kirilla Semjonova rozklad syrského politického systému včetně armády a bezpečnostních struktur. Odpůrci Bašára Asada využili i izraelské údery proti proiránským silám v SAR a Libanonu. Teroristé nyní kontrolují několik čtvrtí Alepa. „Syrská vláda prokázala naprostou neschopnost provést reformy a najít potřebná řešení. Týká se to všech sfér včetně armády. Od roku 2020 se pro ozbrojené síly Syrské arabské republiky (SAR) neudělalo nic, aby se zlepšila jejich situace, jsou ve velmi špatném stavu,“ konstatuje orientalista a expert Ruské rady pro zahraniční věci. Zhoršení situace v posledních dnech souvisí i s masivními izraelskými údery na cíle v Libanonu a Sýrii. Terčem Izraelců byly nejvíce bojově připraveny proiránské síly, které se musely přesunout, a to i z Alepa. To ještě více oslabilo syrskou skupinu sil v Alepu. Tvoří ji zejména proiránské formace. Jednotky, které zůstaly ve městě, byly vlastně nebojeschopné a při prvním tlaku utekly ze svých pozic,“ dodal expert.
Před začátkem války v roce 2010 bylo toto město největším v zemi. „Pokud se vládě země podaří přesunout do Alepa část svých bojově připravených jednotek, některé čtvrtě zůstanou pod jejich kontrolou, ale hlavní část města už přešla do rukou odpůrců prezidenta Baššára al-Asada. Otázkou je jen to, do jaké míry oni sami očekávali takový průlom a zda se jim podaří nad Alepem vytvořit kontrolu, pro ně je tato situace do značné míry neočekávaná, není snadné kontrolovat tak velké město. Teroristické skupiny včetně Hajat Tahriral-aš-Šam (dříve známá jako Džebatal-Nusra*), které se podílejí na obsazení Alepa, vytvořily v Idlíbu pravidelnou armádu. Vedou válku moderními metodami, aktivně využívají bezpilotní letouny a útočnou taktiku malých mobilních skupin. Celkem bylo vytvořeno přibližně 30 brigád bojově připravených sil s jednotnou velitelskou strukturou. Uskutečnili nejen vojenská cvičení, ale založili i vojenskou akademii,“ zdůraznil expert a dodal, že se změnil i proces doplňování bojových řad, nyní jsou dveře otevřeny pro všechny, kteří chtějí bojovat, nejen pro ideologické salafisty.
Katastrofě v Alepu se podle amerického politiloga Andrewa Korybkadalo nedalo vyhnout a je přesně tak špatná, jak vypadá. Postup teroristů/povstalců (podle toho, ze které strany se díváte) podporovaných Tureckem na Alepo, byl pro většinu pozorovatelů šokem. Od příměří v březnu 2020 do současnosti uplynulo téměř půl desetiletí míru, ale na tuto možnost se v Sýrii prakticky nic nepřipravilo. A to i přesto, že frontová linie zůstala zhruba dvě desítky kilometrů od Alepa, což mělo Asadovi připomenout, jak zranitelné je druhé nejvýznamnější město jeho země. Americký politilog Andrew Korybko rozebírá pět důvodů , proč byla Sýrie zaskočena:
1. Spokojenost a korupce Syrská arabská armáda (SAA) usnula na vavřínech, protože příměří zprostředkované Ruskem považovala za samozřejmost, po které se v zemi rozjela nechvalně známá korupce, která degradovala její bojeschopnost. Neexistuje omluva, proč se na spravodajskou činnost nepoužila ani základní bezpilotní letadla pro odhalení hromadění sil teroristů, které tomuto vpádu předcházelo. Velká část toho, proč SAA nic neudělala, je pravděpodobně proto, že předpokládala, že tyto povinnosti za ni převezmou její ruští a íránští spojenci.
2. Rusko-íránská rivalita . Rusko a Írán bojovaly společně proti terorismu v Sýrii, ale jsou to i rivalové, kteří mezi sebou soupeří o vliv nad Damaškem. Jejich soupeření je tak intenzivní, že Rusko většinou bohužel nedělá nic jiného, jen si občas stěžuje, když Izrael bombarduje tamní Íránské revoluční gardy (IRG), přičemž Sýrii většinou neposkytlo prostředky na zachycení těchto útoků nebo následnou odvetu. Kdyby nebyli rivaly, Rusko a Írán by mohly společně posílit SAA, provádět v Idlíbu sledování a průzkum a posílit obranu Alepa.
3. Rozptýlení a ochromení spojenci . Aby navíc, co je pro Sýrii ještě horší, postup teroristů/povstalců na Alepo přišel právě v době, kdy je Rusko rozptýleno speciální vojenskou operací (SVO) a Írán ochromený svými válkami s Izraelem. Bez dostatečné ruské letecké síly a íránské živé síly včetně té, kterou by si mohl povolat Hizballáh, bude pro SAA mimořádně obtížné vytlačit útočníky z Alepa. Tento faktor, více než kterýkoli jiný, by mohl dokonce zpečetit její osud.
4. Ignorování lekcí SVO I uprostřed rusko-íránského soupeření a zmíněných problémů spojenců se SAA mohla sama poučit z lekcí SVO a odpovídajícím způsobem se mnohem lépe připravit na to, co se nakonec stalo. Dosavadní útok charakterizovala mistrovská taktika dronů a strategicky rozptýlené jednotky, což jsou oba znaky SMO, avšak SAA na to nebyla vůbec připravena. Musí proto převzít konečnou odpovědnost za to, že nesplnila svou povinnost poučit se z tohoto konfliktu a přizpůsobit tomu svou obranu.
5. Nepřijetí kompromisu v zájmu míru. Posledním důvodem, proč byla Sýrie zaskočena, je skutečnost, že nepřijala kompromis v zájmu míru tím, že odmítla Ruskem napsaný kompromisní „návrh ústavy“ z roku 2017, který byl podrobně konstruktivně kritizován v článku 21CenturyWire . Rusko v návrhu zřejmě plně nezvážilo, jak by jeho dobře míněné návrhy mohly USA a jejich spojenci zlomyslně využít při přenosu hybridní války v Sýrii do právně politické sféry po případném ukončení její vojenské části. Je totiž plný ústupků, takže lze sympatizovat se Sýrií, že ho odmítla, ale při zpětném pohledu to mohlo konečně vyřešit konflikt, a tak zabránit pokračujícímu fiasku v Alepu. Z tohoto důvodu by se mohla v těchto zoufalých časech oživit, ale „opozice“ by nyní mohla požadovat ještě více ústupků.
Katastrofu v Alepu tedy bylo možné odvrátit a je stejně špatná, jak vypadá. Bohužel není součástí „mistrovského šachového plánu“ na uvěznění teroristů v kotli, jak naznačovali nebo tvrdili někteří členové komunity zainteresovaných médií. Pozorovatelé by měli odmítnout pohled, který šíří ti, kteří se již zdiskreditovali svými fantastickými názory na SVO a blízkovýchodní války. Politicky nepohodlná pravda je bohužel taková, že Sýrie byla zaskočena, SAA nezareagovala včas a to nejhorší možná teprve přijde.
*
Na snímku syrští opoziční bojovníci pálí vládní syrské vlajky před kamerami v syrském městě Alepo v sobotu 30. listopadu 2024
Přečtěte si také:
V článku je popsána Syrská vojenská situace, ale politicky se do té situace musí zahrnout konflikt turků s kurdy tamtéž, to se potom dojde k jínému hodnocení, které zatím pominu .. Dobrým výsledkem konfliktu bude, že do Sýrie oficiálně vstoupí na základě pozvání Syrského vedení oficiální Iránská armáda, která doplní nyní přítomný… Číst vice »
Další rusky lapsus! Námluvy Putina s erdragonem. A Asad? Co dělal minimálně 6 let s armádou, že vypadá tak tristne? Nebudu rozebírat Arabské vojenské schopnosti. Nekonečné vnitřní ruznice, stačí pár najatých fanatiků a Arab bere kramle. Kde byla rozvedka? Idlib měl být pod drobnohledem Asada. Celá záležitost připomíná Libyi, kde Haftar bez vědomí Rusů… Číst vice »
Klídek Orinoko. Podle pana Heriota jde o nepatrný zádrhel v jinak skvělé situaci, kterou Asad zvládne levou zadní. A to jsi ještě nečetl pana Svatoše na Infokurýru! Podle něj jde nejspíše o další geniální tah dua Putin – Gersimov, který má zmást nepřátele. Podobně jako úprk od Charkova do výchozích pozic a přenechání inciativy nepříteli.… Číst vice »
Ten pan heriot Vám nějak, leží v žaludku…Asi proto, že si dovolil odhalit některé Vaše kachny a lži. Píšete o něm : “ Stejně tak podle něj bylo geniální nechat Ukrajince vtrhnout do Kurské a Bělgorodské oblasti. Prý toho využili ke stmelení ruského národa! Fakt to takto píše.”. Nic takového jsem samozřejmě nepsal, ani náhodou,… Číst vice »
Pane Heriote, jako obvykle vaše vymyšlené story. Bez jakéhokoliv odkazu neb důkazu. Když něco píšu já, mám pro to nějaký důkaz. To co citujete jako lež si každý může přečíst teď hned na Infokurýru. Píšu, že to napsal pan Svatoš, ne že jste to psal vy. A že byl Asad v Moskvě… Číst vice »
No, v tomto případě máte pravdu, já přehlédl toho Svatoše a myslel jsem, že ta slova jste přisoudil mně, tudíž jsem se ohradil.
Takže omluva.
Samozřejmě se přijímá!
Asad v Moskvě ? Všechny ruské a západní zdroje ? Jste si jist ?
Nevytahuji se tu stále jako Vy pořád s něčím, ale sleduji situaci hodně pečlivě a na tu informaci jsem tedy nikde nenarazil.
Tedy nedalo mi to a hledal jsem, zda jsem něco nepřehlédl a opravdu narazil na tu informaci..
Za těmi “všemi ruskými a západními zdroji” se skrývá post Džamily Stehlíkové na X. a nějakého tureckého novináře tamtéž.
Džamila dokonce ví, kde se Asad ubytoval…
Koukněte se sem.01.12.2024 NALÉHAVĚ! Ozbrojené síly RF vytvořily druhé předmostí u Dvurechnaya! Kurská oblast – situace v dopoledních hodinách. Mapa bitev: Ukrajina, SÝRIE (17 videí). Zejména na zprávy o Sýrii Píšou, kdo byl gen. Kisel a odkud se tam vzal. Tato situace je také jeh dílem. A těch, kdo ho tam uklidili, místo aby ho… Číst vice »
Svatoš perlil. Génius Putin prý odebírá Jizni Koreji zahraniční pracanty. Tak především na dovoz pracantu tlačí Misustin. Lidi chybějí a tak se vláda snaží, aby výroba běžela podle představ prezidenta. Jižní Korea údajně trpí stejnými nedostatky jako celý Zápach. A to tam makaji od nevidím do nevidím.
Idlíb nebyl pod kontrolou. Turecko vyšlo vstříc USA a Izraeli, protože chce více ze Sýrie.