Příčinou úmrtí Vladimíra Kapala byla těžká mozková mrtvice, kterou prodělal na sklonku léta a od té doby se jeho stav nezlepšoval. Následující měsíce byl odkázán na přístroje. Jeho partnerka Soňa Zikmundová mě ještě v tomto týdnu ujišťovala, že alespoň vnímá, i když nemůže reagovat. Cítil jsem z jejích slov nejen smutek, ale i naději. Teď už zbyl jen ten smutek.
Vladimír Kapal byl velmi podstatnou postavou naší tzv. alternativní mediální scény. Založil a po celá léta vedl internetové Svobodné rádio. Kromě toho, že za celou dobu existence odvysílal stovky obsáhlých rozhovorů s mnoha významnými lidmi naší doby, v jeho archivu najdete i tematizované pořady o české historii, zejména o národním obrození. Kapal byl člověkem, jehož bychom mohli jednoduše nazvat přesvědčeným vlastencem.
Byl jsem mnohokrát respondentem Kapalových pořadů. Konaly se po Skypu (Kapal žil ve Staré Boleslavi), ale vyznačovaly se jednou, v jiných médiích víceméně nevídanou vlastností: Povídání s Vladimírem Kapalem bylo velmi příjemné. Měl klidný hlasový projev, empatický a zároveň košatý slovník, v jeho pořadu jsem se cítil jako doma – v klidu, pohodě a porozumění. Jistěže si Vladimír Kapal zval své hosty podle toho, jak blízko názorově k nim měl, ale na to měl svaté právo. Nikdo mu za jeho práci neplatil, natož aby byl v nějakém politickém nebo ekonomickém žoldu. Jednoduše řečeno, pán na penzi si umínil, že bude ještě pro společnost užitečný. A protože byl novinář, činil to skrze své rádio.
Měli jsme s panem Vladimírem tichou dohodu. On vždy své cca 90timinutové rozhovory v půlce proložil hudební oddechovkou. Shodli jsme se na tom, že naší společnou hudební, literární a historickou láskou je Karel Kryl. Od té doby jsem vždy v té pauze mezi slovy slýchal citlivě vybírané Krylovy písně, a to jak z toho klasického období, tak i, a za to panu Kapalovi patří velký dík, i z Krylových posledních desek, napsaných už po návratu z emigrace zpátky domů. Tyhle písničky, ať už v satirické rovině, nebo takříkajíc na vážno vyjadřovaly Krylovo zklamání z toho, kam se naše země otočila po převratu, kdy měla příležitost vybudovat skutečnou demokracii, a ne jen její karikaturu. Karel Kryl za toto zjištění de facto zaplatil životem. V roce 1994 podlehl těžkému infarktu, bylo mu pouhých padesát let.
Justiční martyrium
Vladimír Kapal hlavně v posledních letech (od srpna 2020) také vedl svůj boj s režimem. Byl tehdy odsouzen za pořad věnovaný katyňskému masakru. Přesněji řečeno za názory, které v tom pořadu zazněly. Přišla odvolání, i k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu. Všechna marně. Jak napsala ČTK, „Podle Nejvyššího soudu daný čin (rozuměj: vyslovený názor, pozn. pž.) vybočil z rámce běžných projevů, jejichž cílem je nalezení pravdy o historických událostech“. Podle mínění Nejvyššího soudu „společenská škodlivost jednání obviněných je o to vyšší v dnešní době, když za poslední roky se výrazně zvyšuje míra rozšiřování dezinformací, jimiž se podporuje a prohlubuje nedůvěra v demokratický právní stát.“ To doslova zaznělo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Asi nejsem sám, komu se příčí soudit lidi za názory. Názory se mají vyvracet, argumentovat v diskusi, o níž TGM pravil, že bez ní není demokracie. Zde došlo, a zdaleka ne poprvé, k odsouzení člověka za vyslovení názoru. A protože naše země je ve stavu, kdy se oponentní názory nevyvracejí, nýbrž jejich nositelé se ostrakizují případně odsuzují, nedošlo samozřejmě k tomu, k čemu by i dojít mělo, totiž že by nositel jednoho názoru Vladimír Kapal byl veřejně konfrontován (třeba ve veřejnoprávních médiích, které to mají podle zákona povinností) s nositelem odlišného názoru. To by byla demokracie. A nebylo by nutné hovořit, jak za starých časů, o „společenské škodlivosti“. Vladimír Kapal odnesl tuto kauzu zdravím a jistě to přispělo i k oné smutné události. Položí si v té souvislosti někdo otázku po svědomí?
Pustil jsem si dnes ke psaní této vzpomínky jednu Krylovu píseň. Jmenuje se Babylon. Když si přečtete její text, napadne vás, že ta slova nezní v této souvislosti ani trochu náhodou.
Karel Kryl – Babylon
Když hrdost s prasaty se válí na kompostě,
v korytě perly jsou a nouze v podhradí,
jdu s tebou, plešatý, po babylonském mostě,
pod bledou kulisou na temném pozadí,
Tvá ruka chvěje se, snad strachem nebo touhou,
v podpaží zvlhla jsi, jen chvíli od klína,
na špatné adrese, kde kdekdo chce být slouhou,
kde všichni souhlasí a každý proklíná,
Ach, lásko, co se s námi stalo, vždyť blbství zívající
nám véčka prstů vzalo i světlá světla svící,
a správci staronoví dál v kalné vodě loví,
zvuk mincí mezi slovy, co říci, co říci, co říci?
Amora bez luku už překřičely žestě,
v hospůdce se sloupy si se mnou víno dej,
vedu tě za ruku po babylónském městě,
ty nejsi ke koupi, já nejsem na prodej.
Precetla jsem si cely rozsudek a byl tezce ujety.Podle nej by se dalo soudit,ze je zakazano veskere badani. Pak tedy zustavaji jen dogmata a jsme zpet ve stredoveku
Věc je vážná …, osud Vladimíra Kapala je podobný osudu Karla Kryla, a tak bysme se měli zdržet přirovnávání s “normalizací” a “50.lety”, dnes je to jinak … Dřive byl příčinou systém a doba studené války, dnes je to prostá debilita vyšinutých šmejdů v justici ….
Co stojí v našem právním řádu: “Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.” Zločin v Katyni byl nejdříve přisuzován hitlerovců,… Číst vice »
Karle, to se dá dopořádku ….
Jenom se to sousloví nacistické, komunistické a jiné zločiny … změní na nacistické, liberální a jiné zločiny …
A debilní současné opičí soudy se zruší a nahradí se lidovými soudy se soudci z lidu …
Milý pane, on ale nic z toho, co je v tom paragrafu nespáchal.Ten mluví o zpochybnění existence toho skutku, ne o zpochybnění, KDO ho provedl.. Uveďte kdy a kde to ti politici přiznali, tedy kromě Gorbačova, ten byl ochoten pro zničení SSSR ve prospěch západu přiznat i že zabil vlastní matku.
Tak si to vygooglujte.
Nevím, někdy mi lezl na nervy. Dokázal se rozhádat s kdekým. Jeho adorace SPD mě až nasírala…časem jsem uvykl a začal jsem jeho pořady poslouchat pravidelně. Majitel velmi příjemného hlasu, zanícený vlastenec, chytrý chlap, bojovník…dokonce jsem párkrát telefonoval (po flašce vodky) do vysílání SR…jeho hlas bude chybět, díky.
Mám úctu jeho práci, jenže pozdě bycha honit. Za těch více jak třicet let jsme se dostaly kam? Za minulého režimu bylo spravedlivým lidem zřejmé, že ten režim po kterém odpůrci minulého toužily, je zločinný a má na svědomí miliardy nevinných lidí. Myslím, že je ještě horší než ten minulý od začátku… Číst vice »
Takto to dopadlo, když naše slavná demokracie svěřila justici -spravedlnost myslím a rukám opic .. , ty opice podporují a prohlubují důvěru v demokratický právní stát .. hahaha….. Jooo ..,Kléma …, ten by s těmi opicemi zatočil stejně jako po roce 1948, když je poslal na polidšťování do pracovních táborů a nahradil je kádry ze zdravého… Číst vice »
Lidská pospolitost nemůže existovat ve státě, kde byrokratický aparát v první řadě v justici, potom ve vládě a v řízení národního hospodářství obsadí ti největší debilové a primitivové …, to je typický liberálně demokratický právní !!!!!! stát, kde debilní právo vytvářené debily vládne místo lidí nad lidmi … Lidská popolitost zdegeneruje pod vedením debility a jejího… Číst vice »
No oni ti dnešní taky moc těžce dlouze neštudujou. Měli už tenkrát tu Plzeň?
Dělnicko rolnické kádry studovaly v tzv. internátních dělnických přípravkách s intenzivní výukou (žádné švindl dálkové nebo večerní a podobné studium), akce se jmenovala právnická dvouletka … Nejdůleřitější ale bylo že proběhla i reforma debilního buržoazně opičího liberálního papráva, které bylo očištěno od debilních juristicko římsko židovsklých sraček a bylo zjednodušeno na logický systém vycházející z marxismu a jeho… Číst vice »
Marxistické právo v oblasti soudnictví zrušilo nadřazenost soudů a omezilo jejich agendu převedením její velké části na státní arbitráž v hospodářských záležitostech, na státní notářství byla převedena agenda dědictví a nemovitostí, soudům tak zůstala jenom trestní spravedlnost !!!!!!!!!!, a občanské záležitosti, rozvody a podobné drobnosti, problémy mezi občany převzali různé komise spoluobčanů, v urovnávání konfliktů v soužití občanů… Číst vice »
“Podle mínění Nejvyššího soudu … kdy se za poslední roky výrazně zvyšuje míra rozšiřování dezinformací, jimiž se podporuje a prohlubuje nedůvěra v demokratický právní stát.“ To doslova zaznělo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.” Ano, myslím že je to na zrušení České televize. Jinak bych rád upozornil pana Žantovského, že ten sráč, co si z nepochopitelných… Číst vice »
Jestlipak si naše ctěná veřejnost bude to jméno ještě po x letech pamatovat, jako si pamatuje i po 70 letech jména jiných soudců. I když tentokrát nešlo o nějakou spolupráci s cizími mocnostmi…
Už jsem napsal jinam: Proč mi jen situace připomíná události kolem smrti Jana Patocky, mluvčího Charty 77? Současný prasečí režim nenávidí komunisty tím více, čím více jeho praxe připomíná některé praktiky STB. Jenže možná není daleko chvíle, kdy exponenti současné soudní stolice skončí u Karneho senátu. A prokuratori ve vazbě.
Přičemž tenkrát v názoru na tu dřívější “praxi” jsme si byli všichni skoro 100% svorni. Zatímco na tu dnešní “praxi” ta naše svornost dost pokulhává, čím to je? Kolik asi % se dnes nad tou “praxí” rozhořčí? O Patočkovi ví národ ještě po 50 letech.(a že jsme se tenkrát o Patočkovi z novin moc nedosvěděli). Kdo… Číst vice »
V. Kapal bol odsúdený za spochybňovanie masakru. Pritom so Skálom riešili, kto ho spôsobil.
Kkt-a, ktorý vyniesol rozsudok, by mali zbaviť talára.
Jeho jméno je výše zmíněno: Tomáš Hübner. A na stránkách Svobodného rádia lze nalézt záznam z tohoto politického procesu. Tam zmíněný rozhodl o nepřipuštění důkazů obhajoby! Že patří do skupiny soudců z 50. let u nás, a 40. let v Německu je zcela evidentní. Možná si už i připravuje změnu jména na Thomas Hübner.