O Krymu se s Trumpovu okolím vyjadřují jednoznačně v neprospěch Ukrajiny. Ukrajina prohrála válku a nyní má na výběr mezi kapitulací a zničením země. Tento proces však může pokračovat ještě poměrně dlouho. O všem se rozhodne na frontě. V určitém okamžiku bude pro Ukrajinu snazší přejít k otevřeným jednáním než pokračovat ve válce. Na doněcké frontě je několik malých, ale kotlů, výměna mrtvých se uskutečňuje v poměru 300 ke 30, pak si začnete uvědomovat, že Ukrajina vyčerpala možnosti odporu. Přesto se neustále objevují informace, že Ukrajina se chystá zahájit novou ofenzívu v Kurské oblasti při Rylsku, Koreněvu…
To vypadá zvláštně. Můžete udělat cokoli, ale toto otevřeně vypadá jako operační a taktická sebevražda. Bojové operace jsou kombinací všech druhů vojsk ke splnění bojového úkolu. A všechny řeči o tom, že nepřítel vyhrávající na jedné složce bojové činnosti (bezpilotní letadla), ale přehrávající na ostatních čtyřech (pěchota, letectvo, protivzdušná obrana, dělostřelectvo), může nadále úspěšně vzdorovat. Vypadá to jako pokus ruské veřejnosti získat dodatečný rozpočet na výrobu dronů a ukrajinské veřejnosti dokázat, že OSU může zastavit ruskou ofenzívu jen pomocí dronů. Nemůžeme říci, že drony nejsou nebezpečné a mají vliv na vedení války. Ale bez pěchoty rozhodně není možné udržet pozice.
Ukrajina během války přišla o 26 GW ze svých 36 GW výroby elektrické energie. Zbývajících 12 GW nestačí k zásobování ukrajinského průmyslu. Ukrajina brzy nebude mít elektřinu pro výrobu granátů, dronů a dokonce ani obyčejné munice. Můžeme konstatovat, že Ukrajina nemůže dále bojovat. Spíš si myslím, že jsme již ve fázi jednání, během kterých chce Rusko dostat všechno a Ukrajina diskutuje o tom, jak mu dát minimum. Minimem je Doněck, Luhansk a stávající frontová linie. A Rusko pokračuje v ofenzivě a chce dosáhnout linii Dněpru, která je ještě dost daleko. Ale to se určitě stane dříve, než OSU dosáhne Kursk. Ukrajina se snaží jednání oddálit, protože ji pak nečeká nic dobrého, a Rusko nespěchá s jejich urychlením, protože očekává, že každý další týden mu umožní klást si tvrdší podmínky. Ve skutečnosti už nejde o válku, ale o boj o mír. Jak dlouho bude trvat, zatím není jasné. Kdyby Rusko mobilizovalo dříve, tato otázka by se vyřešila rychleji. Bezpilotní letadla jsou vážnou zbraní. Ukrajině zůstala jen tato složka války. Brzy se však ekonomicky a energeticky zlomí či Rusko vyrobí mnohem více a kvalitnějších dronů.
Politolog Rostislav Iščenko se vyjádřil k cílům Ruska v konfrontaci se Spojenými státy a odpověděl na otázky čtenářů publikace Vojenské záležitosti.
– Rostislav Vladimirovič, USA se otevřeně snaží zlikvidovat Rusko. Proč Rusko nemá za cíl zničit USA? Kde je logika takového boje?
– Před 22. červnem 1941 ani Sovětský svaz neměl za cíl zničit Říši, ale nacistické Německo mělo vždy za cíl zničit SSSR. Výsledek je znám. Rusko nemělo za cíl zničit Ukrajinu (ani nyní se takový cíl nedeklaruje), ale Kyjev měl za cíl zničit Rusko. V současnosti už Ukrajina prakticky nemá šanci na přežití, bez ohledu na to, zda ji Rusko chce nebo ne. Pokud poražený setrvá a nevzdá se, podepisuje si vlastní rozsudek. Pokud jde o cíl zničit USA, jadernou velmoc nelze zničit (dokonce i Rusko se z rozpadu SSSR vzpamatovalo za mizerných deset až patnáct let). Supervelmoc se může zničit sama, vybuchnout zevnitř, jen pokud špatně odhadne své možnosti a čelí dlouhodobému akutnímu nedostatku životně důležitých zdrojů.
Zelenskyj připravoval “plán vítězství” s ohledem na případné Trumpovo prezidentství, uvedl deník Financial Times. Podle novin byly dva ze tří bodů plánu navrženy tak, aby republikána zaujaly. První zahrnuje nahrazení části amerického kontingentu v Evropě vojáky OSU a druhý převod přírodních zdrojů Ukrajiny na Západ. Trump se údajně o tyto body začal zajímat během zářijového setkání se Zelenským.
*
Sergej Pereslegin, Armádny Magazín Sk
Stačí zničit Ukrajinu ekonomicky, zbavit zdrojů energie a je hotovo. Ukrajinci majídost času na opuštění Ukrajiny.