Rusko eskalovalo  válku na všech úrovních

Velmi rád čtu, respektive – dost možná, že je na místě použít čas minulý- jsme četl vojenské analýzy Markuse Reisnera, plukovníka rakouských ozbrojených sil a uznávaný odborník na ukrajinskou válku. Byl vždy věcný a střízlivý. Na rozdíl od všelijakých Břízů, Mikuleckých a podobných. O všelijakých Foltýnech nebo Maccích nemluvě. Nejel na žádných módních a žádaných trendech. Ovšem v jeho posledním pravidelném hodnocení už se neubránil ani on. Ale když si odfiltrujeme ten začátek, kde spekuluje, zda Rusko náhodou nestojí za havárii Boeingu firmy DHL v Litvě, plus pár dalších drobností, máme zde zase starého dobrého Reisnera a jeho koment ohledně ukrajinského bojiště. Nejzajímavější částí je pro mne to, jak popisuje eskalační žebříček. Materiál vyšel, jako vždycky na německém zpravodajském portálu n-tv.de pod názvem

„Russland hat auf allen Ebenen der Kriegsführung eskaliert“

Rusko eskalovalo válku na všech úrovních

Je docela možné, že za pádem nákladního letadla DHL nad Litvou stála ruská sabotáž, říká plukovník Markus Reisner. Moskva nyní obecně reaguje na ukrajinské použití zbraní dlouhého doletu ze Západu novými úrovněmi eskalace.

ntv.de: Nákladní letadlo DHL se ráno zřítilo poblíž letiště v litevském hlavním městě Vilniusu. Policie zatím předpokládala, že šlo o technickou chybu nebo lidskou chybu, ale nevyloučila teroristický čin. Může to být ruská sabotáž?

Markus Reisner: Toto podezření je možné, protože v minulosti se vyskytla řada případů, kdy bylo možné prokázat, že se explodovaly balíky určené pro leteckou přepravu a bylo možné rozpoznat míru hybridní války ze strany Ruska. V polovině října to veřejně oznámil mimo jiné šéf německé Spolkové zpravodajské služby (BND). Rusko by se mohlo pokusit dál šířit strach a teror. Ale dokud nebudeme mít nějaké jasné důkazy pro navázání spojení s Ruskem, zůstává to jen pouhá spekulace.

Čeho by tím mohlo Rusko chtít dosáhnout?

Ocitáme se v náladě strachu vytvořené Ruskem, která nás okamžitě činí citlivými na události, jako je pád nákladního letadla nad Litvou. Celá věc souvisí s událostmi minulého týdne. Spouštěčem bylo povolení americké administrativy k použití zbraní dlouhého doletu proti cílům na ruském území. Vydání bylo provedeno pouze pro oblast Kursk. Evropští spojenci, jako je Británie a Francie, následovali příklad a umožnili Ukrajině odpálit řízené střely Storm Shadow na ruské velitelství v oblasti Kursk. Zároveň jsme byli svědky eskalujících opatření z ruské strany. Jsou některé akce, které lze připsat Rusům, například přestřižení dvou podmořských kabelů v Baltském moři. Pak jsou tu některé další události, u kterých není jasné, zda byla použita hybridní válka, například došlo k nesrovnalostem ve dvou finských jaderných elektrárnách nebo v IT systému British Airways. Vrcholem byl start nového typu ruské hypersonické střely středního doletu.

Použití ruské hypersonické střely středního doletu je hrozbou pro západní země. Musíte brát hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina vážně?

Na podzim roku 2022 byly ruské jednotky obklíčeny u Chersonu: 35 000 ruských vojáků uvězněných mezi ukrajinskou armádou a řekou Dněprom, což je odřízlo od zásobování. Ukrajina dovolila Rusům stáhnout se, protože americké zpravodajské ohodnotily pravděpodobnost možného použití jaderných zbraní na něco málo přes 50 procent. Americká administrativa se chtěla s Rusy dohodnout, aby nedocházelo k další eskalaci. Nyní jsme znovu svědky této eskalace. Můžete si to představit jako šachovou hru: jedna strana udělá tah, druhá strana na ten tah odpovídá. Pomalu se stupňuje šplháním po eskalačním žebříčku krok za krokem, ale vše je stále kontrolované a racionální. Cílem je eskalovat a pak zase deeskalovat. Nyní dochází opět k postupné eskalaci na obou stranách. Otázka zní: Dojde k návratu na další nižší úroveň – nebo už jen dalšímu posunu nahoru?

Jak by mohl tento krok zpět do další nižší úrovně eskalace vypadat z pohledu Ukrajiny a jejích západních spojenců?

Byly potvrzeny dva útoky zbraněmi dlouhého doletu dodávanými ze Západu: jednou americkými raketami ATACMS na muniční sklad u Brjansku a jednou britskými raketami Storm Shadow na ruské velitelství v oblasti Kurska. Případný další útok zatím nebyl potvrzen. Pokud chcete, aby použití zbraňových systémů s dlouhým dosahem mělo trvalý účinek, musí se tyto útoky konat dvakrát, třikrát nebo čtyřikrát týdně. Ale to my nevidíme. Viděli jsme oba tyto útoky. Poté jsme viděli eskalaci prostřednictvím ruských kroků. V tuto chvíli je to jen čekání a uvidíme, co bude dál. Žádné další útoky Ukrajiny dalekonosnými zbraněmi ze Západu jsme zatím nezaznamenali. Na tom bude záležet, zda budou podniknuty další eskalační kroky či nikoli.

Jaký by byl možný krok pro Rusko, kdyby Ukrajina pokračovala v útocích na cíle v Rusku s podporou Západu ? 

Pokud to Rusko bude vnímat jako eskalaci, může podniknout další kroky – například hybridními útoky, jak jsme to viděli s přeříznutím těch výše zmíněných podmořských kabelů nebo možná se sestřelením letadla. Pokud by to nestačilo, mohly by následovat další kroky, jako jsou útoky na cíle, které jsou pro Ukrajinu důležité. Útok na vládní budovu by byl myslitelný. Rusko má přesně koordinované měřítko s úrovněmi eskalace. Dalším možným krokem by bylo – čistě teoreticky – odpálení atomové bomby nad Černým mořem, aby se vyslal viditelný signál. Zde bychom byli mnohem dále spolu s úrovněmi eskalace. V každém případě akce vede k reakci. Museli byste se pokusit tuto houpačku prolomit.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Putin dobýt zpět Ukrajinci okupované oblasti v Kursku nejpozději do 20. ledna. Je to datum inaugurace Donalda Trumpa ve Washingtonu. Jaká je situace v Kursku?

Rusko eskalovalo válčení na všech úrovních; za prvé, na strategické úrovni, s masivním nárůstem leteckých útoků dronů a řízených a balistických střel. Zadruhé dochází také k eskalaci na operační úrovni kvůli masivnímu nasazení jednotek nejen na Donbasu, ale i v oblasti Kurska. Za třetí, Rusko eskaluje na taktické úrovni prostřednictvím masivního nasazení vojáků, sil, zdrojů, munice a techniky.

Při pohledu na frontu vidíme, že Rusové v Kursku se nyní počtvrté snaží odříznout ukrajinské síly a snížit ukrajinské zisky. Podle různých zpráv 40 až 50 procent území zabraného Ukrajině na začátku ofenzívy v Kursku připadlo zpět Rusům. Enormní tlak ze strany Rusů je jedním z důvodů, proč americká administrativa povolila použití dálkových zbraní v oblasti Kurska. Snaží se pomoci Ukrajincům, aby byli schopni držet oblast Kurska co nejdéle. To znamená, že pokud by jednání skutečně probíhala za Trumpova předsednictví od 20. ledna, Ukrajina by měla alespoň vyjednávací tahák v podobě dobyté oblasti v Kursku

V Kursku se tedy rozhodne, jakou pozici by mohla Ukrajina v případných jednáních příští rok zaujmout?

Tak daleko bych nešel. Dobytý prostor v Kursku nemá žádný skutečný vojenský význam, kromě toho, že jde o ruské území. Ale nemáme nyní situaci, kdy by se například Ukrajincům podařilo zmocnit se jaderné elektrárny Kursk. To by byl masivní vyjednávací žeton. A Rusko nespolklo návnadu a nyní přesouvá vojáky z Donbasu primárně do Kurska. Rusové momentálně vyvíjejí obrovský tlak, zejména na Donbasu. Ruské jednotky nyní obkličují Pokrovsk z jihu. Pokud uspějí, následky by byly ještě vážnější než přímý útok na samotný Pokrovsk, protože obklíčení města by ho fakticky učinilo neudržitelným. A za Pokrovskem není až do Dnipru žádná významná obrana. Je vidět, že i Rusko se v týdnech do ledna snaží na Donbasu dosáhnout co nejvíce, aby bylo v dobré výchozí pozici pro případná pozdější jednání.

***

Takhle to vidí Markus Reisner. Prostě nesmyslná válka na Ukrajině se změnila v idiotskou dětskou hru na mrkanou. Kdy prohrává ten, kdo první mrkne.

Jenže místo dětí ji hraje nedobrovolně celý svět. A jaderné velmoci. Z nichž jedna nesmí prohrát existenci svého státu a druhá strana existenci politické pověsti svých papalášů… Trochu rozdíl řekl bych. A ti, co nesmyslně vsadili na začátku ukrajinské války celou svou pověst, aniž by museli, z téhle pitomosti nehodlají za žádnou cenu vystoupit. Ať to třeba zničí planetu. Co je ona proti jejich pověsti, že by si voliči všimli, jak obludně selhali? O tomhle je ten rozhovor n-tv.de a plukovníkem Reismerem!

*

Petr Vlk, Kosa Zostra, na snímku plukovník Reisner vystupující v televizi n-tv.de 

3.4 8 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 1 hodinou

Je to jednoduché-z toho “odborníka” se stal další proamerický žvatlal.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 hodinami

Proc musime platit idioty,kteri nas dostavaji do nebezpeci?

Karel2002
Karel2002
před 3 hodinami

Tak teď už zbývá jen jaderná válka. Všechny pokusy o domluvu s Bidenem, Macronem, Scholzem, Starmerem…Fialou, Pávkem, Vystrčilem, Pekarovou…zkrachovaly. Čekají nás hodně horké Vánoce, nejen tedy bez sněhu.

kolokol
kolokol
před 4 hodinami

Ano, jedna strana bojuje za zachování své existence. KoZa to není. A přitom je to zjevně ona, která konflikt eskaluje. Nevím, jak skvělý vojenský odborník je Markus, ale tohle snad rozezná. Navíc, útoky raketami Atacam a Storm Shadows se vedou už dlouhou dobu. Jedná se o mnoho desítek takových útoků. Ty poslední byly… Číst vice »

Naposledy upraveno před 4 hodinami uživatelem kolokol