Že každá liška chválí svůj ocas, je přirozené. Podobně je běžné, že lidé vesměs chtějí patřit k vítězné většině, být s vítězi zadobře. Proto se výročně slaví dějinné milníky, od kterých panující režimy odvozují svou legitimitu. Ten současný si právě připomněl 35. výročí revoluce, která u nás znamenala konec socialismu a začátek kapitalismu. Minulý režim předtím výročně oslavoval Vítězný únor 1948, který znamenal konec nenáviděného kapitalismu a začátek socialismu. Jedno mají ty dvě lišky, socialistická a kapitalistická, společného. Přestože si povinně chválí svůj ocas, nemohou si pomoci a nostalgicky se ohlížejí za tím, co slavně porazily. Za socialismu to byla skrývaná nostalgie za prvorepublikovým kapitalismem, za dnešního kapitalismu to je opoziční nostalgie za socialismem. Oficiálně lidé v každém režimu žijí v tom nejlepším možném světě. Toho, co funguje, si ale necení, berou to jako samozřejmost a jsou rozezleni z toho, co nefunguje.
U porovnávání režimů oficiálně platí bonmot, že ten dnešní je lepší, i když je horší. A neoficiálně je to naopak. Jakmile nový režim skoncuje s nepřáteli, s kapitalisty, respektive se socialisty, čeká ho věčný boj s fiktivními revizionisty, kteří se nesmířili s dějinnou změnou a rádi by obnovili staré pořádky. Komické na tom je, že za socialismu tady nikdo nechtěl obnovit kapitalismus, a za dnešního kapitalismu je zanedbatelná poptávka po socialismu. Většina nespokojených občanů vždy chce, aby současný režim fungoval k jejich spokojenosti čili aby fungoval.
V souvislosti s politickými převraty a revolucemi se notoricky diskutuje, který režim je lepší. Zajímavější je ale otázka, zda se změnou režimu mění občané. Krátce po převratu panoval názor, že se lidé bohužel nemění – necení si svobody a drží se starých zlozvyků. Dnes, po pětatřiceti letech budování kapitalismu, to ale vypadá, že se lidé vlivem změny režimu bohužel změnili – neváží si svobody a osvojili si zlozvyky, kterými za socialismu netrpěli.
Kdo může z vlastní zkušenosti porovnat, jak se k sobě lidé chovali za minulého režimu a jak mezilidské vztahy vypadají dnes, zřetelně vidí dva trendy. Slábne mezigenerační soudržnost a otevírají se nůžky mezi zmenšující se vrstvou bohatnoucích bohatých a zvětšující se vrstvou čím dál chudších pracujících. Na margo úpadku střední třídy lze sarkasticky poznamenat, že jsme si té socialistické totality nevážili.
S odstupem času se vždy zjistí, že zárodky krize, která jednou režim rozvrátí, jsou přítomné už v okamžiku, když se režim formuje. Měl jsem po listopadu 1989 jako začínající novinář možnost sledovat z bezprostřední blízkosti všechny významné politiky, kteří se právě chopili moci. Ať už to byli disidenti z kotelen, anebo lidé z takzvané šedé zóny, ze dne na den se stali elitáři. Moc korumpuje za každého režimu, a jakmile nová elita vystřídá starou, osvojí si její namyšlenost, privilegia a neadekvátní sebevědomí. Trvalo mi deset dní, než mi došlo, že ještě ani nic pořádně nezačalo a už je vše ztraceno. V dalších pětatřiceti letech šlo už jen minimalizovat škody.
*
Ivan Hoffman, Parlamentní Listy
Zajímavá úvaha. Jen bych přidal právě tu změnu politiků, nebo lidí, kterým tak z neznámých a mně nepochopitelných důvodů říkají.Tak vezměme ty socialistické “vrcholné” politiky. Po letech to vypadá, že nešli do politiky zbohatnout. V osmdesátém devátém jsme je vyhnali do svých domků, které ve většině nevypadali ani tak jako dvougenerační domy našich družstevníků… Číst vice »
Souhlasím, velmi zajímavá úvaha. Většina lidí ani netušila, co u nás nastane, o nějakém kapitalismu vůbec nepřemýšleli. Vzpomínám si na to ticho v autobuse, když nás při zájezdu do Švýcarska v 90. letech vezli přes ženevskou “vykřičenou” čtvrť plnou prostitutek a různých LGBT+. A když se zjistilo, že ty zápaďácké výlohy nejsou pro každého. Mladí chtěli muziku a rifle… Číst vice »
K těm riflím něco směšného ale pravdivého. Riflovina, ač patří mezi nenáročný výrobek se u nás nevyráběla proto – podržte se, protože Československá státní norma nedovolovala pustit na trh tkaninu, co po každém vyprání ztrácí barvu. A tak se vyrábělo něco, co by mladý člověk na sebe tehdy nenavlíkl. Úlet. Ale je zajímavé,… Číst vice »
Riflovina byla puvodne preci material na ” monterky” pro zlatokopy
Jo, jo. To se tkalo ještě z konopí.
Největší rozdíl života u nás a tam je v daních. Báli jsme se někdy daní? Bavili jsme se někdy o daních? O zdravotním pojištění? O penzijním pojištění? O pojištění v nezaměstnanosti? A dalších pár pojištění. A o činžích už vůbec ne, většinou se platilo Inkaso, elektrika, plyn, telefon, radio/TV v tom zahrnuto, žádná velká rána každý měsíc. Zeptejte se na totéž třeba… Číst vice »
Mateřská dovolená ve Švýcarsku? Nejnižší na světě 14 týdnů. A hned platit nemocniční pojištění pro ženu a pro každé dítě extra. Chceš obyč., nebo něco lepšího?
No to byla ta nezáživná totalita.
To tzv. inkaso s nájmem tvořilo cca 8-10% mzdy. Třeba to někdy doženem.
Ukázalo se, že ne každá cesta vede do římského ráje. Kapiku jde velmi dobře ukazovat výkladní skříně všeobecného dostatku. Je to oslnivé, roh hojnosti pro každého, barvotisk kazdodennosti a starost jen o to, co s penězi a volným časem. Jenže ani Havlovo a Klausovo leyno nesdelily, že to vše funguje na dluh: Teď hned, platit… Číst vice »
Povrchni..ale chytli se na to i indiani
Ano, vše bylo ztraceno už na začátku kdy se chopil moci podvodník a křivák Klaus.
Všichni fanatičtí voliči Klausové ODS by měli vidět dokument “Polosvět olejů smrti” aby viděli, jací byli hlupáci když se nechali podvést.