Máte tady ty poplatky? A mohli bychom je vidět?

V úterý 5. 11. proběhlo v Poslanecké sněmovně veřejné slyšení k petici proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků veřejnoprávním médiím. Petici stoppoplatkum.cz, kterou inicioval spolek Aliance pro rodinu, podepsalo přes 10 tisíc lidí a ti všichni vyslali vládě jasný signál, že tudy cesta nevede.Milí petenti by totiž v budoucnu neradi klepali na dveře Kavčích hor (sídlo České televize) a Vinohrad (sídlo Českého rozhlasu) s vážně míněnou otázkou – Máte tady ty naše koncesionářské poplatky? A mohli bychom je vidět? Kdo ví totiž, čeho by se dočkali? Nikdo to neví. A o to tu jde.

Hned na začátku zpravodaj petice poslanec Berkovec (ANO) upřesnil, jakým nástrojem občanské společnosti je vlastně petice, jaké má náležitosti a nelenil zmínit, že pokud tzv. velkou mediální novelu Parlament schválí, tak ČT a ČRo přistane v kase něco málo přes miliardu Kč ročně navíc. A to nepočítáme tzv. indexaci, tedy další poměrný nárůst koncesionářských poplatků v případě složené inflace nad 6 %. No jo, miliarda navíc se v rozpočtu, jehož dvě třetiny jdou na platy a provoz a pouze jedna třetina na výrobu pořadů (jak prezentovala data za rok 2023 zástupkyně veřejnosti Alena Maršálková ze spolku Pro Libertate), prostě hodí.

Autoři petice

Úvodní slovo dostala předsedkyně Aliance pro rodinu, Jana Jochová, která označila snahu zvýšit koncesionářské poplatky za rozdělování společnosti a též za asociální krok vzhledem k tomu, po kom budou potenciálně (také!) poplatky vymáhány – organizace jako Charita, Armáda Spásy nebo Diakonie, univerzity či nemocnice, prostě všechna ta místa, kam lidi primárně chodí na čumendu ČT! Nebo snad chodí pracovníci humanitárních skladů, azylových domů pro matky s dětmi v nouzi nebo center pro lidi bez domova, fakt pomáhat lidem? Ale kdeže…

Poměrně zostra nastoupil druhý zástupce Aliance pro rodinu, advokát Jan Gregor. Pustil totiž všem přítomným takovou něžnou ukázku edukačního pořadu ČT pro druhý stupeň základních škol, ve kterém dvě zvláštně nalíčené divy, rozmlouvají o tom, jak může být erotický vztah doprovázený bičováním naplňující. To sál poměrně zatrnul, ale Gregor řekl, že to nezmiňuje proto, aby vyvolával nějaké morální pohoršení, ale aby se jednoduše otevřela debata o tom, jestli i navádění k sadomasochistickým praktikám pro žáky druhého stupně ZŠ patří do veřejnoprávní služby. Jeho organizace, hájící manželství jako vztah muže a ženy, totiž z 8 stížností na ČT (za dva roky) v pěti případech uspěla a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání shledala porušení zákona ze strany ČT. Ovšem spolek tvrdí, že se nápravy nikdy nedočkal. Gregor hovořil o tom, že ČRo narozdíl od ČT (kvitoval přístup jejího nového generálního ředitele ČT Jana Součka, který si je situace vědom a snaží se nevyváženost publicistiky a zpravodajství ČT řešit) žádným způsobem nevyváženost nereflektuje.

Do toho se ovšem s vervou sobě vlastní pustil předseda petičního výboru a hnutí SPD Tomio Okamura. Kontroval, že je sice pěkné, že se zrušil pořad 168 hodin, jež vystupoval nejaktivističtěji, ale že se jeho redaktoři jen přeskupili do nově vznikajícího pořadu Fenomén, který jej tedy po devíti letech konečně pozval do ČT, ale nikoliv k tématu diskusnímu, jako spíše konfrontačnímu – o rozdělování společnosti. Tomio Okamura to glosoval slovy, že když už veřejně tolik nepůsobí prezident Miloš Zeman, tak jsou za ty “zlé rozdělovače” zváni lidé z SPD a hnutí ANO. No jo, zdá se, že systémový problém zametáním nevyřešíš. Tomio Okamura nenechal na ČT nit suchou. Václava Moravce označil za podvodníka a člověka, kterého se vedení ČT bojí, protože si zprivatizoval Kavčí hory.

Zástupci asociací a svazů

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiří Horecký horoval za nové pozměňovací návrhy, které by z novely v současné podobě vyjmuly právě i nadace, nadační fondy, organizace jako je Diakonie, Armáda Spásy nebo Charita či jiné církevní organizace, které pomáhají sociálně slabým lidem a negenerují žádný zisk. Ptal se taky, jaký význam má dvojí placení koncesionářských poplatků, jednou za “doma” a podruhé zaměstnavatelem za “práci”. Podivoval se také nad hranicí 24 zaměstnanců, za které by zaměstnavatel platit nemusel a 25 a víc, za které by poplatky platit musel, jako by počet zaměstnanců predikoval to, že se v práci dívají na ČT nebo poslouchají ČRo. Horecký naopak prý chápe, že se poplatky mají přesunout z televizního přijímače i na tablety, chytré telefony a podobná zařízení, což jeden z diskutujících označil jen za přelakovanou daň z internetu, protože dnes tato zařízení má skutečně již téměř každý, narozdíl od televizního přijímače.

Konec veřejného slyšení dopadl nešťastně. Nikoliv však pro petiční iniciativu Aliance pro rodinu, jejíž téma petiční výbor nedoporučil k projednání mediálnímu výboru a ministerstvu kultury. Ale pro všechny koaliční politiky, kteří zase jednou ukázali, že otevřenou diskusí tu demokracii prostě nevybudujeme, přestože přece “patříme na Západ”.

*

Eva Pospíšilová, Deník To

Čtěte také:
Plnou parou (Mikuláš) Bek
Jednání o manželství pro všechny se zvrhlo v naprostou frašku
Z Istanbulské úmluvy jsme vyvázli o jednoho Vystrčila

4.8 6 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 2 měsíci

Televizní a rozhlasové poplatky v této formě, měly opodstatnění za minulého režimu. V kapitalizmu by se měly platit z daní, protože slouží nejvíce těm, co platí nejvyšší daně. Daně by se měly vybírat v takové výši, aby nikdy nedošlo k státnímu dluhu, protože zase ti co mají dost peněz, můžou odejít ze státu a dluh zůstane na… Číst vice »

Jarda
Jarda
před 2 měsíci

Uvědomte si,že v ČT a ČRo jsou zaměstnáni od shora dolů největší protinárodní hajzlové-prestituti a prestitutky napojené na unijní a globalistické hajzly-viz hajzl Řezníček při rozhovoru s panem Mašínem Josefem z Ameriky.Z toho, co mu řekl Mašín, byl v šoku chudák se zcela zapotil.Takoví je v obou župách je většina a smutné je to,že jim spousta občanů hlavně v Praze a okolí… Číst vice »