Lidí na Národní bylo plno, ale…

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Názor na důvody k oslavám 35.výročí tzv. Sametové revoluce jsme už napsali a v podstatě to skončilo konstatováním, že nejsou. Nikoliv proto, že bychom konec socialismu u nás považovali za chybu, ale spíše nám jaksi uniká smysl radovat se po letech nad tím, jaké má ta změna dopady. Tvrzení, že se máme lépe, je nepochopením současného stavu a ztrátou schopnosti vnímat realitu.

Tradicí se stalo setkávání Pražanů na Národní třídě a Václavském náměstí. Došlo k nim i letos a lidí se dostavilo vcelku dost. Jde o možný přímý kontakt s politiky, kteří se snaží ukázat a kladou květiny na místa historicky spojená s událostmi navázanými na datum 17. listopadu. Nejen tedy na rok 1989. Někdy je až smutné, jak málo o něm ví dnešní mládež, přestože jí se děje probíhající v tento den v různých spojitostech i obdobích týkají nejvíce. Holt vědomosti už dávno nejsou měřítkem inteligence a úspěchu a mládež více zajímají sociální sítě než dějepis. V anketě, proč se junioři dostavili na Národní třídu, jste se skoro nic nedozvěděli, zatímco jejich předchůdci dnes se blížící k seniorskému věku na tom samém místě stáli proti kordónu všeho schopných policistů (ti jsou poslušní v každém režimu), a studenti ještě více předešlí dokonce v tento den umírali.

Zpět k současnosti. Absolutní většina politiků byla vypískána. Na prezidenta Petra Pavla hučel dav z důvodu jeho výsměchu všem, kteří tenkrát bojovali proti komunismu, zatímco budoucí generál budoval stranickou kariéru. Na představitele koalice Spolu nadávali lidé kvůli mizernému vládnutí a neschopnosti podívat se skutečnosti přímo do očí i neochotě přiznat totální neschopnost, v jejímž důsledku by byla podána demise. A v případu Fialy je na místě i psychologické vyšetření. Ani zástupci ANO neodešli s potleskem, přeci jenom je Babiš pro mnohé doživotním estébákem, přičemž právě představitelé nynější vlády o tom občany utvrzují při každé příležitosti. Navíc ANO patří ke skalním eurohujerům a taková Alena Schillerová to stvrzuje častým prohlášeními o neochotě hnutí spolupracovat s euroskeptickou SPD. Jde o další ukázku politického amatérismu.

STAN je sice vcelku oblíbenou stranou, jen nevíme proč. Dozimetr je něco jako plakát u vstupu do stranického sídla, který má varovat před rozdílným posuzováním kriminality u různých vrstev naší společnosti a Víta Rakušana může kladně vnímat jen šílenec. Takže se na něj reagovalo podobně jako na Fialu s Pekarovou Adamovou. Předsedou Pirátů je v Praze řidiči nenáviděný Hřib a čekat potlesk pro něj by bylo projevem naivity. Paradoxně ani SPD to nemá u davu snadné. Tady zase funguje státní propaganda bušící do občanů z médií. Je to podobná situace, jakou lze zaregistrovat v sousedním Německu, kde je však tamní obdoba AfD výrazně silnější a efektivnější. V SPD by možná mělo dojít k personálním změnám či k výraznějším projevům euroskeptismu i od jiných členů než od předsedy Tomia Okamury. Nicméně jediná SPD z parlamentních stran jde proti proudu a nemá to u stáda snadné.

Součástí oslav dne přeměny socialismu v agresivní korporátní kapitalismus bylo vydání nových předvolebních průzkumů. Dle jednoho z nich má ano v čele přes 30% hlasů, 20% slátanina Spolu (proboha, kdo může Fialovi slibujícímu nám německé platy věřit?), ve hře jsou ještě STAN a SPD. Na hraně 5% se pohybují Motoristé budující širší stranickou strukturu, Stačilo (označovaní občas jako komunisté, což není tak úplně pravda) a Piráti. Je tedy evidentní, že zásadní změna směřování Českou republiku nečeká. Eurouniostické strany jsou ve výrazné přesile a ANO má k názorům Orbána a Fica mnohem dále, než je tomu u SPD či Motoristů a Stačilo. Fiala s Rakušanem jsou se svými uskupeními progresivní eurohujeři, Piráti krajní zelená probruselská levice.*)

Z toho vyplývá budoucnost v podobě Bruselu podřazené greendealovské role sluhy a otroka, ať už tu vyhraje volby kdokoliv z občanů nejvíce preferovaných stran. Reálná koalice sestavená k vládnutí je prostě probruselská. Tedy bez možnosti návratu k otevřené spolupráci s BRICSem, Ruskem a Spojenými státy vedenými Trumpem. Přestože se tedy na Národní pískalo, stejní lidé těm politikům opět nahází své hlasy tak, že se z místa nehneme a z průšvihu nevyhrabeme. Je tedy důvod se z 17. listopadu radovat? Jaký? My ho prostě nenacházíme.

*

Jindřich Kulhavý

*) opět musíme poopravit autorova v domnění, že Piráti jsou levice. Strany, které podporují ukrajinský nacizmus, v Europarlamentu slouží zájmům nadnárodních korporací a kašlou na potřeby širokého okruhu lidí práce a tvorby nejsou v žádném případě levice.

-vd-

4.2 13 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Georg
Georg
před 2 měsíci

Názory na tak zv. Sametovou revoluci jsou různé, což je normální. Můj pohled s přihlédnutím k současné politické, sociální a ekonomické situaci, stručně řečeno, nebyla to revoluce. Byla z vaničky vylita nejen špinavá voda, ale i dítě. Byla to hlavně majetková změna, která měla a má “zásadní” vliv na současný stav země. Byla to změna, kde… Číst vice »

Georg
Georg
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Lidé tehdy chtěli větší svobodu, demokratizovat společnost, lepší služby, vinu dávali vedení KSČ, ale že by chtěli návrat se vším všudy o 40 let zpět, to si nemyslím. Dnes mě přijde důležitější, kdy jsme celkově v nedobré situaci, říci si to podstatné, co můžeme použít a využít pro dnešek, pro dnešní politický boj… Číst vice »

standa
standa
před 2 měsíci

Nový 17.listopad je k  ničemu, ani na vzpomínku se nehodí. Je trapné o něm vykládat, když nám to podstrčily tajné služby. Připomínat si můžeme jen starý 17.listopad – Mezinárodní den studentstva a ne na Národní trřídě – to má smysl. Sama národní třída by měla být přejmenována, protože tzv. český národ se vzdal… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  standa

17.listopad 1989 nám podstrčily tajné služby nejen USA, ale i Ruska (zlým Rusákům tedy můžeme vděčit nejen za osvobození a zároveň okupaci 9. května 1945, okupaci 21. srpna 1968, ale i za konečné osvobození 17.listopadu 1989).

vachav
vachav
před 2 měsíci

Na rozdíl od autora považuji konec socialismu a potažmo Československa za chybu ,a to tragickou.On zřejmě nechápe,že všechna, negativa ,řečeno hodně slušně,která popisuje ve velké řadě svých článků,má jednu primární příčinu,a tou je špatný a kontraproduktivní systém – parazitický kapitalismus, který bohužel nahradil ten zmíněný socialismus .

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Jak je svět osidny! Včera aspoň trochu vzepětí a dnes: Post koitum omne animal triste.

skeptik
skeptik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Některým ani po Iráku, Afghánistánu, Srbsku, Libyi, Sýrii, Ukrajině (zločiny jen za posledních 35 let) nedošlo, že zločinný je a byl ve skutečnosti kapitalismus a ne socialismus.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Autore, lidé v Praze a velké části středních Čech jsou jiní než např. obyvatelé Beskyd. Politici ODS-TOP09-STAN-Lidovců (snad i Pirátů) si mohou říci “naši Pražané nám rozumějí”. Pražané jsou otrlí vůči hrůzám, které se tady odehrávají snad každý den (rozhodně si nemyslete, že máslo za stovku je přiměje k revolučním činům:)) S těmi volbami máte pravdu,… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Uvidíme. VcerejSEK mě osobně docela vykolejil. Na výkřik: ChameLEON přichází, nezapomenu do konce života. Nikde tento výkřik nezmiňují. Asi je hodně strašidelný.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  orinoko

A kdo je ten Chameleon? Pavel nebo Fiala? Nebo oba?

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Nejlepší je, že ten konkrétní vyraz-termin sedí na celou bandu současných vládních nadivu,
Použití je univerzální.

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Žije vůbec v Česku politik s koulema ? Zatím čekáme na jeho zrození. Nikdo neví zda-li je to možné.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Zopakuji sametový plakát z historie.
Na obřím bilboardu je obrovská ženská prd@l v sitovce. Na levé půlce nápis levice, napravo byl k vidění opak.
Dva z dnešního pohledu uvědomělí, ale přece jen zkoprneli, občané koukají na výjev.
Tak mám pocit, pane kolego, že nejlepší je zůstat neutrál, dí ten tlustší.