Je tomu sotva pár dní, co se na Seznamu hlasitě vysmívali ruským stíhačkám SU-57, které byly představeny v Číně na tamní air-show. Čeští komentáři se radovali, že obě vystavovaná ruská letadla SU-57 mají “velmi hrubé” zpracování povrchu svého draku, a tak na rozdíl od precizně dohlaďoučka vyleštěných povrchů amerických F-35 budou tyto ruské “stealthy” vidět každým radarem. Krátce před tím dokonce tzv. čeští bezpečnostní analytici na I-Dnes tvrdili, že izraelské F-35 pronikly iránskou protivzdušnou obranou nad jeho území, a ta o nich ani nevěděla. Opak se však opět zdá větší pravdou, a tak se tomu v dnešní analýze budeme věnovat podrobněji.
Kritici kvality ruských letadel SU-57 vyslaných na čínské air-show z českého Seznamu by se raději neměli míchat do vysoce technických záležitostí, při kterých je třeba dopodrobna znát klíčové detaily, než je vynesen rozsudek. Seznam se tak vysmíval “hrubému a nekvalitnímu zpracování” ruských letadel SU-57, aniž by vůbec pochopil, že se vysmívá pouze technickým demonstrátorům letadla SU-57, které byly zkonstruovány pouze k ověření letových vlastností a výkonů budoucích letadel SU-57. Konkrétně Rusko na air show poslalo SU-35 s drakem číslo T-50-4, který byl čtvrtým smontovaným demonstrátorem leteckých schopností letadla SU-57 někdy v polovině roku 2010. A statický demonstrátor s drakem číslo T-50-7, který není určen k leteckému provozu, byl na air-show přepraven letadlem AN-124, a zřejmě hlavně slouží jako “technická výuková pomůcka” pro výcvik mechaniků letadel SU-57. Oba tyto demonstrátory SU-57 byly vyrobeny a jsou na rozdíl od ostatních letadel SU-57 v ruské výzbroji používány od samého počátku v režimu “odtajněno”, a k “provádění zkoušek a výcviku”, a proto nemají “standardní” stealth zpracování, a novináři Seznamu sice správně konstatovali, že mají hrubé zpracování kvality parních lokomotiv, ale nikterak nepochopili proč. Současná ruská produkce letadel SU-57, asi už 200 kusů, je už vyrobena podle standardů stealth, a tudíž jsou šrouby více zahlazeny, a detaily zaleštěny, a letadla SU-57 tak jsou stealth, ačkoli nižší třídy než americká F-35 a čínská J-20 a J-35A.
Proč jsou ruská SU-57 značně jinak konstruovaná oproti americkým F-35 je zřejmě dáno značně pokročilejším ruským technologickým výzkumem v oblasti radarů a REB obecně. Ruské SU-57 je tak defacto vysokovýkonné SU-35 nebo F-15 kombinované se stealth technologiemi, ale pouze v míře, aby byly zachovány mimořádné letové parametry, rychlosti letu, obrovský dolet, a hlavně vysoká únosnost dalekonosných zbraní. Naopak US letadlo F-35 ve prospěch stealth všechny tyto vlastnosti obětovalo. Jakmile tak letadlo F-35 o svou neviditelnost přijde, bude k ničemu, kdežto SU-57 nic ze svých dalších nadřazených vlastností neztratí.
Za poslední dva měsíce došlo 2 krát k vysoce pravděpodobnému proražení stealth vlastností F-35, a to letadlu věští velmi rychlý konec. Prvnímu proražení, (díky technologickému pokroku), bylo oznámeno v Číně, kde byl na air show ukázán demonstrátor prvního skutečného “anti*stelath” radaru YLC-2E. Těsně před tím, při náletu F-35 na Irán bylo zjištěno, že má ruské radary.
Na letošní čínské air show byl nenápadně vystaven první mobilní pozemní radar kategorie “anti*stealth”, YLC-2E. Číňané tvrdí, že tento radar obchází hlavní nedostatek ruských dálkových radarů, které jsou sice schopny F-35 detekovat, ale vzhledem k používané vlnové délce svých radarů, už nejsou schopny proti nim navádět rakety. Čínský YLC-2E na rozdíl do ruských radarů neoperuje s nízkofrekvenčními vlnami, které sice F-35 snadno odhalí, ale nelze jimi F-35 přesně zaměřovat, ale s běžnými vlnami civilních letištních radarů v pásmu S, které letící objekty snadno zaměřují, ale stealth letadla vůbec nevidí. Aby čínský YLC-2E tuto negativní vlastnost S radarů – Stealth nevidět – obešel, zmnohonásobil radarem vyzařovaný energetický výkon, a podstatně zlepšil vyhodnocovací software. Výsledkem je schopnost zaměřovat rakety na letadla stealth. Kombinací ruských a čínských technologií tak budou obě mocnosti v blízké budoucnosti mít k dispozici dokonalý systém na odhalování letadel F-35 i k jejich sestřelování. Pravda, systém ještě musí dokázat svoji účinnost v reálném boji. Ten je u ruské strany ovšem už ověřen.
Zatím s jistotou odhalovaly lety amerických F-35 mimo radarů ruské armády pouze specializované ruské radary dálkového průzkumu, Rezonans-NE, které byly dodány Iránu. Iránský úder na Irán koncem října, byl proto proveden pouze dálkovými raketami, které vypouštěla izraelská letadla F-35, F-15 a F-16 výhradně z prostorů mimo dostřel iránské protivzdušné obrany, a tedy mimo území Iránu. Některé pomatené zprávy sice tvrdí, že letadla F-35 nepozorovaně pronikla nad Írán, naprosto paralyzovala íránskou protivzdušnou obranu a umožnila dalším letounům následné útoky na vojenské cíle v Teheránu, Karadžu a Mašhadu. Ovšem realita je odlišná. Za prvé: Žádný americký prezident, ani generál, by nepovolil Izraelcům, aby extrémně utajovaná letadla F-35 vyslala operovat nad iránské území, pokud by nešlo o válku o bytí a nebytí Izraele. Důvod je prostý. Jakékoli náhodné či úmyslné sestřelení, nebo porucha letadla F-35 by Rusům i Číňanům poskytly spoustu trosek pro zpětný inženýring, v němž jsou světoví velmistři. Zničení několika budov 5. kategorie na pár iránských základnách nestojí za riziko, že klíčové technologie padnou do rukou nepřítele, ví každý, a Američané dvojnásob. Navíc ruské radary dálkového dozoru operující z Ruska, a letadla F-35 vidí, stejně jako iránské radary Renzonans-NE dodané Ruskem. A iránská PVO vybavená slušnými ruskými raketami S-300PMU-2 by jim mohla řádně zatopit, pokud by vlétly do jejich palebného pole. Zda jsou iránské S-300 PMU-2 už upgradovány na verzi 48N6DM, která je vlastně S-400 se netuší. Pokud však izraelské F-35 nevlétly letos v říjnu ani do virtuálních palebných polí v Iránu předpokládaných raket 48N6DM, a odpalovaly své rakety raději daleko před nimi, důvod to mít bude.
Co je však šokující, je včerejší ruský raketový útok na Kyjev. Rusové tvrdí, že útoku 100 dronů se účastnilo i několik neviditelných nových raket a střel s proměnlivou dráhou letu, a jejich let na cíle v Kyjevu nebyla ukrajinská obrana vybavená Patrioty schopna zachytit, a ani se let těchto neviditelných raket nepokusila přerušit. Ruská koncepce S-57 jako primárně nosiče neviditelných střel, a teprve potom neviditelného letadla, tak ukazuje svoji převahu nad koncepcí F-35 – primárně neviditelného letadla shazujícího na cíl bomby.
Na vychladnutí: Fotografie, jak úspěšné byly včera ruské neviditelné rakety v Kyjevě najdete zde.
*
Díky za perfektní info, další dílek puzzle. Je to vlastně i potvrzení, že Izrael a další operovali z Iráckého prostoru nad americkou základnou v Iráku.