“Ukrajina si zaslouží čestný a spravedlivý mír, který odpovídá stanoveným pravidlům. Ukrajina může být součástí EU, ale vůbec nemůže být členem NATO”, domnívá se Fico.
Slovenský premiér také fakticky učinil západní země odpovědnými za válku na Ukrajině. Fico kritizoval i mezinárodní sankce proti Rusku.
“Byli to západní politici, kteří v dubnu 2022, krátce po vypuknutí konfliktu, udělali vše proto, aby nebyly podepsány realisticky připravené mírové dohody, a místo nerealistického mírového plánu Zelenského jako jeho novou verzi ukrajinský prezident představuje plán vítězství”, rozhořčuje se.
Není to první vyjádření hlavy slovenské vlády v tomto smyslu. Naposledy tak Fico učinil 7. října, kdy prohlásil, že Slovensko se “dostatečně chladně” staví ke vstupu Ukrajiny do NATO, protože by to mohlo vést ke třetí světové válce.
Robert Fico však nebude klást překážky vstupu Ukrajiny do Evropské unie. “Ukrajina může být součástí EU, ale vůbec nemůže být členem NATO”, zdůraznil Robert Fico.
Podporuje také humanitární a ekonomickou pomoc Ukrajině.
Není těžké si všimnout podobnosti této teze s podobnou tezí dalšího člena NATO, a sice Maďarska, jehož premiér Orbán říká doslova totéž. Je to zjevně společný postoj obou zemí.
Slovenský premiér Robert Fico také vyjádřil souhlas s čínskou politikou a potvrdil svůj postoj, který je v rozporu s výhradami zaznívajícími od spojenců Slovenska v NATO a Evropské unii.
“Nemohu nepoblahopřát Číně k pokroku, kterého dosáhla, zejména s ohledem na globální pozici, když se hovoří o míru a stabilitě”, prohlásil Fico v rozhovoru.
Fico se označil za “přítele Číny” a vyjádřil obdiv k rychlému čínskému ekonomickému vývoji posledních desetiletí.
V rozhovoru pro čínskou televizi obvinil evropské spojence ze “sinofobie” a prohlásil, že “každé slovo čínského vedení si zaslouží seriózní pozornost”.
Takový bezvýhradný souhlas s politikou Pekingu zaznívá v protikladu k vyjádřením například ministra zahraničí USA Anthony Blinkena o “hlubokém znepokojení, že Čína podporuje průmyslovou základnu Ruska, která zásobuje ruský vojenský stroj, a tak pokračuje ve válce, kterou chce Čína údajně ukončit”.
Nedávno na slyšení v Evropském parlamentu kandidátka na post nejvyšší představitelky EU pro zahraniční vztahy a bezpečnost Kaja Kallasová připomněla Čínu, když varovala před formováním “autokratické koalice” a “zlými geopolitickými posuny ve světě”.
“Vidím, že síly jako Rusko, Čína, Severní Korea, Írán se snaží změnit světový řád založený na pravidlech. Vidím, jak Čína a Rusko využívají vzájemné vztahy a otevřenost naší společnosti proti nám samotným”, prohlásila Kallasová.
Slovensko, země EU a NATO s 5,4 milionu obyvatel, je členem od roku 2004. Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 patřilo mezi nejaktivnějšími poskytovatele pomoci Ukrajincům, včetně vojenské.
Ale poté, co se v říjnu 2023 dostal k moci, Fico prohlásil, že jeho vláda nebude pomáhat Ukrajině ve válce s RF, a tvrdil, že dodávky zbraní prodlužují válku, kterou nikdo nepotřebuje.
Slovensko podporuje čínsko-brazilskou iniciativu Přátelé míru, kam již patří asi 17 zemí včetně člena NATO Turecka. Své přání připojit se k iniciativě vyjádřily Maďarsko a Švýcarsko.
Sergej Ryžov
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Všechno je třeba podřídit úsilí, zbavit se Fialovy protistátní kliky.
Nevím přesně kdy, ale je to hodně dávno, jsem někde četl, že Slovensko v budoucnosti bude patřit do sféry vlivu Ruska a česko nebude existovat. Proto bylo rozděleno ČSSR.