Čtyři Putinovy signály. Klíčové výroky prezidenta na Valdajském fóru

První signál, nebo spíše již zvonění na poplach, byl, že svět se dostal do velmi nebezpečné linie.

Večer 7. listopadu vystoupil prezident Vladimír Putin na Valdajském fóru. Jeho komunikace s účastníky fóra s ohledem na odpovědi na otázky trvala více než čtyři hodiny. V diskusi ruský vůdce odpovídal na otázky vědců z různých zemí světa (od Japonska po Brazílii), na různá témata (od umělé inteligence po světový obchod). Klíčové body Putinova projevu se ale týkaly samozřejmě zahraniční politiky. A zde hlava státu vyslala čtyři jasné signály.

První signál, nebo spíše již zvonění na poplach, byl, že svět se dostal do velmi nebezpečné linie.

Nyní je svět ve skutečnosti na rozcestí, na pokraji rozsáhlého konfliktu, říká v rozhovoru s IA Regnum náměstek ředitele Centra komplexních evropských a mezinárodních studií Národní výzkumné univerzity VŠE Dmitrij Suslov. Na jedné straně je převážná část světové většiny, která chce spravedlivější mezinárodní systém multipolárního světa, suverénní rozvoj, normální spolupráci a soužití. Na druhé straně – Západ, který zoufale bojuje o udržení své hegemonie, provádí stále více destabilizující a nebezpečnější politiku.

Ten signál není nic nového. Putin mluví o nebezpečí západní politiky už více než 15 let, a sice od mnichovské konference v roce 2008. Ale Západ ho neposlouchal, nebo neslyšel, což způsobilo, že Rusko a USA se ocitly na pokraji plnohodnotné války.

“Putin klade důraz na nebezpečí rozpoutávání války ze strany USA, protože používání Amerikou nových agresivních mechanismů může vést k použití jaderných zbraní”, vysvětluje IA Regnum hlava Euroasijského analytického klubu Nikita Mendkovič.

Moskva přitom nehodlá působit vůči USA v logice války, tedy v duchu zničení nepřítele. A to je druhý zásadní signál, který míří už přímo na Donalda Trumpa. Putin dává jasně najevo, že na rozdíl od výroků úřadujícího amerického prezidenta Joe Bidena a řady západních propagandistů se nesnaží vyřadit Ameriku ze světových procesů. Spíše naopak: ruský vůdce je pro začlenění Američanů do těchto procesů. Navrhuje rozvoj a zachování Států jako jednoho z nejdůležitějších prvků světového systému.

“Ale právě “jednoho z”, rovnoprávně s ostatními aktivně se rozvíjejícími státy a skupinami zemí. O žádné hegemonii v novém mezinárodním prostředí nemůže být řeč. A když, řekněme, ve Washingtonu a v dalších západních metropolích si uvědomí, uznají tento nevyvratitelný, nezpochybnitelný fakt, proces budování světového systému, který odpovídá výzvám budoucnosti, vstoupí konečně do fáze opravdového tvoření”, vysvětluje ruský vůdce.

Pochopení přijde, jakmile se USA vzdají základního principu své politiky, a sice vnucování pro Washington výhodného modelu rozvoje – totalitního liberalismu, který maskují pod zástěrkou demokracie.

“Stále častěji se demokracie začíná interpretovat jako moc ne většiny, ale menšiny, a dokonce staví proti sobě tradiční demokracii a lidovládu a jakousi abstraktní svobodu, kvůli níž je možné demokratickými postupy, volbami, názorem většiny, svobodou slova a neangažovaností médií, jak se někteří domnívají, i pohrdat, je možné je i obětovat”, poznamenal Vladimír Putin.

Pochopení také přijde, když Amerika přijme šest základních pravidel nového světa: bude otevřená součinnosti, přijme svět v jeho rozmanitosti, umožní maximální zastoupení rozvíjejících se zemí v globálních rozhodovacích procesech, přijme kolektivní a nedělitelnou bezpečnost a také spravedlnost a rovnost jako základ světového řádu.

Cesta do tohoto světa však nebude jednoduchá.

“Současný svět je nepředvídatelný, to je jisté. Pokud se ohlédneme o 20 let zpět a vyhodnotíme rozsah změn a poté promítneme tyto změny do nadcházejících let, můžeme předpokládat, že příští dvacetiletí nebude méně složité, ale dokonce složitější. A nakolik, to samozřejmě záleží na mnoha, na velkém množství faktorů”, říká Vladimír Putin.

Pokud jde přímo o rusko-americké (a pokud budeme mluvit šířeji, rusko-západní) vztahy, pak, a to je třetí signál, Putin podává ruku. Ale ne jako Zelenský, žádající o milodary, ale jako vůdce velmoci, který navrhuje budovat konstruktivní bilaterální vztahy.

K tomu však Západ opět musí přijmout několik základních principů. Především vzdát se snahy zničit Rusko. Vladimír Putin několikrát během svého projevu řekl, že Západ se chce Ruska zbavit. A vyzval “partnery”, aby pochopili, že to není možné a je to nebezpečné.

“Putin ukázal, že Rusko je připraveno vystoupit ze současné konfrontace a obnovit normální vztahy se Západem, ale pouze za podmínky, že Západ opustí svou současnou politiku zaměřenou na udržení hegemonie a zasazení strategické porážky Rusku”, říká Dmitrij Suslov.

Kromě toho je třeba pracovat na budování atmosféry důvěry, kterou zničil samotný Západ. A kterou by měl Západ nyní obnovovat.

“Můžete jakkoli nadávat Rusku, a, zajisté, také děláme mnoho chyb, ale když nám, poslouchejte, říkají, že jsme šli k podpisu Minských dohod ohledně Ukrajiny jen proto, abychom umožnili Ukrajině se přezbrojit, a vůbec jsme se nechystali mírovým způsobem řešit tento konflikt, o jaké důvěře může být řeč? Co si myslíte, lidi? Jaká důvěra? Výslovně jste veřejně prohlásili, že jste nás napálili, lhali nám a podvedli nás”, poznamenala hlava státu.

Nakonec stačí začít mluvit, k čemuž je Moskva vždy připravena. Putin nevyloučil zahájení rozhovorů s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ruský vůdce prokázal, že respektuje amerického kolegu, označil jeho chování během atentátu za statečné.

“A není to jen o zvednuté ruce a výzvě bojovat za jejich společné ideály. Není to jen o tom, i když je to samozřejmě na takovém drive-in. Člověk se projevuje v mimořádných podmínkách, právě při nich se člověk projevuje. A projevil se podle mého názoru velmi správným způsobem: statečně jako muž”, prohlásil ruský vůdce.

Zároveň vymazal historii rusko-amerických vztahů během Trumpova prvního funkčního období, kdy byl republikán nucen uvalit sankce proti Rusku a dodávat zbraně Ukrajině.

“Mám dojem, že ho štvali ze všech stran, neumožňovali mu se hnout. Bál se udělat krok doleva, doprava, říct slovo navíc”, poznamenal Putin a navrhl tak republikánovi, aby začali vyjednávat z čisté stránky.

Ano, v poslední době se slovo “vyjednávání” stalo téměř nadávkou, díky četným západním publikacím, kde “rozhovory” znamenají principiální souhlas Ruska s předáním jeho území.

Poslední takový únik “vyjednávacího plánu od Trumpa”, který zveřejnil deník The Wall Street Journal, předpokládal zmrazení konfliktu na současné frontové linii a vytvoření demilitarizované zóny na Ukrajině. Demonstrativní připravenost Moskvy zahájit jednání proto někteří rychle označili za ochotu k “dohodě”.

“Stěžejním bodem vystoupení byla absence alespoň náznaku “dohody” se Západem. Dříve prezident zdůrazňoval, že” jsme připraveni jednat na základě Istanbulu”, nyní jasně dodal, že “s ohledem na realitu na zemi”. Putin jasně učinil korekci v souvislosti s tím, jak jeho slova pochopí uvnitř země, jak je pochopí bojovníci SVO”, řekl v rozhovoru s IA Regnum docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov.

Prezident dal také najevo, že mu nevyhovuje jakákoliv varianta dočasného řešení.

“Dal jasně najevo, že by to mělo být plnohodnotné dlouhodobé řešení, nikoli dočasné zmrazení konfliktu”, říká Dmitrij Suslov.

Hlava státu navíc naznačila, že pokud nedojde k urovnání, pokud Západ bude pokračovat ve válce, územní podmínky konfliktu se mohou změnit.

“Hranice Ukrajiny musí vést v souladu se suverénními rozhodnutími lidí, kteří žijí na určitých územích a která my nazýváme svými historickými územími. Vše závisí na dynamice probíhajících událostí”, odpověděl Putin na otázku moderátora Fjodora Lukjanova, v jakých hranicích je ochoten Ukrajinu uznat.

To znamená, že Rusko považuje tuto otázku za otevřenou, je přesvědčen Vadim Truchačov. A otevřená bude až do konce SVO.

Gevorg Mirzajan

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

regnum

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR. (Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro finanční úřady.)

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

 

4.7 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
Žádné komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře