Co znamená Trumpovo vítězství pro zbytek světa

Přinášíme ruský pohled na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a předpoklad dopadu této volby na okolní svět. Dozvíte se z něj daleko víc, než z úvah panských pisálků z českého mainstreamu nebo od televizních “mluvících hlav”.

Za „nového“ Trumpa už Američané rozhodně nebudou moci utrácet za uplácení jiných zemí světa, začnou dávat ještě méně a energičtěji požadovat. Zároveň mohou kreativněji přemýšlet o tom, jak jejich stát přežívá a vyvíjí se.Pro mezinárodní politiku znamená vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zvýšenou pravděpodobnost menších krizí a otřesů, ale sníženou pravděpodobnost totální války a dramatický výsledek pro celé lidstvo. Což je dobrá zpráva, protože samotná pozice USA ve světě je zdrojem problémů pro nás ostatní. A proto je malé zatřesení nevyhnutelné.

Podle názoru naprosté většiny pozorovatelů se nyní může přímý vojenský střet mezi Ruskem a Spojenými státy stát výsledkem nikoli úmyslu, ale tragické souhry okolností a prosté lidské hlouposti. S demokraty v Bílém domě, z nichž většina vůdců pochází z éry naprosté americké dominance v 90. letech, by byla pravděpodobnost, že se ta druhá projeví ve Washingtonu, mnohem vyšší. Jednoduše kvůli jejich původu a životním zkušenostem.

Trump a jeho tým však rozhodně nejsou darem. A mohou výrazně zkomplikovat realizaci plánů nejen Ruska, ale i mnoha dalších států. V některých případech je to pro naši zahraniční politiku problém, v jiných to nemá zásadní význam.

Obecně zatím ve Spojených státech neproběhla žádná významná úvaha o tom, zda tato země dokáže opustit potřebu těžit ze všeho, co se děje v globální ekonomice a politice. Na to zatím nejsou intelektuální zdroje a nápady. Je ale velmi pravděpodobné, že pochopení, že je nemožné zůstat donekonečna globálním parazitem, přijde postupně. A nová generace amerických politiků, která stojí za Trumpem, bude moci kreativněji přemýšlet o tom, jak jejich stát přežívá a vyvíjí se.

Ofenzivní politika Washingtonu zprvu, ještě více sobecká než nyní, přispěje k rozvoji fenoménu, který jsme si zvykli nazývat světová většina: soubor zemí po celém světě, které se snaží nezávisle přijímat ta nejdůležitější rozhodnutí. Není náhodou, že první známky vzniku tohoto fenoménu se objevily právě během Trumpova předchozího příchodu do Bílého domu. Jejich stanovené cíle pak vycházely z toho, že politika USA by měla být egoistická.

Všem začalo být zjevnější, že Američanům docházejí (pokud už úplně nedošly) zdroje, které by mohly sdílet s ostatními. A dosažení rozvojových cílů si musí nějak zajistit sami. Touha masy zemí světa po nezávislosti jejich jednání na diktátu Západu není bojem proti němu, ale bojem o vlastní budoucnost v měnících se podmínkách. Za „nového“ Trumpa už Američané rozhodně nebudou moci utrácet za uplácení jiných zemí světa, začnou dávat ještě méně a energičtěji požadovat. To znamená, že strategie samostatného rozvoje bude získávat stále více příznivců.

Zahraniční politika USA za Trumpa a republikánů zároveň znamená potřebu nového pohledu na BRICS. Na jedné straně toto sdružení nyní zažívá období naprosto pozoruhodného růstu. A pokud si může nárokovat nahrazení významné části předchozích globálních organizací, pak Trumpovo chování zde jedině pomůže: každý bude hledat útočiště před drsnými a nepředvídatelnými Američany. Ale na druhou stranu různé iniciativy a tlaky ze strany Trumpa donutí země BRICS, aby byly opatrné a nevytvářely situace, které jim budou připadat rizikové. Dá se proto očekávat určité zpomalení spolupráce, jejímž hlavním cílem je přizpůsobit se změnám strategie Američanů, jakožto hlavního odpůrce všech změn na globální úrovni.

Události ve Spojených státech jsou nepříjemnou zprávou pro Čínskou lidovou republiku, nejbližšího strategického partnera Ruska. Především proto, že Peking vložil veškerou svou energii a zdroje do politiky pomalého vyčerpání Ameriky v hospodářské soutěži, která měla trvat desetiletí. Číňané jsou v zásadě velmi spokojeni s demokraty v Bílém domě s jejich setrvačností, neschopností přijímat mimořádná rozhodnutí a spoléháním se na ekonomické soupeření. V této oblasti se Číňané cítí sebevědomě a jsou připraveni léta vyjednávat a nezaujatě sledují, jak síly pomalu opouštějí svého hlavního konkurenta o zdroje lidstva. Z tohoto pohledu vypadala Kamala Harrisová a její tým pro Čínu jako velmi slibný partner.

Trump zpřísní hospodářskou soutěž s Čínou, zahájí nové obchodní války a bude se snažit donutit Peking k jakési čestné kapitulaci. Pro Rusko zde hrozí nebezpečí jak z prudké eskalace čínsko-americké rivality, tak z nuceného ústupu ČLR pod tlakem Trumpa a jeho týmu. Čína se stejně tak nehodí pro přímý (nebo ze strany Tchaj-wanu nepřímý) vojenský střet se Spojenými státy a v jistém smyslu se ho dokonce bojí.

Úplné jaderné odstrašení mezi Washingtonem a Pekingem, na rozdíl od rusko-americké dvojice, také zatím neplatí. Existuje proto možnost, že Číňané jako ryze mírumilovná civilizace upřednostní kompromis. To nemusí být pro Rusko příliš výhodné, i když ne dramatické. Čína se stále nestane naším nepřítelem a Rusko od ní beztak nedostává přímou vojenskou podporu.

Pro západní Evropu je to, co se děje, vážným šokem. Lídři zemí jako Francie a Německo, nemluvě o ještě méně významných Evropanech, zakládají své vize budoucnosti na příležitostech, které jim Spojené státy osobně poskytují. To je základní důvod, proč se v posledních letech evropská zahraniční politika stala derivátem americké zahraniční politiky: proces, který započal po druhé světové válce, získal konečnou podobu. Velké domácí změny v Americe neznamenají, že Spojené státy uvolní kontrolu nad svými satelity v Evropské unii. Nyní se ale toto ovládání může ukázat jako mnohem méně měkké a náročnější než dříve.

Jinými slovy, jestliže předtím Američané poměrně citlivě využívali politickou bezvýznamnost Evropy, nyní to udělají hrubě a aniž by nabízeli cokoli na oplátku. Je velmi pravděpodobné, i když ne zaručené, že po roce 2024 bude zahraničněpolitická pozice Evropy zcela určována známým výrazem „běda poraženým“.

Za Trumpa a jeho ideových stoupenců už Evropská unie nemůže počítat s tím, že bude relativně rovnocenným, i když slabším partnerem. Demokraté dali evropským lídrům možnost počítat s místy ve správní radě: nyní se mohou ucházet pouze o střední výkonné pozice.

Pro Rusko nemá to, co se děje s našimi bezprostředními sousedy na Západě, velký význam. Evropa je jako globální partner minulostí. A nová ruská strategie vůči Evropské unii bude muset vycházet z tohoto základního předpokladu, spíše než z předchozích očekávání, že by Starý svět mohl zázračně získat nezávislý hlas ve světovém dění. Mnohem důležitější je, jak Trumpova zahraniční politika ovlivní naše bezprostřední sousedy. V případě Kyjeva mohou být důsledky poměrně dramatické, pro Zakavkazsko se nic moc nezmění a státy Střední Asie mohou očekávat, že tlak na jejich vazby s Ruskem poněkud poleví.

Kromě Evropanů a představitelů kyjevského režimu všichni vyjadřují naději, že pokud se Trump zázračně dohodne s Ruskem v ukrajinské otázce, pak se prostředí pro dosažení jejich vlastních cílů stane příznivějším. I když každý může být ve svých očekáváních zklamán.

Zvláštností americké zahraniční politiky v současné fázi je, že odráží rozsáhlou vnitřní krizi a přechod k nové kvalitě. Nikdo neví, jakou to nabere podobu. A stejně tak je neznámé, do jaké míry bude moci samotná nová hlava amerického státu realizovat v praxi vše, co deklaroval v předvolební kampani.

*

Timofěj Bordačev – programový ředitel klubu Valdaj, Vzgljad

**

Pro podporu projektu „Nová Republika“ je určen účet ve Fio-bance:

2300 736 297 / 2010.

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar. Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

5 12 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Spojeni v EU tedy privedlo evropany k bezvyznamnosti…To je vysledek

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Nevím co může znamenat Trumpovo zvolení pro okolní svět. Ono dnes už bude taky záležet na okolním světě, jak ho kdo přijme a bude respektovat. Už stále více zemí si nenechá od Američanů kroutit rukama (Brics, Afrika…) Čím dál více zemí se kvůli Američanům nepodělá. Budou muset změnit k okolnímu světu přístup.… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Řekl bych pro Evropu je důležitá věta – “…vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách znamená zvýšenou pravděpodobnost menších krizí a otřesů,ale sníženou pravděpodobnost totální války …, ale na velkou změnu “…nejsou intelektuální zdroje.” Z toho pramení -“přímý vojenský střet mezi Ruskem a Spojenými státy stát výsledkem nikoli úmyslu, ale tragické souhry okolností a prosté… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem mikkesh
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem

“Trump zpřísní hospodářskou soutěž s Čínou, zahájí nové obchodní války a bude se snažit donutit Peking k jakési čestné kapitulaci. Pro Rusko zde hrozí nebezpečí jak z prudké eskalace čínsko-americké rivality, tak z nuceného ústupu ČLR pod tlakem Trumpa a jeho týmu.”…”Existuje proto možnost, že Číňané jako ryze mírumilovná civilizace upřednostní kompromis. To nemusí být pro… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

“Přijel jsem do Moskvy, abych vznesl argumenty pro pokračování vzájemného dialogu mezi oběma našimi zeměmi, prostřednictvím kterého můžeme nalézt společnou řeč. … Této skutečnosti nemůže být dosaženo ve zbývajícím čase současné americké vlády, zároveň by se však neměla příliš odkládat. Úspěch může přijít až ve chvíli, kdy Washington i Moskva překonají své… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Ani Čína nežije v “blažené nevědomosti”, Pozorovatelko. A státy sdružené v BRICS, ty velké zejména, už také pochopily, co se jim může stát, pokud se stanou “přítelem a spojencem” USA. Ze začátku to bude určitě “husté”, to lze očekávat, ale “čestná kapitulace” se konat nebude. Maximálně čestný kompromis, pokud to vnitřní podmínky v USA neotočí… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Tady ale vůbec nejde o to, aby se státy BRICS staly spojencem USA, to je naopak velmi nežádoucí – Británie BRICS stvořila jako nástroj proti USA a dolaru. Žádoucí ale je, aby země BRICS byly proti Rusku – v projektu MINT (Mexiko, Indonésie, Nigérie, Turecko) https://www.bbc.com/news/magazine-25548060 se dokonce objevil návrh, aby BRICS bylo… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Slatanina jako vždycky. Jednou jsou globaliste jedni a jindy zase jiní. BRICS je to samé co BREKEKE a Velký Prdiktor by se bez lidí s volebním lístkem ani neusr@l. Co by asi Prdiktor dělal, kdyby účast byla nulová? Lidi mají pravdu: Tak dlouho se chodí se džbánem pro kraviny, až nás pán Bůh… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Pozorovatelko, Rusko má lepší plán, který ignoruje USA a Čínu “ekonomické hegemony” současného bezduchého přiblblého materiálně liberálního uspořádání … Ruská Federace je hegemonem v duchovní sféře a jí nově budovaná “materiálně multipolární globalizace” bude “unipolární globalizací ducha”, s vyloučením debilní Západní liberálně degenerované bezduché kultury … Výhodné spolužití duchovního pravoslaví a bojovného islámu po vzoru Ruské… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  maxim

Koment jsem trochu upravil, níže je upravená verze ..

maxim
maxim
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Předchozí koment jsem trochu upravil .. Pozorovatelko, Rusko má lepší plán, který ignoruje USA a Čínu “ekonomické hegemony” současného bezduchého přiblblého materiálně liberálního uspořádání … Ruská Federace je hegemonem v duchovní sféře a jí nově budovaná “materiálně multipolární globalizace” bude “unipolární globalizací ducha”, s vyloučením debilní Západní liberálně degenerované bezduché kultury … Výhodné spolužití… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  maxim

Perfektní, není co dodat. Emerika se vyčerpala za celou svoji existenci tím neustálým rozeštváváním celého světa a neomezenou podporou vyvolených. Naháněly po celém světě hrůzu, ale na to stačil Martin Kabát. Těžila z toho obrovsky a to se jí stalo osudným protože se tam začaly slézat paraziti z celého světa a tak zdegenerovala, že není schopná… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 měsícem

Rusku bude vždy záležet na Evropě ,hlavně pokud Rusko nezíská Ukrajinu.Hloupost s jako SSSR obrátil ve střední Evropě se nyní drasticky dotýká jeho nejcitlivějšího místa.Ukrajina je pro Rusko secsakra důležitá.

maxim
maxim
před 1 měsícem

Včera 7.listopadu bylo 107. výročí VŘSR, na Valdaji rusové ani nikdo jiný si nevzpoměl, pro událost zvolení Trumpa se zapomělo .. Pro to zapomění se nemůže Trump ponaučit od Lenina, jak USA přivést na tu dobrou cestu jeho přežití, a čeká ho cesta všech reformních idiotů Západu vedoucí do řiti, kterou se… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 měsícem

Stejné jako pád velké římské říše – legie se vrátí domů a bude vymalováno.

SunTzu
SunTzu
před 1 měsícem
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  SunTzu

Spatny odkaz

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

Pro zbytek světa hodně, pro krajinu posedlou bidetovskou demenci nic. Obyvatelstvo Podripska, nacházející se v agonii ducha, si vezme meprobamat a dal si bude mrskat vlastní penis nad cenovkami s hmotou. Dokonano jest.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
Ludvik
Ludvik
před 1 měsícem

Celý projev VVP:

Setkání diskuzního klubu “Valdaj”

http://www.kremlin.ru/events/president/news/75521

“Žijeme v éře zásadních změn…”