Chtěli jsme kapitalismus?

Keller bez cenzury: Sociolog Jan Keller píše na okraj 35. výročí 17. listopadu. Byl návrat kapitalismu smyslem změn?

V jednom ze svých článků k 35. výročí listopadových událostí jsem se ztotožnil s tezí Václava Klause, že lidé se v roce 1989 vyslovili pro kapitalismus, pro svobodu, západní zboží a možnost cestování. U čtenářů mého článku získal naopak mnoho bodů názor, že lidé u nás tehdy kapitalismus nechtěli. Na žádné z tehdejších demonstrací se totiž nepožadoval přechod ke kapitalismu, nepožadovala se malá ani velká privatizace, ba dokonce ani vstup do NATO.

Jedná se o otázku docela důležitou. Mimo jiné pro naši současnou levici. Pokud lidé kapitalismus vlastně nechtěli, proč ho dneska máme a proč je zrovna levice přitom v tak žalostném stavu? A byli by lidé dnes nakloněni tomu, aby se hledala k současnému stavu nějaká alternativa?

Ponechme stranou, že občané, kteří v listopadu 89 demonstrovali na Letné, neuvažovali v rovině systémových změn. Prostě je štvalo, že jsou zadrátované hranice, že západní zboží je jen v Tuzexu a že je nebezpečné prozradit na spoustu věcí svůj vlastní názor. Spouštěčem protestů se stala účelová dezinformace o zabití studenta Šmída. Ta elektrizovala mnoho z těch, kteří dosud pouze přihlíželi. Byla šířena i poté, co se ukázala jako vylhaná. Možná odtud pochází hrůza současného režimu z dezinformací. Mohou působit s historickou silou.

Vraťme se však k otázce kapitalismu. Pokud by se někdo zeptal lidí na Letenské pláni, zda si přejí restauraci kapitalismu, asi by byli rozpačití. Chtěli odchod Miroslava Štěpána, vadilo jim, že jsou u nás cizí vojáci (z dobrých důvodů nerozlišovali mezi Rusy a okupanty z Ukrajiny) a lezli jim na nervy režimní komentátoři v televizi a v tisku.

I ti, kteří by se vyslovili pro kapitalismus, měli by nejspíše na mysli vyspělý sociální stát skandinávského typu s vyšší životní úrovní a nemenším sociálním zajištěním, než jaké bylo u nás. Pokud kapitalismus, pak bez jeho negativních stránek. Asi by se vyslovili pro nějaký kapitalismus s lidskou tváří, aniž by šli do větších detailů.

Počátkem devadesátých let jsem po několik měsíců prováděl v jednom jihočeském městě pro francouzský badatelský tým vedený Alainem Tourainem sérii besed s městskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Řeč byla i o tom, jak si představují naši budoucnost. Jejich představy se nijak nelišily od obrázku, který známe z románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“. Lidé si pořídí vlastní dílny a malé krámky, což jim zajistí nezávislost a pro ostatní bude radost nakupovat. Když se jich kolegové z Francie ptali, jak se tito živnostníci vyrovnají s nástupem koncernů a řetězců supermarketů, kroutili nechápavě hlavou.

Z této mentality vycházela metoda kupónové privatizace. Ti, kdo nebudou mít dílnu ani krámek, stanou se drobnými akcionáři velkých firem a podniků. Západní investoři nám je zmodernizují, takže i drobný akcionář si přijde na své. Tato iluze byla přijata masově, o čemž svědčí účast v kupónové privatizaci.

Z těchto důvodů se domnívám, že lidé kapitalismus chtěli. Dokonce i ti, kterých se na to nikdo neptal. Představovali si ho jako svět, ve kterém nerozhodují užvanění politici, ale špičkoví odborníci. Jako svět, ve kterém má každý stejné příležitosti a těm, kteří jich nevyužijí, zůstává pouze konzum na úrovni západoněmeckých módních časopisů. Nezaměstnanosti se neobávali, protože měli osobní zkušenost, že práci měli vždycky. Bytové nouze se neobávali, protože k bydlení se může, jak rovněž věděli z vlastní zkušenosti, dostat prakticky každý.

Naše levice by se mohla zamyslet nad tím, proč lidé, kteří neuvěřili v utopii komunismu, tak snadno uvěřili v utopii tržního systému, jenž přináší prosperitu všem, kteří o to stojí. Uvěřili tomu právě v době, kdy na Západě už mnozí věděli, že společnost blahobytu pomalu končí. U nás se na této víře svezla celá generace úspěšných polistopadových politiků. Co přinese vystřízlivění, to zatím nikdo netuší.

*

Prof.  PhDr. Jan Keller, CSc., Časopis Argument

4.7 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
27 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 měsícem

Skvěle popsáno!

Primak
Primak
před 1 měsícem

Správně to autor popisuje: “Lidé si pořídí vlastní dílny a malé krámky, což jim zajistí nezávislost a pro ostatní bude radost nakupovat.” To bylo to co čs. komunisti šmahem zrušili do posledního ševce, čímž se celá infrastruktura služeb a malých živností zhroutila a otevřela pole neorané číšníkům a melouchářům – něco nevídané v jiných soc.dem. “Ti,… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Primak

UŽ jsem to tady psal, nikde okolo nás nebyla socializace tak dotažená do “posledního ševce” jako u nás. Proto se podařilo parazitům tak snadno u nás a DDR zvítězit nad pravdou a láskou. Bylo to dáno také tím, že se do ČSR vrátilo hodně souvěrců Marxe. Podívejte se na: Kde má korene konflikt Ukrajina… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

A zrovna tak, nikde kolem nás nebyla provedena privatizace do posledního Národního Podniku, jako U Nás. A těch našich bilionářů…(a to jsme začali s tím “přerodem” jako poslední ze všech našich soudružských soc.dem…)

vachav
vachav
před 1 měsícem

Ta první věta v předposledním odstavci je zavádějící a zřejmě i ironická. Autor jistě ví.že valná většina z nás nemohla vědět a ani tušit,co nás čeká.Nemohli jsme vědět,že z mocenského a majetkového převratu nemůže vzniknout nic jiného než kapitalismus. Po dvaceti letech se to na druhý pokus bohužel povedlo.

Jana
Jana
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

Souhlasím s Vámi. Lidé byli většinou v socialismu spokojeni, chtěli si to jen doplnit o nějaké “cetky” ze Západu. Jinak si mysleli, že jejich socialistický život se všemi výhodami bude pokračovat dál a bude ještě lepší. Ani netušili, co je čeká! Nebo spíše – co je pro ně připraveno.

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jana

Jano, proč to nenazvete správným jménem? Lid prostě skočil na špek “západního pozlátka” (jak nám to bylo našimi médii nařčeno – a jak jsme se tomuto rčení dřív nasmáli a dělali šprťouchlata).

skeptik
skeptik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

Já jsem si moc iluzí o kapitalismu v listopadu 89 nedělal, měl jsem dost informací z knížek, které legálně vycházely. Jen jsem si naivně myslel, že se kapitalisti ze svých chyb poučili (světové války, revoluce). Jestliže si lid kapitalismus nepřál, tak jak to že volil Klause a jeho ODS a to opakovaně, když Klaus hlásal,… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  skeptik

TONOUCÍ SE STÉBLA CHYTÁ.

oldo
oldo
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

No a z toho plyne, že lidé byli ignorantští a nevzdělaní tupci i za socializmu. Tedy cesta je vyměnit LIDI.

Praded
Praded
před 1 měsícem

Dav nikdy o ničem nerozhoduje, dav je vždy manipulován. Někdy hrubou silou, někdy skrytým podněcováním a někdy krásnými kecy. Podívejte se na You Tube: Kde má korene konflikt Ukrajina versus Rusko. Je to perfektní, detailní ukázkový příklad, jak pár vyvolených parazitů dokáže umě hýbat dějinami a já dodávám, jejich potomci a souvěrci to tam… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

Může to být i msta za to co tam okrajinci pováděly na Zelenského souvěrcích.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

On Zelenský někdy v něco věřil – kromě peněz ?

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

No právě, jsou to ti nejbohatší a tím nejmocnější ke kterým vírou patří a k nim se modlí. To je jejich nejmocnější pouto a tisíciletí prokázalo, že to funguje. Oni své souvěrce nikdy nezklamaly.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

Inu, alespoň máte pohodlné vysvětlení pro to, odkud se zlo ve světě vlastně bere. 🤣

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

To je jednoduché, z vlastnictví ohromného majetku jednou osobou, nebo malé skupiny věřících v sílu obrovského majetku.

Sat
Sat
před 1 měsícem

Článek je typickou dnešní ukázkou jak promarnit zbytečnými písmenky a údery do klávesnice čas svůj i čas čtenáře. Říká se tomu “po bitvě je každý generál”.

Oldrich
Oldrich
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Sat

Článek je dobrým krátkým souhrnem pro ty, kteří dodnes nepochopili, co se vlastně dnes děje, a jak to vlastně vzniklo.

oldo
oldo
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Sat

Běž názory pana Kellera vykládat někam na ulici nebo univerzitu. Potom pochopíš, jak je takových generálů třeba, ty chytrolíne. Mimochodem, takto píše autor již desítky let a ne po bitvě.

Sat
Sat
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  oldo

Typická reakce typického “demokrata”, neschopného smysluplné diskuse, natožpak samostatného myšlení..

jbskalensky
jbskalensky
před 1 měsícem

Možná by stálo za úvahu, kdyby se pan profesor Keller pokusil popsat, či definovat, co byla levice v roce 1990, co byla resp. co se za ní považovalo v průběhu posledních třiceti let. A co z ní zbylo, či se za levici považuje dnes. Je jasné, že je to téma na rozsáhlou disertační práci. Rozebrat a rozeznat… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem jbskalensky
Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Babrat se v termínech levice a pravice je celkem vzato zavádějící a beznadějné počínání. – „Být levicový stejně jako pravicový je jeden z nesčetných způsobů, jež si člověk může vybrat, chce-li se stát imbecilem.“ — José Ortega Y Gasset. Pokud jde o to, že se kariéristé “přisáli k levicovým stranám”, je dobře si uvědomit, že 1)… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Jan Kopecky
Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

Ano, můj otec říkal že socani jsou napůl včela a napůl pes. O lidovcích že trochu pomáhají a hodně škodí. Nebyl komunista a říkal že je demokrat. Za komu na a komu ne si skoro odseděl tři roky na Kladně. Přes to říkal, že je to zatím nejlepší možný způsob vlády, ale vždy je co… Číst vice »

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

Tož jste si trochu zaklábosil a ulevil?

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

Děkuji a nápodobně

JK
JK
před 1 měsícem

Na iDnes kdysi vyšel článek “Socialismus i na svém sklonku lákal,” v němž se psalo: Po čtyřiceti letech vlády KSČ nespokojení Češi a Slováci prostě neuměli domyslet, jak by ona “změna” mohla vypadat. Ještě v týdnu kolem 10. prosince 1989 rozdělili své odpovědi na otázku “Kudy se má naše společnost ubírat” takto: – socialistickou cestou:… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Pan profesor si s kapkou ironie zaprovokoval. Velmi dobře ví, že průzkumy dělány byly. Musel bych dohledat kolik procent lidí jej chtělo. (ccado 15%) Ale nikdo si vlastně ten kapitalismus, jak píše, vlastně nedovedl představit. Základní potřeby člověka byly naplněny – ošacení, bydlení, právo na práci. Pravdou je, že třeba pohled… Číst vice »