Zatím šlo jen o symbolický výstřel z Íránu: Operace Skutečný příslib 2. Příště to ale bude horší. Chameneí už ve sci-fi atomovém krytu. Uklidněte to! ozývá se ze světa. Válku! ječí pražská vláda. Už jsme rukojmí jak Kyjeva, tak Izraele

Václav Danda vycházeje ze zpráv a analýz bezpečnostních analytiků Michala Svatoše a Maroše Šolce o dramatické eskalaci sionistické války na Blízkém východě dochází k závěru, že Fialova protektorátní vláda nás vtahuje do dalšího konfliktu, protože pracuje pro “národní zájmy” úplně jiných zemí než té naší

Václav Danda
Václav Danda

Včera večer se pro Al-Džazíru k iránsko-izraelské eskalaci vyjádřil přední britský vojenský analytik Dr. H.A. Hellyer z Královského institutu pro studium válek RUSI. Podle jeho vyjádření “musejí jestřábí politici a komentátoři zejména v USA a v Izraeli okamžitě ztlumit sílu svých výzev k další eskalaci. Přemalování dosavadní mocenské mapy na Blízkém a Středním východě pomocí izraelských válečných výprav proti svým sousedům totiž jinak povede k totální válce mezi Izraelem a Iránem a jeho spojenci.

Podle Dr. Hellyera je tato eskalační rétorika nejen dramaticky nebezpečná. Její šiřitelé především nechápou, že to nebudou jen obyvatelé tohoto regionu, kdo nakonec zaplatí děsivou cenu za jejich lehkomyslná válečná dobrodružství.

V protikladu k požadavkům Dr. Hellyera na okamžitou deeskalaci konfliktu, se včera české ministerstvo zahraničí (ex-pirát “vždyministr” Lipavský) naopak plně podřídilo zájmům sionistů a amerických jestřábů, a zablokovalo společnou rezoluci EU požadující okamžité příměří mezi Izraelem a Hizballáhem v Libanonu.

Jakou politiku fialová vláda prosazuje, je tak po včerejšku opět jasnější. Když šlo o Green Deal, nucené přijímání neevropských ekonomických migrantů, zákazy vozidel se spalovacími motory, nebo tučné poplatky za uhlí, elektřinu a plyn uvalené Bruselem na Čechy, česká vláda žádné z těchto rozhodnutí neblokovala.

Tvrdila, že to ani nejde, a jejich schválení se snažila maximálně urychlit. Když však jde o rozpoutání nějaké další avanturistické války, táž vláda okamžitě blokuje veškeré pokusy o její deeskalaci. Takže se kupodivu najednou ukázalo, že blokovat rozhodnutí Bruselu jde.

Íránská operace „Skutečný příslib 2“

Včerejší raketová odveta Íránu vůči Izraeli byla podle Teheránu nazvána „Skutečný příslib 2“. Izraelská strana uvádí, že podle jejich údajů bylo z Íránu odpáleno asi 181 raket, Američané hovoří o “asi 200”. Útok pomáhaly odrazit znovu americké torpédoborce ve Středozemním moři. Úder byl namířen proti objektům izraelské armády a tajných služeb (Mosad), především proti leteckým základnám, proto je počet obětí mezi civilisty poměrně malý. Následky úderů na izraelských vojenských základnách bude třeba teprve posoudit podle satelitních snímků.

Na videích z letecké základny Tel-Nof, lze vidět zásahy raketami a sekundární výbuchy po zásahu  munice. Druhé video ukazuje íránské rakety přilétající na jednu z leteckých základen a současně odpálení protiraketových střel z izraelského systému SAM. Na třetím je izraelská armáda, která byla při poplachu rozptýlena po okolí a sledovala úderu raket na základnu.

Kryjí se civilisty jako Hamás a Zelenský

Írán zaútočil na dvě letecké základny a velitelství Mossadu, uvedl náčelník íránského generálního štábu generálporučík Mohammad Bagheri. Ten také uvedl, že útoky nezasáhly izraelskou ekonomickou infrastrukturu, ačkoli Írán by na ni mohl zaútočit, pokud by chtěl. Ministr obrany islámské republiky, generálmajor Aziz Nasirzadeh, uvedl, že včerejší raketová operace ukázala pouze část íránského potenciálu, neboť jeho další složka, kterou tvoří moderní hypersonické střely, nebyla použita.

“Íránský raketový útok na Izrael je významnou eskalací ze strany Íránu a bude mít vážné důsledky,” uvedl Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Útok podle něho pomohly odrazit americké torpédoborce a USA budou nadále spolupracovat s Izraelem.

Sionistická média tvrdí, že přibližně 80 ozbrojenců se pokusilo napadnout izraelské vojenské základny u obce Netzarim v centrální části pásma Gazy. CNN v přímém přenosu potvrdila, že sídlo Mossadu se nachází v obytné čtvrti. Takže Izrael, který vždy obviňoval Hamás z umisťování svých jednotek v obytných oblastech, dělá totéž.

Tohle ještě nebylo naplno

Bývalý velitel Íránských revolučních gard Wahídí Izraeli vzkázal: „Všechny země v regionu, zejména islámské státy, by měly být opatrné, protože jsme ve velmi citlivém postavení. Snažíme se o mír a stabilitu v regionu, ale když jde o národní bezpečnost, nežertujeme. Každý, kdo bude pomáhat našemu nepříteli, bude zničen spolu s ním. Dnes v noci jsme mohli postupovat jako Izraelci a zasáhnout jejich vůdce, i když se skrývali v krytech. Ale nechtěli jsme zasáhnout civilisty (jimiž se kryli jako živými štíty).

Nepoužili jsme všechny naše vojenské kapacity, ale pokud sionistický režim bude situaci eskalovat, použijeme veškerou naši sílu. Cílem byla výhradně vojenská zařízení a údery byly přesně načasovány. Dnes v noci jsme mohli zničit Tel Aviv a Haifu a srovnat tato dvě města se zemí, ale z morálních a humanitárních důvodů jsme to neudělali. Pokud však sionistický režim udělá chybu, můžeme to přehodnotit a dokázat, že Tel Aviv dokážeme zničit za jedinou noc.”

Chameneí řídí operace z podzemí

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí byl před útokem evakuován do tajného podzemního bunkru, který byl vytvořen v hloubce, jaká nemá ve světě obdoby. Zařízení, které se vyvíjelo a budovalo dlouhá léta, má nejvyššímu duchovnímu vůdci země poskytnout úplnou bezpečnost v případě rozsáhlých útoků nebo kritického ohrožení národní bezpečnosti.

Podle důvěrných informací je zařízení navrženo tak, aby odolalo všem moderním zbraním, včetně přesných raket a silných bomb včetně jaderných a nachází se v takové hloubce, že jej nelze odhalit ani zničit v současnosti známými metodami. Úroveň utajení a ochrany tohoto bunkru je tak vysoká, že o jeho existenci do poslední chvíle nevěděli ani Chameneího nejbližší.

Celý komplex je vybaven nejmodernějšími systémy pro dlouhodobý pobyt, a člověk tam může přežít  i několik desetiletí. Kromě toho je prý zařízení chráněno i nejnovějšími experimentálními technologiemi, které umožňují odolat přímým zásahům jadernými hlavicemi.

Uvnitř bunkru se nachází samostatný, od vnějšího světa zcela izolovaný komplex vytvořený tak, aby simuloval prostředí zemského povrchu: s umělým světlem, klimatem a dokonce i krajinou. Podle některých zpráv je tento komplex vybaven i holografickými projekcemi, které umožňují měnit tvář krajiny a důmyslně tak maskovat polohu podzemního komplexu. Chameneí tak může řídit operace a stát v naprostém bezpečí bez pocitu ohrožení.

Irán o válku nestojí, ale nebojí se jí

Íránský ministr zahraničí Seyyed Abbas Arakčí včera večer telefonicky jednal s ministry zahraničních věcí Velké Británie, Francie, Německa a několika dalších zemí. Během těchto rozhovorů Arakčí poukázal na více než dvouměsíční zdrženlivost Íránu po teroristickém útoku sionistického režimu, při kterém v Teheránu zahynul Šáhid Ismail Haníja. Upozornil na pokračující agresi režimu v Gaze a její rozšíření do Libanonu, která již měla za následek smrt více než 42 000 civilistů v Gaze a Libanonu.

Arakčí opakuje, že Írán jednal výlučně v rámci svého práva na sebeobranu zakotveného v článku 51 Charty OSN a zasáhl pouze vojenská a zpravodajská zařízení sionistického státu. Řekl, že operace prozatím skončila. Pokud ale sionistický režim podnikne odvetné kroky, odpověď Teheránu bude ještě tvrdší.

Írán se podle jeho slov nesnaží o eskalaci, zvyšování napětí a válku, ale na druhé straně se jí nebojí. “Varujeme všechny třetí strany před zasahováním do této situace!” A zopakoval výzvu všem zemím, aby vyvinuly úsilí k nastolení příměří, zabránily útokům sionistického režimu a další eskalaci napětí v regionu, zejména v Libanonu a Gaze.

Česká vláda (jako prodloužená ruka washingtonských jestřábů) v odpovědi tedy zablokovala tuto výzvu na úrovni EU. Jedná tedy jako Mosad: Vzala si tím – aniž se jich zeptala – za rukojmí všechny občany ČR. Obdobně jako v extrémně nepřátelských akcích proti Rusku z nás dělá cíl možné odvety z obou stran kvasícího válečného konfliktu v Evropě i na Blízkém východě.

Možná doufá, že ji někdo také odsune do nějakého krytu, jaký má íránský vůdce. Jenže to se mýlí. Když mouřenín splní svůj úkol – je odstraněn. Bohužel se to v takovém případě bude týkat nás všech.

*

Zdroj, zpraování, titulky a grafika Protiproud

4.6 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 4 hodinami

Irán bych zas tak nepodceňoval. Už to dávno není ten stát, který se za Chomejního promodlil do doby kamenné. Současná česká vláda je problémem občanů ČR, Iránu nemůže uškodit, Izraeli nemůže pomoci.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 7 hodinami

Takze klidneji a zodpovedneji se chovaji ti udajne mene vyspeli a Hrebejk je pry bytostny demokrat..Opravdu prestavam chapat vyznamy slov.

Karel2002
Karel2002
před 4 hodinami
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Hřebejk je hlavně nevzdělanec, který má přesto velké sebevědomí.

mikkesh
mikkesh
před 9 hodinami

Tak Arab má hypersonické rakety. A žid čumí. To jsou věci. Vůbec by neškodilo, kdyby v Iránu, tak jako všude ve vyspělých demokraciích, také zavedli tu tzv. pozitivní diskriminaci na školách, univerzitách, vývojových centrech, armádě … Velice se to osvědčilo. A přitom stačilo třicet let. Inženýr z Afriky by pomohl vyvinout foukačku s dostřelem dvaceti metrů,… Číst vice »

standa
standa
před 9 hodinami

Od Iránu je varování klidné a jasné, aby si Izrael nedovoloval myslet, že je nezranitelný. Rozdílný přístup k válce mezi Iránem a USA s Izraelem je viditelný. Prokázal, že může, ale nechce. Zároveň jsme byli svědky spolupráce Irán, Libanon a Gaza. Tolik zásahů neutpěl Izralel za celou svou existenci ! Byla zlomena jeho obrana. Možností… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 9 hodinami

Článek jsem nečetl, Podle titulků a mezititulků si troufnu odhadnout obsah. A chci jen vyjádřit doměnku, že vše může být jinak, než jak to zřejmě vidí pan Danda. Bylo by dobré analyzovat, jaké síly jsou dnes v Íránu u moci po odchodu dřívějších struktur a jaké strategické cíle sledují. Mohlo by tu v tahanicích mezi Izraelem a Íránem… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 8 hodinami
Odpověď uživateli  kolokol

Jenom jsem zapoměl dát ten odchod do uvozovek. Kdo sledujete dění v Íránu dlouhodobě, asi víte proč do uvozovek. Něco o současné vnitropolitické situaci tam naznačil i bývalý prezident Ahmadínežád.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 7 hodinami
Odpověď uživateli  kolokol

Veliký souhlas – že šlo o domluvenou inscenaci, takový názor už jsem četla i v jedné ruské diskusi a skutečnost, že Izraeli údajně nebyly způsobeny žádné velké škody, by tomu nasvědčovala (je to podobné, jako když Trump ostřeloval Sýrii, ale až po domluvě s Putinem a splněny tím byly dva účely: doma Trump nejen získal politické body… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 7 hodinami
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

V takovém případě opět – s jakým cílem?”
Naprosto přesná otázka- dokonce jsem svůj článek zatím pracovně nazvala “Cui bono?”, protože přesně vo to go.
PS:
Ahmadínežáda jsem přidala, aniž bych předtím četla i Váš druhý komentář.