Volba mezi národním a globálním kapitálem. Hampl vysvětlil preference Čechů v souboji v USA

Petr Hampl, sociolog a ředitel Jungmannovy národní akademie, v komentáři pro neČT24 zpřehlednil, proč voliči ANO a KSČM preferují Donalda Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států. Zamyslel se i nad slovy slovenského premiéra Roberta Fica o následcích eventuální výhry Harrisové.

Pane doktore, podle průzkumu STEM by voliči koalice SPOLU, která je tradičně považována za pravicovou, volili Harrisovou a voliči levicové strany KSČM a také voliči ANO by volili Trumpa. Čím si tento paradox vysvětlujete?

Petr Hampl: Nepokládám to za paradox. Zdá se mi to naprosto logické. Jak nedávno výstižně uvedl indicko-americký analytik Sumantra Maitra, základní linie sporu nevede mezi prací a kapitálem, nýbrž mezi národním kapitálem a globálním kapitálem. Samozřejmě s tím, že globální kapitál je většinou kapitálem finančním, zatímco národní kapitalisté jsou spojeni s fyzickou výrobou, případně zemědělstvím.

Voliči ANO, KSČM a do značné míry SPD podporují národní kapitál, voliči stran pětikoalice podporují kapitál globální.

Slovenský premiér Fico v rozhovoru pro deník Štandard uvedl, že vítězství Harrisové prodlouží konflikt na Ukrajině, což povede k zničení tohoto státu. Co si o hodnocení premiéra Fica myslíte?

To hodnocení má dva body. Za prvé, jestli vítězství Harrisové prodlouží nesmyslné ukrajinské válečné akce. Sama Harrisová to jednoznačně slíbila. Za druhé. Že pokračující konflikt povede k zničení Ukrajiny jako státu a Ukrajinců jako národa. Tady se obávám, že k nejhoršímu již došlo. Ukrajinský národ už přišel o tolik lidí, že se bude jen velmi obtížně vzpamatovávat.

Sociálními sítěmi koluje seznam sponzorů volebních kampaní obou kandidátu. Zatímco Trumpovi téměř stejným dílem přispívá mnoho dílčích soukromých společností, klíčovými sponzory Harrisové jsou korporace Google a Microsoft. O čem podle Vás vypovídají podpůrci obou kandidátů?

Proti penězům Google a Microsoftu stojí Muskovy peníze, který slíbil utratit téměř miliardu dolarů. Zajímavější je, že když zahrneme i neziskovky podporující kandidáty, má Harrisová k dispozici téměř čtyřnásobek peněz. To ale v Americe není pokládáno za špatné. Američané to berou tak, že o kvalitách kandidáta svědčí, že dokáže sehnat peníze.

Federální bezpečnostní služba RF informovala, že v Brjanské oblasti byl zmarněn pokus o narušení státní hranice. Na těle jednoho z eliminovaných diverzantů bylo nalezeno tetování výsadkového průzkumného pluku amerických pozemních sil. Znamená to, že Spojené státy se více angažují v konfliktu před volbami?

Pravděpodobnější vysvětlení je, že se jedná o žoldnéře, který byl kdysi členem příslušného pluku. Nejsou náznaky toho, že by Spojené státy zvyšovaly svou angažovanost v konfliktu nebo že by měly o zvýšení angažovanosti zájem.

*

Petr Hampl

4.1 9 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Plebej
Plebej
před 2 měsíci

No vida!, tak i pan doktor Hampl říká, že Američané to berou tak, že o kvalitách kandidáta svědčí, že dokáže sehnat peníze. Až dosud nám politologové všech odstínů vysvětlovali, že hnací silou (liberální) demokracie je svobodná soutěž idejí či politických programů apod., abychom si to dnes doplnili ještě i o další trumf té demokracie, kterým… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Plebej
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci

Ja bych se nejradeji priblizila k situaci,kdy nam bude uplne jedno,koho si “zvoli” v USA..Chci samostatnou Evropu

Plebej
Plebej
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

A ještě lépe .. svrchovanou Českou republiku bez jejího koloniálního postavení v politice i ekonomice.

Praded
Praded
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Já taky. Jenže problém je v tom, že co chtějí světový paraziti, to se i stane. Je to tím, že člověku je vrozené jít tou pohodlnější cestou. Jsou o tom i pohádky

jbskalensky
jbskalensky
před 2 měsíci

Podle mého soudu je českému, svobodomyslnému občanovi “u zadku” souboj mezi národním a globálním kapitálem. Pokud vůbec, pak převažujícím argumentem pro jisté sympatie je fakt. že Trump slibuje ukončení války (a její podpory) na Ukrajině, kdežto Harrisová “jednoznačně” slibuje její podporu a prodlužování. Vše ostatní není “směroplatné”, jak už tu někdo uváděl.

Primak
Primak
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  jbskalensky

Přičemž někteří zazlívaj Harrisové (a Bidenovi), že kritizujou tu židovskou válku a že by snad zastavili přísun nových zbraní a raket. A Trump, ten radši se těmto otázkám vyhne, aby si židovskou podporu nerozlobil. A tak co kdo teď řekne, se dá vyložit jakkoliv, jaké ale činy zatím jsou, to je úplně jiné. Nakonec ale,… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 měsíci

Ono je to jedno ,kdo vyhraje v USA. Za nitky vládnutí po staletí tahají stejné spolky a když se president nepodaří ,tak se odpráskne. U nás už to platí také po puči od roku 1989 ,jen se ještě neobjevil žádný rozumný president ,proto se jen střílí v posluchárnách ,ale kdo ví?