USA se zoufale snaží dohnat náskok v oblasti hypersoniky a recyklují neúspěšné zbrojní programy

Drago Bosnić rozebírá neúspěchy amerického zbrojního komplexu při vývoji hypersonických zbraní a ukazuje na zásadní zaostávání USA za Ruskou federací v oblasti vysoce nadzvukových střel.

Drago Bosnić
Drago Bosnić

Před více než deseti lety byla většina vojenských expertů přesvědčena, že Spojené státy jsou špičkou v oblasti hypersonických zbraní. Americký vojensko-průmyslový komplex (MIC) neústupně podceňoval ruský pokrok, zejména pokud jde o systém „Iskander“, jehož rakety 9M723 byly prvními pozemními hypersonickými zbraněmi, ale stále byly obvykle uváděny jako kvazi balistické střely.

Ukrajinský konflikt organizovaný NATO prokázal vysokou manévrovatelnost a rychlost zbraní používaných raketovým systémem „Iskander-M“, což nade vší pochybnost dokazuje, že Moskva je ve vývoji a nasazení hypersonických zbraní zhruba o 15-20 let napřed. Naproti tomu se zdá, že snaha Washingtonu zesměšnit ruské pokroky má „karmický“ účinek na jeho vlastní výkonnost, neboť Pentagon v posledních zhruba deseti letech prochází jedním trapným selháním za druhým.Snaha očernit protivníka prostřednictvím mainstreamové propagandistické mašinérie však jeho technologický pokrok ve skutečném světě nezpomalí. Jistě by je to mohlo znemožnit (i když ne mimo politický Západ), ale nic víc. Přesto to USA dělaly dál. Poněkud ubohá tvrzení mainstreamové propagandistické mašinérie, že Rusko údajně „ukradlo“ neexistující americké hypersonické technologie, byla o to směšnější, oč více se začaly hromadit neúspěchy Pentagonu při vývoji jediné funkční zbraně. Navzdory tomu, že USA spustily až tucet programů hypersonických zbraní, nemají nic, čím by se mohly pochlubit. V březnu loňského roku se situace změnila k horšímu po zrušení programu AGM-183A, střely odpalované ze vzduchu nesoucí hypersonický klouzavý nosič (HGV). Střela, označovaná jako ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon), měla být vstupním bodem USA do vysoce exkluzivního „hypersonického klubu“.Tím však neúspěchy amerického MIC neskončily. Konkrétně se projevila jeho neschopnost vyrábět i relativně základní zbraně (vzhledem k postavení americké supervelmoci), což vedlo k dalším trapným epizodám, jako byly neustálé průtahy a technologické problémy s vývojem ICBM ( mezikontinentálních balistických raket).

A přesto bylo vzhledem ke geopolitické prestiži nasazení hypersonických zbraní pro Washington DC důležité, aby začal potlačovat informace o neúspěších svých programů, což je důvod, proč stále nemáme oficiální potvrzení výsledků nejnovějšího testu. Již jsem tvrdil, že s největší pravděpodobností selhal, a i když definitivní důkazy stále nejsou, následné události tuto představu posílily. Nejnovější odhalení o amerických záměrech týkajících se oživení neúspěšných programů vlastně slouží jako příklad. Konkrétně se jedná o to, že neúspěšná střela AGM-183A s bojovou hlavicí HGV by mohla být skutečně znovu spuštěna.

ARRW (obvykle se čte jako „šíp“), přezdívaná (prozatím) bývalým prezidentem Donaldem Trumpem „Super-Duper“, údajně zašla ve vývoji a testování nejdále, alespoň podle War Zone. Zbraň však jednoduše nestačila ani na severokorejské a íránské konstrukce, natož na čínské (o ruských pokrocích ani nemluvě, protože ty stojí ve své vlastní lize). Vojenské zdroje uvádějí, že nejistota ohledně budoucnosti AGM-183A se koncem září ještě výrazně prohloubila, protože americké letectvo poskytlo společnosti Lockheed Martin dodatečné prostředky ve výši 13,4 milionu dolarů na výzkumné a vývojové práce na oficiálně zrušeném programu. Konkrétně kromě zmíněného vyhození již v březnu 2023 (oficiálně kvůli „blíže nespecifikovaným technickým problémům“) došlo ke krátkému oživení (byť neoficiálnímu), a to především kvůli opakovaným neúspěchům jiných programů. Financování letounu AGM-183A však bylo v březnu 2024 ještě sníženo.

Tím se fakticky jednalo o druhé zrušení projektu, přičemž americká armáda slíbila, že se přesune k jiným programům. Střela se ještě předváděla v asijsko-pacifickém regionu v rámci „demonstrace síly“ Severní Koreji a Číně, ale tím se prakticky ničeho nedosáhlo, protože skutečné výsledky tamního zkušebního startu nebyly nikdy zveřejněny (což naznačuje další neúspěch), zatímco Severní Korea i Írán prokázaly, že tyto střely mohou vyrábět a nasazovat (přičemž existují solidní zprávy, že Írán skutečně použil svou vlastní v boji).

A přestože se na papíře jistě jedná o schopnou zbraň, program AGM-183A je buď velmi špatně provedený (v nejlepším případě), nebo USA jednoduše nemají technologii pro nasazení takových zbraní. Zbraň nese hlavici HGV, což znamená, že nosič by měl být tím nejmenším problémem Pentagonu, ale zdá se, že i tato relativně jednoduchá technologie je nepřekonatelnou překážkou, což vede k opakovaným selháním a věčnému překračování nákladů.

Samotný HGV je nejsložitější technologickou výzvou, protože vyžaduje prvotřídní znalosti jak o raketové technice, tak o hypersonickém klouzání (letu bez pohonu). Udržení tak obrovské rychlosti za daných podmínek je velkou překážkou, zejména proto, že tradiční balistické střely při dalším letu stále ztrácejí hybnost. HGV jsou však schopny pomocí svých vysoce pokročilých vztlakových ploch nejen udržovat hypersonickou rychlost, ale také při ní manévrovat.

Rusko tuto technologii zvládlo během svého programu „Avangard“ (dříve známého také jako Yu-71Yu-74), který dosahuje ohromující maximální rychlosti až Mach 28 (téměř 10 km/s nebo více než 33 000 km/h), stejně jako mezikontinentálního doletu (6 000+ až 18 000 km), což z něj činí jedinou strategickou hypersonickou zbraň na světě. Na druhé straně neúspěšný ARRW má být operačním ekvivalentem systémů 9-A-7660 „Kinžal“ vyzbrojených hypersonickými střelami 9-S-7760 odpalovanými ze vzduchu.

Pentagon vychvaloval AGM-183A jako údajně „pokročilejší“ zbraň než „Kinžal“. Avšak zatímco druhá jmenovaná zbraň nejenže existuje, ale také prokázala své schopnosti v boji, čemuž se raketa vyrobená v USA nemůže rovnat ani ve vysoce kontrolovaném testovacím prostředí. Tento rádoby „game changer“ měl americké armádě poskytnout „bezprecedentní úderné možnosti“ a měl být nesen jak strategickými letouny, jako jsou bombardéry B-52, tak i taktickými stíhačkami, jako je F-15. Opakovaná selhání Pentagonu však vedla ke stále nižšímu financování. Dlouho se očekávalo, že půjde o první hypersonickou zbraň v jakémkoli západním arzenálu, její „problematické“ výsledky testování však donutily USAF hledat alternativy. Spekuluje se dokonce o tom, že prostředky programu se přetvoří v jiný, nazvaný Tactical Boost Glide (TBG), což naznačuje, že zbraň bude mít s největší pravděpodobností mnohem kratší dolet než plánovaný AGM-183A.

Tu měly nést bombardéry B-52, přičemž se počítalo i s integrací do nových stíhaček F-15EX, jediných západních taktických letounů schopných nasadit takto velké střely. Pokud však bude mít TBG nakonec skromnější vlastnosti (což samotný název jistě naznačuje), mohla by být tato střela nesena i jinými taktickými stíhačkami, za předpokladu, že se někdy dostane do výzbroje.

Nicméně už samotný fakt, že USA vážně uvažují o recyklaci programu ARRW, který byl již dvakrát zrušen kvůli příliš vysokým nákladům, nespolehlivosti, opakovaným neúspěchům při testech, nedostatečnému pokroku při zlepšování konstrukce atd. je velmi výmluvný. Jelikož všechny ostatní programy selhaly, USA se nyní zoufale snaží alespoň vyrovnat dříve zmíněným regionálním mocnostem, jako je Severní Korea a Írán. Navíc druhý jmenovaný velmi pravděpodobně poskytl své hypersonické rakety i spojencům na Blízkém východě (konkrétně v Jemenu) , čímž americkou ostudu ještě zhoršil.

*

Drago Bosnic, Desperate to catch up in hypersonics, US recycles failed weapons programs vyšel 21.10.2024 na infobrics.org. Překlad Zvědavec.

4.2 11 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci

Izrael zaútočil na Írán – jdeme do finále, už se čeká jen na americké volby.
Jdeme do finále Grean Dealu – “Pakt pro budoucnost” schválený
https://www.infokuryr.cz/n/2024/10/04/osn-prave-prijala-pakt-pro-budoucnost-ktery-tvori-zaklad-pro-novy-globalni-rad/
a Rio de Janeiro to jistí
https://en.wikipedia.org/wiki/2024_G20_Rio_de_Janeiro_summit

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pozorovatelka
mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci

Hypersonické zbraně, vývoj hypersonických letadel, kosmických lodí s atomovým pohonem … černá můra strýčka Samaela. Teď jen čekám, až dá Vláďa povolení Husitům v Rudém moři používat a navádět hypersonické rakety. Když to umí obsluhovat banderovec, pro Husitu to bude brnkačka. No a pokud Irán obdržel dostatečné množství raket S400 … zažíjí klucí nosatí… Číst vice »

JaFo
JaFo
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Ono vždycky něco proletí a někam dopadne a něco poškodí. Ale bude toho výrazně méně než kdyby S400 neměli. Spíše jde o to, že Izrael má 5 elektráren. A když všechny dostanou zásah, tak už to nemají čím nahradit. A ani nemají od koho elektřinu brát, všechny kolem si znepřátelili. Hloupé na tom je, že… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  JaFo

No, s těmi elektrárnami mi to nenapadlo, i když vím, co to je za hrůzu když na Ukrajině stojí ve výtahu kýbl s vodou. Znáte to, chvátáte domů a v první řadě, na toaletu. A najednou se vám výtah sekne na šest hodin. To už ale většina z nás nezná. Neumíme si to představit. A že těch výtahů… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Írán je loutka Globalistů a až zareaguje tak, jak už několik let předpokládám – a k čemuž právě uzrává doba, neboť historie se opakuje a neděje se nic, co už tady nebylo – bude nedobře i nám = odpis Západu včetně Evropy bude dokonán. Spojené státy má nahradit Čína, Evropu Írán, v cestě tomu stojí Izrael… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Pochopení čísla “22” ani náhodou nemám od Pjakina, on o tom, proč se jim řídil už Egypt, nikdy nic neřekl (a myslím, že ani on to neví), on mi jen pomohl pochopit význam “11+11=22” – video se naštěstí zachovalo aspoň zde https://cz24.news/valerij-viktorovic-pjakin-dve-kridla-globalniho-prediktora-gp-euro-asijske-a-atlanticke-video-prepis/ A souvislost s dneškem? Tak jako Gorbačov pracoval na zrušení SSSR, tak… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Husiti dostanou povolení k použití hypersoniků a protilodních Bastionů hned, jak hloupý Čmuchátor použije dalekonosné rakety z VB a USA.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Pjakin několikrát řekl, že ať volby v USA dopadnou jakkoliv, výsledkem bude občanská válka. A 27.září Bidenova vláda přijala směrnici, umožňující použít armádu proti vlastním občanům
comment image
https://lipovylist.cz/wordpress/bidenuv-rezim-prave-vydal-velmi-podezrelou-smernici-povolujici-vojenskou-intervenci-ve-vnitrnich-zalezitostech-usa/
https://lipovylist.cz/wordpress/pentagon-vydal-federalni-smernici-ktera-umoznuje-armade-pouzit-smrtici-silu-proti-americanum/

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

“Čtvrtina Američanů čeká po volbách na občanskou válku, píše Time s odkazem na vlastní průzkum”
https://www.facebook.com/photo?fbid=976215787852768&set=a.308650077942679.

JaFo
JaFo
před 2 měsíci

Když tam dospívající děti učí o zvrácených sexuálních orientacích, jako o něčem normálním, namísto techniky a matematiky a přírodních vědách, tak se nemohou ničemu divit. Kompletně si rozvrátili školství a vychovávají nemyslící spotřebitele. Ale ti pak opravdu nic nového nevymyslí.