“Třetí světová” již probíhá. Na bojišti ekonomiky a geopolitiky

Vyprávění o globálním konfliktu je často přikrášleno filmovými dramatizacemi, které vedou mnoho lidí k přesvědčení, že světová válka může být definována pouze černými mraky a spálenou zemí. Toto zjednodušení však není jen zavádějící, ale i nebezpečné.

Stojíme na prahu toho, co by mohlo být nazváno Třetí světovou válkou a realita je taková, že jsme již zapleteni do mnohovrstevnatého konfliktu, který překračuje tradiční válečné metody. Bojiště nejsou definována pouze hranicemi a armádami, ale rozprostírají se do ekonomických oblastí, digitálních prostor a geopolitických manévrů.

Probíhající napětí na Ukrajině a v Izraeli jsou příklady toho, jak jsou dnes války vedeny prostřednictvím zástupců a ekonomických sankcí, namísto přímé vojenské konfrontace. Spojené státy a jejich spojenci nejsou pouhými pozorovateli; jsou účastníky složité šachové partie, kde každý tah může mít dalekosáhlé důsledky. Současná ekonomická situace, charakterizovaná prudkou inflací a potenciálním úpadkem dolaru jako světové rezervní měny, je bojištěm sama o sobě. Důsledky těchto změn jsou hluboké a ovlivňují vše od globálního obchodu až po individuální kupní sílu, uvádí v komentáři server The Financial Analyst.

Pro ty, kteří lpí na představě, že světová válka musí být označena otevřenou vojenskou akcí, je důležité si uvědomit, že znaky konfliktu jsou již přítomny. Postupná eroze ekonomické stability je formou války, která může být stejně ničivá jako jakákoliv bomba. Je to pomalé hoření, které mnozí nepoznají, dokud není pozdě. Představa, že kolaps přijde přes noc, je omyl; spíše je to postupná nevyhnutelnost, která může vést k sociálnímu neklidu a chaosu.

Přežití často spojujeme s katastrofickými scénáři – EMP útoky, jaderným spadem a apokalyptickými kolapsy. I když jsou tyto scénáře platné, mohou zastínit zákeřnější hrozby, které se projevují postupně. Pravda je, že nikdy nemusíme být svědky úplného systémového kolapsu, ale to neznamená, že se již nenacházíme v situaci přežití. Padesátiprocentní pokles ekonomické stability je stále krizí, a její důsledky mohou být závažné.

S rostoucím napětím na Blízkém východě, zejména mezi Izraelem a Íránem, roste riziko širšího konfliktu. Média často tyto střety vykreslují jako izolované incidenty, ale realita je taková, že by se mohly rozvinout v rozsáhlejší konfrontaci, do níž by se zapojily velmoci. Propojenost globální politiky znamená, že dopady těchto konfliktů budou rezonovat daleko za hranicemi bezprostředního regionu. Riziko eskalace je reálné a její důsledky mohou pocítit běžní lidé například v podobě prudkého nárůstu cen energií a narušení dodavatelských řetězců.

Nelze také přehlédnout hrozbu terorismu. Současné geopolitické klima, spojené s laxními hraničními politikami, vyvolává obavy z bezpečnostních hrozeb, které by se mohly projevit na domácí půdě. Možnost útoků, ať už zinscenovaných nebo falešně označených, přidává další vrstvu složitosti k již tak nestabilní situaci. Hrozebné prostředí se vyvíjí a rizika nejsou omezena pouze na tradiční bojiště.

Je nezbytné pochopit, že elity, které tyto konflikty řídí, si jsou dobře vědomy sázky, kterou podstupují. Představa, že by vědomě vrhly svět do jaderného chaosu, je naivní. Složitá síť sledování a kontroly, kterou po desetiletí budovaly, slouží nejen jako nástroj nadvlády, ale také jako záruka proti sebezničení. Jaderná výměna by zničila jejich pečlivě vybudované systémy a ohrozila by jejich samotnou existenci.

V tomto kontextu musíme přehodnotit své vnímání konfliktu a připravenosti. Realita Třetí světové války nemusí připomínat dramatické vyobrazení, na která jsme si zvykli, ale není o nic méně významná. Finanční a zdrojově orientovaná válka, které jsme svědky, přetváří globální pořádek a vyžaduje naši pozornost. Ignorování varovných signálů a lpění na zastaralých představách o tom, co představuje světovou válku, by nás mohlo nechat nepřipravené na výzvy, které leží před námi. Čas na zapojení do této debaty je právě teď, protože hranice mezi mírem a konfliktem se rozostřují způsoby, které jsme dosud plně nepochopili.

*

 a hýbl, financialanalyst, překlad První Zprávy

4.4 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 9 dny

My vime,ze treti svetova probiha uz dlouho ( opet kvuli systemu,ktery bez okradani druhych nedokaze prezit)..Ceho se bojime je,aby nepresla do horke faze

maxim
maxim
před 9 dny

Ta 3.sv.válka mezi Západem a Východem začala hned po konci 2.sv.války a tzv. studená válka byla už její součástí, ani ústup v důsledku vnitřní zrady -nikoli prohra Východu tu válku neskončil …. Nyní když konsolidované jádro Východu -RF, nahradilo dřívější ideologické nespolehlivé spojence pragmatickým spojenectvím přes všechny ideologie se všemi, kteří jsou proti debilní liberální… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 9 dny
Odpověď uživateli  maxim

S možností eskalace, tak jak ji uvádíte vcelku souhlasím. Izrael sám nemá možnost rozpoutat na blízkém východě veliký konflikt, aniž by se tím odsoudil k drtivé porážce. V tom se autor článku zřejmě mýlí, byť text jako celek považuji za kvalitní. Vše to už naznačil poslední mimořádně úspěšný raketový úder Íránu. Izrael… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 9 dny
Odpověď uživateli  maxim

Ted jsem tak premyslela nad tim,co jste napsal a doslo mi,ze nasi predci premysleli velmi logicky..Myslim tim napojeni na Sovetsky svaz.Jako prumyslova zeme jsme uz byli surovinove vybrakovani ( stejne jako velka cast Evropy) a pokud jsme chteli zustat prumyslovi a nezadluzeni SSSR byla nejlepsi alternativa..Nemuseli jsme nikoho ” demokratizovat” stacil v podstate vymenny… Číst vice »

Praded
Praded
před 9 dny
Odpověď uživateli  maxim

Přesně, vidím to také tak, jen dodám: Normálního člověka ani nenapadnou takové intriky a zvrhlosti, jako parazita, protože je mu odporná jakákoliv tvořivá činnost. Normální člověk má radost, že něco vymyslel, nebo vybudoval, parazit má radost když může někoho podvést nebo okrást. Proto nabádám každého s kým mluvím, že nejdůležitější je, volit… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 10 dny

O tom tu píšu již nějakou dobu, že 3.sv je v plném proudu. Ano, metody jejího vedení nebudou pochopitelně tytéž, jako v předcházejících světových válkách. I vzhedem k nesmírné ničivosti současných zbraňových systémů. Vždy ale šlo o procesy řízené globálními elitami. A pochopitelně na různých prioritách tohoto řízení. Vždyť třeba podhoubí pro rozhoření 2.sv bylo připraveno… Číst vice »

Naposledy upraveno před 10 dny uživatelem kolokol
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 9 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Uz od ” uprchlicke” krize.Nebo mozna od bsnkovni…Kdyz jde jedna krize za druhou,clovek se v tom prestava orientovat

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 9 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

bankovni

kolokol
kolokol
před 9 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Datovat se dá různě, ovšem. Ale na tom až tolik nezáleží. Později nám to historikové upřesní 🙂

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 9 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Tak to vezmeme logicky.Asi od Jugoslavie..Od te doby se vrazdeni a niceni v podstate nezastavilo