Maďarsko varuje, že by mohlo vetovat sankce EU proti Rusku

Budapešť by mohla opatření zablokovat, pokud ztratí své výjimky na ruské dodávky energie, řekl ministr zahraničí Peter Szijjártó.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Maďarsko by mohlo zablokovat sankce EU vůči Rusku, pokud unijní politika ohrozí jeho vlastní energetickou bezpečnost, varoval ministr zahraničí Peter Szijjártó. Budapešť povolí uvalení omezení pouze tehdy, pokud si ponechá současné výjimky na ruské dodávky energie, řekl.

EU zakázala přepravu ruské ropy po moři v prosinci 2022 v rámci své rozsáhlé sankční kampaně proti Moskvě kvůli ukrajinskému konfliktu. Vnitrozemské Maďarsko, Slovensko a Česká republika však trvaly na udělení výjimek z opatření kvůli nedostatku alternativních zdrojů dodávek.

„Sankce se obvykle přezkoumávají v cyklu šesti měsíců, a dokud budou sankce platné, tyto výjimky tam musí zůstat, protože jinak bychom sankce vetovali,“ řekl Szijjártó v rozhovoru pro RIA Novosti, zveřejněném v úterý. . Zdůraznil, že pro Maďarsko není otázka získávání energie z Ruska politickým problémem, ale otázkou energetické bezpečnosti.

Szijjártó připomněl, že kromě zacílení sankcí na ruskou ropu si Brusel v rámci svého plánu REPowerEU stanovil také cíl opustit do roku 2028 ruský plyn. Odsoudil plán jako „naprosto iracionální“, politicky motivované rozhodnutí.

„Tento přístup nemá nic společného s fyzikou, s ekonomickou konkurenceschopností… se zeleným přechodem. Je to čistě politický závazek a dělat politické závazky v oblasti energetiky prostě nedává smysl,“ řekl a obvinil EU z „dogmatického ideologického přístupu“, který je pro Maďarsko „nepřípustný“.

„Zdroj energie vyměňujete ve dvou případech – zaprvé, pokud nejste spokojeni se spoluprací… zadruhé – pokud máte lepší nabídku… Proč bychom tedy měnili již existující zdroj energie založený na spolehlivé spolupráci za něco nejistého, navíc je to i dražší?” Szijjarto argumentoval s odkazem na pokusy EU získat dodávky na alternativních trzích, jako je Blízký východ a USA.

Maďarský dovoz ropy z Ruska byl letos ohrožen poté, co Kyjev zastavil tranzit ropy dodávané ruským energetickým gigantem Lukoil ropovodem Družba s odvoláním na sankce vůči společnosti. Budapešť tento krok odsoudila jako „vydírání“ kvůli jejímu odmítnutí přerušit vztahy s Ruskem. Vyzval Evropskou komisi, aby zasáhla, ta to ale odmítla s odůvodněním, že krok Kyjeva neovlivňuje energetickou bezpečnost EU. Situace stále není vyřešena.

*

MUDr. Ivan David, CSc. – autorův facebook

5 3 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jura deMonteBoo
Jura deMonteBoo
před 13 hodinami

Trochu mi to připomíná inovativní metody ve výchově žáků od Járy Cimrmana: “Protože jste dnes žáci zlobili, za trest si po obědě nedám viržínko”.
Když nás budete nutit k sankčním krokům které nás poškozují, tak vám ty sankce zavetujeme pro všechny. To nevymyslíš.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 16 hodinami

Tak hlavně že s NATO má Maďarsko svoji vlastní dohodu, podle které nemůže vetovat nic: Maďarsko se zavazuje, že nikdy nebude blokovat akce NATO, včetně vyslání zbraní a vojsk do války s Ruskem. NATO zase nebude Maďarsko nutit k účasti na operacích, které se mu nelíbí. “Postoj Maďarska opakovaně vyvolal kontroverzi v NATO, ale premiér… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 16 hodinami
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

“V červenci 2021 podepsaly Spojené státy a Maďarsko prováděcí dohodu, která Washingtonu umožňuje získat přístup na leteckou základnu Kecskemet a leteckou základnu Papa na západě země. Další memorandum podepsané v Budapešti později v roce 2021 umožnilo USA přístup k maďarským vojenským posádkám Tata a Varpalota.” https://news.mail.ru/politics/63237536/ A teď Maďarsko právě Kecskemétem pokročilo: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-madarsku-se-americane-chystaji-modernizovat-letiste-pro-letadla-s-jadernymi-zbranemi-40493201 Maďarsku jde jen o jeho zájmy… Číst vice »

Naposledy upraveno před 16 hodinami uživatelem Pozorovatelka
Praded
Praded
před 10 hodinami
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Maďarsko si za každého režimu vytlačilo nějaké výjimky.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 8 hodinami
Odpověď uživateli  Praded

11.11. je v Polsku každý rok svátek – oslava výročí 1918 https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci Tehdy mapa Polska vypadala takto: Zatímco od 1945, resp. od rozpadu SSSR vypadá takto: Hlavní rozdíl – nejen Lvov kdysi dlouho patřil Polsku! Ukrajina je příležitostí pro polské výročí 11.11.1918, pro Maďarsko je Ukrajina příležitostí smutku ze 4. června 1920 –… Číst vice »

Naposledy upraveno před 8 hodinami uživatelem Pozorovatelka
mikkesh
mikkesh
před 8 hodinami
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

No vidíte, že každý se umí, respektive měl by umět se o svoje zájmy postarat sám. Přeloženo do jadrnější češtiny – vy se klidně poserte, ale já si budu dělat co chci. Představte si, kdyby měl každý z členských států odvahu si něco takového vyřídit. Kdo by tak asi za strýčka Samaela… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 17 hodinami

Ja nechapu,jak mohou ostatni nutit,aby sli proti vlastnim zajmum..Skoda,ze to nemohou dostat k uhrade